CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 2:21 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 36 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4
Autor Mesaj
MesajScris: Mar Mai 03, 2016 9:38 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Lucrurile nu sunt simple din cauza pazei pe care trebuie sa o ai. Cei mai buni paznici sunt chiar pescarii, dar tot trebuie sa ai macar 1 paznic pe tura. In functie de balta si de ce tip de pescari alegi, poti avea parte de furturi chiar din partea lor. Un alt lucru care creste preturile o reprezinta faptul ca in fiecare an majoritatea baltilor fac populari, pentru ca din c&r nu ar rezista.

Sunt extrem de putine lacuri unde C&R are succes.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Mai 03, 2016 10:29 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
Adrian Novac scrie:
Pai hai sa-ti explic.In viziunea lui,patronul de balta,ti-a asigurat WC chiar daca e la 1-2km distanta(depinde unde pescuiesti pe balta).Sa zicem ca trebuie sa-l vizitezi,inevitabil daca partida e mai lunga de 12h,atunci ce faci?


Raspunsul e simplu, din punctul meu de vedere: pe Cabelas gasesti WC-uri portabile la pretul de 10 dolari. Asta sa fie problema la o partida de pescuit!

Ce faci cand te duci la Dunare, in Delta sau pe o apa curgatoare?

Ideea topicului mi se pare eronata, in conditiile in care oferta de lacuri cu peste e atat de mica.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Mai 05, 2016 8:41 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 01, 2015 4:42 pm
Mesaje: 274
Localitate: Timisoara
Na asta mi-ar mai lipsi sa ma car si cu WC-ul dupa mine,iar pe Dunare nu ma taxeaza nimeni cu 50Ron/12H.La banii astia incep sa ma uit un pic si in jur ce conditii am.
In fine,sa inchidem subiectul asta urat mirositor si as vrea sa va povestesc despre o balta aflata langa localitatea Kikinda,la o aruncatura de bat de granita vestica si la aproximativ 90km de Timisoara.Balta se numeste Ribolovacko Carstvo iar site-ul este http://ribolovackocarstvo.weebly.com/. Mai mult vreau sa va povestesc despre cum intelege statul sarb sa sprijine acest fenomen.Pana in 2012,balta,o fosta exploatare de nisip,a fost lasata in paragina si bineinteles braconata.In anul 2012 statul sarb a concesionat balta unei asociatii de pescuit din Kikinda cu obligatia de a o ingrijii si administra.Singura pretentie a statului sarb a fost ca un procent din incasari(mic din cate am inteles)sa fie platit catre stat,restul fiind reinvestiti in lac ca si populari,intretinere,paza...etc.Retineti ca nu e o suma fixa pe care esti obligat sa o platesti,ci un procent din incasari,cat or fi ele.
Astfel ca baietii din asociatie s-au organizat si au igienizat lacul,au creat standuri de pescuit si au populat lacul.Lacul mai detine exemplare vechi de crap,dar in special amuri sariti bine de 20kg.Vreau sa va spun ca lacul e superb din toate punctele de vedere,umbra pe aproape fiecare stand,masa cu banca,loc de campare amenajat,curatenie exemplara.Zonele de pescuit sunt diverse cu adancimi variabile,substrat diferit,agatatura,nuferi si stuf.Exemplarele de crap ajung pana pe la 15kg,iar cele de amur,asa cum am mai spus,trec de 20kg si se pescuieste exclusiv C&R.Gazda e extrem de primitoare,ma refer aici in special la Zoran Popov,presedintele asociatiei,dar si la ceilalti baieti.Taxa si aici vreau sa punctez e de 1000 de dinari/24H adica 37RON :shock: !Cam asta e concurenta baltilor din vestul tarii si una din explicatiile pentru care mergem acolo.
Eu am ales sa sprijin o balta de la noi pe care am considerat ca merita si voi merge la pescuit acolo si in acest weekend in detrimentul celei de la Kikinda(net superioare celei de la noi la toate capitolele).Din pacate nu le pot sprijinii pe toate,mai ales daca patronul nu e dispus la dialog.Am dat acest exemplu pentru ca stiu ca pescarii din Bucuresti cunosc prea putin baltile sarbesti si conditiile de acolo.Nu vreau sa fac reclama ci vreau sa spun ca se poate si altfel,numai sa se vrea.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Mai 05, 2016 10:18 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Apr 21, 2016 9:58 pm
Mesaje: 18
Localitate: Brasov
Balta de la Ruganesti ofera destule conditii pentru 60 lei/ 24h. Iarba tunsa in fiecare sapt., wc-uri destule, Wi-FI pe balta, sunt si cabanute la 50 lei. Bauturi reci la intrare pe balta ( sucuri, apa, bere ) au si dulciuri, tigari, etc.
Si in plus au si peste mare, crap 21+ si multi intre 10-20 kg, teni la 14-15 kg.

_________________
Din om "faci" pescar usor, dar din pescar nu mai ai cum sa "scoti" om.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Sâm Mai 07, 2016 9:10 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mar 18, 2015 1:18 pm
Mesaje: 96
Localitate: Bucuresti
Ursu Florin scrie:
Balta de la Ruganesti ofera destule conditii pentru 60 lei/ 24h. Iarba tunsa in fiecare sapt., wc-uri destule, Wi-FI pe balta, sunt si cabanute la 50 lei. Bauturi reci la intrare pe balta ( sucuri, apa, bere ) au si dulciuri, tigari, etc.
Si in plus au si peste mare, crap 21+ si multi intre 10-20 kg, teni la 14-15 kg.


Asa este.Am un prieten care se duce de 2-3 ori pe sezon acolo cu rulota si mi-a spus numai lucruri bune despre acest lac de la Ruganesti


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Noi 18, 2016 6:27 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Oct 12, 2016 7:51 pm
Mesaje: 18
Localitate: Rosiori de Vede
problema e discutabila si fara sfarsit cred ....mie personal mi se pare "geniala"( sa nu zic altfel) taxa pentru plantat cu barca/navomodelul personal,mai ales la pescuitul C&R ...incredibil ...mariti fratilor taxa de pescuit pe zi si scoateti idiotenia asta de taxa ....sau interziceti plantatul ....niciodata n-am inteles de ce se percep bani pentru plantatul cu echipamentul tau ...inteleg taxa pentru un foisor doatat cu frigider ,tv ,o casuta etc ...zici ca sunt niste costuri si cheltulieli acolo ,dar plantatul n-am reusit sa-l inteleg niciodata ...

_________________
C&R, un alt mod de a "savura" peștele.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 36 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron