CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 3:39 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 55 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6
Autor Mesaj
MesajScris: Joi Dec 01, 2016 10:10 am 
Neconectat

Membru din: Mie Mai 08, 2013 11:35 am
Mesaje: 318
La noi langa Timisoara, avem o balta foarte buna pentru competitii. Am organizat anul acesta un concurs individual si unul pe echipe. Venitul obtinut, dupa plata impozitului catre stat si ma refer la impozitul pe premiile ce depasesc 600 ron, este un venit ce acopera munca organizatorului, combustibil etc. Acest venit intra in bugetul asociatiei, nu-l baga nimeni in buzunar. Cumparam saltele de cantarire caci se distrug cam repede, am luat cantare, ne-am facut doua steaguri, avem tarusi cu placi numerotate pt. standuri etc. Sunt constient ca prin participarea la concursuri, nu o sa castige mereu aceasi, deci cupele, amintirile frumoase se impart la mai multi. Cautam sa punem o taxa decenta sa-si permita toate categoriile de pescari sa participe si credeti-ma ca lista deja e plina si pt. 2017 la individual. Socializam, ne simtim bine, baietii din asociatie au vrei arbitrii prin rotatie...sigur e loc si de mai bine.

_________________
Membru - CARP TEAM TIMISOARA


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Dec 01, 2016 10:25 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Ian 13, 2015 5:03 pm
Mesaje: 96
Localitate: Bucuresti
Nu am nimic cu concursurile, dar nu o poti tine incontinuu in concursuri. Mai trebuiesc lasate si baltile sa respire !


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Dec 01, 2016 10:48 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
horatiu sibianu scrie:
Victor, nu vreau sa intru in polemica cu tine dar eu raman la parerea mea: in Romania, fenomenul competitional in pescuit face mai mult rau decat bine.
Horațiu,

Nu este nimic rău în a polemiza (într-un mod civilizat și argumentat), atâta vreme cât înțelegem că a avea opinii diferite nu înseamnă că suntem dușmani.

Concursurile au plusurile și minusurile lor. Depinde foarte mult de cine le organizează, cine participă și unde au loc.

Economic vorbind este clar că ajută piață. Totodată ajută și la promovarea bălților dar, la fel de adevărat este că dacă numărul concursurilor care se desfășoară pe o anumită baltă este prea mare, lacul poate avea de suferit, la fel și pescarii care vor merge pe acel lac pentru pescuit sportiv-recreativ.

Unii dintre pescarii de competiție reprezintă modele pentru alți pescari (mai puțini experimentați, aflați la început de drum). Problema este cum arată acele modele și ce (non)valori promovează.

Despre concursuri aș sintetiza astfel (la acest moment): "rău cu rău dar mai rău e fără rău". Ca să nu mai fie rău, ca să fie bine :) este nevoie ca pescarii care practică pescuitul sportiv-recreativ să fie cât mai mulți.

La Mulți Ani!


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Dec 01, 2016 12:16 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Oct 18, 2013 7:47 pm
Mesaje: 254
Cristian Pinzaru scrie:
Stelian Tankó scrie:
Dupa parerea mea, simplul fapt ca unele balti isi suplimenteaza castigurile financiare prin organizarea de concursuri, este un lucru benefic fenomenului crapist din tara; gandeste-te ce ar insemna disparitia unei singure balti de acest gen din peisaj.


Din cauza asta am ajuns sa nu mai pot pescui pe anumite lacuri..gen Hermes Peris..ca nu poti sa tragi o b...na de concursurile lor . Unu' dupa altu' ! Crapii aia nu mai au gura !


Absolut de acord, vorbeam doar de situatia in care se pastreaza un echilibru sanatos intre cele doua, pescuitul recreativ si cel competitional.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Dec 01, 2016 10:11 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Feb 12, 2015 11:22 am
Mesaje: 13
Numarul mare de concursuri este doar rezultatul cererii la fel de mari a pescarilor de a participa la aceste intreceri. Este in firea umana competitia, dar nu toti indivizii o impartasesc. Asta nu inseamna ca trbuie cineva blamat pentru optiunea pe care o alege…in sfarsit, nu despre asta ar trbui sa discutam in acest topic.
Vreau sa fac o trmitere, nu la forumul despre care vorbea cineva mai sus, ci la revista de pescuit PPT unde Gabi Tomulescu scrie un articol foarte bun despre pescuitul la interceptie. Articolul este la fel de bun pentru incepatori, dar si pentru cei mai avansati si…da cam totul din casa :) . Ce sa mai spunem despre acest site care abunda de articole bune de cum il deschizi. Iata ca nu ducem lipsa de informatie, totul este sa o punem in practica si sa constatam singuri ce roade da.
Am intalnit pe forumuri pescari incepatori care capatau informatie, dar in loc sa o aplice pe balta, o foloseau pentru a mai cere alta si alta si alta, iar cand ajungeau pe malul apei, in capul lor era o mare harababura.
Parerea mea este ca informatia ar trebui data intr-o forma adegvata si de personae cu multa, multa experienta, altfel, nu stiu daca isi are rostul. Asta nu inseamna ca nu treuie sa-si spuna fiecare parerea, dar va fi mai greu pentru pescarul incepator sa le puna pe toate cap la cap si sa aleaga varianta optima.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 55 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: