CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Apr 25, 2024 11:09 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 36 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: Mar Noi 29, 2016 1:07 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Iul 20, 2013 1:31 pm
Mesaje: 20
Localitate: Floresti -Cluj-napoca
Si eu imi fac singur mixurile si boiliesurile.Cea ce m-a facut sa renunt la mixurile cumparate a fost faptul ca nu mai am incredere in producatorii romani de nada dupa ce in decurs de o saptamana am primit doua transe de mix iar la cea dea doua a trebuit sa pun 11 oua si 150 ml de parte lichida pe kg mix, iar cu cc moore costurile sunt prea mari la partide de 5-9 zile cum fac eu.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Noi 29, 2016 1:47 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 13, 2014 12:40 pm
Mesaje: 305
Localitate: Cluj-Napoca
Cristi,

Pe langa neincredere in producatorii autohtoni si pret la cei straini te-a mai motivat si altceva sa treci la productie proprie? Care sunt lucrurile cele mai complicate, sa zicem asa, atunci cand iti faci boiliesurile singur?

Horatiu


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Noi 29, 2016 7:43 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
horatiu sibianu scrie:
Ionut,

Care au fost in prima faza, pentru tine, motivele care te-au determinat sa treci la boilies homemade? Si apoi care a fost (sau au fost) principalele motive care te-au facut sa renunti? Lipsa rezultatelor, timpul?

Horatiu


Horatiu,

Pretul a fost cel care m-a determinat sa incerc solutia homemade. Acum 10-12 ani pretul readymade-urilor "gasibile" pe piata era prohibitiv: 100, 120, chiar 150 de lei/kg.

Odata cu dezvoltarea pietei de profil pretul a inceput sa scada vertiginos si a devenit destul de convenabila pentru mine, comparativ cu timpul pierdut si mizeria aferente rularii retetelor proprii (si chiar a handy-pack-urilor), achizitionarea de readymade.

In plus, in decursul timpului, producatorii autohtoni au devenit si destul de flexibili. Poti sa-ti personalizezi nada, sa comanzi tot timpul nada proaspata etc.

Mai mult, in ecuatia unei partide, pentru mine, vis-a-vis de nada/momeala, conteaza doar sa am incredere in boiliesul respectiv.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Noi 29, 2016 8:39 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Din punctul meu de vedere, pe lângă satisfacția că ai prins pește cu nada făcută de tine, că ai cu ce să-ți ocupi timpul iarna (sau în rest) și economia pe care o faci (asta dacă nu ai acces la un producător de nadă care îți poate da marfa cu reducere și/sau fără acte), practic vorbind, ai nevoie de mult timp petrecut pe baltă (pe cât mai multe lacuri și în situații diferite) pentru a putea face teste în urma cărora să tragi concluzii relevante: ce/când/cum funcționează și ce/când/cum nu, care ingrediente și în ce proporție sunt adevărate game changer-e etc. Numai așa poți face fine-tuning și ajunge în timp la niște rețete personalizate și personale. Nu discut despre cazul în care iei, de exemplu, o rețetă CC Moore, te mai joci puțin la ingrediente și concentrații și apoi trăiești cu iluzia că ai inventat boilies-ul minune.

Altfel, nu cred că se justifică toată logistica necesară pentru a-ți produce singur boilies (spațiu adecvat pentru producție și depozitare - nu în bucătăria din apartament și balcon, echipamente, bătaia de cap cu aprovizionarea și fracțiile care îți rămân etc.), mai ales dacă faci doar 2-3 partide (scurte) pe an.

Totuși, spre deosebire de ready-made, boilies-ul home-made îți oferă mai multă încredere, prin faptul că ai control asupra tuturor ingredientelor folosite și astfel elimini suspiciunea că boilies-ul ready-made cumpărat ar putea fi dintr-un lot cu probleme (asta în cazul în care nu prinzi pește și ai eliminat toate celelalte cauze posibile, principalul vinovat la care te gândești fiind de regulă nada).

Economic vorbind, contează foarte mult cantitatea de boilies de care ai nevoie într-un sezon. În funcție de asta îți poți face un calcul simplu (asta dacă lași la o parte satisfacerea orgoliului că ai prins cu nada ta): cât te costă să cumperi nadă gata făcută (la cantități mari siguri vei obține reducere și, în funcție de furnizor, chiar personalizări ale rețetelor) față de a-ți produce singur nada (incluzând aici și amortizarea echipamentelor plus alte costuri conexe și încercând să cuantifici timpul și bătaia de cap alocate acestei activități).

Nu în ultimul rând, pe baza experiențelor mele cu boilies-urile home-made (făcute de mine sau de alții) și cele ready-made (de calitate), nu pot spune că am identificat un câștigător clar. Au fost cazuri în care niciunele n-au prins, așa cum au fost și cazuri în care ambele au prins la fel de bine.

Dacă avem dubii în privința eficienței boilies-urilor ready-made în pescuitul sportiv-recreativ, trebuie doar să ne uităm în piață și vom constata că numărul producătorilor crește. Mai mult, dacă ne uităm și la piața din UK, și acolo vedem că n-au dispărut producătorii de nadă și, în continuare, apar alții noi, ceea ce înseamnă că realizarea boilies-urilor în regie proprie este mai degrabă un hobby al hobbyului, nu neapărat un concurent real al boilies-urilor ready-made. Altfel, dacă boilies-urile ready-made are fi scumpe și proaste, iar boilies-urile home-made ar fi bune și ieftine și la îndemâna oricui, producătorii de nadă ar putea avea o problemă reală.

În concluzie, nu sunt "apostolul" nici boilies-ului home-made, nici al celui ready-made, cu două precizări:
  • pe cele ready-made le aleg de la producătorii la care riscul să găsesc altceva în pungă este minim
  • pe cele home-made le rulez la cineva care are echipamentul adecvat și experiență.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Noi 29, 2016 9:33 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 13, 2014 12:40 pm
Mesaje: 305
Localitate: Cluj-Napoca
Victor, ai punctat foarte bine cum sta treaba cu boiliesul homemade.
Eu recunosc ca pe mine m-a prins asa de mult acest domeniu incat cu toate problemele care le poti intampina cu greu m-as intoarce la boilies ready-made. Un motiv in plus este si increderea in nada folosita, asa cum ai spus si tu, lucru care te face sa te concentrezi pe celelalte lucruri care pot influenta in bine sau rau o partida de pescuit.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Noi 30, 2016 9:27 am 
Neconectat

Membru din: Lun Oct 26, 2015 1:34 pm
Mesaje: 110
Localitate: Baia Mare
[quote="Victor Costache"]
aprovizionarea și fracțiile care îți rămân

E o problema care o vad pusa frecvent.Cred ca este cazul doar in situatia in care iei de undeva o reteta si o pui in practica.Eu vad lucrurile altfel:daca tot "compunem" o reteta proprie(si aici ma refer la partea solida),de ce sa nu folosim pentru ingrediente multiplu de 500 g sau mai simplu multiplu de 1 kg,fara a mai folosi procente.

_________________
Ciprian Szabo
Baia Mare


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Noi 30, 2016 10:09 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
cipibm scrie:
...de ce sa nu folosim pentru ingrediente multiplu de 500 g sau mai simplu multiplu de 1 kg,fara a mai folosi procente.
Oricât de buni am fi la rezolvarea problemei "rucsacul călătorului", având în vedere că ingredientele nu vin ambalate exact în cantitățile care ne trebuie în rețetă (în special esențele, aromele, lichidele), este greu (spre imposibil) să nu-ți rămână fracții de ingrediente.

Totodată, în funcție de rețeta părții solide, pentru a reduce numărul ingredientelor (fracțiilor) care îți rămân (mă refer în special la cele care compun mixul), de regulă trebuie să rulezi cantități mai mari de boilies (și nu întotdeauna ai nevoie de zeci de kg pentru partida care urmează - eu prefer să mi le rulez atunci când am nevoie de ele, nu să le rulez și apoi să le conserv).


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Noi 30, 2016 10:45 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mar 18, 2014 11:15 pm
Mesaje: 594
Localitate: Arad
cipibm scrie:
Victor Costache scrie:
aprovizionarea și fracțiile care îți rămân

E o problema care o vad pusa frecvent.Cred ca este cazul doar in situatia in care iei de undeva o reteta si o pui in practica.Eu vad lucrurile altfel:daca tot "compunem" o reteta proprie(si aici ma refer la partea solida),de ce sa nu folosim pentru ingrediente multiplu de 500 g sau mai simplu multiplu de 1 kg,fara a mai folosi procente.


La inceput asa am facut si eu din cauza asta, daca folosesti 5% si 10% si cumperi pentru 200% nu iti ramane nimic, asta daca matematica nu ma inseala ;) asta daca vorbim la partea solida , la lichid inevitabil o sa ramana , mai ales daca folosesti aroma dar lichidele nu ocupa nu stiu cat loc. In felul asta daca faci comanda pentru 20kg mix ai rezolvat problema ramasitelor , poate ai un prieten care are echipamentul necesar si te ajuta sa iti rulezi cele 20kg ai rezolvat problema si cu deranjul de acasa si ai boiliesuri pentru cateva partide.

Scuzele sunt multe , dar toate au o rezolvare daca vrei si iti place sa iti faci propria nada... daca nu , tot degeaba

Intrebarea ar fi alta , ce ii motiveaza pe unii pescari sa pescuiasca cu boiliesurile producatorilor straini in detrimentul producatorilor autohtoni. De ce prefera unii Dynamite , CC Moore , Nutra, Solar , etc cand ai variante autohtone ca CPK , Select , Dudi , Carp Plus ?! Pe mine chestia asta m-a mira

_________________
Roland KR.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Noi 30, 2016 11:24 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
KRo scrie:
Intrebarea ar fi alta , ce ii motiveaza pe unii pescari sa pescuiasca cu boiliesurile producatorilor straini in detrimentul producatorilor autohtoni. De ce prefera unii Dynamite , CC Moore , Nutra, Solar , etc cand ai variante autohtone ca CPK , Select , Dudi , Carp Plus ?! Pe mine chestia asta m-a mira

Roland, comentariul tau de mai sus nu e ok.

Din cate stiu, tu vinzi nada. Nu stiu daca legal, pe firma, sau fara acte, dar stiu sigur ca incerci sa vinzi.

Din punctul meu de vedere, cand producatorii de nada din Romania indeamna publicul sa nu cumpere de la producatori straini, asta e o forma de contrareclama.

Daca totusi vrei sa discuti subiectul, te rog deschide un topic separat. Topicul de fata are alta tema.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Noi 30, 2016 11:32 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mar 18, 2014 11:15 pm
Mesaje: 594
Localitate: Arad
Vlad, daca nu ii ok sterge-l , nu vrea sa fac reclama nimanui atat mai putin mie.

Am spus de atatea ori ca nu vreau sa vand nada si nu vreau sa promovez nici boiliesurile ce la fac si nici pe mine , pentru mine ii un hobby deocamdata , nu am nici cel mai mic interes comercial.

Ocazional si daca mi-a permis timpul sa fac si pentru altcineva boiliesuri am facut-o si avand in vedere ca si eu cumpar ingredientele cu bani nu am facut gratis , dar de aici pana sa fiu producator ii cale lunga.

Nici nu mai stiu ce sa zic ca orice se interpreteaza ca fac reclama , blamez , jignesc sau eu mai stiu ce

Chiar imi pare rau dar vad ca nu am nici o sansa sa scap de aceasta eticheta.

_________________
Roland KR.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 36 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: