CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Apr 19, 2024 4:06 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 22 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Cateva intrebari!
MesajScris: Mar Sep 06, 2016 7:51 am 
Neconectat

Membru din: Mie Mai 08, 2013 11:35 am
Mesaje: 318
Tot timpul se vorbeste de sondarea cu markerul, iar in general am observat ca nu prea se practica acest lucru. Daca e sa sondezi cu markerul, asta inseamna sa ai o multitudine de raze trasate in standul tau, sa realizezi o harta, sa notezi tot ce ai gasit. Sigur ca daca gasesti un prag, e ok sa incerci acolo, dar sa spunem ca gasesti mai multe locuri posibile fierbinti...Ca sa faci o harta buna, inseamna sa aloci cateva ore de sondat si asta nu o face aproape nimeni, iar atunci rolul markerului se anuleaza, eventual e bun sa afli diverse adancimi si cam atat...
Poti afla lucruri despre standul tau folosind si un plumb, care atunci cand il tarasti pe fund, sa-ti spuna ce fel de substrat ai pe stand.
Daca mai mergi si in concursuri, sa vedem care sunt aceia care pierd cateva ore pt. sondatul cu markerul...nu o sa vezi asta...o sa vezi ca-l folosesc de la cateva minute la o jumatate de ora maxim si cica gata au facut harta...nu au facut nici o harta in opinia mea...harta inseamna altceva, dar ca sa fac o oarecare comparatie este ca si cand ai avea o harta atunci cand mergi la un concurs de orientare turistica.
Atunci, ramane de aflat informatii despre balta, standuri bune si mai putin bune...incerci pe diverse adancimi (daca le ai in stand) insa pe multe balti tip acvariu sau fara structuri si praguri, incerci efectiv sa prinzi pestele dupa fantezia de care dispui...fiecare partida de pescuit e diferita fiindca intervin de fiecare data o multitudine de factori diferiti...de aici si placerea de a pescui. :)

_________________
Membru - CARP TEAM TIMISOARA


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cateva intrebari!
MesajScris: Mar Sep 06, 2016 10:31 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Opre Ovidiu scrie:
Tot timpul se vorbeste de sondarea cu markerul, iar in general am observat ca nu prea se practica acest lucru.
Nu prea se practică nici pescuitul cu firul în clips, nici pescuitul cu fire groase, nici pescuitul plantat, nici cu pierderea plumbului pe trăsătură, nici eliberatul peștelui pe ape publice, nici grija pentru peștele capturat ș.a.m.d.
Opre Ovidiu scrie:
Daca e sa sondezi cu markerul, asta inseamna sa ai o multitudine de raze trasate in standul tau, sa realizezi o harta, sa notezi tot ce ai gasit. Sigur ca daca gasesti un prag, e ok sa incerci acolo, dar sa spunem ca gasesti mai multe locuri posibile fierbinti...Ca sa faci o harta buna, inseamna sa aloci cateva ore de sondat si asta nu o face aproape nimeni, iar atunci rolul markerului se anuleaza, eventual e bun sa afli diverse adancimi si cam atat...
Cum am spus și mai sus, poți să aloci câteva ore și să găsești niște locuri pe care vei prinde pește sau poți arunca lansetele în apă "la inspirație" și te uiți la ele toată partida.
Opre Ovidiu scrie:
Poti afla lucruri despre standul tau folosind si un plumb, care atunci cand il tarasti pe fund, sa-ti spuna ce fel de substrat ai pe stand.
Așa este, numai că folosind doar plumbul nu ai nicio informație despre adâncime și nici despre distanța față de mal unde se află respectiva zonă interesantă.
Opre Ovidiu scrie:
Daca mai mergi si in concursuri, sa vedem care sunt aceia care pierd cateva ore pt. sondatul cu markerul...nu o sa vezi asta...
În ceea ce mă privește, pentru pescuitul C&R, nu iau ca model/etalon pescarii care participă la concursuri. În pescuitul de plăcere sunt în competiție cu mine însumi. Mă interesează să obțin ceea ce mi-am propus de la acea partidă. Ca să maximizez șansele reușitei încerc să adun cât mai multe informații. Sondarea cu marker-ul este una dintre sursele importante de informații.
Opre Ovidiu scrie:
Atunci, ramane de aflat informatii despre balta, standuri bune si mai putin bune...incerci pe diverse adancimi (daca le ai in stand)...
Cum știi ce adâncimi ai și la ce distanță sunt dacă nu ai folosit marker-ul (și nu poți folosi barcă și sonar)?
Opre Ovidiu scrie:
...fiecare partida de pescuit e diferita fiindca intervin de fiecare data o multitudine de factori diferiti...de aici si placerea de a pescui. :)
Depinde de la om la om ce plăcere caută când merge la pescuit. Unii își aruncă lansetele în apă - pe principiul "dacă e să o ia, o ia și de acolo" - și apoi se pun la șprițuri (și eventual grătare). Unii merg la pescuit să se relaxeze și dacă mai intră și un pește, cu atât mai bine. Unii merg la pescuit să scape de nevastă. Unii merg la pescuit cu amanta. Unii merg la pescuit să "muncească" (să sondeze zona de pescuit, să nădească, să testeze tehnici/echipamente/monturi/nade noi, să caute în permanență soluții atunci când rezultatele nu sunt cele așteptate etc.).


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cateva intrebari!
MesajScris: Mar Sep 06, 2016 11:30 am 
Neconectat

Membru din: Mie Mai 08, 2013 11:35 am
Mesaje: 318
:) Am spus ca afli adancimile cu ajutorul markerului..."Ca sa faci o harta buna, inseamna sa aloci cateva ore de sondat si asta nu o face aproape nimeni, iar atunci rolul markerului se anuleaza, eventual e bun sa afli diverse adancimi si cam atat..."

_________________
Membru - CARP TEAM TIMISOARA


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cateva intrebari!
MesajScris: Mar Sep 06, 2016 9:07 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Apr 03, 2016 2:44 pm
Mesaje: 16
Florin sa dai detalii.pe ce balta ai fost si cum a decurs partida.
Marker:
Daca nu cauti structuri si adancimi cu el asta nu inseamna ca nu faci altceva pt a cauta pestele.
Nu stai cu montura in acelasi loc daca nu trage.
Cum am spus ceva mai sus ai 3,4 bete nu o sa le dai pe toate in acelasi loc,le dai la distante diferite fata de mal (40m,60m,80m,100m) si in evantai.Lansezi din ora in ora iar daca nu ai prins in locul precedent schimbi pozitia lansetei,de ex. la 40m nu a tras timp de o ora ,maxim 1.5 ore,pai nu stai cu ea tot acolo o muti la 50m si faci la fel cu toate lansetele.
odata gasit crapul nu muti toate monturile acolo,muti maxim doua iar cu cele doua ramase cauti un alt loc prolific.
Sunt de acord ca ai mai multe sanse sa gasesti crapul langa structuri dar asta nu e adevarat 100%.
Lacurile din Romania sunt cam fara structuri.Singura structura e malul de vis-a-vis.
Cosider ca tactica asta e mult mai convenabila in partidele scurte.
Pt partidele lungi de la 2 zile in sus markerul este indispensabil.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cateva intrebari!
MesajScris: Mar Sep 06, 2016 10:07 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Paul,

Nu stiu daca exemplul dat de tine e cel mai bun. Sunt lucruri importante care cred ca iti scapa daca nu reusesti sa afli mai multe despre lac. Conteaza enorm locul, iar in general lacurile fara structuri, au o structura foarte importanta: vantul. Comportamentul pestelui conteaza mult, chiar si pe Varlaam, unde nu ai adancime constanta, vantul joaca un rol important. Cred ca in afara de cum interpretezi ceea ce vezi, informatia este mult mai importanta, mai ales daca e una de calitate si sti sa o interpretezi cum trebuie.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cateva intrebari!
MesajScris: Mie Sep 07, 2016 1:46 am 
Neconectat

Membru din: Dum Apr 03, 2016 2:44 pm
Mesaje: 16
Salut Matei,
Sa luam Varlam sau Moara ca ai fost pe acolo de curand.
Cand faci rezervare te da pe un loc(stand) care poti sa il alegi daca suni din timp.
Ai o intindere redusa de apape care pescuiesti.
Cat de mult conteaza vantul daca daca locul e deja ales.Pe varlam nu se mai pune problema a rezervarile se fac cu mult timp inainte.
Daca vorbim de lacuri salbatice pe care gasesti doi pescari si ai 10 pesti in balta atunci se schimba problema.
Te urci in copaci sa vezi pestii folosesti marker nu pui toate 4 lansetele pe un rod pod le pui pe echivalentul a 5 standuri de pescuit nadesti cu metoda farfuria de nada,da vezi cum bate vantu te uiti de structuri,copaci cazuti in apa s.a.m.d.
Poate esti ceva mai experimentat ca mine.
Eu nu am decat 3 ani de cand m am apucat de pescuitul la crap.Fac cam 6 partide pe an si alea nu mai lungi de 24 ore.mare experienta nu am cum sa acumulez.
Stii ce...pe 21 sept ajung in tara.Te provoc la o partida amicala de pescuit pe Moara.Nu am prieteni care sa practice sportul asta si cred ca am ceva de invatat de la tine,asta daca nu esti vreun "secretos" din ala.
Mentionez ca nu o sa folosim momitoare si dam la boilles pe parcursul a 24 ore.
Lasa mi un mp daca ai chef si te contactez cand ajung in tara.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cateva intrebari!
MesajScris: Mie Sep 07, 2016 7:42 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Legat de standul de pescuit, intr-adevar nu prea ai ce sa faci, dar e foarte bine sa iti dai seama de ce nu prinzi sau ce ar trebui sa se intample ca sa prinzi. Mai apare si alegerea standului in functie de anotimp, modul de hranire si adancimile la care se gaseste pestele. Spre exemplu pe Moara, primavara si toamna sunt mai bune standurile de la padure, vara si in perioadele foarte reci standurile de la deversor sunt mai productive. Pe Moara eu nu am observat ca vantul sa fie un factor foarte important, in schimb pe Perisul vechi, vantul era una dintre cele mai importante "structuri". Chiar imi aduc aminte de o primavara cand a batut vantul in golf si am aruncat o montura la 10 m de mal, in 30 de minute aveam un peste de 15 kg in minciog :). Dupa acest peste, Stefan Oancea si Paul Aparaschivei s-au mutat in acel golf si dupa maxim o ora au prins si ei. Practic vantul batea si ducea tot pestele in acel golf. Mai erau pescari pe lac, dar nimeni nu a prins nimic in alta zona, pentru ca vantul a batut 48 de ore cat am fost pe balta in spre acel Golf. Ideea e ca eu nu mi-am dat seama mai devreme sa incerc respectivul loc, a fost o chestie de inspiratie, dar mai tarziu am inteles de ce am prins pestele acela acolo.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cateva intrebari!
MesajScris: Mie Sep 07, 2016 8:00 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Paul Dobrinoiu scrie:
Daca nu cauti structuri si adancimi cu el asta nu inseamna ca nu faci altceva pt a cauta pestele.
Cu marker-ul nu cauți doar structuri și adâncimi, ci mai obții două informații extrem de importante: tipul substratului (vegetație, mâl, nisip, pietriș etc.) și distanța față de mal.
Paul Dobrinoiu scrie:
Nu stai cu montura in acelasi loc daca nu trage.
Deși sunt adeptul principiului "când ceva nu funcționează, schimbă", umblu la lansete luând decizii pe baza informațiilor/observațiilor de până atunci. Nu mă cuprinde "febra schimbării" dacă nu am prins un pește imediat.
Paul Dobrinoiu scrie:
Cum am spus ceva mai sus ai 3,4 bete nu o sa le dai pe toate in acelasi loc,le dai la distante diferite fata de mal (40m,60m,80m,100m) si in evantai.
Cum măsori acele patru distanțe? Din ochi? Cum relansezi în același loc (presupunând că ai avut rezultat acolo)?
Paul Dobrinoiu scrie:
Lansezi din ora in ora iar daca nu ai prins in locul precedent schimbi pozitia lansetei,de ex. la 40m nu a tras timp de o ora ,maxim 1.5 ore,pai nu stai cu ea tot acolo o muti la 50m si faci la fel cu toate lansetele.
Depinde foarte mult de profilul lacului și de locul pe care pescuiești. Pe un lac cu pești puțini dar mari (ex. Varlaam) sau dacă pescuiești pe un loc de trecere, dacă le schimbi atât de des, ai mari șanse să nu prinzi niciun pește.
Paul Dobrinoiu scrie:
odata gasit crapul nu muti toate monturile acolo,muti maxim doua iar cu cele doua ramase cauti un alt loc prolific.
Ce înseamnă "cauți"? Arunci monturile și speri să se întâlnească peștele cu ele și dacă ai avut trăsătură înseamnă că l-ai găsit?
Paul Dobrinoiu scrie:
Sunt de acord ca ai mai multe sanse sa gasesti crapul langa structuri dar asta nu e adevarat 100%.
Cum am spus mai sus, pe lângă structuri, tipul substratului joacă un rol foarte important (ex. o zonă cu nisip/pietriș - care poate fi un izvor natural - într-o "mare" de mâl).
Paul Dobrinoiu scrie:
Lacurile din Romania sunt cam fara structuri.Singura structura e malul de vis-a-vis.
Dacă vântul îți bate din față sau în malul de vis-a-vis este apă mică/mare și peștele este pe apă mare/mică, te încordezi degeaba să pescuiești în malul de vis-a-vis deoarece peștele s-ar putea să fie chiar în fața ta.
Paul Dobrinoiu scrie:
Cosider ca tactica asta e mult mai convenabila in partidele scurte.
Pt partidele lungi de la 2 zile in sus markerul este indispensabil.
În funcție de experiența, priceperea, echipamentul și lenea fiecăruia, se alege o strategie sau alta. Ceea ce contează în final este să fii mulțumit de rezultate.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cateva intrebari!
MesajScris: Mie Sep 07, 2016 9:17 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Paul Dobrinoiu scrie:
Lacurile din Romania sunt cam fara structuri.Singura structura e malul de vis-a-vis.


Apropo de observatia asta...

Cred ca am mai publicat fotografia de mai jos, dar merita reluata. E o imagine (din urma cu mai bine de zece ani) cu lansetele unui prieten. Pe standul respectiv, avea o mare intindere de apa in fata si, initial, il atragea malul opus, unde avea o cortina de stuf. Acolo se gandea sa pescuiasca, dar il incurca agatatura - sub forma unei borduri de stepi, din care ieseau cateva palcuri de stuf - pe care o avea la vreo zece metri in fata. Era ca o bariera. Cum sa aduci pestelele din larg si sa-l treci peste zona cu agatatura fara sa-l pierzi? Asta era problema.

In realitate, pestele nu era in cortina de stuf din malul opus, era chiar in bordura de stepi din fata lui. Dincolo de bordura, era un prag abrupt si pestele statea - si sarea - chiar pe zona asta. Il vazusem de mai multe ori sarind acolo si intr-o zi am pus o lanseta pe locul pe care sarea, ca sa vad ce se intampla, si m-am lamurit ca pestele era acolo.

I-am spus povestea prietenului meu si a inceput sa pescuiasca intrand in apa si plantandu-si monturile la picior exact intre stepi. Se vede ca lansetele sunt aplecate spre apa, pentru a culca firul. Distanta de la varful lansetei la montura era in jur de vreo zece metri. Rezultatul partidei: mai multe capturi prinse exact in bordura de stepi din fata. O intamplare de tinut minte...

In concluzie, malul pe care stai poate fi si el o structura care tine peste, nu numai malul opus.


Fişiere ataşate:
Structura apropiata.jpg
Structura apropiata.jpg [ 126.58 KiB | Vizualizat de 9016 ori ]

_________________
http://carponline.ro
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cateva intrebari!
MesajScris: Joi Sep 08, 2016 1:58 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
De fapt, ideea de baza e urmatoarea: nu poti sa devi un pescar bun fara sa pescuiesti si fara sa ai o oarecare experienta, ca sa poti sa recunosti anumite situatii si sa iti dai seama ce sa faci. Exact cum s-a mai spus, nu exista raspunsuri standard in pescuit. Chiar ar fi frumos un topic de genul experiente la pescuit.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 22 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron