CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Mar 29, 2024 8:38 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Vinerea neagră
MesajScris: Mar Noi 15, 2016 8:17 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Vedem cu toții - cei informați și cei cărora ne pasă dacă suntem păcăliți atunci când cumpărăm - că unele magazine (la unele produse) afișează false reduceri.

N-am inventat noi vinerea neagră, numai că noi am adaptat-o la piața din România care se compune în mare parte din cumpărători neinformați (sau dezinformați). Nu îmi place să generalizez dar consumatorii neinformați/needucați întâlnim peste tot, nu sunt doar în piața de pescuit.

Oare care o fie procentul celor neinformați din totalul pescarilor (30%, 40%, 50%, 60%, 70%)? Eu m-aș duce spre 80% dar trebuie să fac o precizare: pentru mine a fi un consumator informat este cineva care, de exemplu, știe ce înseamnă o mulinetă dincolo de numărul de rulmenți și câți tamburi de rezervă are, știe ce înseamnă o lansetă dincolo de putere și lungime, știe ce înseamnă un boilies dincolo de aromă și diametru etc.

Ne întrebăm cum de își permit unii să crească prețurile cu, să zicem, 30% și apoi de Black Fraierday să afișeze reduceri cu 20%? Răspunsul este destul de simplu: sunt foarte puțini cei care își dau seama de acest lucru, atât de puțini încât imaginea și vânzările magazinului respectiv să nu fie afectate.

Ce putem face dacă ne simțim frustrați și nemulțumiți de aceste practici? Putem, desigur, cumpăra de la alte magazine (inclusiv din alte țări) dar dacă vrem să schimbăm ceva aici, putem face plângere la ANPC sau, mai bine, le spunem pe forum sau direct reprezentanților magazinului ce ne deranjează (ideal pe un ton civilizat, ca o critică constructivă).

Cei care lucrează în retail (fizic sau online) știu foarte bine că aceste campanii sunt foarte rentabile (dacă nu ar fi, nu le-ar mai face). Eticheta "reducere" (de vinerea neagră și oricând) funcționează ca un magnet pentru cei mai mulți consumatori și pe asta mizează magazinele.

Poate ar trebui să ne întrebăm cine are de câștigat de fapt din campaniile Black Fraierday: magazinele care vând de 3, 4, 5... ori mai mult decât în perioadele normale sau noi care ne bucurăm de reducerile de 10% la unele produse care au fost scumpite anterior cu 20%? Nu mai vorbim de cazurile în care nu am neapărat nevoie de un anumit produs la acel moment dar "drogul" reducerii mă face să nu mai gândesc limpede și ajung să cumpăr a cincea tigaie deși mai am încă patru acasă (dintre care folosesc numai una) sau să cumpăr un model de televizor "expirat".

Cum am scris mai sus, nu generalizez, nu toate magazinele fac reduceri fictive. Ceea ce se poate observa însă este că promoțiile de vinerea neagră sunt din ce în ce mai lungi și din ce în ce mai timpurii, ori asta ar trebui să ne ridice niște semne de întrebare. Oare cine plătește cu adevărat pentru aceste campanii extinse de reduceri?

Deși credem că noi cumpărătorii suntem câștigătorii în războiul prețurilor, pe termen mediu și lung, suntem de fapt cei care pierdem (calitatea, diversitatea, consultanța etc.).

În multe magazine din România... dacă vrei ceva de calitate, nu prea găsești... dacă vrei un anumit model, sunt mari șanse să nu-l găsești... dacă mergi în magazin și pui întrebări unui vânzător, sunt situații în care ajungi să-i ceri manualul produsului ca să te lămurești singur. De ce toate astea? Deoarece practicând prețuri mici magazinul nu poate vinde produse de calitate, nu poate avea stocuri cu modele diverse, nu poate plăti consultanți care să ofere ajutor real cumpărătorilor.

Ca să nu mai fim păcăliți, ca să avem prețuri corecte în piață, ca să avem produse de calitate (nadă, mulinete, lansete etc.), ca să avem consultanți care oferă sfaturi și recomandări utile, ca să avem lacuri civilizate, ca să se dezvolte piața este nevoie ca fiecare dintre noi să se informeze, să se educe și astfel, în momentul în care cei informați vor fi majoritari, magazinele și vânzătorii care vând povești și/sau reduceri scumpe vor dispărea sau vor renunța la acest practici.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Vinerea neagră
MesajScris: Mar Noi 15, 2016 10:42 am 
Neconectat

Membru din: Lun Mai 13, 2013 10:20 am
Mesaje: 282
Legea nu interzice asemenea practici, degeaba faci plangere la ANPA. Maresti pretul cu o luna inainte si il reduci de Black Fiday.
Eu mi-am luat de BF, cu reduceri pe bune, tot sistemul audio. In vara am pozat preturile, iar inainte de BF am vorbit cu magazinul respectiv, le-am dat prin SMS ce vreau sa cumpar (boxe, receiver, subwofeer, mediaplayer, etc) iar ei mi-a dat, tot prin SMS, preturile de BF. Toate reducerile primite sunt mai mari decat cele afisate pe site-ul lor. Pe site au si preturi "reduse", boxe 2300 inainte de BF, iar acum le-am vazut reduse de la 2700 ron la 2375 ron....
Problema apare atunci cand nu cunosti preturile sau nu ai nevoie de ceva anume si cumperi doar ca e BF....

_________________
Nicu Barjica


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Vinerea neagră
MesajScris: Dum Noi 20, 2016 5:35 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 14, 2014 9:51 pm
Mesaje: 93
Localitate: Timisoara
Parerea mea este ca magazinele serioase de profil de la noi nu se risca cu astfel de practici! :idea: Aici ma refer la magazinele de pescuit! :idea:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Vinerea neagră
MesajScris: Lun Noi 21, 2016 7:44 am 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 01, 2015 4:42 pm
Mesaje: 274
Localitate: Timisoara
Din pacate Gusti, nu e chiar asa!Claumar a facut-o lata de tot si au mai fost si altii. La marele Emag nu mai zic. Au fost cateva reduceri "pe bune", dar la produse "invechite" cum ar fi Iphone 5 sau televizoare produse acum cativa ani. Alte reduceri au mai fost la produse cu rewiew-uri proaste. In rest aceleasi reduceri care le vezi tot anul. Apropo, cand un produs e la reducere cu lunile inseamna ca acela e pretul real si nici vorba de reducere si discutia poate continua la nesfarsit.
Asa cum zice si Victor, daca nu ne educam si nu mai "punem botul" la toate aburelile astea poate ca aceste practici vor disparea.Pana atunci...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Vinerea neagră
MesajScris: Lun Noi 21, 2016 10:27 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Gusti scrie:
Parerea mea este ca magazinele serioase de profil de la noi nu se risca cu astfel de practici! :idea: Aici ma refer la magazinele de pescuit! :idea:
Cum am spus, este vorba de un "risc" calculat: numărul cumpărătorilor care își dau seama de aceste practici nu este suficient de mare încât să reprezinte un pericol pentru vânzările și imaginea magazinului respectiv.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Vinerea neagră
MesajScris: Lun Noi 21, 2016 10:45 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Exact

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Vinerea neagră
MesajScris: Lun Noi 21, 2016 10:52 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Ian 13, 2015 5:03 pm
Mesaje: 96
Localitate: Bucuresti
Io imi cumparai Skypod de la TF si chiar fu' redus :shock: Mi-s mandru de el :lol: :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Vinerea neagră
MesajScris: Lun Noi 21, 2016 11:24 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Foarte buna alegere, eu ma pregatesc sa vand rod podul meu si sa imi cumpar undeva in Mai skypod, mi-a citit cineva in cafea ca o sa vanda in perioada respectiva cineva un skypod.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron