CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Apr 26, 2024 1:24 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 55 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: Mie Noi 30, 2016 9:29 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mai 08, 2013 11:35 am
Mesaje: 318
Eu inteleg mesajul lui Victor astfel. In noi oamenii exista si bune si mai putin bune. Fiecare se manifesta aici la un moment z, in diverse moduri. Nici nu se poate sa fie altfel, caci am observat de-a lungul timpului ca asa se comporta oamenii, deci nu este o noutate. Daca am trai mai constient si am realiza cat de scurta e viata, cred ca am vedea ca banii nu sunt importanti decat in masura decentei si mai important este sa ne ajutam etc. Din pacate nu suntem toti pe aceasi frecventa...am citit chiar intr-o carte ca atunci cand cineva se afla intins pe strada, avand omul o problema, doar 2% ne ducem sa vedem ce se intampla efectiv. Unii trec nepasatori, altii nici nu-l vad, altii zic e beat da-l incolo etc. Atunci...???

_________________
Membru - CARP TEAM TIMISOARA


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Noi 30, 2016 9:32 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
horatiu sibianu scrie:
Oricum si la partea competitionala trebuie doar sa intre cineva pe celebru forum (nu dau nume) si se va lamuri rapid cum stam cu mentalitatea :)
Și faptul că nu intră pe forum spune ceva despre mentalitate.

Totuși, eu nu aș blama într-un mod generalizat concursurile. Ca și în alte domenii, activitatea competițională a adus beneficii și "utilizatorilor casnici". Multe inovații care au fost aplicate în competițiile de la nivel înalt au fost făcute ulterior disponibile - din rațiuni economice, evident - publicului larg.

Competițiile de pescuit la crap ajută la dezvoltarea pieței. Să ne gândim numai la cantitățile de nadă și echipamentele (în special accesorii/consumabile) folosite în concursuri.

Despre mentalitatea unor pescari de competiție și cum se transpune asta în spiritul competițional și în jurul lor... mai bine lăsăm închisă cutia Pandorei.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Noi 30, 2016 9:49 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Opre Ovidiu scrie:
Daca am trai mai constient si am realiza cat de scurta e viata, cred ca am vedea ca banii nu sunt importanti decat in masura decentei si mai important este sa ne ajutam etc.
Da, bucuria acestui hobby ar fi și mai intensă dacă îi putem ajuta și pe alții să simtă aceleași emoții.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Noi 30, 2016 9:50 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 13, 2014 12:40 pm
Mesaje: 305
Localitate: Cluj-Napoca
Victor Costache scrie:
Totuși, eu nu aș blama într-un mod generalizat concursurile. Ca și în alte domenii, activitatea competițională a adus beneficii și "utilizatorilor casnici". Multe inovații care au fost aplicate în competițiile de la nivel înalt au fost făcute ulterior disponibile - din rațiuni economice, evident - publicului larg.


Eu nu le blamez, am spus doar ca pescuitul la crap si concursurile de prins crap sunt doua lucruri total diferite.
Da-mi te rog un exemplu de inovatie aplicata in competitii care au adus apoi plus valoare pescuitului la crap.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Noi 30, 2016 10:28 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
horatiu sibianu scrie:
Da-mi te rog un exemplu de inovatie aplicata in competitii care au adus apoi plus valoare pescuitului la crap.
Boilies-ul solubil.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Noi 30, 2016 10:37 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 13, 2014 12:40 pm
Mesaje: 305
Localitate: Cluj-Napoca
Victor Costache scrie:
Boilies-ul solubil.

Asta asa este, dar e cam singura :)


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Noi 30, 2016 11:21 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
horatiu sibianu scrie:
Asta asa este, dar e cam singura :)
Un alt exemplu (dacă nu mă înșală memoria și dacă informația citită pe un forum din UK acum câțiva ani era corectă): lichidele fluorescente (goo) în/pe nadă/momeală au fost folosite prima dată de echipa Africii de Sud în competițiile de pescuit la crap. Nu pot afirma cu certitudine că ei au inventat acest lichid dar rezultatele bune obținute în concursuri au dus la popularizarea sa.

Testarea, validarea și popularizarea unor echipamente (soluții) în concursurile de pescuit (și/sau casting) este un câștig și pentru comunitatea pescarilor care practică pescuitul sportiv-recreativ.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Dec 01, 2016 7:53 am 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 13, 2014 12:40 pm
Mesaje: 305
Localitate: Cluj-Napoca
Victor, nu vreau sa intru in polemica cu tine dar eu raman la parerea mea: in Romania, fenomenul competitional in pescuit face mai mult rau decat bine. Poate din punct de vedere economic pentru o anumita categorie (magazine,producatori de nada si anumiti proprietari de lacuri) sa fie benefic, dar in rest nu aduce nimic bun in dezvoltarea sanatoasa a pescuitului la crap in Romania. Nu zic ca nu ar fi putut ajuta dar totul a fost privit doar prin prisma castigurilor financiare si atat.
Si "secretomania" asta specifica fenomenului in Romania este strans legata de competitii.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Dec 01, 2016 9:12 am 
Neconectat

Membru din: Vin Oct 18, 2013 7:47 pm
Mesaje: 254
horatiu sibianu scrie:
Victor, nu vreau sa intru in polemica cu tine dar eu raman la parerea mea: in Romania, fenomenul competitional in pescuit face mai mult rau decat bine. Poate din punct de vedere economic pentru o anumita categorie (magazine,producatori de nada si anumiti proprietari de lacuri) sa fie benefic, dar in rest nu aduce nimic bun in dezvoltarea sanatoasa a pescuitului la crap in Romania. Nu zic ca nu ar fi putut ajuta dar totul a fost privit doar prin prisma castigurilor financiare si atat.
Si "secretomania" asta specifica fenomenului in Romania este strans legata de competitii.



Dupa parerea mea, simplul fapt ca unele balti isi suplimenteaza castigurile financiare prin organizarea de concursuri, este un lucru benefic fenomenului crapist din tara; gandeste-te ce ar insemna disparitia unei singure balti de acest gen din peisaj.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Dec 01, 2016 10:01 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Ian 13, 2015 5:03 pm
Mesaje: 96
Localitate: Bucuresti
Stelian Tankó scrie:
Dupa parerea mea, simplul fapt ca unele balti isi suplimenteaza castigurile financiare prin organizarea de concursuri, este un lucru benefic fenomenului crapist din tara; gandeste-te ce ar insemna disparitia unei singure balti de acest gen din peisaj.


Din cauza asta am ajuns sa nu mai pot pescui pe anumite lacuri..gen Hermes Peris..ca nu poti sa tragi o b...na de concursurile lor . Unu' dupa altu' ! Crapii aia nu mai au gura !


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 55 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: