CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Mar 29, 2024 2:47 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 22 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Cateva intrebari!
MesajScris: Lun Aug 29, 2016 3:13 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Aug 27, 2016 1:42 pm
Mesaje: 4
Salutare colegi crapisti! Numele meu este Florin si pe aceasta cale ma bucur ca m-am alaturat unui forum de pescuit la crap unde oamenii par ok si vin cu sfaturi utile pt fiecare membru experimentat sau nu!

Recent am devenit posesorul fericit a doar doua lansete de crap Shimano Tribal TX1 insa momentan mai am sa vad cu ce mulnete le echilibrez (aici poate veniti si cu un sfat).


Asadar fiind la inceput de drum in pescuitul crapului am cateva intrebari pt cei dispunsi sa raspunda si va rog sa tineti cont ca nu sunt pescar competitional,ci cum s-ar spune un pescar mai de duminica care fuge ori de cate ori poate in timpul liber la pescuit!


1) Cum se poate aborda o partida de pescuit si ce este cel mai important lucru daca nu detii un echipament profesional (barca,sonar...).

2) Ce se poate face pt a "oprii" pestii pe vadul tau? Deci fac referire la partide scurte intre 12-24 ore..72 maxim. Nu de putine ori am observat pescari la crap sau ma rog urmareau crapul si unde dadeau si prindeau,iar eu sau altii doar ciortani,sau mai rau,nici macar o muscatura! Am avut partida de 3 zile pe un...hai sa ii spun "lac" si am facut doua paturi de nada cu porumb si seminte (birdfood),iar in altul am adaugat si boilesuri solubile si tari....si am reusit sa prind un crap de 7 kg cu greu acesta fiind undeva in afara patului de nada la porumb cu 3 boabe pe firul de par.... apoi sa vad ca vine un pescar si da cu pungi solubile doar cu porumb si hop 3 crapi dupa cateva ore!

Sper ca am postat in rubrica unde trebuie! Daca nu imi cer scuze!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cateva intrebari!
MesajScris: Lun Aug 29, 2016 8:06 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mai 11, 2016 8:34 pm
Mesaje: 16
Salut Florin !
O sa incerc sa iti raspund la prima intrebare. Pentru a afla ce fel de substrat si sa gasesti eventualele structuri ce le ai in fata ta poti folosi markerul daca nu dispui de barca si sonar, sau regulamentul lacului interzice folosirea lor. Eu consider foarte important ca inainte sa ajungi pe un anume lac sa obtii si cat mai multe informatii de la pescarii care il cunosc. incerci sa afli locurile bune, la ce adancime se hranesc pestii daca sunt variatii ale acesteia, in principiu toate elementele care pot face o partida sa fie reusita.
Pestii se opresc la tine pe vad cu un singur scop, sa se hraneasca, deci cand ajung in fata ta trebuie sa gaseasca hrana care sa ii tina pe loc urmand ca tu sa ai trasaturi. Pentru a avea trasaturi pestii trebuie localizati, iar nada nu se da haotic ci cu o strategie. Uite un articol al lui Vlad pe tema asta http://carponline.ro/articole/farfuria-cu-boilies
Ca si mulinete depinde si de ce buget dispui.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cateva intrebari!
MesajScris: Mar Aug 30, 2016 11:15 am 
Neconectat

Membru din: Sâm Aug 27, 2016 1:42 pm
Mesaje: 4
Da...interesant articolul! Exact cum pateam eu cateodata...vine "unu" da o mana de nada si scoate torpila din apa!

Legat de mulinete bugetul alocat este undeva la 400 lei/buc


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cateva intrebari!
MesajScris: Mar Aug 30, 2016 7:41 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mai 11, 2016 8:34 pm
Mesaje: 16
In 400 lei poti alege Shimano Aerlex sau ceva Okuma Axeon sau Distance. Mai sunt si alte mulinete in acest buget dar eu iti spun doar pe ce am pus eu mana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cateva intrebari!
MesajScris: Mie Aug 31, 2016 7:37 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Eu am Shimano Aerlex, iar singurul inconvenient pentru mine il reprezinta lipsa tamburului de rezerva, in rest nu am de ce sa ma plang dupa 1 sez de utilizare. Okuma Axeon sunt super mulinete, problema la ele o reprezinta frana, care e foarte lunga, dar se poate rezolva cu o mica investitie ulterioara.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cateva intrebari!
MesajScris: Joi Sep 01, 2016 12:02 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Aug 27, 2016 1:42 pm
Mesaje: 4
Matei Niteanu scrie:
Eu am Shimano Aerlex, iar singurul inconvenient pentru mine il reprezinta lipsa tamburului de rezerva, in rest nu am de ce sa ma plang dupa 1 sez de utilizare. Okuma Axeon sunt super mulinete, problema la ele o reprezinta frana, care e foarte lunga, dar se poate rezolva cu o mica investitie ulterioara.



E o mulineta buna pt pretul ei! Pacat de acel inconvenient ca nu are tambur de rezerva! Fir intins!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cateva intrebari!
MesajScris: Vin Sep 02, 2016 12:41 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Feb 15, 2016 10:33 pm
Mesaje: 35
floryn scrie:
Matei Niteanu scrie:
Eu am Shimano Aerlex, iar singurul inconvenient pentru mine il reprezinta lipsa tamburului de rezerva, in rest nu am de ce sa ma plang dupa 1 sez de utilizare. Okuma Axeon sunt super mulinete, problema la ele o reprezinta frana, care e foarte lunga, dar se poate rezolva cu o mica investitie ulterioara.



E o mulineta buna pt pretul ei! Pacat de acel inconvenient ca nu are tambur de rezerva! Fir intins!



Eu am avut Okuma pro carp Distance cu rambur de rezerva din aluminiu. Le-am dat in ideea de a face upgrade, acum imi pare rau ca le-am dat. Am pus la ele frana rapida si crede-ma ca nu aveam ce sa le reprosez. Erau usoare, tambur mare tot ce vrei .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cateva intrebari!
MesajScris: Sâm Sep 03, 2016 9:44 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Apr 03, 2016 2:44 pm
Mesaje: 16
Salut Florin,

Sa incepem cu mulinetele ,nu te grabii ai bete de 15 mil si vrei mulinete de 4 .Gandeste pe termen lung.
Despre cum abordez eu o partida de pescuit in conditiile in care nu sunt profesionist iti voi detalia mai jos.
In primul rand ma uit pe net ,caut detalii despre balta de la nada la locuri fierbinti la structuri distante intre maluri,unde s-a prins cel mai mare crap ultima data.
Odata ajuns pe balta daca am o partida scurta de 24 ore nu am sa sondez dar am sa caut altfel pestele.Lansez la punce fixe una la 40 m alta la70,100 in evantai.pe fiecare montura arunc cu cobra cate 10 bile.lansetele le schimb la maxim 1.5 ore.
Odata ce am prins primul peste lansez pe acelasi loc si renadesc cu 10 bile.daca pe aceiasi lanseta prind un al doilea mut una din monturi pe acel loc.nu o sa am niciodata 3 bete pe acelasi loc.pe locul fierbinte cea de a doua montura am sa o pun putin in afara patului.
Sa spun ca ai inceput sa pescuiesti la ora 18,pana la ora 21,22 ai o idee unde gasesti peste .in functie de cate trasaturi ai avut poti face o nadire grea cu seminte biles si putin grundbait pt nor.iti recomand undeva la 10 mid spomb.smecheria e sa dai cat mai concentrat.
Pt a tine pestele pe vad dai cate 10 boiles dupa ce prinzi unu si mai dai cand intre trasaturi.
In partidele scurte iti recomand sa folosesti bile solubile dar si tari (dai 6 tari si 4 solublie).
cu cea de a 3 a lanseta daca nu merge pe primul loc poti sa o mai muti pana dai de peste.
La carlig poti sa pui un saculet solubil (bile solubile, seminte sau pelete).
Daca ai nelamuriri sau alte intrebari si stiu raspunsul iti raspund cu placere.
Iar daca altcineva are un alt mod de abordare sau considera ca am gresit poate sa intre in discutie.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cateva intrebari!
MesajScris: Dum Sep 04, 2016 12:05 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
floryn scrie:
1) Cum se poate aborda o partida de pescuit si ce este cel mai important lucru daca nu detii un echipament profesional (barca,sonar...).
Cel mai important lucru este să obții cât mai multe informații despre baltă și locul pe care urmează să pescuiești. Informațiile le poți obține:
  • de pe internet
  • de la cei careu au pescuit acolo
  • ajungând cu ceva timp înainte pe standul pe care urmează să pescuiești și discutând cu pescarii de acolo
  • sondând zona de pescuit cu marker-ul.

Toate aceste informații (profilul bălții, populație piscicolă, zonele fierbinți, monturile cele mai potrivite, strategie de nădire, nadă etc.) te ajută să te pregătești cât mai bine și astfel să-ți maximizezi șansele pentru a avea o partidă reușită.

floryn scrie:
2) Ce se poate face pt a "oprii" pestii pe vadul tau?
Peștii se opresc să se hrănească și/sau din curiozitate. Prin urmare, trebuie să ai nadă pe zonele pe care pescuiești. Cât de multă și ce tip de nadă depinde de profilul lacului (ex. dacă sunt mulți pești, în special mari, și este perioada în care sunt activi, trebuie să nădești masiv).
floryn scrie:
Deci fac referire la partide scurte intre 12-24 ore..72 maxim.
Legat de ce-am spus mai sus - obținerea de informații - durata partidei nu este atât de importantă. Chiar dacă ai o partidă de 12 ore, mai bine aloci 1-2 ore să sondezi zona de pescuit cu marker-ul și pescuiești cu succes 10 ore, decât să te uiți la lansete 12 ore.
floryn scrie:
Nu de putine ori am observat pescari la crap sau ma rog urmareau crapul si unde dadeau si prindeau...
Cum anume urmăreau crapul? Poți să explici?
floryn scrie:
Am avut partida de 3 zile pe un...hai sa ii spun "lac" si am facut doua paturi de nada cu porumb si seminte (birdfood),iar in altul am adaugat si boilesuri solubile si tari....si am reusit sa prind un crap de 7 kg cu greu acesta fiind undeva in afara patului de nada la porumb cu 3 boabe pe firul de par.... apoi sa vad ca vine un pescar si da cu pungi solubile doar cu porumb si hop 3 crapi dupa cateva ore!
În opinia mea localizarea este elementul decisiv în cele mai multe cazuri. Dacă montura este unde trebuie și prezentarea este corectă, restul elementelor vin în plan secundar. În funcție de specificul lacului, diferența dintre un loc pe care prinzi și unul neproductiv poate fi și de jumătate de metru.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cateva intrebari!
MesajScris: Lun Sep 05, 2016 7:30 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Aug 27, 2016 1:42 pm
Mesaje: 4
Paul Dobrinoiu scrie:
Salut Florin,

Sa incepem cu mulinetele ,nu te grabii ai bete de 15 mil si vrei mulinete de 4 .Gandeste pe termen lung.
Despre cum abordez eu o partida de pescuit in conditiile in care nu sunt profesionist iti voi detalia mai jos.
In primul rand ma uit pe net ,caut detalii despre balta de la nada la locuri fierbinti la structuri distante intre maluri,unde s-a prins cel mai mare crap ultima data.
Odata ajuns pe balta daca am o partida scurta de 24 ore nu am sa sondez dar am sa caut altfel pestele.Lansez la punce fixe una la 40 m alta la70,100 in evantai.pe fiecare montura arunc cu cobra cate 10 bile.lansetele le schimb la maxim 1.5 ore.
Odata ce am prins primul peste lansez pe acelasi loc si renadesc cu 10 bile.daca pe aceiasi lanseta prind un al doilea mut una din monturi pe acel loc.nu o sa am niciodata 3 bete pe acelasi loc.pe locul fierbinte cea de a doua montura am sa o pun putin in afara patului.
Sa spun ca ai inceput sa pescuiesti la ora 18,pana la ora 21,22 ai o idee unde gasesti peste .in functie de cate trasaturi ai avut poti face o nadire grea cu seminte biles si putin grundbait pt nor.iti recomand undeva la 10 mid spomb.smecheria e sa dai cat mai concentrat.
Pt a tine pestele pe vad dai cate 10 boiles dupa ce prinzi unu si mai dai cand intre trasaturi.
In partidele scurte iti recomand sa folosesti bile solubile dar si tari (dai 6 tari si 4 solublie).
cu cea de a 3 a lanseta daca nu merge pe primul loc poti sa o mai muti pana dai de peste.
La carlig poti sa pui un saculet solubil (bile solubile, seminte sau pelete).
Daca ai nelamuriri sau alte intrebari si stiu raspunsul iti raspund cu placere.
Iar daca altcineva are un alt mod de abordare sau considera ca am gresit poate sa intre in discutie.



Te salut si multumesc pt raspuns! Nu am mai intrat de mult sa raspund deoarece am fost plecat cu munca!


on: Da...interesante lucruri spui si ma bucur ca le-am aflat cu aceasta ocazie! in weekend voi incerca sa pun in practica si vedem ce iasa! :)


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 22 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron