CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Sâm Apr 27, 2024 10:09 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Abordare concurs
MesajScris: Dum Iun 09, 2013 4:00 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mai 08, 2013 11:35 am
Mesaje: 318
Dintre cei ce merg in concursuri, daca doresc sa impartaseasca din experienta lor. Cum se abordeaza concursul, ce nada, cata nada, unde face patul de nada si in functie de ce anume. Tot ce se poate pune pe tapet... :D
Poate mai invatam ceva, unii de la altii.

_________________
Membru - CARP TEAM TIMISOARA


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Abordare concurs
MesajScris: Joi Aug 22, 2013 12:56 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mai 08, 2013 11:35 am
Mesaje: 318
Fiindca o fi cu oarice folos si pentru altii si intrucat am reusit un loc I pe sector B si pe balta la general, intr-un concurs intern al clubului din care fac parte, o sa povestesc cate ceva.
Concurs 48 ore - ciortan viteza - locatie Topolovat - jud. Timis.
Impreuna cu echipa mea, am mers pe Select Baits...Meat and Fish in proportie de 80 % - nadire, dar la carlig in proportie de 95 %. La prima cantarire de seara, nu stateam foarte ok, dar nici celelalte echipe, cu exceptia unei echipe de pe A 2 care se desprinse binisor de inceput. Insa, noi am inceput o nadire cu seminte si pelete intre 19-20 seara. Nadirea grea era permisa doar pana la ora 20. Dupa aceasta nadire, am asteptat vreo 4 ore, timp in care la carlig, incercam diverse. Intre timp continuam sa nadim cu Meat& Fish solubile, dar si tari. Prindeam si noi cam la 1/2 de ora un ciortan. O data imi pica fisa...pai daca tot nadim cu M&F, sa incerc si la carlig cu aceeasi nada, dar fiindca aveam si namol in fata, punem si un pop-up (alb) Prind pe batul 3 si 4 (numerotare de la stg la dreapta 1-4) 3 pesti. Gata - zic baietilor din echipa..." Incepe festivalul" Ce festival in gandul lor, caci doar se prindea cam la 1/2 de ora. Dar, a inceput. La 5 min prezentare pe bat 3 - prezentare pe bat 4 si tine-te nene cateva ore tot asa. Sigur ca s-a trecut automat si pe lanseta 1 si 2 idem. Incepeam sa urcam si in clasament, binenteles, simteam asta si vedeam si dupa luminile (activitatea) de pe malul opus, dar si la echipele din stanga, dreapta. Cantarirea de dimineatza ne-a aratat 77 kg prinse si treceam deja pe loc I pe sector, dar la o privire in comparatie cu standurile de pe A (mai bine cotate) observam ca suntem si pe loc I la general. Bucurie, dar din spate ne suflau in ceafa vreo 2 echipe. Ziua nu am nadit decat cu cobra si prindeam mai rar. Se apropie seara, adoptam aceeasi strategie...intre 19-20, nadire cu seminte...pat de nada 50 m de mal. Ideea este sa prinzi repede, deci distanta mica de mal. Ma uitam la ceas, trecusera cel 4 ore de la nadire si asteptam sa inceapa festivalul...He ! nu a mai fost asa...a inceput dupa 7 ore de la nadire, dar s-a finalizat cu 78 kg puse pe mal. Totusi, observam lumini destul de des si pe malul opus de aceasta data. Aveam insa incredere ca am ramas in frunte. Cand au venit arbitrii cu centralizatorul, eram pe loc I pe sector, dar si la general, aveam deja zeci de kg fata de loc II. Gata...am castigat le zic coechipierilor. Am mai prins in ultima dimineatza 20 si ceva de kg si am terminat cu 203, x kg. S-a dormit prin rotatie, noaptea, cate 3 ore fiecare. S-a muncit serios, dar am avut si satisfactie. Dupa doi ani de teste pe Select Baits...am inceput sa cunosc nadele si stiu cat de bun este M&F pentru ciortan, desi prinzi si peste mare. M&F contine mai multe seminte decat restul nadelor de la Select, deci daca vreti o alegere inteleapta...incercat aceasta nada...si vorbim mai apoi. Sigur, conteaza si cum pescuiesti si mult mai multi factori, dar cand ai incredere intr-o nada, ai depasit acest handicap (vis-a-vis de nada) al pescarului incepator. ;) :)

_________________
Membru - CARP TEAM TIMISOARA


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 77 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron