CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Apr 19, 2024 8:31 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 47 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5
Autor Mesaj
MesajScris: Joi Feb 16, 2017 9:34 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 19, 2013 12:54 pm
Mesaje: 437
Adrian Botin scrie:
Albert, asta cu presiunea era o gluma la adresa lui Victor. Te gandesti de 2 ori inainte sa scrii, intrucat vei trece prin filtrul lui de analiza. Era doar o gluma.

Nush ce sa zic, nu cred ca e gluma. Cred ca sunt useri care chiar cred treaba asta. Dincolo e presiune ca te iau unii la misto aici e presiune ca te iau unii la trei pazeste considerandu-te sub nivelul lor.
Vulg vs elite :lol:

Vad ca s-a ajuns la capitolul "educatia sacosarilor". Educatie nu se poate face pe forum. Daca totusi exista timp si resurse recomand apostolilor sa faca educatie pe pescuitul.ro nu aici. 'jaba faci polologhii despre pescuitul C&R pe un forum C&R..informatia n-ajunge unde trebuie.
Realist, educatia se face pe balta de catre administratori. Doar ca nu e suficient sa expui o regula si apoi sa n-o aplici. Si ajungem iar la disuctia despre afacere si profit...


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Feb 16, 2017 10:06 am 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 13, 2014 12:40 pm
Mesaje: 305
Localitate: Cluj-Napoca
Albert scrie:
Realist, educatia se face pe balta de catre administratori. Doar ca nu e suficient sa expui o regula si apoi sa n-o aplici. Si ajungem iar la disuctia despre afacere si profit...


Pentru ca s-a vorbit destul de mult de schimbarea mentalitatii, intradevar aceasta se face prin reguli stricte si prin verificarea respectarii acestora (ex: regulamente lacuri si administratori vigilenti).
Este foarte greu daca nu imposibil sa schimbi mentalitatea cuiva care nu a fost educat in a respecta niste reguli, in a respecta natura si oamenii din jur si alte lucruri de acest gen doar cu vorba buna. Educatia se face in primii sapte ani de acasa iar ce nu ai deprins atunci se poate corecta doar prin constrangere si mai apoi prin vorbe.

Un punct de plecare in a schimba lucrurile pe viitor sunt copiii. Lor ar trebui adresate mesajele despre cat de frumos si interesant este pescuitul la crap. Aici s-ar putea implica mai mult in special cei au activitati comerciale in domeniu dar si alti pescari fara interese comerciale care pot si vor sa ajute la dezvoltarea fenomenului (o idee ar fi organizarea pe timpul verii a unor tabere pentru copii in care acestia sa invete din tainele pescuitului)


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Feb 16, 2017 12:57 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Doua comentarii la unele dintre lucrurile postate:

Matei Niteanu scrie:
Vlad, face niste emisiuni senzationale, dar are in medie undeva la 5000 de vizualizari pe Youtube pe fiecare emisiune, ceea ce e enorm de putin pentru masa de "pescari" care exista in Romania. .

Filmele pe care le fac nu se adreseaza "masei de pescari care exista in Romania", se adreseaza unui public-tinta. Media de trafic a materialelor mele video postate pe YouTube este - in acest moment - de 9319 vizualizari pe material. Sunt unele cu cateva mii de vizualizari, sunt altele cu cateva zeci de mii. Pentru mine si pentru cei care sustin filmele mele, conteaza calitatea productiei si impactul la public, dar daca vorbim de media de trafic cifra corecta e cea de mai sus.

horatiu sibianu scrie:
Pentru ca s-a vorbit destul de mult de schimbarea mentalitatii, intradevar aceasta se face prin reguli stricte si prin verificarea respectarii acestora (ex: regulamente lacuri si administratori vigilenti).

Schimbarile reale se produc acolo unde exista interes si constrangere. Cine poate crea interes si constrangere? Lacurile. Indiferent de mentalitatea pescarilor, regulamentul unui lac ii poate face sa se conformeze daca lacul creeaza o cerere care depaseste oferta.

Lacurile de mare interes pentru public n-au nicio o problema in a-si impune regulamentul. Daca vrei sa schimbi ceva, creezi cadrul in care oamenii sa accepte schimbarea, iar lacurile sunt cel mai bun cadru in sensul asta.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Feb 16, 2017 2:19 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Vlad Pavlovici scrie:
Lacurile de mare interes pentru public n-au nicio o problema in a-si impune regulamentul. Daca vrei sa schimbi ceva, creezi cadrul in care oamenii sa accepte schimbarea, iar lacurile sunt cel mai bun cadru in sensul asta.
Pe baza experiențelor tale (mă refer la discuțiile pe care le-ai avut de-a lungul timpului cu diverși oameni din domeniu sau interesați în a investi în domeniu), ce crezi că este mai ușor de pus în practică (mai realist): să apară lacuri noi sau administratorii lacurilor existente să fie convinși să-și schimbe modelul/profilul afacerii?


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Feb 16, 2017 4:35 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
E posibil orice, dar pe termen mediu si lung as miza mai mult pe aparitia unor lacuri noi decat pe transformarea unor lacuri vechi.

Ne-am indepartat insa de subiectul topicului. Daca e sa vorbim despre lacuri, ne-ar trebui un topic nou.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Dum Feb 19, 2017 12:55 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Dec 30, 2013 11:57 am
Mesaje: 97
Localitate: Bucuresti
Matei Niteanu scrie:

In mare parte, undeva spre 70% din pescari, nu utilizeaza minciog, ce sa mai vorbim de internet si altele. Intr-adevar pe aici pe langa Bucuresti, lucrurile sunt foarte frumoase, sunt undeva la 10000 de pescari, care investesc mai mult sau mai putin, dar o fac. Daca te duci in tara si te uiti, nu vezi lansete mai lungi de 2.6 m. Hai sa fim realisti, ca astia 70%, daca te aud cu "fir de par" si "c&r" lesina de ras si te iau la misto.

Da, cei care ajung la un anumit nivel si se intereseaza de metode de pescuit, o sa ajunga sa citeasca mult. Pe vremea cand am vrut sa ma informez, am vazut filmulete, citit pe forum si am reust sa imi fac o idee, dar experienta pe care o traiesti nu ti-o poate da nimeni prin experienta lui. Da sunt linii mari care le poti lua de la respectivul, dar modul in care pescuiesti si cum iti dai seama de localizare vin doar cu experienta. Cu alte cuvinte, gasesti sute de pagini despre scule, monturi, camping si fire, dar despre cititul apei, poti sa citesti tone, ca pana nu iti dai seama tu cum merg lucrurile, nu vei avea rezultate constante.

.


Salut Matei ,
Nu stiu pe ce te bazezi cind dai astfel de cifre sumbre insa din punctul meu de vedere realitatea este cu totul alta , cel putin in ceea ce priveste folosirea firului de par sau a inlocuitorilor acestuia , gen Bait Screws sau Bait Sting .
O sa incerc sa si argumentez ceea ce spun chiar daca o parte din argumente vor parea lipsite de modestie . Am specificat deja in multe posturi ca nu ma consider un ,, guru '' in domeniu si prin urmare sper sa iei acest lucru ca atare .
Argumentele mele nu se bazeaza pe faptul ca pescuiesc de 40 de ani ci pe faptul ca lucrez in domeniu din '98 , primii 4 ani la GIPO ( ca tot ai adus vorba de ei ) . Firma care nu a disparut pentru ca ,,era prea mare si cererea prea mica '' ci pentru ca vindea chinezarii la pret de Century iar putinele mulinete si lansete de calitate in magazin erau cele de la Shimano care insa erau cel putin duble ca pret ( acest lucru ti-l poate confirma si Vlad , care vizita in acea vreme magazinul Gipo )
Cand a aparut concurenta cu preturi la jumatate nici fondul de investitii care i-a preluat nu i-a mai putut salva .
Prin urmare , dupa aproape 20 de ani , consider ca sunt destul de informat despre cum au evoluat lucrurile in privinta ,,firului de par ''pe piata din Romania .
Din 2011 lucrez la Total Fishing , care este totusi cel mai mare magazin din Romania , iar ceea ce se vinde atat in magazin cit si online reprezinta un punct de reper cu greutate in acesta privinta .
In oferta exista o multitudine de monturi de crap cu fir de par cit si fara , la fel cum exista o gama bogata de momeli : boiliesuri , ,, plastice '' , pop-upuri , pelete , porumb, dar si clasicele pungi de pufuleti sau porumb expandat .
In afara vanzarilor directe din magazin , in fiecare zi pleaca in tara peste 150 de comenzi zilnic in toate tara .
Monturile cu fir de par si momelile care pot fi puse DOAR pe fir de par sau inlocuitori ai acestuia reprezinta peste 90 % din vanzari .
Din ceea ce spui tu rezulta ca peste 70 % dintre pescari au ramas la stadiul de bomba , rame si viermusi , lucru care nu mai este valabil nici macar pentru pescarii de feeder .
Chiar daca lucrulile se misca incet in Romania o sa fii uimit citi dintre pescarii care nu au nici o legatura cu cele doua site-uri de profil se informeaza prin intermediul filmelor facute de Vlad sau urmaresc emisiuni ale unor pescari renumiti gen Dome Gabor sau Krisztián Jankovich .
Nu contest faptul ca inca se mai pescuieste la bomba sau cu momeli ce nu sunt puse pe fir de par , insa din punctul meu de vedere numarul celor care mai fac inca asta este cu mult mai mic decit al celor care au adoptat firul de par chiar si de nevoie .

_________________
https://www.facebook.com/monturicrap.ro/?ref=bookmarks
http://www.totalfishing.ro/


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Mai 24, 2017 10:12 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Apr 20, 2016 6:17 pm
Mesaje: 81
Localitate: Bucuresti
Salutare,

Imi dau si eu cu parerea asa mai scurt si la subiect...
Am avut ocazia sa il cunosc pe Mugurel atat in magazin cat si pe lac la pescuit, un tip foarte prietenos dealtfel si care mi-a raspuns de indata la tot ce am intrebat.
Desigur ca mi-ar placea foarte mult ca astfel de oameni sa fie mai activi pe forum dar probabil au motivele lor pentru care nu o fac.
Per total , trebuie sa fim sinceri, sunt putini pescari de crap la noi care au cultura necesara pentru a intelege si practica cu drag pescuitul C&R.
Sper ca pe viitor sa avem mai multe lacuri precum Varlaam (sector A si B) in tara, cred ca un astfel de lac impreuna cu filmele lui Vlad si postarile pe FORUMURI ale unor oameni care "se pricep" pot educa , pot face pescarii mai responsabili.

''SUCCESURI!"

_________________
Cristii Matache


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 47 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: