CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Mar 29, 2024 3:16 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 47 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: Joi Feb 09, 2017 10:08 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Zilele trecute am avut o discuție cu Mugurel Adăscăliței în care, printre altele, vorbeam și despre cât de important este pentru toată lumea (pescari, lacuri, magazine) să avem o comunitate puternică. În acest context îi spuneam că, din punctul meu de vedere, una dintre probleme este că pescarii care au ce spune (și pot spune) nu sunt suficient de activi (unii chiar deloc).

L-am întrebat pe el de ce nu este mai activ pe forum, că având în vedere vasta sa experiență (atât pe orizontală, cât și pe verticală), ar putea scrie practic pe orice subiect. Reproduc din memorie răspunsul lui Mugurel:
Citat:
Victore, știi foarte bine că sunt la TotalFishing de dimineața până seara. Ajung acasă și mă apuc de mulinete sau monturi (în sezon). Apoi mai trebuie să stau și cu familia. În sezon mai trebuie să și pescuiesc. În concluzie, timpul este extrem de limitat.

Cu toate astea, mi-aș rupe din timpul meu să scriu și să explic oamenilor dar când văd d-alde ......
(n.a. a enumerat niște nume de utilizatori de pe CarpOnline pe care din motive evidente le-am șters) cum bat câmpii și comentează aiurea, mă enervez și nu mai scriu.

Dacă oamenii nu înțeleg ce-am scris și au nevoie de explicații, nu mă deranjează să detaliez să ofer informații suplimentare dar nu am timp și nervi pentru discuții de genul «de ce trebuie să punem mulineta pe lansetă înainte să pescuim».

Am vorbit cu alți pescari buni și cunoscuți care vin în magazin și i-am întrebat ce mă întrebi tu pe mine. Am primit aproape același răspuns de la toți: «Să scriu pe forum? N-am chef Mugurele să mă enervez.».
Desigur, nu trebuie să generalizăm/absolutizăm. Nu știu dacă acesta este singurul motiv (sau motivul principal) pentru care nu avem mai mulți pescari cu experiență care contribuie cu informații utile.

Pe de altă parte, este adevărat că cei mai mulți oameni caută confortul. Să nu uităm că vorbim despre oameni care nu au interese comerciale și care aleg să-și ia din timpul liber ca să ofere informații utile comunității. Altfel, cei care trebuie să (se) promoveze, n-au ce face, trebuie să-și asume "confruntările" publice.

Dacă răspunsurile/comentariile unora dinte membrii comunității care fie au prea mult timp la dispoziție, fie vor să pară mai deștepți/informați/știutori decât sunt, fie probabil "au probleme la mansardă" și simt tot timpul nevoia să "bage bățu' prin gard" etc. îi deranjează pe cei care contribuie dezinteresat, cea mai la îndemnă reacție este să nu mai scrie (nici nu-și mai răpesc din timpul personal, nici nu se mai enervează).

O soluție ar fi să ignore comentariile deranjante dar știu din proprie experiență că e nevoie de timp și antrenament ca să ajungi "zen" (să-i poți ignora pe acei utilizatori). Așa că tot mai simplu și la îndemână este să nu mai scrie.

Nu știu cum i-am putea convinge pe oameni de nivelul lui Mugurel să-și împărtășească din experiență dar în mod cert este o mare pierdere pentru comunitate faptul că ei aleg să nu scrie.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Feb 10, 2017 10:22 am 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 13, 2014 12:40 pm
Mesaje: 305
Localitate: Cluj-Napoca
Victor,
Daca suntem de acord si convinsi ca pentru a dezvolta fenomenul, respectiv pescuitul la crap C&R, in Romania este nevoie de implicarea a cat mai multa lume atunci consider ca o abordare in genul celei a lui Mugurel este gresita (si zic asta in contextul in care consider ca Mugurel este unul din pescarii care a adus si care aduce in continuare o valoare adaugata acestui domeniu).

Eu nu contest ca sunt si persoane care scriu pe forum asa cum le-ai descris in mesajul tau dar cel putin aici, pe Carponline, am intalnit foarte putine situatii de acest gen.

Revin acum la dorinta de a ajuta la dezvoltarea fenomenului, la schimbarea de mentalitate care pana la urma este in beneficiul tuturor (chiar daca pe moment ne este greu sa vedem lucrurile asa), si spun ca daca vrei si simti ca este benefic sa te implici atunci trebuie sa fii constient ca s-ar putea sa ai parte si de anumite rautati sau critici dar asta nu ar trebui sa ne descurajeze (nu consider ca trebuie sa fii neaparat zen pentru a face acest lucru) si sa ne gandim in continuare la motivul pentru care am ales sa facem acest lucru: dezvoltarea intr-o directie pe care ne-o dorim a acestei pasiuni comune.

Acum mai este si situatia in care pescarii cu experianta si notorietate bat campii in postarile lor sau fac afirmatii rautacioase. Ce facem atunci? Tacem toti din gura si nu zicem nimic ca sa nu existe riscul ca acestia sa se supere si sa nu mai scrie deloc? Ca sa intelegi la ce ma refer iti amintesc de un celebru subiect dezbatut pe acest forum : nade englezesti vs nade romanesti.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Feb 10, 2017 11:33 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
horatiu sibianu scrie:
Daca suntem de acord si convinsi ca pentru a dezvolta fenomenul, respectiv pescuitul la crap C&R, in Romania este nevoie de implicarea a cat mai multa lume atunci consider ca o abordare in genul celei a lui Mugurel este gresita (si zic asta in contextul in care consider ca Mugurel este unul din pescarii care a adus si care aduce in continuare o valoare adaugata acestui domeniu).
Sunt de acord că pentru comunitate decizia lui Mugurel de a nu (mai) scrie este greșită dar îi respect decizia și îi înțeleg punctul de vedere când spune că preferă "liniște". Sub nicio formă nu îl pot condamna că a ales să-și petreacă timpul liber altfel decât scriind și enervându-se pe forum.

Ce pot face însă, este să persuadez atât în ceea ce-l privește pe el, cât și alții ca el. Cu cât numărul vocilor cu greutate va crește, cu atât va fi mai ușor să convingem și pe alții să se alăture comunității.

horatiu sibianu scrie:
Eu nu contest ca sunt si persoane care scriu pe forum asa cum le-ai descris in mesajul tau dar cel putin aici, pe Carponline, am intalnit foarte putine situatii de acest gen.
Totuși, el a enumerat niște persoane de pe acest forum. Evident că nu voi face public numele acelor utilizatori.

Despre alte forumuri este inutil să vorbim...

horatiu sibianu scrie:
Revin acum la dorinta de a ajuta la dezvoltarea fenomenului, la schimbarea de mentalitate care pana la urma este in beneficiul tuturor (chiar daca pe moment ne este greu sa vedem lucrurile asa), si spun ca daca vrei si simti ca este benefic sa te implici atunci trebuie sa fii constient ca s-ar putea sa ai parte si de anumite rautati sau critici dar asta nu ar trebui sa ne descurajeze (nu consider ca trebuie sa fii neaparat zen pentru a face acest lucru) si sa ne gandim in continuare la motivul pentru care am ales sa facem acest lucru: dezvoltarea intr-o directie pe care ne-o dorim a acestei pasiuni comune.
Mugurel și alții ca el sunt dornici să ajute și conștientizează că așa s-ar dezvolta comunitatea dar știu la fel de bine (chiar din propriile lor experiențe) că "faci bine și îți auzi rău" și că "nicio faptă bună nu rămâne nepedepsită". Așa că aleg (și îi înțeleg) să își vadă de ale lor.

horatiu sibianu scrie:
Acum mai este si situatia in care pescarii cu experianta si notorietate bat campii in postarile lor sau fac afirmatii rautacioase. Ce facem atunci? Tacem toti din gura si nu zicem nimic ca sa nu existe riscul ca acestia sa se supere si sa nu mai scrie deloc? Ca sa intelegi la ce ma refer iti amintesc de un celebru subiect dezbatut pe acest forum : nade englezesti vs nade romanesti.
Tot ce putem face noi este să nu alimentăm "lăturile". În rest, acest forum (și oricare alt forum) nu sunt sate fără câini. Există administratori și moderatori care trebuie să intervină, să facă "curățenie". Cât de pricepuți și cât de curați sunt cei care administrează, se reflectă în imaginea forumului.

Din punctul meu de vedere, indiferent cine este și cum îl cheamă, nu i se anulează din oficiu derapajele de exprimare. În ceea ce mă privește, ipotetic vorbind, dacă autorul celebru respectiv ar începe un articol/mesaj cu "Bă' rupților care nu știți să prindeți pește, fiți atenți la tata ce are să vă spună...", nu m-ar mai interesa ce are de spus (cu riscul de a nu afla "secretul nadei care atrage peștele de la 1km").

Este posibil să mai fii spus asta aici: o afacere este imaginea celui/celor care o conduc. La fel și forumul (websiteul) este imaginea celui/celor care îl administrează.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Feb 10, 2017 12:02 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Eu vad cu totul altfel tot fenomenul. Nu prea cred ca e nevoie de pescarii cu state vechi sa isi dea cu parerea, pentru ca la volumul de informatii care se afla peste tot acum, trebuie doar sa pescuiesti sa capeti experienta.

Problema eu o vad pentru ca nu exista balti salbatice cu peste, nu exista rauri cu peste, in afara de Delta, nu mai exista zone care sa fie neexplorate in totalitate sau nebraconate.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Feb 10, 2017 12:22 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Matei Niteanu scrie:
Eu vad cu totul altfel tot fenomenul. Nu prea cred ca e nevoie de pescarii cu state vechi sa isi dea cu parerea, pentru ca la volumul de informatii care se afla peste tot acum, trebuie doar sa pescuiesti sa capeti experienta.
Diferența esențială este că de la "pescarii cu ștate vechi" poți învăța într-un timp mult mai scurt decât citind și vizionând zeci de articole/filme și te poți păzi de foarte multe greșeli pe care altfel, fără a avea acces la experiența și sfaturile lor, cel mai probabil le vei face și tu.

Pescarul cu experiență n-ar trebui privit doar ca pe un profesor care predă la tablă (în sensul strict al cuvântului), ci, mai important decât latura didactică, ca pe un mentor, un model, un etalon, cineva care îți formează o gândire/mentalitate corectă (că tot vorbim despre mentalitate).

Eu sunt de părere că avem nevoie (comunitatea are nevoie) de pescari cu experiență dispuși să împărtășească din experiența lor și de aceea voi încerca în continuare să-i conving să se implice (fie că au sau nu interese comerciale).


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Feb 10, 2017 12:25 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 13, 2014 12:40 pm
Mesaje: 305
Localitate: Cluj-Napoca
Matei Niteanu scrie:
Problema eu o vad pentru ca nu exista balti salbatice cu peste, nu exista rauri cu peste, in afara de Delta, nu mai exista zone care sa fie neexplorate in totalitate sau nebraconate.


Matei, ai dreptate, la ce volum si calitate a informatiei gasesti azi in special pe net, oricine vrea si are capacitatea de a filtra informatia poate invata inclusiv lucruri legate de comportament si mentalitate. Cu toate astea nu cred ca este suficient daca vrem ca lucrurile sa se schimbe in mai bine si mai repede. Inclusiv pentru a avea balti, lacuri, rauri mai bune daca nu se implica cat mai multa lume intr-un mod constructiv ne vom uita inca multa vreme peste granita.

Iar contributia celor care pot si isi doresc (cu state vechi sau nu) nu este importanta doar la nivel de schimb de informatii, este importanta in primul rand pentru a creea o comunitate puternica si a carei voci in momente cand va fi cazul sa poata fi auzita.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Feb 10, 2017 12:30 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 19, 2013 12:54 pm
Mesaje: 437
Victor Costache scrie:
Totuși, el a enumerat niște persoane de pe acest forum. Evident că nu voi face public numele acelor utilizatori.

Vad ca insisti cu chestia asta. Eu nu inteleg care-i rostul acestui topic. Ca X sau Y nu vrea sa scrie pe forum e fix alegerea lui. Motivele difera dar sa spui ca nu scrii deoarece nu-ti place cum raspunde/scrie Z sau T mi se pare pueril. Chiar si asa inteleg ca unii pot gandi si proceda asa dar asta unu cred ca e subiect de topic cum nici nu cred ca solutia ar fi sa-i zbori de pe forum pe Z sau T ca sa scrie X sau Y.
Daca X si Y vor sa impartaseasca din vasta experienta si nelimitatele cunostinte fara sa fie supusi reactiilor vulgului poate-i persuadezi sa scrie articole pentru prima pagina.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Feb 10, 2017 3:12 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Parerea mea pe tema dezvoltarii forumurilor si comunitatii e ceva mai pragmatica.

Legat de comunitate: cel mai puternic factor de influenta sunt lacurile. Ca sa ma refer doar la experienta mea personala, am schimbat mai multe lucruri cu Varlaam decat cu cei 15 ani de cand scriu pe forumuri.

Legat de forum: in primul rand, nu cred ca discutia noastra rezolva ceva. Nu zic sa nu discutam. Putem discuta foarte bine. Dar am mai discutat si nu s-a intamplat nimic, dupa cum probabil ca nu se va intampla nici acum.

Sa inviti oamenii sa scrie pe forum pentru a ajuta la dezvoltarea comunitatii crapiste suna bine, dar adevarul e ca lumea nu moare de dragul comunitatii si foarte putini au vocatia de a-i ajuta pe altii dezinteresat, in mod constant. Sa scrii un mesaj ocazional, asta o pot face multi, dar sa scrii frecvent doar ca sa ajuti - cum face Victor - e extrem de rar.

Ca forumurile sa se ridice la un alt nivel si sa vedem cat mai multi oameni cu experienta care sa produca un continut substantial, cred ca ar trebui sa existe o motivatie financiara. Sa fie platiti (sau motivati in vreun fel material) sa scrie. A scrie ca amator e una, a scrie ca profesionist e altceva. De unde sa vina banii? De la firmele pe care le reprezinta sau de la forumul insusi.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Feb 10, 2017 3:45 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 13, 2014 12:40 pm
Mesaje: 305
Localitate: Cluj-Napoca
Vlad Pavlovici scrie:
Legat de comunitate: cel mai puternic factor de influenta sunt lacurile. Ca sa ma refer doar la experienta mea personala, am schimbat mai multe lucruri cu Varlaam decat cu cei 15 ani de cand scriu pe forumuri.


De acord cu tine, Vlad. Intrebarea este ce putem face (sau daca putem face ceva) in privinta lacurilor. Ce am putea face sa multiplicam proiectul Varlaam sau ceva similar pe cat mai multe lacuri din tara?


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Feb 10, 2017 3:51 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mar 04, 2016 7:26 am
Mesaje: 25
Localitate: Bucuresti
Cei care isi aloca timp pentru a scrie pe forum-uri sunt persoane de apreciat, pentru ca isi rup efectiv din timpul lor liber pentru a impartasi informatii colegilor de breasla. Nici eu nu imi pot aloca atat cat mi-as dori, dar raspund la orice mp.

_________________
www.claumarpescar.ro
www.ffb.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 47 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: