CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Mie Apr 24, 2024 7:09 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 55 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: Sâm Noi 26, 2016 2:05 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Fiecare are propriile motive care îl determină să își ia din timpul propriu pentru a scrie pe forum și/sau a răspunde mesajelor private. Unii pentru că au prea mult timp la dispoziție. Unii pentru că simt nevoia să se bage în seamă pe orice fel de subiect. Unii pentru că au frustrări și complexe de care nu pot scăpa. Unii pentru că au impresia că dețin adevărul suprem. Unii pentru că le place scandalul. Unii pentru că vor să-și facă reclamă (directă sau mascată). Unii pentru că au ceva de împărțit cu alții (polițe de plătit). Unii pentru că vor să arate cât de buni pescari sunt. Unii pentru că doresc să-și exprime (ne)mulțumirea. Unii pentru că vor să ajute.

Care o fi oare procentul celor din ultima categorie? Or fi oare suficient de mulți pentru a dezvolta comunitatea și a o menține în viață?

Mă gândesc că mecanismul de bază care consolidează o comunitate este ajutorul reciproc: fiecare ajută pe fiecare cu ce poate. În schimb, eu văd altceva: apetit pentru a ne da în cap unii altora (jigniri, insulte, ironii, bășcălie), impostură, diletantism, invidie față de oamenii/proiectele de succes (mai bine lovim în ei/ele, în loc să îi/le susținem pentru a păstra aceste modele), bisericuțe construite în jurul unor "zei" interesați în principal să-și crească numărul "discipolilor", pescari cu experiență care au ce spune dar care nu oferă nimic comunității, "rockstar"-urile forumurilor care scriu orice despre orice, puțină informație de calitate (cu adevărat utilă).

Îmi este teamă că fără veste de salvare (proprii sau închiriate), din ce în ce mai mulți ne vom scufunda în apa rece, urmând ca "hipotermia" să ne înghețe inimile de răutate și mintea de prostie (sau nebunie).


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Dum Noi 27, 2016 7:37 am 
Neconectat

Membru din: Lun Dec 30, 2013 11:57 am
Mesaje: 97
Localitate: Bucuresti
Foarte adevarat ! Subscriu !

_________________
https://www.facebook.com/monturicrap.ro/?ref=bookmarks
http://www.totalfishing.ro/


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Dum Noi 27, 2016 8:28 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 19, 2013 12:54 pm
Mesaje: 437
Victor Costache scrie:
Fiecare are propriile motive care îl determină să își ia din timpul propriu pentru a scrie pe forum și/sau a răspunde mesajelor private.

De aia si acest forum exista. Fara acei "unii" ai vorbi singur. Forumul acesta are niste reguli si niste moderatori care le aplica. Atat timp cat userii si mesajele lor exista pe diverse topicuri inseamna ca totul e ok.
Tu simit nevoia sa certi lumea prin acest post sforaitor.E ok.
Parerea mea e ca postul tau e la fel de plin de substanta ca si cele pe care le blamezi.

Ce zici, ajungem la un consens sau ne vedem fiecare de treburile noastre si continuam scriem aici fara sa luam userii la 3 pazeste doar pentru ca nu ne doare tasta?


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Noi 28, 2016 8:33 am 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
Topicul asta e de o ironie maxima.

Unul care, mai deunazi, era fan infocat al Comitetului Central de dat note pentru utilizatori si propunea si supunerea regulamentului forumului la vot, se vaita ca forumul nu e pe gustul lui si da lectii administratorilor/moderatorilor formului despre cum sa-si faca treaba.

Citat:
Unii pentru că au prea mult timp la dispoziție. Unii pentru că simt nevoia să se bage în seamă pe orice fel de subiect. Unii pentru că au frustrări și complexe de care nu pot scăpa. Unii pentru că au impresia că dețin adevărul suprem.


Pai nu? :)

Comunitatea Carponline are destule veste de salvare sa supravietuiasca si sa se dezvolte. Important e sa le folosesti, nu sa le refuzi pe cele existente si, apoi, s-o certi ca nu are mai multe!


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Noi 28, 2016 9:55 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Victor,

Inteleg ca bati in mare parte in mine, pentru postarile mele legate de subiectul "Vesta de salvare". Da-mi voie sa-ti spun ca nu trebuie sa avem toti aceasi parere. Faptul ca am pus o problema, care din punctul meu de vedere este logica, nu vad ce e rau in asta. Nu am injurat, nu am spus lucruri urate, ba chiar am spus ca respect si apreciez munca persoanelor implicate in acest proiect. Imi place de administratia Varlaam, pentru ca este singura cu care se poate discuta si exista intelegere. Eu nu am dat cu pietre in balta asta sau sa am interese ascunse. Mie unu, nu imi da nimeni nada gratis, nu ma primeste nimeni gratis pe balta, iar sculele le cumpar cu bani. Din nou, daca am deranjat imi cer scuze.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Noi 28, 2016 9:59 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iun 11, 2013 1:48 pm
Mesaje: 564
Localitate: Timisoara
Matei Niteanu scrie:
Victor,

Inteleg ca bati in mare parte in mine, pentru postarile mele legate de subiectul "Vesta de salvare". Da-mi voie sa-ti spun ca nu trebuie sa avem toti aceasi parere. Faptul ca am pus o problema, care din punctul meu de vedere este logica, nu vad ce e rau in asta. Nu am injurat, nu am spus lucruri urate, ba chiar am spus ca respect si apreciez munca persoanelor implicate in acest proiect. Imi place de administratia Varlaam, pentru ca este singura cu care se poate discuta si exista intelegere. Eu nu am dat cu pietre in balta asta sau sa am interese ascunse. Mie unu, nu imi da nimeni nada gratis, nu ma primeste nimeni gratis pe balta, iar sculele le cumpar cu bani. Din nou, daca am deranjat imi cer scuze.

Matei, da-le pace si exprima-ti linistit parerile, ca de aia-i forum.
Cui nu-i convine ce se scrie sa nu citeasca. Nu s-a incalcat nici un regulament. ;)
Si nu-ti mai tot cere scuze, ca nu ai facut nimic ilegal.

_________________
slowly we rot....by Obituary


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Noi 28, 2016 10:48 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Matei Niteanu scrie:
Victor,

Inteleg ca bati in mare parte in mine, pentru postarile mele legate de subiectul "Vesta de salvare.
Matei,

Mi-e teamă că ai înțeles greșit. Dacă aveam ceva cu tine, îți scriam în privat. Ce-am avut de comentat la topic-ul despre vestele de salvare (la propriu), am comentat (și am urmărit să comentez ideile respective, nu persoana ta).


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Noi 28, 2016 10:53 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Ian 13, 2015 5:03 pm
Mesaje: 96
Localitate: Bucuresti
Bai baieti, mergeti la pescuit :) Pauza asta face rau tuturor :mrgreen:


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Noi 28, 2016 11:08 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Cristian Pinzaru scrie:
Bai baieti, mergeti la pescuit :) Pauza asta face rau tuturor :mrgreen:


Mie clar cel mai mult din cate observ : :(

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Noi 28, 2016 11:09 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iun 11, 2013 1:48 pm
Mesaje: 564
Localitate: Timisoara
Cristian Pinzaru scrie:
Bai baieti, mergeti la pescuit :) Pauza asta face rau tuturor :mrgreen:

Mai bine taci si pui umaru la salvarea forumului.... :lol:

_________________
slowly we rot....by Obituary


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 55 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: