CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Mar 29, 2024 12:33 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 60 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Fotografia de pescuit
MesajScris: Vin Ian 05, 2018 7:49 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Iul 19, 2013 11:28 am
Mesaje: 14
Vlad Pavlovici scrie:
Da, la salcia mica ai umbra naturala. Lumina care cade pe Vitalii e de la blitz. Tinand cont de cerul acoperit si de pozitia soarelui, lumina naturala probabil ca nu-i ajuta prea mult.

Daca s-ar fi orientat doar dupa lumina naturala, nu s-ar fi vazut balta in fundal ci mai degraba malul inalt de pe zona Avicola. Inca e un cadru clasic sa ai apa pe fundal si daca nu merge cu lumina naturala, utilizarea blitz-ului pozitionat diferit fata de unghiul de shooting e o idee foarte ok...toata treaba e sa ai rabdarea si tehnica disponibila. Mai nou, mai mult in Vest am observat, au cam disparut imaginile cu apa pe fundal si lumea insista pe un fundal cu vegetatie, mai natural, mai simplist.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fotografia de pescuit
MesajScris: Vin Ian 05, 2018 8:47 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
gor965 scrie:
Mai nou, mai mult in Vest am observat, au cam disparut imaginile cu apa pe fundal si lumea insista pe un fundal cu vegetatie, mai natural, mai simplist.

Cred ca mai mult din secretomanie decat din motive estetice.

In Anglia exista lacuri cu interdictie de publicitate. Clientii lacului nu au voie sa publice fotografii care sa permita identificarea lacului - ca atare, fotografiile sunt facute fara repere identificabile.

De asemenea, sunt destui pescari cu capturi pe lacuri necunoscute, care n-au niciun interes sa popularizeze lacul si atunci evita sa-l includa in fotografiile publicate.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fotografia de pescuit
MesajScris: Vin Ian 05, 2018 9:28 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Ne-am indepartat insa de subiectul topicului, care din punctul meu de vedere e urmatorul: fotografia ca mijloc de a dezvolta comunitatea crapista.

Probabil ca unii se vor mira de povestea cu dezvoltarea comunitatii. Cine se gandeste la asa ceva cand face fotografii? Nu multa lume. Ce impact pot avea niste simple fotografii ale unui pescar? Probabil ca niciun ecou, daca discutam la nivelul unui pescar oarecare. Pescarii sunt insa foarte sensibili la ce vad in jurul lor. Apartenenta la grup ii influenteaza. La Varlaam, de exemplu, unde acordam multa atentie imaginii, vad tot mai multi pescari preocupati de fotografie. Isi cumpara DSLR-uri, isi fac pagini de Facebook cu identitatea lor de pescari unde publica in special fotografii de pescuit etc.

Toate lucrurile astea dezvolta (lent, dar sigur) o anumita preocupare pentru estetica fotografiei si a pescuitului. Oameni care erau complet insensibili la imagine cu ceva timp in urma acum au ajuns sa discute despre detalii tehnice, cum ar fi calitatea "bokeh-ului" intr-o fotografie. Faptul ca lacul apare in multe fotografii bune, facute de multi pescari, contribuie la notorietatea lui si e o forma de dezvoltare.

Pe scurt, fotografia e un lucru cu multe implicatii pozitive, chiar daca nu imediate.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fotografia de pescuit
MesajScris: Sâm Ian 06, 2018 12:43 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Iul 19, 2013 11:28 am
Mesaje: 14
La modul general, imaginile facute la pescuit dezvolta fenomenul, asta e clar si cred ca toata lumea vede diferenta dintre prezent si de anii din urma, legat de tot ce tine de pescuitul la crap...echipament, nada, tehnica, peisaje, balti, etc., la evolutia carora a contribuit masiv internetul si implicit imaginile foto. Poate doar la capitolul presa scrisa sa fie mai nasoala treaba, intru-cat nu avem inca o revista serioasa dedicata pescuitului la crap. Una peste alta, ptr. persoanele ce pescuiesc de placere la crap e important in principal sa-si imortalizeze cat mai mult din timpul petrecut pe malul baltii. Sunt mai multe aspecte legat de modalitatile si tipul de fotografie agreat de fiecare. As zice ca e diferenta intre a face tu ca pescar fotografie sau a te lasa fotografiat... a fotografia pentru tine ori a fotografia pentru altcineva... a fotografia in scop artistic, personal, de placere, ori a fotografia in scop comercial, jurnalistic, sportiv. Cam fiecare stil presupune o alta abordare a fotografiei, atat legat de concept, de subiect, cat si legat de partea tehnica. Probabil nu vine nimeni la pescuitul de placere cu un obiectiv 70-200 dupa el, sa-si faca poze cu captura, in schimb obiectivul e f. uitl ptr. cineva care ar vrea sa faca un reportaj despre partida respectiva. Acelasi subiect poate fi abordat din unghiuri difererite, in maniera diferita, in scop diferit. In timp, lucrand cu aparatul foto si datorita schimbului relativ usor de informatii de pe net, fiecare invata cam tot ce trebuie despre tipul de fotografie agreat si isi formeaza deprinderile de baza in fotografie, legat de expunere, incadrare, focus...ca astea nu se schimba niciodata.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fotografia de pescuit
MesajScris: Sâm Ian 06, 2018 1:07 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
gor965 scrie:
Poate doar la capitolul presa scrisa sa fie mai nasoala treaba, intru-cat nu avem inca o revista serioasa dedicata pescuitului la crap.

George, daca te referi la o revista tiparita, nu numai ca nu avem, dar nici nu vom avea. Zilele revistelor de pescuit scrise sunt numarate. Nu numai in Romania.

In Anglia, anul trecut, trustul Angling Publications a inchis revista Crafty Carper si a ramas cu o singura revista de crap, Carpworld. Inainte de asta, inchisese International Carper ca revista de sine statatoare, o transformase intr-un supliment aflat la sfarsitul revistei Carpworld, dar a disparut si de acolo.Tot anul trecut, alt trust de presa important, David Hall Publishing (DHP), a inchis revista Advanced Carp Fishing si a ramas doar cu Total Carp.

Romania n-a avut niciodata momentul optim pentru o revista de crap tiparita, care sa fie profitabila sub aspect financiar. In timp ce piata de crap incepea sa se dezvolte, piata revistelor de pescuit tiparite incepea sa se dezintegreze. Putem avea insa reviste de crap in varianta online - si nu le impiedica nimeni sa fie serioase.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fotografia de pescuit
MesajScris: Sâm Ian 06, 2018 3:02 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Mai 10, 2013 12:55 am
Mesaje: 247
Vlad Pavlovici scrie:
gor965 scrie:
Poate doar la capitolul presa scrisa sa fie mai nasoala treaba, intru-cat nu avem inca o revista serioasa dedicata pescuitului la crap.

George, daca te referi la o revista tiparita, nu numai ca nu avem, dar nici nu vom avea. Zilele revistelor de pescuit scrise sunt numarate. Nu numai in Romania.

In Anglia, anul trecut, trustul Angling Publications a inchis revista Crafty Carper si a ramas cu o singura revista de crap, Carpworld. Inainte de asta, inchisese International Carper ca revista de sine statatoare, o transformase intr-un supliment aflat la sfarsitul revistei Carpworld, dar a disparut si de acolo.Tot anul trecut, alt trust de presa important, David Hall Publishing (DHP), a inchis revista Advanced Carp Fishing si a ramas doar cu Total Carp.

Romania n-a avut niciodata momentul optim pentru o revista de crap tiparita, care sa fie profitabila sub aspect financiar. In timp ce piata de crap incepea sa se dezvolte, piata revistelor de pescuit tiparite incepea sa se dezintegreze. Putem avea insa reviste de crap in varianta online - si nu le impiedica nimeni sa fie serioase.



Scuze pentru iesirea din topic ,dar Carpworld nu mai este publicat de Angling Publication ci de - Carp Fishing News, publishers of Carp-Talk.
Tim Paisley pe 28 DEC. - The winds of change…This morning I'm easing my way into writing the editorial for the February issue Carpworld, the first to be published by Carp Fishing News, publishers of Carp-Talk. I'm writing the editorial at Bev's request because the new Carpworld editor has yet to be appointed (I think): it is a temporary measure, although I will continue as a columnist for as long as my services are required.
La virsta pe care o are Tim , asteptam aceasta schimbare ,nu cred sa fie un cistig pentru Carpworld .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fotografia de pescuit
MesajScris: Sâm Ian 06, 2018 7:15 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Iul 19, 2013 11:28 am
Mesaje: 14
Am facut referire la reviste ptr. ca fotografiile cele mai bune facute pe balta acolo le vedeai. Imaginile imprimate pe hartie au nevoie de o anumita calitate. Pe net, in format digital, sunt o groaza de imagini insa majoritatea sunt sub un standard minim al fotografiei. Revista scrisa era ca sa zic asa un certificat de calitate...o ultima frontiera, intre o fotografie reusita si expunerea publica.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fotografia de pescuit
MesajScris: Mar Feb 20, 2018 10:18 am 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 13, 2014 12:40 pm
Mesaje: 305
Localitate: Cluj-Napoca
Un articol interesan cu cateva exemple si detalii tehnice legate de fotografia de pescuit.

https://www.carpology.net/articles/feat ... teresting-

Lectura placuta.

Horatiu


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fotografia de pescuit
MesajScris: Mar Feb 20, 2018 11:24 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Alte câteva articole pe aceeași temă:
- How to get that trophy shot
- How to 'capture the moment'
- How to take the perfect night shot
- How to take control and get 'that shot'
- How to take the perfect self-take


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fotografia de pescuit
MesajScris: Lun Apr 09, 2018 10:26 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Adaug încă un articol la listă: How to take an awesome night shot


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 60 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron