CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Apr 19, 2024 5:14 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Cum putem ajuta lacurile?
MesajScris: Sâm Iul 02, 2016 9:32 am 
Neconectat

Membru din: Sâm Ian 09, 2016 11:44 pm
Mesaje: 50
Localitate: cluj napoca
Haideti sa ne intrebam si ce facem noi pentru tara nu doar sa reprosam ca tara nu face nimic pentru noi.
Parerea mea este ca administratorii/proprietarii trebuie sa se orienteze si spre conditii de pescuit mai bune, nu doar pentru profitul imediat. De cate ori nu ati vazut pe un hectar luciu de apa 3-4 pescari sau chiar mai multi si incalcelile aferente...
De cate ori nu ati vazut pesti scapati pe pamant/ponton si apoi gasiti morti plutind. Hai sa oferim si noi pentru clientii nostri un cradle o saltea de cantarire si un trepied/stand. Hai sa punem putin pietris in standuri sa nu alunece pescarii sa isi rupa gatul si sa turteasca de pamant pestii prinsi.
De cate ori nu se intampla sa se aghete firul de baliza/de alt fir de pe fundul apei/ agatatura iar pescarul rupe firul de unde da Domnu... De ce sa nu punem macar la 2-3 hecare o barca care sa poata fi folosita in situatii in care este musai.
Mi se pare firesc sa fie protejati pestii acolo unde sunt de talie considerabila. Problema este ca baltile de la noi din tara in care sa fie riscul sa moara un crap de 20+ din neglijenta sunt numarate pe degete. Nu spun ca un ciortan de 7 kg nu trebuie respectat si trebuie chinuit cu 50m de fir dupa el dar impactul asupra patronului nu este asa de mare, motiv pentru care baltile sunt vazute ca o chestie care trebuie sa scoata bani repede, iar pescarii daca nu incap dea lungul malului nu au decat sa stea pe nivele si daca vor si pot pot folosii si parul din cap ca linie principala numai sa plateasca ditamai taxa.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cum putem ajuta lacurile?
MesajScris: Sâm Iul 02, 2016 10:28 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Flaviu, am facut un topic separat pentru tema propusa de tine.

Personal, sunt sceptic ca se poate face prea mult prin apel la constiinta. Ca lucrurile sa functioneze, solutia este ca proprietarii sau administratorii lacurilor sa inteleaga ca, printr-o administrare mai eficienta (cu tot ce implica ea), vor castiga mai multi bani. Asta e mesajul-cheie. Iar administrarea mai eficienta se va traduce in conditii mai bune pentru pescari si in reguli clare, logice si ferm aplicate.

Asta e reteta care da rezultate. Proprietarii de lacuri sunt motivati sa le administreze corect pentru ca e cel mai bun mod de a scoate profit pe termen lung, iar pescarii sunt motivati sa respecte regulile, pentru ca daca nu le respecta vor exista consecinte.

Intrebarea e cum sa-i faci pe proprietarii de lacuri sa inteleaga pe ce drum sa mearga! Aici se blocheaza de obicei lucrurile.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cum putem ajuta lacurile?
MesajScris: Sâm Iul 02, 2016 11:51 am 
Neconectat

Membru din: Sâm Ian 09, 2016 11:44 pm
Mesaje: 50
Localitate: cluj napoca
Cunosc foarte multe situatii in care un lac a trecut intr-un interval de 20-30 de ani prin mai multe administratii iar urmasul nu a facut nimic pentru lac deoarce "merge foarte bine si asa" iar in timp lacul a decazut (efectul timpului, putrezirea pontoanelor, deteriorarea drumului) iar populatia piscicola a scazut (prietenii mai duceau cate un peste acasa, toamna bagam navodul ca de la anu nu mai este lacul nostru etc.)
Pe de alta parte am si exemple fericite, prin aceasta cale vreau sa laud "proiectul Varlaam" si mai ales faptul ca a fost inchis pentru pescuit o perioada suficienta de timp, este un lucru grozav si nu foarte usor de facut.
Un alt exemplu ar fi lacul de la Ozetanya care m-a impresionat foarte mult. Are o taxa medie, dar ofera conditii deosebite (spatii largi, masina este permisa in stand, curent, cabanute moderne, vegetatie frumoasa, pontoane largi cu dale de ciment pana la cabana, spatii pentru gratar, scule pentru protectia si cantarirea pestelui, barci pentru balizat si 2 nadiri / zi)
Am vorbit cu patronul, care a accesat o suma colosala din fondurile europene, din care a facut posibil acest proiect intr-un interval de timp fulger, nu ne-a spus cat insa cu tata si cu un prieten am apreciat ca ar fi fost nevoie de cel putin 1-2 mil de euro in conditiile in care era proprietat pe balta si teren. Partea negativa a faptului ca a folosit fonduri europene este ca i s-au impus niste conditii stricte si este periodic controlat, practic nu poate misca un deget fara sa consemne acest lucru si probabil o sa dureze mult pana va fi amortizata investitia. Desi este deschis de putin timp deja este tot mai greu de facut o rezervare pe standurile favorite.
Din pacate in judetul Cluj nu avem asa ceva si ma vad nevoit sa fac intre 200 si 500 km ptr, o partida decenta, deocamdata m-am orientat spre vest insa la anu imi propun sa fac cateva expeditii si pe Varlaam pentru ca este stilul de pescuit care imi place cel mai mult.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cum putem ajuta lacurile?
MesajScris: Lun Iul 04, 2016 8:19 am 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
flaviu zapartan scrie:
Haideti sa ne intrebam si ce facem noi pentru tara nu doar sa reprosam ca tara nu face nimic pentru noi.


Pai, ai putea prin a incerca sa te angajezi administrator al unui lac si sa-l convingi pe patron ca ce vrei tu sa faci e in interesul lui. Sau, si mai mult, in cazul cand un lac isi schimba proprietarul, incearca sa-l cumperi (sau sa cumperi dreptul de conceciune), fa-ti un plan de afaceri, acceseaza fonduri europene si ofera-ne un lac pe gustul nostru. Pe hartie pare simplu, nu?

Nu-mi plac conditiile de pe un lac, incerc sa ajung la administratie si sa-mi spun parerea despre ce ar insemna, pentru mine, client, o imbunatatire a condiilor pe acel lac. Cand vad ca vorbesc la pereti, aplic metoda boicotului (singura legitima). Si o transmit si altora.

Un proprietar de afacere (oricare ar fi ea) n-re nici un motiv sa imbunatateasca conditiile de vanzare, cata vreme, in condiile actuale, balta e plina si el e multumit de incasari. Decat daca e destul de vizionar sa inteleaga ca poate face mai multi bani pe termen lung schimband ceva, sau daca-l obliga concurenta.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cum putem ajuta lacurile?
MesajScris: Mie Iul 06, 2016 11:27 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Vlad Pavlovici scrie:
Intrebarea e cum sa-i faci pe proprietarii de lacuri sa inteleaga pe ce drum sa mearga! Aici se blocheaza de obicei lucrurile.
Marea parte a răspunsului se regăsește în Proiectul Varlam (pentru cine are urechi să audă și ochi să vadă). Link-ul este chiar la partea relevantă pentru subiectul de față.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cum putem ajuta lacurile?
MesajScris: Mie Iul 06, 2016 8:18 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 11, 2015 3:29 pm
Mesaje: 16
Vlad Pavlovici scrie:
Intrebarea e cum sa-i faci pe proprietarii de lacuri sa inteleaga pe ce drum sa mearga! Aici se blocheaza de obicei lucrurile.


Parerea mea este ca fiecare proprietar de lac isi realizeaza strategia de afacere in functie de nevoile majoritatii clientilor pe care-i are. Daca majoritatea clientilor unui lac dintr-o zona anume, trateaza lacul ca pe un bazin cu peste de la supermarket, iar proprietarul castiga bine pe aceste cerinte ale majoritatii clientilor, nu ai cum sa-l faci pe proprietar sa accepte o alta strategie de afacere care o sa-l ajute sa castige aceeasi bani, sau mai multi bani, dar nu acum ci peste 10 sau 15 ani.
Problema cred ca se poate rezolva astfel.....
CLIENTI diferiti <=> PROPRIETARI diferiti <=>ASOCIATIE/AGENTIE de consultanta in piscicultura,

Cred ca pe aceasta ''ecuatie'' se poate construi o afacere benefica pentru toate cele 3 ''necunoscute''.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cum putem ajuta lacurile?
MesajScris: Joi Iul 21, 2016 10:25 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Eu unul sunt de parere ca sunt importante foarte multe lucruri, cum ar fi unde e situat lacul, tipul lacului, infrastructura pana la lac, administratorul, populatia piscicola si multe altele. Daca una dintre cele enumerate nu exista, atunci nici lacul nu va avea succes.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron