CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 2:54 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Top tips - lansări la distanță
MesajScris: Mar Mar 01, 2016 11:08 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
1. Perfecționează-ți tehnica. Ca punct de plecare, cauți Terry Edmonds și Mark Hutchinson pe Youtube și citești articolele existente pe CarpOnline despre casting. "Secretul" este că pe măsură ce vei exersa, vei câștiga în distanță și, totodată, va crește și precizia (direcția) lansărilor. Ar fi bine dacă ai avea un aruncător bun în cercul de prieteni care să te ajute la început să-ți fixezi corect elementele.

2. Siguranța ta și a celor din jur trebuie să fie pe primul loc:
  • asigură-te că nu este nimeni pe direcția plumbului (în cazul în care se rupe firul în aruncare, plumbul poate ajunge la distanțe mult mai mari)
  • folosește un degetar sau mănușă de protecție (înaintașul textil îți poate tăia degetul până la os)
  • alege un înaintaș care rezistă aruncării
  • nu folosi plumbi mai grei decât cei recomandați pentru lanseta respectivă (tehnica este cea care te ajută în primul rând să ajungi mai departe)
  • nu ridica plumbul mai sus de al doilea inel al lansetei (numărând de inelul de plecare)
  • strânge la maxim frâna tamburului
  • înainte să execuți lansarea, verifică să nu fie firul răsucit după inelul de vârf și asigură-te că segmentele lansetei sunt mufate bine.

3. În funcție de stilul, condiția fizică, fizicul și preferințele fiecăruia, unii vor arunca mai departe cu lansetele mai rigide, alții cu lansete cu o acțiune mai blândă. Este bine ca în timp să poți testa mai multe lansete și să o găsești pe aceea cu care te înțelegi cel mai bine.

4. Dacă vrei să măsori cu exactitate distanța la care arunci și câți metri ai mai câștigat cu fiecare nouă sesiune de antrenament, execută și măsoară lansările pe pământ (folosind ruleta, telemetrul, roata etc.). Aprecierea distanței din ochi pe apă, față de malul de vis-a-vis, numărând numărul de rotații când recuperezi plumbul etc. are o mare marjă de eroare și de aceea poți trage concluzii greșite cu privire la lungimea lansării.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Mar 02, 2016 12:57 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Feb 04, 2015 4:07 pm
Mesaje: 15
La capitolul Siguranta as mai adauga si:
- asigura-te ca, in aruncare, nu poti sa agata cu cirligul nimic din spatele tau.
Acum citiva ani, la o aruncare, am lasat virful lansetei prea jos in spatele meu si am reusit sa agat cu cirligul marginea pontonului. Au rezistat fortelor aparute in tot ansamblul: pontonul, lanseta, inaintasul, si cirligul. Nu au rezistat degetarul si degetul meu. :) Desi frina mulinetei era bine strinsa, cred ca a cedat putin fir din cauza solicitarii mari. Datorita acestui lucru si a miscarii in sine, am reusit sa ma tai destul de grav.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Mar 03, 2016 5:43 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Unul dintre lucrurile pe care le-as recomanda oricui in materie de aruncari la distanta este sa-si aleaga lanseta pe baza de teste. Testele sunt cel mai bun mod de verifica daca lanseta ti se potriveste.

Am fost de multe ori la teste cu oameni care voiau sa incerce diverse lansete. Frecvent, oamenii veneau cu o impresie si plecau cu alta. Testele - pe apa sau pe pamant - le puteau da ideile peste cap. Pentru cei care nu aveau experienta in domeniul lansetelor, mai ales al lansetelor de distanta, care pot fi solicitante, conta foarte mult si faptul de a fi "pilotati" in aceste teste, ca sa inteleaga cum sa testeze corect.

Apropo de teste, am vazut deseori pescari pentru care testarea unei lansete inseamna cateva aruncari. Mi se pare prea putin pentru un test real, chiar daca ai o idee clara despre ce astepti de la o lanseta. Cateva zeci de aruncari sunt mai bune. Cateva zile de aruncari (daca e posibil) sunt si mai bune.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Sâm Mar 05, 2016 9:42 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Un forate bun insight de pe pagina de Facebook a lui Terry în care explică de ce nu este neapărat necesar să folosim plumbi grei pentru a încărca lansetele.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Sâm Mar 05, 2016 10:26 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mar 04, 2016 7:26 am
Mesaje: 25
Localitate: Bucuresti
Plumbii grei te ajuta intr-adevar in conditii de vant din fata, dar mai importanta mi se pare lanseta cu care executi aruncarea sa poata permite lansarea plumbilor de 110gr (cu care ma simt comfortabil ) si de 130gr in conditii de vant din fata.

_________________
www.claumarpescar.ro
www.ffb.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Sâm Mar 05, 2016 12:59 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 07, 2013 4:03 pm
Mesaje: 228
Localitate: Bucuresti
Victor Costache scrie:
Un forate bun insight de pe pagina de Facebook a lui Terry în care explică de ce nu este neapărat necesar să folosim plumbi grei pentru a încărca lansetele.

Fiecare model de lanseta se incarca optim cu o anumita greutate.Deci,inainte de trage o concluzie,intreaba pe cei care au acel model de lanseta sau pe cei care o comercializeaza ,cu ce greutate se incarca cel mai bine.In ultima instanta,cum spunea si Vlad,apuca-te si fa teste cu plumbi diferiti(ma refer la greutatea plumbului,nu la firma :D ) .

_________________
''Inventia tiparului e cel mai mare eveniment al istoriei.''V.Hugo
''Muzica este o revelatie mai mare decat toata intelepciunea si filosofia la un loc''.Beethoven


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: