CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Apr 19, 2024 5:55 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 36 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: Lun Noi 28, 2016 9:27 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 13, 2014 12:40 pm
Mesaje: 305
Localitate: Cluj-Napoca
Deoarece se pare ca iarna isi intra in drepturi si pentru cei mai multi dintre noi sezonul de pescuit s-a incheiat as vrea sa va propun o dezbatere pe tema boiliesurilor homemade.

Care ar fi motivele pentru care un pescar ar trece de la boilies cumparat la boilies productie proprie?
Ce ne motiveaza si ce ne demotiveaza atunci cand ne gandim sa ne producem singuri boilies?

Mi-ar face mare placere sa vad care sunt parerile voastre, a celor care isi produc singuri boiliesurile, a celor care au facut asta dar au renuntat (de ce?) sau a celor care nu o fac ( nu sunt tentati de acest domeniu sau inca nu se "simt" pregatiti ).

Eu personal fac parte din categoria celor care isi produc boilies homemade. Am inceput intai cu mixuri cumparate pentru a prinde experienta in rulat si apoi am trecut incet la a-mi face mixurile proprii (trebuie sa recunosc privind acum in urma ca la inceput a fost o joaca costisitoare si de multe ori am vrut sa renunt), ajungand pana la urma sa am doua-trei mixuri de care sunt multumit atat ca si rezultate cat si economic.

Principala motivatie a fost de ordin economic dar apoi am ajuns sa le dau dreptate celor care ziceau ca ai o satisfactie mai mare cand prinzi cu ceva facut de tine. In plus imi place sa experimentez iar faptul ca imi realizez singur (am si ceva prieteni care ma mai ajuta :) ) nada este un avantaj.

Horatiu


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Noi 28, 2016 11:07 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mar 18, 2014 11:15 pm
Mesaje: 594
Localitate: Arad
Pentru mine pretul a fost motivul principal sa renunt sa rulez mixuri consacrate si sa imi fac proprile mixuri, folosesc destul de multa nada avand in vedere ca pescuesc cate 6-7 zile si in felul asta sunt mai castigat financiar. Odata cu timpul satisfactia este mai mare cand prind si altii la boiliesurile tale decat ca prinzi tu, eu le cunosc bine si stiu sa le pun in valoare.

In al doilea rand imi place sa testez ,sa rulez , sa experimentez, sa folosesc combinatii noi. Acuma nici gratis nu as folosi boiliesuri readymade ca ar insemna sa renunt la un hobby si nu vreau asta.

Pe de alta parte nu toata lumea are timpul necesar pentru tot ce inseamna aceasta activitate sau spatiul necesar, chiar daca cantitati de cateva zeci de kg se pot face si in apartament. Si eu cu tot echipamentul ce il am acuma nu reusesc sa fiu pregatit tot timpul cu cantitatea pe care mi-am propus-o din diverse motive.

Dar cu siguranta merita sacrificiul , dupa parerea mea si un alt avantaj ii ca iarna ai cu ce iti umple timpul liber , daca pescuitul ii gata prin Noiembrie , rulatul si testele pot continua.

Dupa parerea mea iara nu ii indicat sa iti faci propriile conceptii daca nu ai timpul necesar pescuitului sa le si testezi intens. Dar fiecare le stie pe ale lui ...

_________________
Roland KR.


Ultima oară modificat de KRo pe Lun Noi 28, 2016 11:10 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Noi 29, 2016 6:48 am 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 13, 2014 12:40 pm
Mesaje: 305
Localitate: Cluj-Napoca
Roland, intradevar pe langa motivele expuse de tine,faptul ca am cu ce sa imi umplu timpul in sezonul friguros este si pentru mine o motivatie destul de mare.

O piedica de care te poti lovi in cazul in care vrei sa treci la producerea de boilies homemade este spatiul adecvat (in casa sau in apartament mi se pare o solutie provizorie). Eu recunosc ca sunt avantajat in aceasta privinta, de cativa ani mi-am transformat garajul in atelier. Asa ca toate iarna imi umplu timpul cu rulatul, cate 5 pana in 20 kg de mix la o tura pe care apoi le depozitez in lada frigorifica, asfel incat inceputul sezonului sa ma prinda cu suficienta nada iar apoi timpul liber sa mi-l dedic exclusiv pescuitului.

Horatiu


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Noi 29, 2016 7:50 am 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
Am trecut prin toate fazele: rulat handy-pack-uri, cumparat ingrediente (singur sau in grup cu alti pescari), retete proprii din care a rezultat un boilies impecabil la prima vedere dar care n-a prins nimic, fractii de ingrediente care mi-au ramas si s-au degradat, mizerie, miros, boiliesuri scumpe care au prins, boiliesuri destul de ieftine care au prins etc.

Am renuntat si, timpul (si asa limitat) necesar pentru toate astea, prefer sa-l petrec efectiv pe malul baltii.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Noi 29, 2016 8:58 am 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 13, 2014 12:40 pm
Mesaje: 305
Localitate: Cluj-Napoca
Ionut,

Care au fost in prima faza, pentru tine, motivele care te-au determinat sa treci la boilies homemade? Si apoi care a fost (sau au fost) principalele motive care te-au facut sa renunti? Lipsa rezultatelor, timpul?

Horatiu


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Noi 29, 2016 9:04 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Eu unul am facut atat handy pack-uri cat si retetele mele. In timp, pot spune ca sunt anumite cazuri, extrem de rare, cand mi-as dori sa mai pot sa imi fac eu bile. Pentru mine mizeria si exact cum spunea Ionut, ca ramai cu fractii si trebuie sa te chinui sa rulezi, sa investesti in echipament, sa depozitezi. Toate astea m-au facut sa renunt, in acelasi timp, am realizat ca nu cel mai important este boiliesul. Este o mica spre foarte mica parte din ce ai nevoie. Am prins peste la bile din decathlon, la bile de 15 lei kg, dar si la bile de 60 ron. Pentru mine daca pestele e acolo unde ai nada si se afla intr-o perioada de hranire, nu va conta ce ai tu ca nada.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Noi 29, 2016 9:36 am 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 13, 2014 12:40 pm
Mesaje: 305
Localitate: Cluj-Napoca
Matei Niteanu scrie:
in acelasi timp, am realizat ca nu cel mai important este boiliesul. Este o mica spre foarte mica parte din ce ai nevoie.


Aici sunt de acord cu tine.

Si eu m-am lovit de problemele care te-au facut sa renunti in ati produce singur boiliesurile dar probabil ca mie a ajuns sa-mi placa suficient de mult incat sa nu renunt. Pe parcurs mi-am setat niste asa zise reguli pentru a-mi fi mai usor: retetele sunt facute de asa natura incat sa nu-mi ramana fractii, mi-am stabilit un pret maxim (20 lei/kg de boilies gata facut), cat mai multe ingrediente comune intre retete.

In rest, cum am mai zis, faptul ca am un spatiu adecvat si timp suficient in perioada de iarna ma ajuta.

Horatiu


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Noi 29, 2016 9:41 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Eu vorbesc de partide strict de placere, pentru concursuri e cu totul alta poveste. In concursuri trebuie bile bune, pentru ca acolo conteaza cu ce dai.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Noi 29, 2016 9:57 am 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 13, 2014 12:40 pm
Mesaje: 305
Localitate: Cluj-Napoca
Matei Niteanu scrie:
Eu vorbesc de partide strict de placere, pentru concursuri e cu totul alta poveste. In concursuri trebuie bile bune, pentru ca acolo conteaza cu ce dai.


De concursuri nu stiu ce sa zic (am participat doar la doua-trei din curiozitate dar am renuntat repede) in schimb la partidele de placere, chiar daca boiliesul nu este totul, tot trebuie sa fie bun.
Eu ma concentrez foarte mult asupra boiliesurilor de carlig si a monturii, cele folosite ca si nada trebuie sa fie bune si in cantitate suficienta in functie de situatie (de ceva vreme in toate partidele folosesc pentru nadire doua-trei tipuri de boiliesuri in combinatie cu alune tigrate)

Horatiu


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Noi 29, 2016 10:19 am 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 13, 2014 12:40 pm
Mesaje: 305
Localitate: Cluj-Napoca
La mine principalele probleme sunt:

- achizitia de ingrediente - inca sunt nevoit sa achizitionez ingedientele la kg si nu intodeauna le gasesc la un singur furnizor
- apa curenta la locul de productie - imi ingreuneaza un pic curatarea echipamentului de productie
- dotarile - pentru o productie mica sunt ok, in cazul unor cantitati mai mari cu dotarile actuale imi cer un timp mai mare (si efort pe masura). In iarna asta am in plan un upgrade la echipament.

Horatiu


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 36 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron