CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 8:36 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Zeii pescuitului la crap
MesajScris: Dum Feb 05, 2017 4:02 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Cred că pescuitul este singura "îndeletnicire" unde poți avea rezultate - respectiv poți prinde pește - chiar dacă ai o tehnică rudimentară (și echipamente care "se rup" în mână).

Nu știu dacă există alte activități (de la săpat gropi și bătut cuie, până la curse de raliuri și lansat rachete în spațiu) în care să ai rezultate notabile fără o tehnică bine pusă la punct și echipamente corespunzătoare, unde nu doar că nu ai rezultate notabile dar riști să îți dai cu ciocanul peste degete sau în cap sau să explodeze racheta la lansare.

Ce înseamnă să fii pescar bun? Să prinzi pește! Unii susțin că pescarii buni sunt doar aceia care câștigă concursuri. Oricum ar fi, ideea de bază este să prinzi (cât mai mult) pește (mare).

În opinia mea, bazându-mă pe cele văzute de-a lungul timpului, nu este o garanție că un pescar care prinde pește și, mai ales, care câștigă concursuri are o tehnică bună și cunoaște echipamentele. La fel cum nici neparticiparea unui pescar la concursuri nu înseamnă neapărat că respectivul nu prinde pește.

Ce vreau să spun (ca o concluzie) este că pescarii mai puțin experimentați (la început de drum) nu ar trebui să privească un pescar bun (care prinde pește, care câștigă concursuri) ca pe un "zeu" și să ia drept "sfinte" ceea ce vede la și face pescarul respectiv în materie de tehnică și echipamente.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Zeii pescuitului la crap
MesajScris: Dum Feb 05, 2017 4:54 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 13, 2014 12:40 pm
Mesaje: 305
Localitate: Cluj-Napoca
Total de acord cu "concluzia" dar tocmai pentru a putea face o selectie intre "zei" si "sfinti" trebuie sa fii un pic mai sus decat nivelul "basic". Pentru asta trebuie sa fii in primul rand informat (citit) si atunci deja nu mai vorbim de basic.

In rest, ca sa ai rezultate cu echipamente "care se rup in mana si tehnica "rudimentara" trebuie sa fii un pescar foarte norocos.

De concursuri si "zeii" de acolo nu ma exprim pentru ca atunci cand vorbesc de pescuit exclud latura sportiva.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Zeii pescuitului la crap
MesajScris: Dum Feb 05, 2017 5:25 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
horatiu sibianu scrie:
Total de acord cu "concluzia" dar tocmai pentru a putea face o selectie intre "zei" si "sfinti" trebuie sa fii un pic mai sus decat nivelul "basic". Pentru asta trebuie sa fii in primul rand informat (citit) si atunci deja nu mai vorbim de basic.
Spun doar că pescarul mai puțin experimentat nu ar trebui să ia de bun ceea ce spune/face pescarul care prinde pește (și nu mă refer la cazurile în care cel din urmă minte cu bună știință). E bine să fie puțin rezervat și să-și spună "dar poate nu este așa, poate nu se face așa, ia să mai vedem și la alții".

horatiu sibianu scrie:
In rest, ca sa ai rezultate cu echipamente "care se rup in mana si tehnica "rudimentara" trebuie sa fii un pescar foarte norocos.
Norocul este parte integrantă a acestui hobby și de multe ori face diferența (de aceea mulți dintre concurenți bat cruci înainte de tragere la sorți).

horatiu sibianu scrie:
De concursuri si "zeii" de acolo nu ma exprim pentru ca atunci cand vorbesc de pescuit exclud latura sportiva.
Este util să aducem latura sportivă în discuție dacă am privi, spre exemplu, un campion național/mondial de raliuri. Tehnica și mașina pilotului sunt superioare celor specifice șoferilor normali, caz în care este normal să asculți ce are de spus și să înveți de la el. În cazul pescarilor "sportivi" nu cred că se aplică generalizat acest raționament.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron