CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Sâm Apr 20, 2024 9:54 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Selectie in partide scurte pe MV2
MesajScris: Lun Apr 04, 2016 10:56 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Apr 03, 2016 2:44 pm
Mesaje: 16
Salut Vlad,

Vreu sa iti multumesc pt frumoasele episoade de pana acum.Ai cea mai frumosa,educativa si stilata emisiune.
Vin cu o mare rugaminte la tine. Sunt un pescar incepator la crap. Pescuiesc doar aruncat de pe mal.
Poti face un episod in care sa desfasori o partide de 24 ore pe un lac gen MV2 sau chiar pe acesta?
In acest episod as vrea sa ai ca obiect pesti peste 10 kg.Vreau sa vad cum faci o selectie pe un lac cu o asa mare densitate si cu atat de putin timp la dispozitie.
Am sa te rog sa dai detalii foarte amanuntite, gen :
-alegerea locului,
-folosesti markerul pt o partida asa scurta ,
-nadesti inainte sau dupa ce arunci lansetele ,
-arunci lansetele in trepte (la ce distante una de alta ),
-pescuiesti pe patul de nada sau in jurul lui (si daca pescuioesti in marginea lui cand mergi cu una sau doua lansete pe el ),
-cata nada arunci initial,la nadirea grea(cand o faci )
-nadesti pentru fiecare lanseta in parte sau ai doua locuri nadite ,
-cum faci nadirea de intretinere ,
-cata nada folosesti la o asemenea partida,
ce monturi folosesti(blow back cu inel sau cu varnish)?
Am sa ma opresc aici cu intrebarile.Sunt sigur ca ai sa punctezi tu daca eu am uitat sa adaug ceva.
Am incercat sa fac si eu asta pe MV2.Partida mi a adus 4 crapi unul record personal 17.6kg unul de 12 ,10 si 6 kg.
Daca nu o poti face macar lamureste-ma teoretic, aici in forum.

Cu respect,
Paul D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Catch & Release pe CarpOnline
MesajScris: Mie Apr 06, 2016 1:40 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Feb 17, 2014 6:19 pm
Mesaje: 25
Paul Dobrinoiu scrie:
Salut Vlad,

Vreu sa iti multumesc pt frumoasele episoade de pana acum.Ai cea mai frumosa,educativa si stilata emisiune.
Vin cu o mare rugaminte la tine. Sunt un pescar incepator la crap. Pescuiesc doar aruncat de pe mal.
Poti face un episod in care sa desfasori o partide de 24 ore pe un lac gen MV2 sau chiar pe acesta?
In acest episod as vrea sa ai ca obiect pesti peste 10 kg.Vreau sa vad cum faci o selectie pe un lac cu o asa mare densitate si cu atat de putin timp la dispozitie.
Am sa te rog sa dai detalii foarte amanuntite, gen :
-alegerea locului,
-folosesti markerul pt o partida asa scurta ,
-nadesti inainte sau dupa ce arunci lansetele ,
-arunci lansetele in trepte (la ce distante una de alta ),
-pescuiesti pe patul de nada sau in jurul lui (si daca pescuioesti in marginea lui cand mergi cu una sau doua lansete pe el ),
-cata nada arunci initial,la nadirea grea(cand o faci )
-nadesti pentru fiecare lanseta in parte sau ai doua locuri nadite ,
-cum faci nadirea de intretinere ,
-cata nada folosesti la o asemenea partida,
ce monturi folosesti(blow back cu inel sau cu varnish)?
Am sa ma opresc aici cu intrebarile.Sunt sigur ca ai sa punctezi tu daca eu am uitat sa adaug ceva.
Am incercat sa fac si eu asta pe MV2.Partida mi a adus 4 crapi unul record personal 17.6kg unul de 12 ,10 si 6 kg.
Daca nu o poti face macar lamureste-ma teoretic, aici in forum.

Cu respect,
Paul D


Paul tu ai nevoie de cateva sedinte(meditatii),alaturi de pescari experimentati pe malul lacului.Nu de sfaturile lui Vlad scrise pe un forum.Iar din ce mi-am dat eu seama tot citind pe acest forum de ceva vreme cred ca nu ai nimerit-o nici cu balta mentionata,nici cu lansat vs. plantat,nici cu selectia facuta in 24 de ore.
Cat despre partida reusita de tine vb.Keep Walking!!!

Vlad.Cat mai multe emisiuni anul asta!!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Catch & Release pe CarpOnline
MesajScris: Mie Apr 06, 2016 2:35 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Paul Dobrinoiu scrie:
Salut Vlad,


Am sa ma opresc aici cu intrebarile.Sunt sigur ca ai sa punctezi tu daca eu am uitat sa adaug ceva.
Am incercat sa fac si eu asta pe MV2.Partida mi a adus 4 crapi unul record personal 17.6kg unul de 12 ,10 si 6 kg.
Daca nu o poti face macar lamureste-ma teoretic, aici in forum.

Cu respect,
Paul D

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Catch & Release pe CarpOnline
MesajScris: Mie Apr 06, 2016 2:50 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Scuze pentru double posting, dar am dat din gresala.

Am pescuit 1 an pe MV si eu unul eram chiar la inceputul pescuitului. Asta insemnand ca nu stiam ca exista nodul fara nod. In urma cu 3 ani am facut o partida acolo incercand sa selectez pestii, dar am reusit doar un 14,5 kg. Cred ca pentru MV iti trebuie frecventa si nu prea ai cum sa selectezi pestii, pentru simplu faptul ca bataia este foarte mare pe hrana si media pestilor e undeva la 8-9 kg. Asa ca cel prins de tine la 17,6 kg este unul foarte mare, nu din prisma faptului ca nu sunt pesti mai mari, dar din prisma faptului ca nu ai cum sa selectezi pestii. Un alt lucru pe care l-am observat, este ca toti pestii au gura rupta, iar la uni le lipseste complet buza de jos. In materie de monturi orice ai face poti sa pierzi pestele in dril, tocmai din punctul asta de vedere.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Catch & Release pe CarpOnline
MesajScris: Joi Apr 07, 2016 1:14 am 
Neconectat

Membru din: Dum Apr 03, 2016 2:44 pm
Mesaje: 16
Paul tu ai nevoie de cateva sedinte(meditatii),alaturi de pescari experimentati pe malul lacului.Nu de sfaturile lui Vlad scrise pe un forum.Iar din ce mi-am dat eu seama tot citind pe acest forum de ceva vreme cred ca nu ai nimerit-o nici cu balta mentionata,nici cu lansat vs. plantat,nici cu selectia facuta in 24 de ore.
Cat despre partida reusita de tine vb.Keep Walking!!!

Vlad.Cat mai multe emisiuni anul asta!!![/quote]

Da!Mi-as dorii sa am un profesor in cateva partide.
In partida de care am vb mai sus am nadit doar cu boiles si nu am avut naditor.
In timp ce niste baieti care se aflau la doua locuri distanta de mine scoteau pesti(8-9 si un maxim de 11.6 kg) unu dupa altu la naditor ,eu asteptam calm cate o trasatura.
Am fost pe locul 17.Acolo am pescuit cu 3 lansete aruncate una la 40 metri si celelalte doua la 90.
Am auzit ca e un canal la 40 metri si de aia am pus o momeala acolo.
Cei mai mari pesti au venit din acel loc.
Am nadit doar cu cobra(atunci am invatat cum sa arunc cu ea :D)
Boiles de la cpk si wlc.WLC-urile erau uscate si am nadit juma de punga in groapa de la 40 m.

Nu am inteles ce ai vrut sa spui cu ''Cat despre partida reusita de tine vb.Keep Walking!!!''

Multumesc de raspuns,
Paul


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Catch & Release pe CarpOnline
MesajScris: Joi Apr 07, 2016 1:19 am 
Neconectat

Membru din: Dum Apr 03, 2016 2:44 pm
Mesaje: 16
Matei Niteanu scrie:
Scuze pentru double posting, dar am dat din gresala.

Am pescuit 1 an pe MV si eu unul eram chiar la inceputul pescuitului. Asta insemnand ca nu stiam ca exista nodul fara nod. In urma cu 3 ani am facut o partida acolo incercand sa selectez pestii, dar am reusit doar un 14,5 kg. Cred ca pentru MV iti trebuie frecventa si nu prea ai cum sa selectezi pestii, pentru simplu faptul ca bataia este foarte mare pe hrana si media pestilor e undeva la 8-9 kg. Asa ca cel prins de tine la 17,6 kg este unul foarte mare, nu din prisma faptului ca nu sunt pesti mai mari, dar din prisma faptului ca nu ai cum sa selectezi pestii. Un alt lucru pe care l-am observat, este ca toti pestii au gura rupta, iar la uni le lipseste complet buza de jos. In materie de monturi orice ai face poti sa pierzi pestele in dril, tocmai din punctul asta de vedere.


Nu te contrazic.Fiecare are o alta abordare.
Am descris mai sus cum am abordat eu acea partida memorabila pt mine.
Tare as vrea sa stiu sau sa vad cum ar aborda o asemenea partida domnul Vlad Pavlovici


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Catch & Release pe CarpOnline
MesajScris: Vin Apr 08, 2016 11:56 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Utilizarea de boilies uscate + bile mari la carlig + distanta mare intre bila si carlig = capturi peste medie. De aici in colo intervine norocul.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Catch & Release pe CarpOnline
MesajScris: Vin Apr 08, 2016 3:33 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Apr 03, 2016 2:44 pm
Mesaje: 16
Matei Niteanu scrie:
Utilizarea de boilies uscate + bile mari la carlig + distanta mare intre bila si carlig = capturi peste medie. De aici in colo intervine norocul.


Asta asa in mare ...dar revin cu toate intrebarile de mai sus. Sondezi cum si cat nadesti s.a.m.d.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Apr 08, 2016 6:38 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Paul Dobrinoiu scrie:
Poti face un episod in care sa desfasori o partide de 24 ore pe un lac gen MV2 sau chiar pe acesta?


Paul, imi pare rau, dar e putin probabil sa fac partide de 24 de ore sau sa ajung pe Moara Vlasiei in viitorul apropiat. Filmele mele sunt orientate in jurul partidelor medii si lungi (intr-o partida de 24 de ore, nu am cum sa adun suficient material pentru un film) si in jurul altor lacuri. Sper totusi sa gasesti ceva util in ele, care sa te ajute in partidele pe care le faci.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Sâm Apr 09, 2016 1:30 am 
Neconectat

Membru din: Dum Apr 03, 2016 2:44 pm
Mesaje: 16
Vlad Pavlovici scrie:
Paul Dobrinoiu scrie:
Poti face un episod in care sa desfasori o partide de 24 ore pe un lac gen MV2 sau chiar pe acesta?


Paul, imi pare rau, dar e putin probabil sa fac partide de 24 de ore sau sa ajung pe Moara Vlasiei in viitorul apropiat. Filmele mele sunt orientate in jurul partidelor medii si lungi (intr-o partida de 24 de ore, nu am cum sa adun suficient material pentru un film) si in jurul altor lacuri. Sper totusi sa gasesti ceva util in ele, care sa te ajute in partidele pe care le faci.


Multumesc pt. raspuns.Astept cu nerabdare sa vad ce ne ai pregatit in episodul urmator.

Fir intins!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: