CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Mar 29, 2024 8:55 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Pro si contra fire subtiri
MesajScris: Mie Iun 29, 2016 2:35 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
ovideli scrie:
la pescuit eu unul nu folosesc fir sub 0,28mm tocmai pt siguranta pestelui chiar daca in fata ai "un loc accesibil" (pescuiesc doar de placere nu in concursuri), in concursuri de pescuit am vazut ca se folosesc si fire de 0,20mm si le folosesc tocmai pt a atinge distante extreme, eu unul le-as interzice prin regulament.


Apropo de asta: in Anglia, o buna parte dintre firmele englezesti sau japoneze care vand fire pentru pescuitul la crap nu au fire sub 0,25mm. In general, firele pentru pescuit la crap incep de la 0,28-0,30mm.

In imaginea de mai jos, un fragment din lista firelor de crap comercializate de Tackle Box, unul dintre cele mai importante magazine din Anglia. Coloana a treia indica diametrul declarat de producator (coloana a patra indica diametrul real masurat de Tackle Box). Se observa ca nu exista niciun fir sub 0,25mm, iar majoritatea incep de la 0,28-0,30mm.

Lacurile de crap englezesti au reguli precise in privinta firelor. Unele accepta fire incepand de la 10lb, altele impun fire de la 15lb (vedeti in tabel ce inseamna 10lb si 15lb ca diametru). Lacuri pe care sa pescuiesti cu fir de 0,18mm, eventual si in agatatura, n-am vazut.

Dupa parerea mea, firele sub 0,25mm nu au ce cauta in pescuitul la crap din perspectiva unui administrator de lac care tine sa-si protejeze pestele. Nu discut din perspectiva pescarilor, fiecare pescar isi face reguli proprii cand nu exista reguli impuse, dar cei care modeleaza piata sunt cei care au in proprietate "obiectul muncii", adica lacurile de crap. Ei fac regulile. Motivul pentru care firmele englezesti nu vand fire subtiri nu cred ca tine atat de mult de constiinta, tine in primul rand de faptul ca nu exista cerere pentru ele, pentru ca nu sunt permise!


Fişiere ataşate:
Fire Tackle Box.png
Fire Tackle Box.png [ 374.39 KiB | Vizualizat de 9494 ori ]

_________________
http://carponline.ro
Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Iun 30, 2016 10:22 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Dec 13, 2013 12:20 am
Mesaje: 160
Localitate: cluj-napoca
flaviu zapartan scrie:
Daca se pescuieste cu grija firul sub 0,25 nu este foate periculos. Si eu am prin gustul firelor goase in special dupa ce am inceput pescuitul plantat dar sunt situatii in care se cere fir subtire; mai ales ca este un topic legat de lansat la distanta. Ca exemplu am prins la concursul Target baits de pe Harsany un crap de 27,2 kg cu fir de 0,21 (sufix ultra knot) drilul nu a durat mult, de obicei exemplarele sub 20 sunt mult mai bataioase pe acea balta superba.
Pentru mine un top al de 0,25 firelor ptr. distanta ar fi:
1 sufix ultra knot 0,255
2 ultima distance 0,25
3 shimano technium (cand nu am nevoie de fir vizibil) 0,25 rezista aproximativ cat un fir fluo de 0,28-0,3

Cu mentiunea ca ultraknot produs in 2016 pare mai putin matasos dar mai vizibil. Rezistenta nu prea am cum sa o compar. Poate e acelasi produs si e doar o iluzie a mea.
Abea astept sa ajunga si pe la noi suffix supreme sa il incerc :))

Sunt curios cati pesti ai vazut acolo care trageau monturi impreuna cu multi metri de linie principala "sigura" de sub 0,25 mm. Daca acolo ar fi si agataturi nu cred ca ar fi foarte ok pentru pesti.

_________________
http://claudiucutus.blogspot.ro/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pro si contra fire subtiri
MesajScris: Vin Iul 01, 2016 8:01 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Am facut un topic separat pe tema folosirii firelor subtiri.

Legat de ce zice Flaviu, ca firele sub 0,25mm nu sunt periculoase daca se pescuieste corect... Nu exista lac pe care toti pescarii sa pescuiasca in mod corect. Inevitabil, unii pescuiesc incorect. Regulamentul lacului se face in asa fel incat sa evite cat mai multe posibile probleme.

Un exemplu e leadcore-ul. Zeci de lacuri occidentale il interzic. De ce? Pentru ca, folosit incorect, poate fi periculos. Folosit corect, nu este. Dar folosit incorect, de exemplu prins cu o agrafa de linia principala, este! Sau alunele tigrate. La fel, sunt interzise pe atatea lacuri. De ce? Tot pentru ca, folosite incorect, pot fi periculoase.

Firele subtiri sunt sensibile in agatatura si fac ca drilul sa dureze mult. Sunt administratori de lac care nu vor nici sa li se umple lacul de "tramvaie", nici sa vada ca pestii sunt tinuti in dril cu orele, mai ales cand apa e foarte calda. Motive suficiente pentru a le interzice.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pro si contra fire subtiri
MesajScris: Vin Iul 01, 2016 12:42 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Cred ca e important sa sti sa faci drill, pentru ca folosind fire groase si fortand pestele, poti sa ii rupi buza sau sa ii faci o rana mai mare, daca folosesti fire subtiri ai drill lung, control mai slab asupra pestelui si poti pierde peste foarte usor.

Un alt lucru important e sa realizezi cum trebuie pescuit si cum poti sa eviti situatiile grele sau dificile.

Administratorii de lacuri nu au interes prea mare asupra liniei principale, 90% din lacuri nu impun nimic, iar din cei 10%, doar 1% au reguli foarte clare, cu privire la grosimea liniei, echipament de protectie al pestelui, utilizarea de leadcore, interzicerea anumitor tipuri de carlige.

Ca si parere personala, daca un pescar stie momentul cand poate folosi fire subtiri si o face cum trebuie si intr-un mod responsabil, poti lasa la alegere grosimea firului. Cum la noi daca lasi pescarul singur sa faca alegeri, va pleca si cu peste in traista, e bine ca administratia sa impuna si sa verifice constant utilizarea firelor groase, echipamentului, acelor, etc...

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pro si contra fire subtiri
MesajScris: Sâm Iul 02, 2016 6:32 am 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
Vlad Pavlovici scrie:
Am facut un topic separat pe tema folosirii firelor subtiri.

Regulamentul lacului se face in asa fel incat sa evite cat mai multe posibile probleme.


Aceasta fraza contine toate informatiile necesare asupra acestui subiect.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pro si contra fire subtiri
MesajScris: Sâm Iul 02, 2016 8:56 am 
Neconectat

Membru din: Sâm Ian 09, 2016 11:44 pm
Mesaje: 50
Localitate: cluj napoca
Sunt de acord cu existena unui regulament strict care sa protejee pe toata lumea. Totusi exisa si lacuri in care se poate exagera cu regulile impuse. Am fost pus intr-o astfel de siutuatie cand de la o luna la alta m-am trezit cu o regula care aproape m-a facut sa renunt la reervare si partida. Pe un lac unde se poate planta, fir minim 0,35mono /0,45 mono leader exact in locurile fierbinti cu agatatura s-a impus o zona neutra unde nu se poate pescui. Din experienta pe standul respectiv (7-8) partide daca plantezi la 2-3 m. distanta de zona fierbinte reduci randamentul la 10%.
Din bunavointa administatiei si cunoscundu-ma ca pescar fidel mi s-a permis sa planez chiar la limita zonei. Vreau totusi sa mentionez ca nu e vorba de agataturi monstruoase... sunt crengi uscate, fara scoici, care odata ajuns deasupra lor cu barca se ridica cu usurinta cu fir 0,45 inaintas 0,6, fara sa fie nevoie de carlige, greble ancore etc.
La noi intradevar regulamenele sunt destul de permisive, insa sunt situatii in care daca se impune un regulament prea aspru se pierd foarte multi clienti fara a se tria cei seriosi...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pro si contra fire subtiri
MesajScris: Sâm Iul 02, 2016 10:13 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
flaviu zapartan scrie:
Sunt de acord cu existena unui regulament strict care sa protejee pe toata lumea. Totusi exisa si lacuri in care se poate exagera cu regulile impuse.


Asa este, dar sunt putine. Cazurile de genul celui povestit de tine sunt exceptii.

Majoritatea lacurilor din Romania nu au suficiente reguli de protejare a pestelui, iar daca vorbim de fire subtiri, majoritatea nu au nicio regula. Poti sa pescuiesti cu orice fir vrei.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: