CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 5:12 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 47 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: Mie Feb 15, 2017 6:51 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Iul 10, 2013 1:55 pm
Mesaje: 222
Localitate: Bucuresti
Albert, asta cu presiunea era o gluma la adresa lui Victor. Te gandesti de 2 ori inainte sa scrii, intrucat vei trece prin filtrul lui de analiza. Era doar o gluma. Eu stiu ca tu nu ai nicio treaba cu presiunea, dar unii sunt mai sensibili. Toate bune!


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Feb 15, 2017 6:53 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 10, 2013 7:40 pm
Mesaje: 497
Localitate: Bucuresti
Victor, ma cunosti bine si stii ca sunt atent la ce scriu sau spun. NU am spus ca ceilalti 90% din pescari sunt cei de pe alte forumuri. Pe acest forum o mare parte dintre cei de dincolo au cont, doar ca nu scriu, asa ca i-am inclus in cei 10% mentionati.

Daca un pescar intreaba care boilies prinde mai bine (x sau y) pentru mine intra la categoria "nod fara nod". Stiu ca nu ai cont (oficial) pe site-urile de socializare, tocmai de asta vreau sa iti relatez ceva.
In intentia de a vinde o parte din vechiul echipament, am postat un anunt pe un grup de vanzari pe un astfel de site ce avea un grup dedicat. Am fost asaltat de friend request-uri si am aruncat o privire pe pozele unora dintre solicitanti. Crede-ma ca m-am speriat. Cand am facut referire la cei 90% despre asta vorbeam, nicidecum despre pionierii pescuitului de competitie de pe alte forumuri (cu riscul de a ma repeta, majoritatea au conturi si aici, deci sunt inclusi in cei 10%).

Nu am pretentia sa existe 5 lacuri precum sectorul A de la Varlaam. Macar sa existe 5 precum sectorul B. Dar nu exista. In schimb, exista (scuza-ma daca nu denumesc corect) Creata, Mariuta, Fundulea (fara numar) Pupaza, Bitina, Matara, Candeasca, sa mai spun sau sa ma opresc ?
Esti un tip inteligent si nu trebuie sa iti spun eu de ce sunt atatea lacuri de genul asta si un singur Varlaam. O sa ma rezum doar la o expresie matematica : intotdeauna 90 > 10 .

Victor Costache scrie:
Revenind la subiect, tocmai asta spun (și insist): după ce că și așa avem puțini oameni care scriu lucruri utile (puține mesaje care merită citite), avem mai multe mesaje care îi fac pe acești și alți oameni, conform spuselor lor, să stea departe de forum.


Oamenii sunt diferiti. Unii sunt mai sensibili, altii nu. Unii percep anumite lucruri intr-un fel, altii nu. Daca eu percepi un membru ca poseteaza aberatii poate alt membru nu percepe acelasi lucru. De fapt, cine sunt eu sa cataloghez public, in scris, pe cineva ? Cum mi-am castigat eu acest drept ?
Altii, poate ca daca nu vad ca parerea lor este impartasita, iar interlocutroul ii contrazice, considera ca acesta abereaza sau spune tampenii.

_________________
http://www.selectbaits.com Premium Quality Carp Food


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Feb 15, 2017 7:03 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 10, 2013 7:40 pm
Mesaje: 497
Localitate: Bucuresti
Victor Costache scrie:
În ceea ce-l privește pe Lucian, având în vedere relația bună pe care o am cu el (care sper că este reciprocă), mi-am permis o glumă


Relatia buna este reciproca.
Acum recunoaste ca ai vrut sa ma bagi in gura lumii pentru ca l-am prins pe Ciucurel de mai multe ori decat l-ai prins tu :D

_________________
http://www.selectbaits.com Premium Quality Carp Food


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Feb 15, 2017 7:15 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
lucian_man scrie:
Stiu ca nu ai cont (oficial) pe site-urile de socializare...
Nu am cont nici oficial, nici neoficial.

lucian_man scrie:
Nu am pretentia sa existe 5 lacuri precum sectorul A de la Varlaam. Macar sa existe 5 precum sectorul B. Dar nu exista. In schimb, exista (scuza-ma daca nu denumesc corect) Creata, Mariuta, Fundulea (fara numar) Pupaza, Bitina, Matara, Candeasca, sa mai spun sau sa ma opresc ?
Faptul că există lacuri "catch & reține" nu înseamnă că este inutil efortul de a-i educa (prin orice metode) și pe acei pescari.

Eu nu sunt de acord că dacă merg pe un drum de țară (sau plin de gropi) pot arunca gunoiul pe geamul mașinii.

Ce este greșit să-i învățăm pe cei care frecventează acele bălți să folosească "firul de păr" în locul "bombei"? Și, mai bine decât atât, ce este greșit în a încerca să-i învățăm pe administratorii acelor lacuri și/sau pe alții care vor să preia acea rețetă că există și alte modele de succes?

lucian_man scrie:
Esti un tip inteligent si nu trebuie sa iti spun eu de ce sunt atatea lacuri de genul asta si un singur Varlaam. O sa ma rezum doar la o expresie matematica : intotdeauna 90 > 10 .
Vezi că riscăm să fim beșteliți fiindcă folosim formule matematice. :)

lucian_man scrie:
De fapt, cine sunt eu sa cataloghez public, in scris, pe cineva ? Cum mi-am castigat eu acest drept ?
Este dreptul tău să-ți spui opinia public cu privire la cele scrise de oricine, atâta vreme cât respectivul a ales să se exprime în public. Desigur, nu discutăm despre oameni, ci despre cele afirmate și excludem din capul locului formele nepoliticoase de adresare.

lucian_man scrie:
Altii, poate ca daca nu vad ca parerea lor este impartasita, iar interlocutroul ii contrazice, considera ca acesta abereaza sau spune tampenii.
La fel este și dreptul celor care se simt "atinși" de comentariile altora să nu mai scrie pe forum.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Feb 15, 2017 7:19 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
lucian_man scrie:
Relatia buna este reciproca.
Acum recunoaste ca ai vrut sa ma bagi in gura lumii pentru ca l-am prins pe Ciucurel de mai multe ori decat l-ai prins tu :D
Afinitatea ta față de Ciucurel este unică și personală. :D

În ceea ce mă privește, chiar dacă nu-mi doresc să prind același pește de mai multe ori, mă bucur de fiecare dată.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Feb 15, 2017 7:31 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Adrian Botin scrie:
Albert, asta cu presiunea era o gluma la adresa lui Victor. Te gandesti de 2 ori inainte sa scrii, intrucat vei trece prin filtrul lui de analiza.
Pe Albert (și pe alții din lista mea de ignore) nu-i mai analizez demult. Singurul meu "deranj" de ordin tehnic este că primesc notificări pe mail și atunci când scriu mesaje cei din ignore. Totuși, acest "deranj" este compensat de confortul pe care îl am știind că Vlad va interveni dacă mesajele respective nu vor fi în linie cu regulamentul forumului.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Feb 15, 2017 8:33 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Iul 10, 2013 1:55 pm
Mesaje: 222
Localitate: Bucuresti
Victor Costache scrie:
știind că Vlad va interveni dacă mesajele respective nu vor fi în linie cu regulamentul forumului.


Mmm, nu fi asa sigur de asta!

Altfel, hai sa mai destindem un pic atmosfera. Cand Lucian mi-a facut socoteala la cati crapi de peste 20 kg am prins la Varlaam, mi l-a scazut pe Ciucurel. Cica il prinde oricine si nu se pune. Nu prietene, e un peste frumos si eu il pun la socoteala, i-am raspuns. Ceva timp mai tarziu, Lucian prinde un peste cu adevarat frumos: Ciucurel. Nu vreti sa stiti ce i-am facut si eu si Paul lui Lucian cu pestele care nu se pune. Dar asta nu este tot. Dupa un timp, Lucian in dril. Hop si e in minciog. I-am citit toata teama din lume pe chip cand s-a uitat in minciog de teama sa nu fie Ciucurel. Ghici ce, era Ciucurel pentru a doua oara, pestele care in opinia lui, nu se pune. :)). Ce ironie a sortii. :))


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Feb 15, 2017 9:19 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 10, 2013 7:40 pm
Mesaje: 497
Localitate: Bucuresti
Repede tu... :D

Ai uitat sa mentionezi ca nici Madalin nu mai vroia a doua sa imi faca poze...tot pentru ca nu se pune

_________________
http://www.selectbaits.com Premium Quality Carp Food


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Feb 16, 2017 8:22 am 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
Pai, mai multi pescari nu contribuie din cauza unor topicuri ca acesta de fata, absolut irelevant ca informatie si toxic pentru comunitate.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Feb 16, 2017 9:19 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Lăsându-l pe Ciucurel în gârlă și sperând că a mai pus ceva pe el ca să arate mai bine în pozele din sezonul care nu mai are mult până începe, revin la subiect și spun că neavând sondaje în rândul pescarilor de crap, nu putem spune cu siguranță care este procentul celor care nu știu ce este firul de păr și nodul fără nod (90%, 80%...).

Pe baza observațiilor personale pot afirma că sunt minoritari - nu știu în ce procent - cei care practică pescuitul "catch & release", că dacă ar fi fost invers, comunitatea ar fi arătat altfel. Și tocmai pentru că sunt atât de mulți cei care încă folosesc "bombe", dacă vrem să schimbăm ceva, trebuie să ne implicăm (scriind aici, discutând cu vecinul care se duce pe bălți "catch & reține", cu proprietarii magazinelor, cu administratorii bălților etc.).

Cel mai greu "hop" de trecut este să nu abandonăm această inițiativă atunci când vedem comentarii/reacții care nu ne convin. Trebuie doar să înțelegem și să acceptăm că nu toată lumea apreciază o faptă bună, nu toți se exprimă fiind ghidați de bune intenții și fără interese ascunse și inclusiv să acceptăm că poate n-am folosit cele mai bune metode (caz în care trebuie să ne corectăm și să ne îmbunătățim abordarea).

Totuși, așa cum vorbeam și cu Vlad deunăzi, sunt realist și îmi este clar că nu apelul la conștiință este soluția pragmatică. Cei cu interese comerciale în domeniu (lacurile, magazinele, producătorii de nadă) ar avea cea mai mare influență și, totodată, ar fi câștigătorii direcți dacă, de exemplu, vor fi mai mulți pescari care vor cumpăra o pungă de boilies în locul uneia de TTX (care este de 5-10 ori mai ieftină).

Cred și sper că la un moment dat (cât mai curând) jucătorii din piață vor identifica acest avantaj competitiv și vor angaja oameni pe care să-i plătească pentru a contribui în mod constant și profesionist cu informații utile peste tot unde există pescari de crap, nu doar pe CarpOnline.

De undeva trebuie început, de undeva trebuie rupt (ușor, ușor) cercul vicios "nu avem pescari pentru că nu avem bălți, nu avem bălți pentru că nu avem pescari". Și în niciun caz nu vom ieși din această "buclă infinită" dacă fiecare dintre noi alege să nu facă nimic, așteptând în permanență ca alții să facă în locul nostru (pentru noi).


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 47 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: