CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Mie Apr 24, 2024 6:41 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 47 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: Vin Feb 10, 2017 5:10 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Vlad Pavlovici scrie:
Ca forumurile sa se ridice la un alt nivel si sa vedem cat mai multi oameni cu experienta care sa produca un continut substantial, cred ca ar trebui sa existe o motivatie financiara. Sa fie platiti (sau motivati in vreun fel material) sa scrie. A scrie ca amator e una, a scrie ca profesionist e altceva. De unde sa vina banii? De la firmele pe care le reprezinta sau de la forumul insusi.
Sunt de acord cu asta și am și exprimat o opinie similară acum ceva vreme pe un alt topic.

Ceea ce mă întreb este oare cei implicați în domeniu (în special magazinele, producătorii și lacurile) nu văd un potențial în a plăti niște oameni credibili, cu experiență care să producă materiale de calitate (text și/sau video) sub numele lor? Sau poate au identificat acest potențial dar în urma unei analize (proiecții) financiare au ajuns la concluzia că există alte mijloace/strategii (care generează rezultate mai bune/mai repede)?

Mă gândesc că spiritul antreprenorial pe care îl au cei care conduc afaceri în domeniu i-ar fi făcut să exploateze acest potențial (să ia un pescar cu experiență, cunoscut și respectat și să-l facă "vocea"/"icoana" afacerii respective).

Lupta în prețuri între magazine, producători de nadă, lacuri etc. nu poate merge la nesfârșit. Sub un anumit preț nu mai poți merge, nu poate coborî nimeni, caz în care trebui să vii cu ceva diferit, să ai un avantaj competitiv. Nu mai spun că "ieftineala" nu aduce nimic bun domeniului, că tot noi pescarii ajungem să "plătim" pentru prețurile mici (magazine mai puține, magazine fără consultanți sau cu consultanți acriți, mai puține lacuri, lacuri fără condiții, producători de nadă mai puțini, producători de nadă care fac rabat la calitate etc.).

Varianta în care un forum plătește oameni pentru a contribui mi se pare și mai greu de implementat la acest moment. Spun asta deoarece scandalul, caterinca, lăturile etc. fac un trafic mult mai mare decât discuțiile tehnice, bine documentate și pe un ton civilizat.

Ca proprietar de forum, dacă vezi că nu trebuie să faci nimic (nici măcar să intervii atunci când utilizatorii își spală rufele în public), de ce ți-ai pune problema să plătești pentru conținut de calitate. Ar fi ca în gluma aia "vezi să nu ne faci de râs pe scară și să iei bacul". Am mai dat exemplu ăsta: atâta vreme cât plajele și hotelurile de pe litoralul românesc vor fi pline, cei care au afaceri acolo nu au motive să ofere mai mult. Dacă porcu' nu guiță și ești mulțumit de rata sa de creștere dându-i pâine, de ce să-i dai cozonac?

Nu mă îmbăt cu apă rece. Nu îmi imaginam atunci când scriam mesajul inițial că acest topic va revoluționa forumurile și că de mâine se va bloca server-ul CarpOnline în urma mesajelor scrise de pescarii experimentați.

Este doar puținul pe care îl pot face, alături de discuțiile în privat cu alți oameni în speranța că puțin câte puțin, în timp, lucrurile vor evolua, chiar dacă nu atât de repede și cu salturi atât de spectaculoase pe cât ne-am dori.

Nu știu exact ce impact au aceste discuții în public și cele în privat dar știu cu siguranță că dacă nu facem nimic, nu ne putem aștepta ca lucrurile să se schimbe de la sine (în bine).


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Feb 10, 2017 9:15 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Piata noastra de crap nu e inca suficient de mare si de matura ca sa se intample ce ne-am dori: lacuri de crap mai multe si mai bine administrate, autori de materiale (si de continut pe forum) mai numerosi si mai competenti. Si altele... Ce avem in momentul de fata e ceea ce ne reprezinta.

Horatiu intreba ce pot sa faca pescarii? In ansamblu, ca si comunitate, am putea face multe. Atat ca e dificil pentru noi, romanii, sa ne organizam ca si comunitate. Vad putine proiecte si asocieri reusite pe termen lung. Suntem condusi de un puternic individualism si vrem sa ne fie bine noua, ca indivizi, nu comunitatii. Interesul personal e ceea ce ne pune in miscare.

Asta nu e totusi rau, daca interesul personal se intampla sa coincida cu al comunitatii. De exemplu, interesul meu personal este sa existe cat mai multe lacuri bine administrate si incerc sa fac ceva pentru asta. Daca si altii vor avea un interes in aceeasi directie si daca vor avea si instrumentele necesare, se pot intampla multe lucruri bune.

Lacuri de crap vor continua sa apara, de asta sunt sigur.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Sâm Feb 11, 2017 12:28 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Ian 14, 2017 10:45 am
Mesaje: 6
Sunt destui pescari cu experienta care pot da un sfat , care te pot indruma ... Dar ,... majoritatea tot ce-au invatat a fost pe timpul si banii lui si nu sunt de acord sa de-a din `casa `moca la oricine ...

Majoritatea tin `micile trucuri si ce-au invatat numai pentru ei ... Eu am fost destul de deschis pe diferite teme si am incercat sa ajut pe oricine , asa cum am crezut eu ca-i mai bine ...Nu sunt un pescar foarte experimentat fata de altii , dar am incercat sa raspund la diferite intrebari .

Am infintat un club de pescuit special pt. a invata membrii intr-un an ...cat ne-a trebuit noua in 10 (daca sunt receptivi si vor sa invete )....Daca pescarii nu vor sa pescuiasca organizat in cadrul unui club ... eu nu am cum sa-i ajut prea mult . Timpul alocat e prea scurt si este dedicat in primul rand membrilor clubului nostru ;) Noi am plecat de la 0 si in fiecare an avem destui membrii noi care trebuie sa-i `scolim . Din 5-6 membrii cel putin 2 trec la nivelul doi ....

_________________
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Sâm Feb 11, 2017 4:07 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
petre iulian scrie:
Sunt destui pescari cu experienta care pot da un sfat , care te pot indruma ... Dar ,... majoritatea tot ce-au invatat a fost pe timpul si banii lui...
Cred că asta este valabil pentru toată lumea: toți am învățat pe timpul și banii noștri.
petre iulian scrie:
...si nu sunt de acord sa de-a din `casa `moca la oricine ...
Așa cum respect opțiunea lui Mugurel de a nu se enerva scriind pe forum, așa respect și alegerea celor ca nu doresc să împărtășească gratuit din experiența lor. Sunt de lăudat cei dispuși să ajute dar nici nu i-aș condamna pe cei care nu ajută în mod dezinteresat.

petre iulian scrie:
Majoritatea tin `micile trucuri si ce-au invatat numai pentru ei ... Eu am fost destul de deschis pe diferite teme si am incercat sa ajut pe oricine , asa cum am crezut eu ca-i mai bine ...Nu sunt un pescar foarte experimentat fata de altii , dar am incercat sa raspund la diferite intrebari .
În ceea ce mă privește, nu am niciun motiv să țin micile sau marile trucuri pentru mine, atâta vreme cât timpul îmi permite să ajut și atâta vreme cât nu sunt în competiție cu nimeni, nu reprezint și nu apăr interesele nimănui și nu trebuie să demonstrez nimănui cât de bun pescar sunt.

Nu știu cum sunt alții dar eu nu aș putea trăi cu stresul - culmea, practicând un hobby - "ce-or să zică «discipolii mei», cei față de care m-am dat mare, cei cărora le-am dat "lecții" etc. dacă "maestrul" nu prinde pește sau dacă prinde pește mai puțin și/sau mai mic decât ei?".

Am mai afirmat asta: singura persoană cu care mă concurez este propria persoană, căutând de fiecare dată să-mi perfecționez tehnica și încercând să-mi depășesc recordul.

petre iulian scrie:
Am infintat un club de pescuit special pt. a invata membrii intr-un an ...cat ne-a trebuit noua in 10 (daca sunt receptivi si vor sa invete )....Daca pescarii nu vor sa pescuiasca organizat in cadrul unui club ... eu nu am cum sa-i ajut prea mult . Timpul alocat e prea scurt si este dedicat in primul rand membrilor clubului nostru ;) Noi am plecat de la 0 si in fiecare an avem destui membrii noi care trebuie sa-i `scolim . Din 5-6 membrii cel putin 2 trec la nivelul doi ....
Existența cluburilor este un lucru bun. Fără să vreau a fi acuzat că dau sfaturi, mă gândesc că o bună promovare pentru cluburi și o metodă prin care acestea ar putea atrage noi membrii ar fi ca membrii marcanți ai cluburilor să ofere informații utile comunității (chiar și în cadrul unui contract de publicitate cu forumul/websiteul respectiv).

Desigur, o bună promovare pentru cluburi, un "magnet" pentru noi membrii o reprezintă rezultatele bune obținute în concursuri dar trebuie avut în vedere că nu toți pescarii de crap sunt interesați/dornici să participe la concursuri.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Feb 14, 2017 9:49 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Victor Costache scrie:

Eu sunt de părere că avem nevoie (comunitatea are nevoie) de pescari cu experiență dispuși să împărtășească din experiența lor și de aceea voi încerca în continuare să-i conving să se implice (fie că au sau nu interese comerciale).


In mare parte, undeva spre 70% din pescari, nu utilizeaza minciog, ce sa mai vorbim de internet si altele. Intr-adevar pe aici pe langa Bucuresti, lucrurile sunt foarte frumoase, sunt undeva la 10000 de pescari, care investesc mai mult sau mai putin, dar o fac. Daca te duci in tara si te uiti, nu vezi lansete mai lungi de 2.6 m. Hai sa fim realisti, ca astia 70%, daca te aud cu "fir de par" si "c&r" lesina de ras si te iau la misto.

Da, cei care ajung la un anumit nivel si se intereseaza de metode de pescuit, o sa ajunga sa citeasca mult. Pe vremea cand am vrut sa ma informez, am vazut filmulete, citit pe forum si am reust sa imi fac o idee, dar experienta pe care o traiesti nu ti-o poate da nimeni prin experienta lui. Da sunt linii mari care le poti lua de la respectivul, dar modul in care pescuiesti si cum iti dai seama de localizare vin doar cu experienta. Cu alte cuvinte, gasesti sute de pagini despre scule, monturi, camping si fire, dar despre cititul apei, poti sa citesti tone, ca pana nu iti dai seama tu cum merg lucrurile, nu vei avea rezultate constante.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Feb 14, 2017 11:36 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 13, 2014 12:40 pm
Mesaje: 305
Localitate: Cluj-Napoca
Matei Niteanu scrie:
Intr-adevar pe aici pe langa Bucuresti, lucrurile sunt foarte frumoase, sunt undeva la 10000 de pescari, care investesc mai mult sau mai putin, dar o fac. Daca te duci in tara si te uiti, nu vezi lansete mai lungi de 2.6 m. Hai sa fim realisti, ca astia 70%, daca te aud cu "fir de par" si "c&r" lesina de ras si te iau la misto.


Matei, ar trebui sa mai mergi la pescuit si prin tara ca prea te-ai obisnuit doar cu lacurile din jurul Bucurestiului (la aia 10 mii de pescari "profesionisti" din capitala s-ar putea oricum sa fie cam aglomerat pe baltile din zona).


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Feb 14, 2017 11:43 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Matei Niteanu scrie:
In mare parte, undeva spre 70% din pescari, nu utilizeaza minciog, ce sa mai vorbim de internet si altele. Intr-adevar pe aici pe langa Bucuresti, lucrurile sunt foarte frumoase, sunt undeva la 10000 de pescari, care investesc mai mult sau mai putin, dar o fac. Daca te duci in tara si te uiti, nu vezi lansete mai lungi de 2.6 m. Hai sa fim realisti, ca astia 70%, daca te aud cu "fir de par" si "c&r" lesina de ras si te iau la misto.
Ar fi multe de comentat despre aroganța asta a noastră, a bucureștenilor față de "amărăștenii" de la țară dar nu despre asta este topicul de față. Îți spun doar atât: compară galeria ta de capturi cu cele ale pescarilor din vestul țării care pescuiesc în Ungaria, Serbia, Croația etc. și apoi o să vezi cine o are mai mare... lanseta, desigur.

Matei Niteanu scrie:
Pe vremea cand am vrut sa ma informez, am vazut filmulete, citit pe forum si am reust sa imi fac o idee...
De aici înțelegem că acum nu mai vrei să te informezi sau că nu mai ai nevoie să te informezi?

Pe forum ce ai citit, ce nu au scris pescarii cu experiență?

Sau afirmi că deja s-a spus totul despre pescuit și nu are sens să ne mai pierdem noi vremea, că există deja toate informațiile de care ai nevoie?

Matei Niteanu scrie:
, dar experienta pe care o traiesti nu ti-o poate da nimeni prin experienta lui.
Unii pot învăța și din experiența altora. Unii pot asculta și înțelege când li se spune "nu da banii pe acea mulinetă, că nu merită" sau "nu te lăsa păcălit de reclama care se face produsului X". Dar bineînțeles, pe timpul și banii tăi nu te împiedică nimeni să faci și tu greșelile pe care le-au făcut alții.

Matei Niteanu scrie:
Da sunt linii mari care le poti lua de la respectivul, dar modul in care pescuiesti si cum iti dai seama de localizare vin doar cu experienta.
Evident că unele lucruri nu le poți învăța din cărți, din simplul motiv că trebuie puse în practică. Nu poți simți din cărți, forum, filme, articole diferențele de substrat când dai cu marker-ul, nu poți simți din cărți că s-a încărcat lanseta etc. dar fără să ai baza teoretică, fără să cunoști "notele", ajungi muzicant, nu muzician.

Totodată, chiar dacă ajungem la un moment dat să ne considerăm "atotștiutori", ar fi bine să nu uităm că pescuitul nu este o știința exactă și fără dialog cu alți pescari experimentați, putem trăi cu convingerea că observațiile/concluziile noastre (false sau parțial adevărate) sunt axiome.

Matei Niteanu scrie:
Cu alte cuvinte, gasesti sute de pagini despre scule, monturi, camping si fire...
Poți să ne lămurești, că nu îmi este clar ce vrei: ar trebui să nu mai scriem pe forum? Ar trebui să-i sugerăm lui Vlad să implementeze un autoresponder care atunci când cineva pune o întrebare, cere un sfat etc. să răspundă "gasesti sute de pagini despre scule, monturi, camping si fire"?

Materialele pe care le-ai citit/vizionat "pe vremea când ai vrut să te informezi" unde/cum le-ai găsit? Oare acele "sute de pagini" nu reprezintă contribuția (contra cost sau voluntară) a unor pescari cu experiență?


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Feb 15, 2017 9:20 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
@ Horatiu

Am fost pe Olt, doar intr-o vizita de recunoastere pentru ca voiam sa pescuiesc acolo si m-am convins. Nu stiu in ce bula traiesti tu, dar 90% din pescarii din afara oraselor mari, nu stiu ce e boilies sau fir de par. Poate tu vezi lucrurile diferit, dar realitatea este mult mai sumbra, din cauza asta merge bine Gipo, ca veneau milioane si milioane de pescari care cumparau scule de ultima generatie. Tot din cauza milioanelor si milioanelor de pescari anumite magazine de profil, dupa ce aveau un target mai exclusivist, si-au introdus si chinezarii in gama de produse, ca sa poata sa faca fata in piata asta cu volume foarte mici.

@ Victor

In primul rand, nu am o aroganta ca sunt bucurestean, imi cer scuze daca s-a inteles asta, trebuia sa generalizez si sa spun ca in jurul marilor orase. Sper ca acum sa nu se inteleaga ca am o aroganta ca sunt de la oras.

In al doilea rand, nu ma consider un atotstiutor. In momentul de fata nu tin neaparat sa citesc cat mai multe articole si sa ma informez in legatura cu pescuitul, oarecum ma informez fara sa fac eforturi prea mari, totul vine foarte usor, la asta m-am referit, imi cer scuze daca s-a inteles o tampenie.

Asa cum am mai spus, in momentul de fata, pescarii din Romania, au nevoie de pestele pe care sa il prinda, nu de cineva care sa le spuna cum sa prinda pestele care nu exista. Cunosc n pescari care s-au lasat pentru ca pescuitul a devenit mult prea costisitor, avand venituri undeva spre 1600 - 1800 ron. Poti sa ai foarte multi pescari cu state vechi, care sa vorbeasca cu peretii, pentru ca pescari nu prea mai sunt. Vlad, face niste emisiuni senzationale, dar are in medie undeva la 5000 de vizualizari pe Youtube pe fiecare emisiune, ceea ce e enorm de putin pentru masa de "pescari" care exista in Romania.

Crede-ma Victor, atunci cand va fi nevoie de oameni care sa-si dezvaluie "secretele", vor veni singuri, pentru ca vor fi bani in piata si nu o vor face gratis.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Feb 15, 2017 9:55 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Matei Niteanu scrie:
Crede-ma Victor...
Dă-mi voie să nu te cred și să-ți pun la îndoială afirmațiile, atâta vreme cât nu sunt argumentate (fundamentate), mai ales atunci când conțin cifre:
  • 70% din pescari, nu utilizeaza minciog
  • undeva la 10000 de pescari, care investesc mai mult sau mai putin
  • 90% din pescarii din afara oraselor mari, nu stiu ce e boilies sau fir de par
  • merge bine Gipo (te referi la http://www.gipo.ro, mai există acest magazin?)
  • Cunosc n pescari care... (cât este acest "n": 2, 20, 200, 2.000...?)
  • pescari nu prea mai sunt

Ai acces la statistici, studii, sondaje etc. care să susțină cele de mai sus?


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Feb 15, 2017 10:30 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Pai Victor,

Hai sa facem niste supozitii destul de simple, cu niste date reale in spate:

- in cealalta parte sunt undeva la 11 mi si ceva de conturi, un mic procentaj sunt clone, putem spune ca forumul respectiv are 11 mi de pescari reali.
- in tara sunt ~18 milioane din care in Bucuresti 3 mil, ceea ce reprezinta 1/6 din populatie, luand aceasi proportie si pentru forum, putem deduce ca sunt cel putin 1833 pescari care au cont si sunt din bucuresti
- facand Pareto invers putem spune ca pe respectivul forum sunt doar 20% din pescarii din Bucuresti, daca 1833 reprezinta 20% din pescarii din Bucuresti, atunci 5*1833 reprezinta totalitatea pescarilor din Bucuresti, adica 9165.

Astea sunt doar niste idei, nu reprezinta adevarul absolut, poate sunt milioane si milioane de pescari, sau poate sunt decat o mie si ceva, cate conturi reale exista pe acest forum.


PS Gipo nu mai exista, tocmai pentru ca era prea mare si cererea era prea mica. Ma rog alti au impresia ca vedem pe malul Oltului, numai Nash si Shimano.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 47 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 6 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: