CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 6:25 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 20 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Revista de crap
MesajScris: Vin Aug 12, 2016 2:10 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 19, 2013 12:54 pm
Mesaje: 437
Pui cumva caruta inaintea boilor. Intrebi de bani dar nu spui ce oferi.
Ce format(A4/A5), color/alb-negru, nr de pagini...detalii d-astea.

Mie nu mi se pare fezabil ce vrei tu sa faci. Avem o singura revista de profil facuta cat de cat profi si aia apare cand si cand. Vezi si site-ul asta unde n-a mai scris nimeni nimic de cand lumea si pamantul.
Spui ca nu va fi reclama...asta e curajos si cumva confuzant: adica n-o sa spui marca de fire, lansete, carlige, cort, boiles...sau ce reclama va lipsi?
Mai bine sa fie reclama care sa te ajute sa faci proiectul. Ba chiar desantata, gen XYZBaits prezinta Revista de Crapi.

Asta nu inseamna ca nu poti incerca. Banii tai, faci ce vrei cu ei. Spor!

P.S. Sa-ti si raspund la intrebare: nu, pe ce zici tu aici n-as da bani.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Revista de crap
MesajScris: Vin Aug 12, 2016 4:10 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Roland, Albert are dreptate.

Spune-le oamenilor ce le oferi – de exemplu cine urmeaza sa scrie in revista despre care vorbesti. Tine cont ca, in momentul de fata, exista atat de multa informatie gratis in pescuitul la crap, incat e extrem de dificil sa produci informatie pe care lumea sa fie dipusa s-o plateasca.

De asemenea, tine cont ca in Romania exista un numar foarte, foarte mic de autori profesionisti – adica oameni care sa poate scrie articole de pescuit la crap, in mod constant, pe teme diverse si la un nivel bun. Si sa aiba si fotografii de calitate. Asta inseamna ca n-ai cu cine sa faci revista.

Majoritatea celor care au publicat articole in reviste de-a lungul anilor pot scrie doar articole ocazionale, care apar dupa ce sunt rescrise in redactie. Adica ei trimit un articol de nota 5-6, care e transformat in redactie intr-un articol de nota 7-8. (Articolele de nota 9-10 sunt mai rare decat crapii de 20kg!) Pentru a transforma un articol nepublicabil intr-ul care sa fie publicabil, cu atat mai mult daca publicul trebuie sa si plateasca pentru el, iti trebuie un profesionist care sa faca munca de “ghost writer”. Din nou, greu de gasit.

Intr-o prima faza, e posibil sa primesti diverse promisiuni. Unii promit sa scrie, altii promit sa cumpere. Tine minte ce-ti spun acum: 80-90% din ce ti se promite nu se va realiza! E o distanta enorma intre vorba si fapta in Romania. Am avut zeci de articole promise de autori romani si straini pentru CarpOnline, pe care nu le-am primit niciodata. La fel si la ALP.

Sunt atatea obstacole in calea unei reviste care sa apara in print si sa coste 25 de lei (adica mai mult decat Carpworld!), incat nu mi-ar ajunge un articol sa ti le insir pe toate. Si e un domeniu pe care il cunosc bine – nu stiu cat de mult il cunosti tu.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Revista de crap
MesajScris: Vin Aug 12, 2016 10:55 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mar 18, 2014 11:15 pm
Mesaje: 594
Localitate: Arad
Cand o sa am informatii concrete o sa public pe pagina revistei sa nu fiu acuzat de reclama. Am intrebat daca cineva ar fi dispus sa aloce 25ron pentru o revista scrisa de pescari pentru pescari.

Vlad, daca o sa finalizam primul numar cu siguranta nu va fi la un nivel profesionist , dar de undeva trebuie plecat, nu poti sa ai pretentia ca pescarii sa fie si scriitori, o sa avem grija sa fie corect gramatical si sa fie despre pescuit la crap. Cati o sa fie interesati o sa vedem si daca o sa fie 10 sau 20 doritori este un inceput si cu timpul o sa reusim poate sa ducem publicatia la un standard mai ridicat. Deocamdata ar fi un inceput sa putem realiza acest proiect, nu ii nimic batut in cuie si nici nu ne bazam pe pescarii pretentiosi si profesionisti. Ne adresam pescarului de crap obisnuit care vrea sa citeasca si altceva decat are la dispozitie.

Multumesc pentru pareri.

_________________
Roland KR.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Revista de crap
MesajScris: Mie Aug 24, 2016 9:18 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mar 18, 2015 1:18 pm
Mesaje: 96
Localitate: Bucuresti
S-ar putea ca primul numar sa fie de un real succes,in sensul ca multi pescari o vor cumpara macar din curiozitate.Problema nu-i faptul ca exista o gramada de informatie in piata,problema este calitatea ei.Cei care vor cumpara o astfel de revista vor mai intai de toate calitate informationala si mai apoi calitate grafica si alte lucruri.Loc este destul in piata avand in vedere faptul ca a mai ramas o singura revista de gen,care si aia apare de (doar) patru ori pe an.Si da,eu as fi dispus sa dau 25 de lei daca ar fi ceva cu adevarat bine facut


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Revista de crap
MesajScris: Mie Aug 24, 2016 12:57 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Feb 19, 2014 8:59 am
Mesaje: 97
Cel mai important este faptul ca vor fi informatii de aici de la noi scrise de pescari romani nu informatii scrise de pescari englezi.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Revista de crap
MesajScris: Mie Aug 24, 2016 1:57 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Nu cred ca are importanta cine scrie un articol, cred ca mult mai importanta este calitatea informatiei si cat de inedita este. In afara de AVP, care era cu adevarat o revista cu articole foarte bune, unele dintre ele, revistele mai noi, au scris putin, poze multe, iar 3 sferturi din poze sunt cu firul X si acul Y. Marea majoritate a articolelor sunt scrise la repezeala, iar informatia este de multe ori veche. Informatii mai de calitate, poti gasi in ziua de azi pe forumuri si sunt si gratis.

Ce mi-as dori de la o revista de crap, este sa exista informatii noi, destinatii noi de pescuit, eventual teste pe diferite teme: imbracaminte, corturi, fire, ace, lampi, camping in general, etc. Plus de asta mi-as dori sa vad lucrurile facute cu profesionalism si sa se vada implicarea.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Revista de crap
MesajScris: Dum Aug 28, 2016 10:53 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Tendinta actuala pe piata media - in materie de continut scris - nu e spre calitate, e spre... simplificare (ca sa folosesc un eufemism).

Vedem din ce in ce mai putine articole substantiale, cu un continut real, scrise de autori importanti, care au ceva de spus. In special pe on-line, vedem tot mai multe articole fara continut, deseori nesemnate, eventual articole de tip momeala pentru click-uri. Click aici sa vezi... te miri ce si mai nimic. Dai click si gasesti trei poze cu doua randuri intre ele, asta-i tot "articolul".

Daca vrei sa castigi bani din trafic, poate fi o solutie eficienta. Cititorii pretentiosi - sau, mai exact, cititorii care chiar citesc - nu vor frecventa asemenea pseudo-articole, dar cititorii superficiali (care formeaza un public larg) vor da click pe ele. E o decizie de business asumata.

Calitatea nu produce bani - sau nu produce suficienti. Nu stiu cati dintre voi urmariti publicatiile de sport occidentale. Una dintre cele mai interesante era o revista online publicata de ESPN, care se numea Grantland: http://grantland.com/. Grantland s-a deschis in 2011 si s-a inchis in 2015. Jurnalismul practicat de Grantland era unul de mare calitate, cu multe articole lungi, consistente, nu pastilute de trei randuri. In ciuda calitatii si a unui trafic care a atins 5 milioane de vizitatori unici pe luna, veniturile generate au fost insuficiente si revista n-a rezistat. Si vorbim de o publicatie on-line, ale carei costuri sunt probabil mai mici decat ale uneia tiparite.

A gasi o reteta viabila pentru o revista de pescuit la crap TIPARITA si SCUMPA mi se pare foarte greu in contextul actual, din multe motive. Cati dintre voi cumparati reviste de pescuit? Cati dintre voi cumparati DVD-uri de pescuit? Cati dintre voi cumparati carti de pescuit?

Cati dintre voi platiti pentru informatie, cand exista atata informatie gratuita pe internet, inclusiv informatie de buna calitate?

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Revista de crap
MesajScris: Lun Aug 29, 2016 8:32 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Vlad Pavlovici scrie:
Calitatea nu produce bani - sau nu produce suficienti. Nu stiu cati dintre voi urmariti publicatiile de sport occidentale. Una dintre cele mai interesante era o revista online publicata de ESPN, care se numea Grantland: http://grantland.com/. Grantland s-a deschis in 2011 si s-a inchis in 2015. Jurnalismul practicat de Grantland era unul de mare calitate, cu multe articole lungi, consistente, nu pastilute de trei randuri. In ciuda calitatii si a unui trafic care a atins 5 milioane de vizitatori unici pe luna, veniturile generate au fost insuficiente si revista n-a rezistat. Si vorbim de o publicatie on-line, ale carei costuri sunt probabil mai mici decat ale uneia tiparite.
În opinia mea Grantland a "murit" din pricina greșelilor editoriale care au dus la plecarea fondatorului urmat de alți editori cheie. Evident că fără acești oameni nu aveau cum să continue. Probabil că mai sunt și alte motive pe care nu le știm dar s-ar putea ca motivul pricipal al falimentului să nu fi fost "calitatea".

Eu cred că cei mai mulți oameni își doresc calitate, doar că nu toți își permit să plătească pentru asta.

Vlad Pavlovici scrie:
A gasi o reteta viabila pentru o revista de pescuit la crap TIPARITA si SCUMPA mi se pare foarte greu in contextul actual, din multe motive. Cati dintre voi cumparati reviste de pescuit? Cati dintre voi cumparati DVD-uri de pescuit? Cati dintre voi cumparati carti de pescuit?

Cati dintre voi platiti pentru informatie, cand exista atata informatie gratuita pe internet, inclusiv informatie de buna calitate?
Clar că în materie de pescuit există multă informație gratis (cea mai multă de proastă calitate și pe ici-colo câte ceva care merită citit).

La noi știi mai bine decât mine că o revistă de pescuit cu informație de calitate nu poate fi un business atractiv din perspectiva profitului deoarece nu vor fi suficient de mulți cititori plătitori. De ce? Principalele cauze sunt (în opinia mea):
  • piața autohtonă este prea mică pentru a putea genera masa critică de cititori
  • românii (cei mai mulți) nu sunt educați să plătească pentru ceea ce consumă - plătesc doar dacă nu au "portițele" prin care pot ajunge (ilegal) la respectivele servicii/produse (ex. cumpără cineva revista și apoi o citesc toți prietenii, negândindu-se că procedând astfel nu susțin revista și după un timp nu vor mai avea ce să citească).

Ce articole să scrii care să aibă căutare într-o piață ca a noastră? "Cum să ascunzi peștele fără să te prindă administratorul bălții"? "Cum să pescuiești cu nadă gratis"? "Tehnici simple de braconaj pe râuri/bălți"? "Numărul minim de cârlige pentru a realiza o bombă prinzătoare"? "Lista bălților pe care îți recuperezi costul partidei din peștele capturat"?

Cred că astfel de articole ar genera super trafic dar oare cei interesați de ele ar plăti pentru a le citi? Cel mai probabil, nu.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Revista de crap
MesajScris: Lun Aug 29, 2016 12:10 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mai 08, 2013 11:35 am
Mesaje: 318
L-am auzit pe Liiceanu, spunand ca scriitorii scriu pt. un segment de populatie care se ridica undeva la 1 milion doua sute de mii de cititori...restul peste 50% analfabeti zicea si cei ce nu mai citesc...
Daca este asa, oare cati o sa citeasca revista scrisa de pescari pt. pescari dar mai ales cati o sa si plateasca pt. ea ?

_________________
Membru - CARP TEAM TIMISOARA


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Revista de crap
MesajScris: Vin Sep 02, 2016 8:09 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Victor Costache scrie:
românii (cei mai mulți) nu sunt educați să plătească pentru ceea ce consumă - plătesc doar dacă nu au "portițele" prin care pot ajunge (ilegal) la respectivele servicii/produse (ex. cumpără cineva revista și apoi o citesc toți prietenii, negândindu-se că procedând astfel nu susțin revista și după un timp nu vor mai avea ce să citească).


Una dintre cele mai frecvente critici aduse vechii reviste ALP era pretul, in conditiile in care revista costa cat un pachet de tigari - in jur de 10 lei, daca imi amintesc bine. Intr-o epoca in care oamenii nu aveau nici pe departe atat de multa informatie gratuita cum au acum, multora li se parea exagerat sa dea 10 lei pe o revista.

Un sondaj independent facut pe la mijlocul anilor 2000 constata ca, desi revista se vindea intr-un tiraj de 13-14.000 de exemplare lunar, numarul total de cititori era in jur de 90.000. Adica majoritatea cititorilor preferau sa imprumute revista decat s-o cumpere.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 20 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: