CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Mar 29, 2024 2:33 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Situatii in pescuit
MesajScris: Vin Sep 09, 2016 1:30 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Am deschis topicul acesta tocmai pentru ca fiecare sa prezinte in cateva randuri o situatie in care se afla intr-o dilema si pana la urma si-a dat seama care e problema. Desi poate parea un topic banal, daca va exista implicare sunt sigur ca vor avea multi de invatat din randurile scrise.

Incep eu prin urmatoarea povestioara:

Acum 3 saptamani, datorita timpului limitat am facut o partida pe Moara Vlasiei. Am plecat pentru o partida de 12 ore. Nu m-am pregatit foarte tare, pot spune ca nu aveam nici cobra la mine. Dimineata ajuns pe balta, incep sa nadesc cu cobra unui vecin de stand. Arunc toate monturile la apa si astept, vine primul run destul de repede, ridic lanseta si nimic. Dupa inca jumatate de ora iar run, iar nimic. Pana la urma schimb toate acele de 6 cu ace de 4 si de aici nu am mai avut probleme, am prins 3 pesti pana la ora 1 cand am strans si am plecat.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Situatii in pescuit
MesajScris: Vin Sep 09, 2016 2:46 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Ian 02, 2014 2:50 am
Mesaje: 254
Anul asta am fost pentru prima oara pe Hermes Peris. Am urmat sfaturile tuturor sa duc monturile cat mai aproape de malul celalalt si asta am facut prima zi cu rezultate OK.

A doua zi am decis sa incerc eu dupa capul meu si sa le dau acolo unde pot sa le dau din mana. Am dat prima lanseta la 100m, urmatoarele doua pe la 60 de metri si ma intrebam ce sa fac cu ce de a patra. Intr-un moment de nebunie am zis: hai sa o dau aici aproape la 30 de metri.

Cel mai mare peste prins de mine in acea partida (16 kg) a fost pe lanseta data la 30 de metri de malul pe care stateam eu.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Situatii in pescuit
MesajScris: Vin Sep 09, 2016 5:01 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Feb 15, 2016 10:33 pm
Mesaje: 35
Pe Hermes Peris, cand balta este supusa unei presiuni mari creata de pescari, ofera rezultate frumoase si din jumatate sau chiar mai putin. Pe Hermes Peris, mitul cu tare si inainte nu se aplica mereu.Pe alte balti este mai accentuat acest mit.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Situatii in pescuit
MesajScris: Sâm Sep 10, 2016 6:17 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Apr 03, 2016 2:44 pm
Mesaje: 16
Am inceput partida cu solubile la montura.Nu au dat rezultate asa ca am schimbat pe plastice.am inceput sa prind dar cam rar.
La un moment dat vad ingrijitorii baltii ca aduc cativa saci de porumb care ii depoziteaza intr o incapere(m am gandit ca o sa ii hranesca mai tz)
Mentionez ca foloseam momitor iar pe el aveam un mix de seminte cu niste prafuri, nu intru in amanunte.Acel mix avea boabe de porumb intregi.
Am facut legatura cu sacii de porumb si am pus pe firul de par cate doua boabe.
Pot sa spun ca vecinii se uitau mirati la mine cand scoteam peste dupa peste.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Situatii in pescuit
MesajScris: Dum Sep 11, 2016 6:39 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mai 08, 2013 11:35 am
Mesaje: 318
Patru sau cinci metri stanga malului pe care pescuiam, sub un copac falnic...cateva bile aruncate cu mana in zona. Un 22,2 kg. ;)
Cand pestele era apatic...ma uitam numai la firul intins pe apa si observam cum se intinde nitel, dar nimic la avertizor...contra si mai multi pesti prinsi astfel...
Primavara devreme, cu un hanger de 5 gr, observi cam tot ce se intampla in jurul momelii...
Foloseste ingrediente care au un plus de atractie pe o apa ce este in incalzire si altele pentru apa care urmeaza a se raci, o sa ai surprize placute.
Pe valuri mari poti incerca ceva micut la carlig, un pop-up imbracat in pasta...ai sanse mai mari ca pestele sa observe si miscarea...momelii.
Acopera mai multe tronsoane atunci cand pescuiesti, dar incearca sa observi si din ce parte spre ce parte se deplaseaza pestele.
Vin pestii in banc ? Daca ai prins pe primul bat sa spunem stg si ai scos pestele, asteapta bancul aruncand batul in cealalta parte, adica cel mai in dreapta si cam pe aceeasi distanta. Poate mai agati unu... ;)
E...ma opresc aici...desi mai sunt si altele. :)

_________________
Membru - CARP TEAM TIMISOARA


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Situatii in pescuit
MesajScris: Mar Sep 20, 2016 7:42 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Apr 08, 2015 7:10 pm
Mesaje: 140
Localitate: craiova
De cateva partide incerc sa ma lamuresc si nu gasesc o explicatie plauzibila.toate trasaturile sunt pe cadere.indiferent de balta indiferent de montura sau bila.am pescuit pe balta lazar,varlaam,colt de rai bulzesti,teslui.monturi plumb pierdut,forface cu snowman,blowback,chod normal,chod articulat,d rid,una sau doua bile scufundatoare....
Ma oftic rau ca de 3 luni nu am mai auzit si eu un amarat de run..

_________________
"V-am lasat saraci si prosti,v-am gasit si mai saraci si mai prosti"
Constantin Brancusi,sculptor roman.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron