CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Mar 29, 2024 2:10 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Intervale orare hranire crapi
MesajScris: Vin Aug 25, 2017 10:48 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Dec 07, 2013 10:13 pm
Mesaje: 57
Salutare tuturor,
De cand pescuiesc la crap am observat ca pe majoritatea baltilor, canalelor sau raurilor pescuite, intervalul optim in care poti prinde un crap se afla undeva intre 21:00 si 9:00 indiferent de conditiile de pescuit.
Aproximez undeva la 90% din capturi le-am avut in intervalul acesta. Si de aici intrebarea mea. Stie cineva motivul in spatele obiceiului asta de hranire?
O a doua intrebare ar fi daca ati observat alt interval de hranire concentrat mai mult pe timpul zilei pe alte lacuri si ce tipologie au lacurile acelea?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Intervale orare hranire crapi
MesajScris: Vin Aug 25, 2017 5:44 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Oct 26, 2015 1:34 pm
Mesaje: 110
Localitate: Baia Mare
Salut ! Parerea mea este ca ai tras o concluzie pripita.Paradoxal,eu am observat ca acest interval de care spui tu,este valabil destul de des la partidele de pescuit din sezonul rece(noiembrie-februarie).In schimb vara am avut destule partide, pe caldura torida cu trasaturi prin excelenta ziua,noptile fiind "moarte".Nu contest, vara sunt multe nopti excelente,dar nu cred ca e o regula.Eu din experienta mea stiu o singura "regula" in pescuitul crapului:regula e ca nu exista reguli :) si cum am mai spus-o,cu cat pescuiesc mai mult realizez ca stiu mai putin.

_________________
Ciprian Szabo
Baia Mare


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Intervale orare hranire crapi
MesajScris: Sâm Aug 26, 2017 7:36 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
ragosh scrie:
De cand pescuiesc la crap am observat ca pe majoritatea baltilor, canalelor sau raurilor pescuite, intervalul optim in care poti prinde un crap se afla undeva intre 21:00 si 9:00 indiferent de conditiile de pescuit. Aproximez undeva la 90% din capturi le-am avut in intervalul acesta. Si de aici intrebarea mea. Stie cineva motivul in spatele obiceiului asta de hranire?

Cred ca statistica asta e valabila doar in cazul tau, nu e valabila in general. Am intalnit lacuri pe care se prindea mai mult peste ziua decat noaptea. Doar in perioadele foarte calde nu se mai prindea peste ziua, dar faptul ca nu se prindea s-ar putea sa fi avut o alta explicatie decat faptul ca pestele nu se hranea. Poate ca nu se hranea pe fundul apei, unde pescuia toata lumea. Daca s-ar fi pescuit intre ape, cine stie, poate ca s-ar fi prins si ziua.

Pe acelasi lac, crapii pot avea tipare de hranire diferite de la un anotimp la altul sau de la un an la altul. Un exemplu e Sectorul A de la Varlaam, unde in 2013, cand am inceput sa testez lacul, nu cred ca am prins decat cativa crapi noaptea, iar crapii respectivi i-am prins in noiembrie. In rest, toate capturile s-au inregistrat pe lumina, inclusiv cele din timpul verii. In 2014, cand lacul s-a deschis pentru public, s-a prins foarte bine noaptea... si se prinde in continuare.

ragosh scrie:
O a doua intrebare ar fi daca ati observat alt interval de hranire concentrat mai mult pe timpul zilei pe alte lacuri si ce tipologie au lacurile acelea?

Hranirea pestelui e influentata de multi factori, pe care cu greu ii vom putea analiza in detaliu pe forum... Daca citesti in engleza, iti recomand cartea lui John Wood "Carp Fishing Science", care contine multa informatie stiintifica interesanta, scrisa pe intelesul pescarilor. Ai mai jos un pasaj care poate fi relevant in discutie.

Based on the information presented, the carp has shown a preference in its environment for the presence of food availability and comfortable conditions. These conditions principally involve the presence of adequate levels of oxygen and a temperature which allows effective food digestion and a level of activity akin to efficient energy expenditure, with a moderately greater importance given to oxygen availability rather than temperature. This means that despite the lower requirement of carp than other fish species, the carp will still frequent areas where oxygen is in greater availability since it permits more efficient feeding and digestion. However, as can be observed in the fishing situation, carp will feed up to a point where temperature increase restricts the capacity for gas saturation in the water column and after that, feeding level is reduced and the fish will prefer cooler areas or reduce activity until the temperature drops such as occurs at night.

The ability of carp to feed at night is enhanced by their ability to distinguish near infra-red, with this capacity suggesting that particularly when there is a full moon or a very starry sky, the fish is able to feed more effectively by complementing the senses of smell and taste with that of vision in order to locate food items. Therefore these periods in particular should be exploited by the angler since carp should be expected to feed with less caution during such conditions. The evidence suggests that the other periods of important feeding activity of the carp are during the twilight hours, due to the existence of the pineal gland, which as with many fish species produces feeding stimulation due to regulation of the seratonin/melatonin balance in the fish. This can also be considered during overcast days which probably have a similar effect on the appetite of the carp.


Imi pare rau ca nu am timp acum sa postez si o traducere... daca se ofera cineva, ar fi perfect.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Intervale orare hranire crapi
MesajScris: Dum Aug 27, 2017 5:51 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Dec 07, 2013 10:13 pm
Mesaje: 57
"Bazandu-ne pe informatiile prezentate, crapii au aratat o preferinta in mediul lor pentru disponibilitatea hranei si a conditiilor comfortabile. Aceste conditii in principal implica prenzenta unui nivel al oxigenului adecvat si a unei temperaturi care permite digestia eficienta a hranei, cat si un nivel de activitate orientat spre utilizarea eficienta a energiei, cu o importanta moderat mai mare data disponibilitatii oxigenului in detrimentul temperaturii. Acestea inseamna ca, in ciuda cerintelor minimale ale crapilor in comparatie cu alte specii de pesti, crapii tot vor frecventa zone unde oxigenul este mai mult disponibil deoarece permite hranire si digestie mai eficienta. Totusi, dupa cum poate fi observat in stiuatia pescuitului, crapii se vor hrani pana la un punct cand cresterea temperaturii restrictioneaza capacitatea de saturatie de gaze in coloana apei, apoi, nivelul de hranire este redus, iar pestii vor prefera zonele mai reci sau vor reduce activitatea pana temperatura scade precum se intampla noaptea.
Abilitatea crapilor de hranire pe timpul noptii este ameliorata de abilitatea lor de a distinge aproape infra-rosu, cu aceasta capacitate sugerand in mod particular atunci cand este luna plina sau cand este un cer foarte instelat, pestii sunt capabili sa se hraneasca eficient, complementand simturile de miros si gust cu acea vedere pentreu a-si gasi hrana. Drept urmare aceste perioade in mod particular ar trebui exploatate de catre pescar deoarece ne putem astepta ca pe timpul acestor conditii crapii se vor hrani mai putin precauti. Indiciile sugereaza ca celelalte perioade importante de hranire a crapului sunt in timpul amurgului, datorita existentei glandei pineale, care, precum la multe alte specii de pesti, produce stimularea hraniirii datorita regulatiei raportului serotonina/melatonina a pestelui. Aceasta poate fi luata in considerare pe timpul zilelor innorate care probabil au acelasi efect asupra apetitului crapilor. "

Am incercat sa traduc cat se poate de bine pasajul, deoarece consider ca ajuta mult sa intelegem obiceiurile de hranire a crapilor.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Intervale orare hranire crapi
MesajScris: Lun Aug 28, 2017 3:35 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Dec 07, 2013 10:13 pm
Mesaje: 57
cipibm scrie:
Salut ! Parerea mea este ca ai tras o concluzie pripita.Paradoxal,eu am observat ca acest interval de care spui tu,este valabil destul de des la partidele de pescuit din sezonul rece.....

Salut Cipi. Nu e o concluzie pripita - este o statistica mai mult din experienta mea. Nu am luat in calcul baltile din tara pe care am pescuit cu profil de carpodrom(Greaca, Magura9) Mm uitat sa mentionez ca in ultimii ani pescuiesc in principal in vestul Europei. In Franta pe balti private, Belgia - canale publice atat circulate si necirculate si in Olanda - Canale, rauri si balti publice. Aici intradevar temperaturile sunt mai moderate pe timpul verii, dar nicidecum comparabile cu primavara sau toamna din tara.
Din pasajul lui Vlad P. am mai inteles cate ceva din factorii ce influenteaza hranirea crapului si totusi tot nu explic de ce la mine trasaturile sunt in principal in acel interval orar.
Poate fi cumva ca pescuiesc in principal pe substrat(uneori mai schimb pe monturi de pop-up de genul Whitty Pool sau Ronnie Rig)? Considerati ca intervalul la care schimb lansetele are un efect asupra trasaturior? De obicei schimb lansetele la aprox. 12h - undeva la 10:00 prima plantare si undeva la 20:00 cea de seara.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Intervale orare hranire crapi
MesajScris: Vin Sep 01, 2017 6:52 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
ragosh scrie:
este o statistica mai mult din experienta mea.

In general, am prins mai bine seara, noaptea si dimineata, dar am intalnit si lacuri pe care cel mai bine se prindea ziua.

Cea mai recenta experienta... chiar saptamana asta, cand am facut o partida pe Sanpaul. Majoritatea pestilor au venit ziua. In special dupa-amiaza. Noaptea, se prindea rar. Diferenta de randament intre zi si noapte era extrem de mare - ziua puteai sa prinzi peste dupa peste, in anumite conditii, in timo ce noaptea prindeai un peste la cateva ore.

Mai am si alte exemple, deci cred ca ritmul de hranire difera de la un lac la altul, dupa cum poate sa difere si de la un sezon la altul pe acelasi lac. E doar o intamplare ca te-ai intalnit pana acum numai cu lacuri pe care se prinde mai bine noaptea decat ziua.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Intervale orare hranire crapi
MesajScris: Sâm Oct 21, 2017 9:36 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Feb 12, 2015 11:22 am
Mesaje: 13
Vlad Pavlovici scrie:
E doar o intamplare ca te-ai intalnit pana acum numai cu lacuri pe care se prinde mai bine noaptea decat ziua.

Asa este, tot ce tine de timpul in care crapul se hraneste mai bine este mai mult decat fortuit, dar e bine ca intr-o partida mai lunga sa tinem seama de orele cu apetit mai mare sin sa fim pregatiti din toate punctele de vedere cand se apropie acele ore. Adica sa-l asteptam cu "bratele deschise" :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Intervale orare hranire crapi
MesajScris: Dum Oct 22, 2017 7:42 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Pe acelasi subiect, doua comentarii facute intr-un articol (publicat in Carpology) de Simon Crow si Gary Bayes.

Simon Crow: Carp as a species are classed as diurnal feeders in that daylight hours trigger them to feed, mainly dawn and dusk. However, if you apply some angling pressure to them this goes all over the place and they will feed at any time, even in the night. On the more heavily fished waters feeding can be very defined, almost down to the exact minute on a day-to-day basis and seeing this happen is simply amazing because it leaves you scratching your head asking “why?” No-one can answer this question exactly, so the best thing anglers can do is make the most of any feeding times which are identified.

In traducere: Crapul e clasificat ca fiind o specie cu hranire diurna, in sensul ca orele de lumina il determina sa se hraneasca, in special apusul si rasaritul. Cand pestii incep sa fie supusi presiunii din partea pescarilor, orele de hranire se pot modifica total. Crapii pot ajunge sa se hraneasca la orice ora, chiar si noaptea. Pe apele pescuite mai intens, orele de hranire ale fiecarei zile pot fi stabilite precis, mergand aproape pana la minut. E pur si simplu uimitor sa observi un asemenea fenomen si te intrebi cum e posibil? Nimeni nu stie exact cum e posibil, asa ca lucrul cel mai bun pe care il putem face ca pescari este sa incercam sa valorificam la maxim orele de hranire.

Gary Bayes: An hour either side of last light and first light have always been good to me, especially on weedy natural waters. My theory is the carp’s instinct is to cash in on natural foods such as shrimp, dragon fly larvae etc. that hide in the weed all day and then go out onto open water to hunt after dark.

In traducere: Perioadele care mi-au dat cele mai bune rezultate sunt apusul si rasaritul, mai precis intervalul de o ora inainte si dupa rasarit sau apus. Teoria mea este ca instinctul natural al crapului este sa valorifice hrana naturala formata din crustacee, larve etc., organisme care se ascund in timpul zilei in vegetatie, dar devin active cand se lasa noaptea.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Intervale orare hranire crapi
MesajScris: Lun Oct 23, 2017 2:13 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Dec 07, 2013 10:13 pm
Mesaje: 57
Multumesc frumos pentru raspunsuri. Un lucru este clar pentru mine: Pescuitul in Europa de Vest este clar foarte diferit fata de cel din Romania. Am avut destul de mult de invatat din cele postate de voi si pot spune ca am mai facut inca un pas in a intelege hranirea crapilor.
Sunt atatea variabile in pescuit incat tindem mereu sa spunem ca pescuitul la crap nu este stiinta, dar consider ca intodeauna este binevenit sa reducem din variablie pe cat de mult posibil.
Multumesc inca o data si fire intinse!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: