CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Mar 29, 2024 5:14 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 55 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: Mar Noi 29, 2016 6:18 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
horatiu sibianu scrie:
nu cred ca in Anglia (ca tot vorbim de ei) pescuitul la crap s-a dezvoltat si a ajuns la nivelul de azi fara ca cei implicati sa impartaseasca experienta lor cu altii (ca sa nu mai vorbesc de cata informatie gratuita ne este pusa la dispozitie de catre ei si astazi).

Horatiu, pescuitul din Anglia a cultivat, timp de zeci de ani, cea mai mare secretomanie in materie de nade (si nu numai). S-a iesit din ceata si s-a ajuns la informatie nu din spirit de caritate, ci din motive de ordin financiar – piata s-a marit si se puteau castiga sume importante din nada. Principalii agenti de informare au fost firmele de nada, al caror scop era comercial.

Informatia pe care o avem – de unde o avem si de ce am primit-o? De exemplu, stim ca exista un ingredient numit belachan, care se foloseste cu succes in boilies. De unde au aflat pescarii de el? N-au aflat de la alti pescari, care s-au gandit sa transmita gratis ce descoperisera ei. Au aflat de la firme care urmareau sa-si promoveze marfa. Belachanul e cunoscut inca din anii 70, dar a devenit un ingredient de larga circulatie doar dupa ce CC Moore l-a popularizat in anii 2000. N-a facut-o din simpatie pentru pescari, ci pentru ca era cel mai mare furnizor de belachan si produse complementare din industria nadelor, la acea data.

Deci exista o legatura stransa intre informatie si interesul de a valorifica informatia.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Noi 29, 2016 7:52 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
horatiu sibianu scrie:
nu cred ca in Anglia (ca tot vorbim de ei) pescuitul la crap s-a dezvoltat si a ajuns la nivelul de azi fara ca cei implicati sa impartaseasca experienta lor cu altii (ca sa nu mai vorbesc de cata informatie gratuita ne este pusa la dispozitie de catre ei si astazi).


In legatura cu asta, daca nu ma insel, parca inventatotul (sau inventatorii, doi la numar, Vlad ne poate lamuri mult mai bine) monturii cu fir de par, chiar au povestit ca au tinut secreta chestia asta mai mult de un sezon, pana cand s-au gandit ca e mai profitabil s-o popularizeze.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Noi 29, 2016 8:11 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Ionut-Paul scrie:
horatiu sibianu scrie:
nu cred ca in Anglia (ca tot vorbim de ei) pescuitul la crap s-a dezvoltat si a ajuns la nivelul de azi fara ca cei implicati sa impartaseasca experienta lor cu altii (ca sa nu mai vorbesc de cata informatie gratuita ne este pusa la dispozitie de catre ei si astazi).


In legatura cu asta, daca nu ma insel, parca inventatotul (sau inventatorii, doi la numar, Vlad ne poate lamuri mult mai bine) monturii cu fir de par, chiar au povestit ca au tinut secreta chestia asta mai mult de un sezon, pana cand s-au gandit ca e mai profitabil s-o popularizeze.

Au tinut-o secreta cat au putut. Povestea poate fi citita aici: http://carponline.ro/articole/montura-c ... -par-88194.

Inca un exemplu din aceeasi categorie: boiliesurile pe baza de faina de peste. Cei mai multi dintre noi folosim boiliesuri pe baza de faina de peste. Cum au aparut boiliesurile astea? De unde stim ca sunt atat de sunt bune? Cine ne-a spus cum trebuie facute?

La jumatatea anilor 80, un pescar englez pe nume Geoff Bowers a descoperit ca, daca amesteci faina de peste cu un ingredient numit CLO, mixul se ruleaza usor (problema vechilor mixuri cu faina de peste era ca nu se rulau bine) si prinde exceptional. Ce-a facut Geoff Bowers cu descoperirea lui? A pus-o pe forum gratuit? Nu, a infiintat o firma de nada - Premier Baits - si s-a apucat sa vanda tone de boilies. S-a gandit cum sa profite mai bine de pe urma ei.

Motorul progresului in pescuitul la crap a fost mereu legat de profit.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Noi 29, 2016 8:24 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 13, 2014 12:40 pm
Mesaje: 305
Localitate: Cluj-Napoca
Vlad, vorbim de alte vremuri in care si informatia era mai greu accesibila. Acum sa facand pe "secretosul" nu numai ca nu ai reusi sa iti cresti vanzarile dar cel mult ai reusi sa starnesti niste zambete.

Oricum, exemplele tale imi arata ca am dreptate: in pescuitul la crap, in special ca si mentalitate si mod de a privi lucrurile, suntem ramasi in urma si este tare greu sa recuperam acest decalaj.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Noi 30, 2016 6:03 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Feb 12, 2015 11:22 am
Mesaje: 13
horatiu sibianu scrie:
in pescuitul la crap, in special ca si mentalitate si mod de a privi lucrurile, suntem ramasi in urma si este tare greu sa recuperam acest decalaj.

Poti sa dezvolti putin, fiindca daca e vorba de pescuitul modern la crap (carp-fishing), n-as spune ca suntem ramasi in urma...ba din contra !
Cat priveste mentalitatea si modul de a privi lucrurile, chiar nu iesim deloc din sabloane, ca dovada exemplele date mai sus.
Mie personal, mi se pare ca a devenit o moda sa ne subestimam si sa ajungem incet incet sa ne plangem de mila. Nu ma deranjaza, asta e, dar sa spunem ca in pescuitul crapului suntem ramasi in urma mi se pare putin deplasat (nimic personal) atunci cand pe plan mondial avem niste performante la care unii nici nu viseaza.

Spunea cineva mai sus ca nu se dezvaluie felul cum se localizeaza pestele, doar uitandu-te la balta...nici nu cred ca se poate dezaluii asa ceva, pentru simplul motiv ca e vorba de experienta si de fler, fler care intr-o ultima instanta se bazeaza tot pe experienta. Aceasta experienta, multi au capatat-o stand pe balta atunci cand informatia era foarte saraca si nu aveau incotro. Se loveau de tot felul de situatii pe care erau obligati sa le rezolve singuri si de cele mai multe ori reuseau, iar eu cred ca faceau asta tocmai din lipsa informatiei care acum, de cele mai multe ori, sau nu este completa, sau este gresita vis a vis de situatia din teren.
Cu toate astea, informatia de pe forumuri este bine venita mai ales pentru incepatori, dar nu poate fi decat o informatie la modul general, care are o limita si care la un moment dat se termina si...nu prea mai e nimic de spus :)


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Noi 30, 2016 6:30 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 13, 2014 12:40 pm
Mesaje: 305
Localitate: Cluj-Napoca
cornelserbu scrie:
horatiu sibianu scrie:
in pescuitul la crap, in special ca si mentalitate si mod de a privi lucrurile, suntem ramasi in urma si este tare greu sa recuperam acest decalaj.

Poti sa dezvolti putin, fiindca daca e vorba de pescuitul modern la crap (carp-fishing), n-as spune ca suntem ramasi in urma...ba din contra !


Daca va referiti la partea competitonala (concursuri) pentru mine domeniul acela nu este echivalent cu pescuitul la crap. Pescuitul nu este un sport. Oricum si la partea competitionala trebuie doar sa intre cineva pe celebru forum (nu dau nume) si se va lamuri rapid cum stam cu mentalitatea :)


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Noi 30, 2016 7:06 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Feb 12, 2015 11:22 am
Mesaje: 13
De gustibus non disputandum ! :)


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Noi 30, 2016 7:19 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mar 18, 2014 11:15 pm
Mesaje: 594
Localitate: Arad
horatiu sibianu scrie:
cornelserbu scrie:
horatiu sibianu scrie:
in pescuitul la crap, in special ca si mentalitate si mod de a privi lucrurile, suntem ramasi in urma si este tare greu sa recuperam acest decalaj.

Poti sa dezvolti putin, fiindca daca e vorba de pescuitul modern la crap (carp-fishing), n-as spune ca suntem ramasi in urma...ba din contra !


Daca va referiti la partea competitonala (concursuri) pentru mine domeniul acela nu este echivalent cu pescuitul la crap. Pescuitul nu este un sport. Oricum si la partea competitionala trebuie doar sa intre cineva pe celebru forum (nu dau nume) si se va lamuri rapid cum stam cu mentalitatea :)


Bine punctat ;) In totalitate deacord ... cred ca ar fi mult mai bine daca nu ar fi concursuri din toate punctele de vedere ... cum scoate capu un hobby o pasiune pentru ceva, apar si competitiile si aici ma refer la cele cu taxe de sute de eur , pentru ce ?!

_________________
Roland KR.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Noi 30, 2016 7:57 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Apr 08, 2015 7:10 pm
Mesaje: 140
Localitate: craiova
Chiar daca se scrie rar si putin,chiar daca topicuri noi se deschid greu eu unul zic merci.pt ca gasesc informatie corecta si oameni dispusi sa ajute asa cum stiu ei mai bine,isi fac timp sa impartaseasca din experienta lor si de fiecare data pe mine m-a ajutat.
Aici cand intreb de o nada,montura,lac sau mai stiu eu ce minune gasesc oameni care imi raspund civilizat si la subiect chiar daca intreb sau spun o prostie.
In alta parte pana primesti un raspuns se scriu n'spe mii de ironii,bascalii si mistouri(aceiasi rock staruri atotstiutori)
Si imi mai place forumul asta pt ca nu gasesti circari si avocati(cine mai citeste si altceva stie ce zic)
Pe alte forumuri daca deschideati topicul asta pana la ora asta se lasa cu injuraturi si jigniri.

Asa ca...Carponline sa ramana asa cum este.ca este bun.
O seara buna

_________________
"V-am lasat saraci si prosti,v-am gasit si mai saraci si mai prosti"
Constantin Brancusi,sculptor roman.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Noi 30, 2016 9:14 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Salut cu bucurie faptul că un pescar de calibrul lui Cornel alege să scrie. În opinia mea, având în vedere experiența sa matusalemică, este unul dintre pescarii de la care avem ce învăța.

cornelserbu scrie:
Mie personal, mi se pare ca a devenit o moda sa ne subestimam si sa ajungem incet incet sa ne plangem de mila.
Aș face o completare: deși ne subestimăm și să ne plângem de milă, ne place să ne credem "miezul". Ar fi interesant de analizat acest paradox (complex de inferioritate) dar nu despre asta este topicul de față.
cornelserbu scrie:
...atunci cand pe plan mondial avem niste performante la care unii nici nu viseaza.
Mi-a venit în minte cazului unui sportiv român (săritor în apă) care se antrena sărind pe bureți. Cazul este din 2009 și am putea spune că nu mai este de actualitate dar din păcate, astfel de exemple nu sunt singulare și se întâmplă chiar în 2016, chiar în pescuitul la crap.

Rezultatele pescarilor români nu cred că le contestă nimeni și sunt cu atât mai meritorii, având în vedere că lotul național făcea chetă acum câteva luni pentru a strânge banii necesari participării la CM 2016. Legat de asta, mi-e greu să cred că sportivii din UK sar tot pe bureți sau pun sub semnul întrebării participarea la CM din pricina lipsei fondurilor.

Ca să rezum: unii visează la rezultatele noastre, noi visăm la infrastructura lor (lacuri, magazine etc.).

cornelserbu scrie:
Spunea cineva mai sus ca nu se dezvaluie felul cum se localizeaza pestele, doar uitandu-te la balta...nici nu cred ca se poate dezaluii asa ceva, pentru simplul motiv ca e vorba de experienta si de fler, fler care intr-o ultima instanta se bazeaza tot pe experienta. Aceasta experienta, multi au capatat-o stand pe balta atunci cand informatia era foarte saraca si nu aveau incotro.
Cineva definea intuiția ca fiind rezultatul sumei dintre experiență și inteligență. Dacă inteligența o ai (și o poți antrena), experiența, așa cum spui, vine odată cu timpul și situațiile prin care treci (cu succes sau eșuând).

Totuși, o informație utilă ar fi dacă un pescar experimentat ne-ar spune când și de ce a ales să-și poziționeze monturile la inspirație și când pe baza informațiilor pe care le avea despre zona pe care pescuia.

cornelserbu scrie:
Cu toate astea, informatia de pe forumuri este bine venita mai ales pentru incepatori, dar nu poate fi decat o informatie la modul general, care are o limita si care la un moment dat se termina si...nu prea mai e nimic de spus :)
Dacă informația se dovedește a fi utilă, va trebui repetată și transmisă generațiilor următoare de începători. De modul în care sunt îndrumați începătorii (a se citi tinerii) depinde într-o mare măsură cum va arăta piața de pescuit la crap în următorii ani (mai multe sau mai puține lacuri, mai multe sau mai puține magazine etc.).


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 55 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: