CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Mar 29, 2024 9:58 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 36 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: Joi Apr 28, 2016 7:36 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 19, 2013 12:54 pm
Mesaje: 437
Adrian Novac scrie:
Nu te obliga nimeni,esti obligat de imprejurari,si asta e cu totul altceva.

Nu e altceva, e..ciulama ce-ai scris tu. Nicio imprejurare nu te obliga sa faci nimic. Oricand ai de ales.
Adrian Novac scrie:
Si mai ceva,daca tu visai pana acum sa te...in cort in galeata nu pot decat sa te compatimesc.

N-ai de ce sa ma compatimesti, potoleste-te cu chestii d-astea. In tineretile mele am facut "sacrificii" amuzante ca sa ma cac...doar ca sa pescuiesc unde vroiam eu.
Inca o data iti repet: nu-ti convin conditiile, nu te duci. E atat de simplu.

Sau altfel: daca-mi spui ca tu musai tre' sa mergi la pescuit pe balta aia unde te caci in cort, da-mi voie sa spun ca nu procedezi/gandesti/analizezi cum trebuie. Si datorita celor ca tine -care se duc si se plang pe balta pe banii lor raman preturile "exagerate".


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Apr 28, 2016 11:03 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Adrian Novac scrie:
La un pret mai mic la vecinii sarbi ai loc de cort protejat de vant,umbra,frigider,dusuri,curent pe fiecare stand si culmea este si peste si nu putin.Atunci de ce sa ma duc la noi?
Dacă ai condiții mai bune și prețuri similare (sau chiar mai mici) și distanța până la o baltă concurentă nu este este un impediment real, atunci nu văd de ce ai alege să pescuiești pe balta mai scumpă care nu îți oferă condiții.

Cu toate astea, ca să fac o paralelă, cei mai mulți români aleg litoralul românesc care este mai scump și oferă servicii inferioare bulgarilor. Dacă reușim să înțelegem de ce, poate că vom afla și cum de are clienți balta respectivă.

O baltă privată înseamnă afacerea/investiția cuiva și este firesc să-și propună maximizarea profitului. Nu este nimic greșit în asta. Greșit este să bagi tot profitul în buzunar și să nu investești nimic în dezvoltarea afacerii (drumuri, standuri, populări etc.).

Dacă pescarii vor considera că tarifele sunt prea mari pentru ceea ce primesc (peștii, peisajul, interacțiunea cu administratorii, condițiile, atmosfera etc.), nu vor pescui pe balta respectivă. Nu le ia nimeni banii din buzunar.

Dacă pescarii au de ales între mai multe bălți, vor alege (cel mai probabil) balta pe care își permit să plătească tariful respectiv și care le oferă ceea ce îi interesează cel mai mult.

Problema majoră în România este că nu prea ai de unde alege. Atunci când punem întrebarea de ce nu (mai) avem lacuri și pești, cred că ar trebui să începem căutarea răspunsului uitându-ne în oglindă.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Apr 29, 2016 6:35 am 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 01, 2015 4:42 pm
Mesaje: 274
Localitate: Timisoara
Albert...eu am ales...nu am fost niciodata la balta respectiva deoarece cunosc foarte bine conditiile deci sigur eu nu o sustin.

Victor...e perfect adevarat tot ce ai spus,inclusiv paralela cu litoralul nostru unde,apropo,am fost odata si atat,mi-a fost de ajuns.Ca sa respectam in continuare topicul forumului vreau sa povestesc despre alta balta din judet pe care am ales sa o sustin din mai multe motive.Cu toate ca pestii mari sunt putini(pentru mine asta o face cu atat mai interesanta),locul e superb,WC de scanduri aproape,un pic de lumina noaptea si cam atat.De ce o sustin?Pentru ca cel care o administreaza e un om de nota 10.E un om care cu posibilitati putine incearca sa reconstruiasca acolo unde altii au furat ani de zile.Preturile sunt la jumate fata de cealalta locatie si reflecta perfect ce se ofera.Cu toate astea o parte din profit se reintoarce la balta si asta se vede.Anul asta ni s-a promis drum pietruit si sunt convins ca se va face.La fel se vor mai face populari.De ce am ales sa pescuiesc aici cu toate ca as fi putut merge in Serbia?Pentru ca omul merita sustinut!Despre asta e vorba cand m-am referit la respectul reciproc intre pescar si patron de balta.Cand vii cu un pret si nu oferi nimic plus ca nu esti dispus sa discuti cu pescarii si sa le asculti parerile atunci prefer sa bat 200km si asta e.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Apr 29, 2016 8:33 am 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
Adrian Novac scrie:
Albert...eu am ales...nu am fost niciodata la balta respectiva deoarece cunosc foarte bine conditiile deci sigur eu nu o sustin.

Preturile sunt la jumate fata de cealalta locatie si reflecta perfect ce se ofera.


Preturile reflecta un singur lucru: raportul dintre raritatea resurselor/serviciilor la un moment dat (sintagma "stabilitatea preturilor" e o nazbatie) si nevoile consumatorilor (subiective per se). Vorbim despre preturile libere (nu acelea alterate de interventionism). Orice referire la morala in domeniul preturilor denota ignoranta.

Faptul ca tu ai ales sa sustii o anume afacere si sa le boicotezi pe altele nu-i face prosti pe cei ce au ales invers.

Si, inainte sa-i infierezi cu manie proletara pe "patronii de lacuri" (patronii, de fact, ai unei afaceri sunt clientii) care practica preturi mari si lipsa de atentie fata de "clienti", poate vrei sa incerci sa administrezi o afacere in domeniu. Macar ai avea convingerea ca ai vazut ambele fete ale monedei.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Apr 29, 2016 9:13 am 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 01, 2015 4:42 pm
Mesaje: 274
Localitate: Timisoara
Ionut...chiar nu inteleg de ce esti asa de acid?Expresia "prosti" iti apartine!Nu am folosit-o si nici nu am sugerat ca cei care se duc acolo sunt prosti.Cred ca e dreptul meu sa intru intr-un magazin si in altul nu.Nu am dat nume deci nu fac nici reclama si nici antireclama.Chiar nu vad care e supararea ta?E dreptul meu sa vad lucrurile dintr-o anumita perspectiva care poate altora nu le convine...deci,unde-i problema?Pot boicota sau pot sustine pe cine vreau eu valabil in orice domeniu atata timp cat e in limita bunului simt..sau o fi si asta vreo chestie marxista?


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Apr 29, 2016 2:54 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Feb 19, 2014 8:59 am
Mesaje: 97
Fiecare are dreptate in felul lui dupa parerea mea...
Ideea este ca la noi lipsa concurentei si cererea foarte mare a adus preturi mari pe unele belti de pescuit, si lipsa de interes din partea administratorilor.
Va dau un exemplu de balta din HU care pe mine m-a impresionat este vorba de Nagykallo pe care la fiecare stand de pescuit este o casuta. Cu pretul mare considerat de unii. Ce m-a impresionat pe mine a fost investitia facuta anul acesta de patron si anume:
A cumparat frigidere noi la toate casutele desi existau frigidere functionale
A schimbat aparatele de aer conditionat care erau mobile in aparate fixe
A dotat fiecare casuta cu saltea de tip vana, trepied de cantarire si sac de cantarire desi existau saltele de cantarire/primire. Daca facem un calcul avem o investitie de cateva mii de euro facuta pentru a reinoi baza materiala existenta. La noi multi patroni ar fi zis exista de ce sa ma investesc eu in ele.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Apr 29, 2016 11:41 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
Adrian Novac scrie:
Expresia "prosti" iti apartine!


Nu, ii apartine lui valter.

In ce te priveste, n-am inteles partea aceea in care "esti obligat de imprejurari".


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Sâm Apr 30, 2016 8:58 am 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 01, 2015 4:42 pm
Mesaje: 274
Localitate: Timisoara
Pai hai sa-ti explic.In viziunea lui,patronul de balta,ti-a asigurat WC chiar daca e la 1-2km distanta(depinde unde pescuiesti pe balta).Sa zicem ca trebuie sa-l vizitezi,inevitabil daca partida e mai lunga de 12h,atunci ce faci?Lasi echipament de mii de euro in voia sortii si te duci sau alegi varianta galeata in cort?Precizez ca nu exista nici un boschet,tufa,pom sau orice altceva dupa care te-ai putea ascunde.Sau ar mai putea aparea varianta nefericita in care ai combinat lubenita cu bere si nu prea mai ai cum sa parcurgi kilometrul ala nici daca ai vrea.Atunci ma tem ca "vei fi fortat de imprejurari".Asta doar ipotetic,in cazul in care alegi sa te duci la pescuit acolo.Daca nu te duci atunci il boicotezi pe om si "il infierezi cu manie proletara" pe vreun forum atunci cand spui lucrurilor pe nume,iar aia care se duc acolo sunt automat "prosti"(expresia nu-mi apartine ci doar o citez) si asta,in viziunea ta,iar nu-i bine.
Vezi tu Ionut,cei mai multi dintre noi nu suntem profesori in economie si judecam lucrurile astea mai mult cu inima,daca pot sa zic asa,la fel ca cei care aleg an de an sa mearga la noi la mare,sau cei care au ales sa nu se mai duca niciodata.
In fine...noi sa fim sanatosi si sa prindem peste,cat mai mari si cat mai frumosi,daca se poate.Un Paste fericit la toata lumea.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Sâm Apr 30, 2016 3:35 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Dec 16, 2014 12:25 pm
Mesaje: 53
Localitate: Ploiesti
Buna ziua Adrian, tu ai dreptate dintr-un anumit punct de vedere, si anume al civilizatiei, cuvant folosit si de tine intr-o postare anterioara. Societatea romaneasca este destul de divizata din punct de vedere al nivelului de civilizatie, sunt cei care au mai deschis o carte sau cei care s-au mai plimbat prin lumea asta (si apropo inteleg si ce inseamna ideologia marxista) si cei care se multumesc cu ce le da cel de sus ca sa prinda ziua de maine. Pe toti ne uneste aceeasi pasiune, pescuitul, pasiune ce o practicam de cele mai multe ori in functie si de cat de civilizati suntem (a se vedea si margine drumurilor pline de gunoaie). Imi place sa pescuiesc pe lacurile mari din jurul Ploiestiului (Boldesti-Gradistea, Fulga, Mihailesti) dar si pe carpodroame, cum ar fi Hermes-Peris. In urma cu ceva ani pe Boldesti Gradistea nu erau suficiente cosuri de gunoi, iar dupa ce terminau partidele de pescuit, pescarii mai putin civilizati lasau mai multe gunoaie decat gaseau, asa ajunsesem de mergeam la pescuit cu manusi si saci de 120litri, sa curat locul inainte sa incep, caci pe mine ma deranjau, la fel fac cand merg si in Delta. Intre timp au fost montate mai multe cosuri iar gunoaiele au cam inceput sa fie aruncate la cos. Deci investitia loc in cosuri a avut efect, acum ar mai trebui sa investeasca si in toalete, acolo inca se foloseste "tufisul". La fel si pe Fulga, prin prisma faptului ca inca este permis pescuitul plantat cu navo, fara taxa suplimentara, acum cateva zile erau peste 50 pescari, majoritatea cu navo, deci pescari cu oarecare conditie materiala, lasa asa o mizerie, de iti vine sa stai in masina in timpul partidei. Acum s-au instalat cateva butoaie taiate e post de cosuri de gunoi. Sunt sigur ca se va imbunatatii curatenia, mai ramane de vazut si cu toaletele, caci si aici romanul "ingrasa" locul. Eu zic ca pana la urma startul trebuie dat de conducerea baltii, pescari se vor gasii tot timpul, de orice conditie sociala, oamenii se adapteaza la conditiile de pe balta si indiferent de taxa, au romanii bani de pescuit. Am povestit si pe Hermes cu pescari ce lucrau cu ziua, si tot aveau bani de taxa si mai pastrau si curatenia, pentru ca era curatenie, sunt cosuri de gunoi si toalete. Pana la urma alegerea este a fiecaruia, majoritatea ne documentam inainte de a ajunge pe balta, iar daca facem un pic de curatenie sigur nu ne pica mainile. Un Paste fericit.

_________________
Repetitia este mama invataturii!


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Mai 02, 2016 11:17 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mar 18, 2015 1:18 pm
Mesaje: 96
Localitate: Bucuresti
Un articol asemanator a scris si Inginerul piscicol Florin Albu pe blogul sau.Explicand si mergand pe anumite calcule legate de preturi versus costuri de intretinere si amenajare a unui lac.Lucrurile nu sunt atat de simple


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 36 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron