CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Mar 29, 2024 9:31 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 36 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: Mie Apr 27, 2016 9:48 am 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 01, 2015 4:42 pm
Mesaje: 274
Localitate: Timisoara
Cred ca pescarii de crap din zona Bucurestiului si imprejurimi au o situatie financiara de exceptie la ce preturi se practica la baltile din zona.Daca as locui in Bucuresti cred ca m-as apuca de tenis ca-i mai ieftin.Mare noroc avem noi cu Serbia aici la o aruncatura de bat.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sarulesti
MesajScris: Mie Apr 27, 2016 10:08 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Adrian, in toata Europa, preturile percepute de lacuri sunt stabilite in functie de cerere, oferta si concurenta. Langa Bucuresti, desi sunt foarte multe lacuri, numarul lacurilor de crap adevarate, cu crapi mari si conditii bune, e extrem de mic. Exista o cerere masiva, o oferta saraca si o totala lipsa de concurenta. In conditiile astea, e normal ca preturile sa fie mai mari decat in alte zone ale tarii, unde cererea e mai mica, pentru ca si comunitatea de pescari e mai mica, iar concurenta (facuta de lacurile din Ungaria, Serbia, Bosnia, Croatia) e mult mai mare.

Situatia nu e specifica Bucurestiului, e specifica oricarui lac, din orice zona a tarii, care are cerere mare si concurenta mica. Vezi cazul Sanpaul, de exemplu, unde preturile sunt mai mari decat pe multe lacuri de langa Bucuresti, desi nivelul de trai din zona e probabil mai scazut. Sanpaul e un lac bine administrat, cu conditii de pescuit bune, cu peste mult si mare. Nu are aproape niciun fel de concurenta pe sute de kilometri, in orice directie. Ca atare, poate percepe preturi mai mari decat alte lacuri, care sunt mai "incorsetate" de concurenta.

Daca vrei sa continuam discutia pe tema asta, o sa fac un topic separat, ca sa nu amestecam lucrurile cu informatiile despre Sarulesti.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sarulesti
MesajScris: Mie Apr 27, 2016 12:41 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 01, 2015 4:42 pm
Mesaje: 274
Localitate: Timisoara
Multumesc de raspuns si scuze de off topic.Ar fi interesant un topic in care sa se discute preturi versus conditii oferite(de la densitatea si marimea pestilor pana la confortul pescarului).


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Apr 27, 2016 3:37 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Am facut un topic separat pe terma preturilor raportate la conditiile de pescuit oferite.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Apr 27, 2016 6:56 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 07, 2013 4:03 pm
Mesaje: 228
Localitate: Bucuresti
Sunt de aceeasi parere ca preturile pentru baltile c&r din zona Bucurestiului sunt mari.Sunt pescari care pescuiesc in acelasi regim in Olanda cu abonament de 50 euro/an,in Ungaria undeva in jurul a 100 de euro /an .Pana anul trecut,o balta de pe langa Bucuresti percepea un abonamnet de 700 de euro/sezon.Pe mine unul nu ma vor prinde pe aceste balti atata timp cat preturile raman la acest nivel...

_________________
''Inventia tiparului e cel mai mare eveniment al istoriei.''V.Hugo
''Muzica este o revelatie mai mare decat toata intelepciunea si filosofia la un loc''.Beethoven


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Apr 27, 2016 7:40 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Cel mai valabil indicator pentru a judeca daca preturile sunt mari sau mici este gradul de ocupare a lacului.

Noi ne dam cu parerea strict subiectiv, raportat la puterea noastra de cumparare, dar e un factor irelevant. Multe lacuri se adreseaza unei nise, nu se adreseaza tuturor pescarilor. Prin politica de preturi, pe langa faptul ca vor sa-si asigure un castig satisfactor, urmaresc sa-si si trieze clientii. Daca nisa lor e suficient de bogata si oferta lor e suficient de atragatoare incat sa aiba lacul plin cu clienti, si-au atins obiectivul.

Comparatiile cu alte tari nu ne ajuta. Acolo preturile sunt mici pentru ca exista o concurenta puternica, nu pentru ca s-ar aplica alte principii comerciale. Daca ar creste cererea si ar scadea concurenta, preturile ar creste automat.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Apr 27, 2016 8:03 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 07, 2013 4:03 pm
Mesaje: 228
Localitate: Bucuresti
Ca sa sintetizam cu ajutorul unei vorbe de-a noastra romaneasca:''nu e prost cine cere,ci cel care da''

_________________
''Inventia tiparului e cel mai mare eveniment al istoriei.''V.Hugo
''Muzica este o revelatie mai mare decat toata intelepciunea si filosofia la un loc''.Beethoven


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Apr 27, 2016 8:09 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 19, 2013 12:54 pm
Mesaje: 437
Esti cam incrancenat, Valter :)
Din punctul meu de vedere la lacuri e ca si la echipament: cat esti dispus sa dai atat primesti. Ai de la balti goale si moca pana la balti cu peste dar scumpe si multe care sunt intre astea doua.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Apr 27, 2016 8:36 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
valter scrie:
Ca sa sintetizam cu ajutorul unei vorbe de-a noastra romaneasca:''nu e prost cine cere,ci cel care da''


Valter, cu alte cuvinte, clientii de la Tancabesti, Sarulesti, Sanpaul, Varlaam etc. sunt prosti?

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Apr 27, 2016 9:08 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
valter scrie:
Ca sa sintetizam cu ajutorul unei vorbe de-a noastra romaneasca:''nu e prost cine cere,ci cel care da''
Trec peste faptul că ne-ai făcut proști pe toți cei care pescuim pe aceste lacuri scumpe și te întreb: dacă, de exemplu, îmi place o mulinetă care costă mult, n-ar trebui să mi-o cumpăr de teamă că s-ar putea să zică lumea că sunt prost?

Cei care nu pescuiesc pe aceste lacuri scumpe sunt deștepți sau (cei mai mulți dintre ei) nu își permit și spun că "sunt acri strugurii"?

Vorbim de alte lacuri care sunt în țări vecine (mai apropiate sau depărate). Chiar dacă tarifele aferente strict pescuitului sunt mai mici decât cele ale lacurilor din jurul Bucureștiului, trebuie să ținem cont și de costul drumului și timpul pierdut cu deplasarea unui pescar din București. Spre exemplu, poate îmi permit să merg de joi până duminică pe un lac aflat lângă București dar s-ar putea să fie mai greu să pot aloca șase zile unei partide, din care două sunt aferente drumului.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 36 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 16 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: