CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Sâm Apr 27, 2024 4:28 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Propunere Carponline
MesajScris: Vin Iul 26, 2013 9:43 am 
Neconectat

Membru din: Vin Mai 31, 2013 3:44 pm
Mesaje: 16
Salutare,

Am si eu o propunere pentru voi... sper sa nu mi-o luati in nume de rau :)...

Propunerea, ar fi pentru niste recenzii a unor produse autohtone sau produse low cost (ma refer aici in principal la echipament).
Pescuitul, din punctul meu de vedere, este un sport extraordinar, un sport nobil, insa tinde sa devina din ce in ce mai scump si pt cei care ar vrea sa se apuce de acest sport/activitate/hobby sau cei care vor sa se apuce mai serios de pescuitul la crap, costurile mari ar putea fi un impediment.

Fie ca propunerea mea va fi sau nu luata in considerare, va voi urmari in continuare cu interes.

Toate cele bune!

Fir intins si fum in frane.

Will


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Propunere Carponline
MesajScris: Dum Iul 28, 2013 3:30 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Multumesc pentru sugestie.

Criteriul meu pentru publicarea recenziilor este sa fie oneste, bine scrise, bine ilustrate si pe baza unei experiente relevante in folosirea produsului.

Daca produsele sunt autohone sau nu ma intereseaza mai putin. N-am simpatii in functie de pasaportul producatorului, doar in functie de calitatea produselor lui. Scriem numai despre lucruri pe care le consideram suficient de bune ca sa le recomandam altora fara riscuri.

Dar inteleg foarte bine mesajul si o sa tin cont de el.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Propunere Carponline
MesajScris: Dum Iul 28, 2013 6:08 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Sunt o gramada de produse, mai ieftine care isi fac treaba excelent. Exemplu ar fi cobra de la zarguzon, alte produse de la diverse firme. Tind sa cred ca ar fi utile recenzii atat pozitive cat si negative. Testate diferite produse, atat din clasa de mijloc cat si din clasa de jos. Ar fi interesant sa vezi cum se comporta un pat din clasa medie dupa multe utilizari.

Foarte multe dintre produsele recomandate sunt top end tackle si multi dintre noi nu isi permit asa ceva, eu am reusit sa strang cu greu un echipament cat de cat, ca sa nu mai zic de banii investiti fara cap in fel si fel de tampenii care nu isi aveau rostul.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Propunere Carponline
MesajScris: Dum Iul 28, 2013 11:01 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Iul 24, 2013 11:33 pm
Mesaje: 98
Si eu sunt unul dintre pescarii care se chinuie din greu sa adune un echipament cat de cat ok,bineinteles ca imi doresc si sa ajung mai departe la concursuri dar din cate am inteles concursurile la noi in romania nu sunt prea fair play.Dar asta nu ma impiedica sa incerc. :?

_________________
M.I.L.F.-Man I Love Fishing


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Propunere Carponline
MesajScris: Lun Iul 29, 2013 8:14 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Mai 31, 2013 3:44 pm
Mesaje: 16
Multumesc mult de raspunsuri si ma bucur ca mai sunt si alti pescari in asentimetul meu...

@Vlad
Iti multumesc ca vei tine cont de propunere, insemna foarte mult

Toate cele bune


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Propunere Carponline
MesajScris: Mie Dec 11, 2013 7:57 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Noi 09, 2013 7:40 am
Mesaje: 3
ZyZZ scrie:
Si eu sunt unul dintre pescarii care se chinuie din greu sa adune un echipament cat de cat ok,bineinteles ca imi doresc si sa ajung mai departe la concursuri dar din cate am inteles concursurile la noi in romania nu sunt prea fair play.Dar asta nu ma impiedica sa incerc. :?

Pescuitul trebuie sa fie o pasiune si nu un carpfashion , nu un bat de 500 de euro si nici participarea la concursuri te face sa devii pescar ... trebuie sa fie in inima ta pasiune si chiar daca ai scule care nu costa mult important e sa intelegi unde sa pescuiesti :roll:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Propunere Carponline
MesajScris: Mie Dec 11, 2013 9:52 am 
Neconectat

Membru din: Lun Mai 13, 2013 10:20 am
Mesaje: 282
ca sa faci o recenzie despre ceva, trebuie sa cunosti acel ceva, sa-l folosesti.........ca sa scrii in cunostinta de cauza. daca cei care scriu recenzii (Vlad in cazul de fata) nu folosesc produse low cost, cum sa scrie despre ele?
in alta ordine de idei, nu tot ce-i scump este si bun, precum nu tot ce-i ieftin este si prost. dar, am vazut/testat infinit mai multe produse ieftine si proaste calitativ decat scumpe si proaste calitativ. totusi, in multe cazuri, brandul reprezinta o garantie a calitatii.....si asta costa.
eu cred ca cele mai folosite produse nu sunt cele aflate la extreme d.p.d.v. al costului, ci cele cu pret moderat, produsele din clasa de mijloc. recenziile acestor produse cred ca ar fi foarte interesante.

_________________
Nicu Barjica


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Propunere Carponline
MesajScris: Mie Dec 11, 2013 10:01 am 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
Citat:
Propunerea, ar fi pentru niste recenzii a unor produse autohtone sau produse low cost (ma refer aici in principal la echipament).


Prima conditie pentru a scrie o recenzie a unui articol de pescuit este aceea sa-l fi folosit destul de mult. Altfel vorbesti din auzite si e o treaba nu tocmai onesta. A 2-a conditie este ca informatiile (tehnice, tehnologice, de productie etc) despre acel produs sa fie (cat de cat) sigure (sa provina dintr-o sursa autorizata) si suficient de complete, lucru care, in cazul produselor low-cost, sunt cvasi-imposibile. Vrem nu vrem, China a marcat comertul mondial.

Pana acum, din ce am vazut, Vlad a fost singurul care a semnat recenziile. Pe care, eu unul, nu-l vad sa foloseasca produse low cost (ca sunt sau nu autohtone e irelevant) decat foarte rar si in anumite conditii. Mai mult, daca ma uit la lista de colaboratori ai revistei, pe aceia ii vad si mai putin! :)

Fara a fi malitios, dar, cine vrea recenzii la produse low cost, se poate uita foarte bine la emisiunea lui Vasilica Baboieru de pe PV-TV, de exemplu.

P.S. Eu folosesc destul de mult/multe produse din gama low-cost. Nu m-as incumeta nici macar sa incerc o recenzie nici unuia dintre acestea.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Propunere Carponline
MesajScris: Mie Dec 11, 2013 11:57 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Intr-o revista de crap, recenziile sunt scrise mai ales despre produsele firmelor care sunt clienti de publicitate ai revistei. Nu doar despre ele, dar mai ales despre ele. E logic sa fie asa. Asta nu inseamna ca ti se cumpara opinia, scrii doar despre produse pe care le folosesti in mod autentic si in care ai suficienta incredere incat sa le poti recomanda si altora, dar e normal sa sustii firmele care te sustin.

Alt lucru de notat este ca, in general, clientii de publicitate ai revistelor de crap sunt firme care se pozitioneaza pe segmentul mediu sau premium de pret. Sunt firme care produc lucruri de multe ori originale si care investesc in reclama pentru a convinge publicul ca produsele lor isi merita banii. Firmele fara identitate, care produc copii ieftine, nu au nevoie de prea multa reclama platita (reclama e deja facuta de firmele pe care le copiaza) si nici nu sunt prezente in reviste, uneori nici macar nu vor sa se stie cine sunt, ca sa nu poata fi urmarite pentru incalcare de copyright. Asta nu inseamna ca produsele lor sunt proaste. Pot fi la fel de bune ca si cele pe care le-au copiat, publicul poate fi fericit cu ele, dar firmele respective nu sustin revistele si nici revistele nu le sustin pe ele.

De exemplu, scriu o recenzie despre Sky Pod pentru ca il folosesc, e foarte bun si am o relatie de colaborare atat cu Fox, cat si cu reprezentantii Fox in Romania. Daca se gaseste prin Dragonul Rosu o copie dupa Sky Pod (fie si foarte buna) facuta de un chinez anonim si vanduta la preturi infime, nu am de ce sa scriu despre ea.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 78 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: