CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Mar 29, 2024 2:18 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 36 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4
Autor Mesaj
MesajScris: Lun Dec 05, 2016 4:26 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Ian 02, 2014 2:50 am
Mesaje: 254
Eu sunt cel care nu ruleaza deloc si nici nu as face asta vreoadata. Din punctul meu de vedere pescuiesc mult prea putin astfel incat ce as face eu de capul meu sa ma duca la niste concluzii relevante.

Din punctul meu de vedere daca ai la fel ca mine 3-4 iesiri pe an atunci nu merita sa te apuci de rulat. Eu am incredere in cei de la care cumpar nada si prefer sa iau ceva de "firma" pentru a nu avea suprize.

O singura data am participat la o partida de rulat bile cu doi prieteni si efortul mi s-a parut prea mare ca sa fac asta de fiecare data cand ma duc eu la pescuit.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Mar 16, 2018 12:05 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Noi 16, 2017 1:52 pm
Mesaje: 44
salut. eu pana acum am incercat doar sa rulez pe mixuri gata facute cu scopul de a ma obisnui cu rulatul si intre timp incercam sa incropesc 2 retete "proprii" (luand in considerare sfaturiile date pe forumuri despre fiecare ingredient in parte). problema esentiala pentru care am renuntat a fost lipsa de fonduri pentru un pistol cu aer comprimat in pofida celui manual care si la cateva kg imi rupea mana. nu am problem cu spatiul, cu mizeria facuta etc. dar nu am putut sa ma obisnuiesc ca la fiecare tura de rulat eu nu mai eram in stare sa misc volanul la masina, ce sa mai vorbim sa dau cu cobra. urmatorul argument a fost numarul restrains de partied pe an, preferand sa ma bucur de ele pe deplin si fara a fi nevoie sa imi planific partida cu minim 2 sapt inainte (cand se putea). as vrea sa imi pun in practica retetele care le-am "conceput", dar din pacate si lipsa unuia sau mai multor parteneri (=> cantitati mai mari de bile), ma retin deocamdata la boiliesuriile ready-made autohtone, de care nu pot spune ca nu sunt multumit, chiar din contra. Fire intinse!


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Mar 16, 2018 1:30 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Ia-ti o masina de tocat electrica, face minuni, e foarte ieftina, 200/300 ron si bagi coca direct in ea si iti scoate carnatul pe ce diametru vrei cu conul potrivit. Eu unul asa am rezolvat problema. Ceea ce trebuie sa cauti este o masina de tocat cu turatie mica si de forta.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Mar 16, 2018 2:02 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 13, 2014 12:40 pm
Mesaje: 305
Localitate: Cluj-Napoca
Matei Niteanu scrie:
Ia-ti o masina de tocat electrica, face minuni, e foarte ieftina, 200/300 ron


La banii astia isi gaseste si pistol cu aer comprimat :)


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Mar 16, 2018 2:21 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Noi 16, 2017 1:52 pm
Mesaje: 44
Matei Niteanu scrie:
Ia-ti o masina de tocat electrica, face minuni, e foarte ieftina, 200/300 ron si bagi coca direct in ea si iti scoate carnatul pe ce diametru vrei cu conul potrivit. Eu unul asa am rezolvat problema. Ceea ce trebuie sa cauti este o masina de tocat cu turatie mica si de forta.

am vazut solutia asta in ceva filmulete mai demult, dar din ce tin minte m-a descurajat faptul ca e nevoie de o piesa (un fel de bucsa) aditionala pentru a putea folosi conul in locul de iesire a masinii, acesta fiind mai larg.
horatiu sibianu scrie:
Matei Niteanu scrie:
Ia-ti o masina de tocat electrica, face minuni, e foarte ieftina, 200/300 ron


La banii astia isi gaseste si pistol cu aer comprimat :)

am cautat ansamblu de pistol cu aer comprimat si sa zicem ca in jur de 400 de lei tot gasesti ceva. si apoi iti mai trebuie cel putin inca atat pentru un compressor ca sa ai ce face cu acest pistol, asa usor ajungand la o investitie de minim 200 euro. probabil cand voi dispune de mai multi bani care pot fi investiti in pescuit si consider ca doar asta imi lipseste o voi face. atata timp cat imi va permite timpul si sa fac mai mult de 5-6 partide pe an

Multumesc frumos de sfaturi si sunt curios sa mai vedem pareri care au fost factorii decisive si pentru altii in a se apuca/lasa de rulat acasa sau conceput reteta "proprie"


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Mar 16, 2018 3:38 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Mar 08, 2014 1:40 pm
Mesaje: 87
Localitate: Brasov
Cand m-am apucat si eu de asa ceva :D aceleasi probleme le-am avut , as ca am achizitionat un pistol cu aer comprimat plus compresor , dar apoi m-a "rupt" malaxarea manuala a mixului ....drept care a trebuit sa achizitionez si un malaxor ( care m-a costat 2800 lei , de la un distribuitor Horeca, de 10 l) ... apoi am renuntat la mixurile create de mine si am inceput sa cumpar mixuri facute de firme consacrate , pe care le modific foarte putin . Oricum dupa parerea mea este obligatoriu sa ai unul doi parteneri ptr ac altfel nu merita , doar daca este mare consumator de bile .... asa ca , de vreo trei ani sunt multumit m nu am mai achizitionat nimic , dar ma bate la o masa de rulat automata ..:D

_________________
Dragos C. - Brasov


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 36 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: