CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Apr 19, 2024 11:51 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: Mar Mar 01, 2016 10:24 am 
Neconectat

Membru din: Mar Mar 01, 2016 8:56 am
Mesaje: 2
Localitate: Ploiesti
Buna dimineata. As dori sa stiu care trebuie sa fie lungimea inaintasului daca am o lanseta de 3,6, 3,5lb si fir de 0,3 pe tambur.Totodata as dori sa stiu si grosimea inaintasului. Pentru a avea lanseuri mai lungi cum trebuie reglata frina mulinetei si anume trebuie strinsa la maxim sau lasata mai libera? Am avut niste discutii cu citiva cunoscuti si acestia mi-au spus ca frina mulinetei trebuie strinsa la maxim si nu stiu ce sa cred. Multumesc anticipat pt sfaturi si raspunsuri.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Mar 01, 2016 10:36 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iul 30, 2013 3:13 pm
Mesaje: 189
Localitate: Constanta
Inaintasul trebuie sa fie textil, grosimea lui trebuie sa fie cea mai subtire care rezista aruncarii, iar lungimea undeva intre 7-7,5 m. Practic, cu plumbul in pozitia de aruncare, sa mai fie 3-4 spire infasurate pe tambur. Frana evident ca trebuie sa fie stransa.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Mar 01, 2016 10:42 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Pe scurt:
  • tipul înaintașului: textil (dacă nu este interzis de regulamentul bălții)
  • grosimea înaintașului: cât mai subțire și rotund posibil care să reziste aruncării (de la 40lb în sus)
  • lungimea înaintașului: 4 spire complete pe tambur, cu plumbul poziționat la îmbinarea (jumătatea) lansetei
  • frâna mulinetei: strânsă la maxim


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Mar 01, 2016 10:51 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mar 18, 2015 1:18 pm
Mesaje: 96
Localitate: Bucuresti
si ti-as mai da si eu un sfat util,pe langa cele deja date de colegii mei : cauta ca nodul dintre inaintas si linia principala sa-ti vina in partea de jos a tamburului.Te va ajuta in aruncare


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Mar 01, 2016 11:03 am 
Neconectat

Membru din: Sâm Aug 10, 2013 9:46 am
Mesaje: 183
Localitate: Sibiu
Servus.
Perfect de accord cu parerile colegilor mei exprimate anterior, la care adaug si eu: daca nu poti ajunge la distanta dorita cu firul de 0,30mm, iti recomand sa incarci tamburul de rezerva cu fir de 0,25 mm sau chiar de 0,20mm(o sa folosesti tamburul cu grosimea de fir adaptata conditiilor lacului/conditiile de pescuit...cu sau fara agatatura, pescuit din mana mai departe/aproape).


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Mar 01, 2016 6:09 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Mar 01, 2016 8:56 am
Mesaje: 2
Localitate: Ploiesti
Multumesc pt sfaturi.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Mar 01, 2016 7:14 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
Distanta dintre plumb si varful lansetei nu ar trebui sa fie una standard, ci una pe care sa o stabilesti singur, prin incercari, pentru a vedea cand se incarca lanseta cel mai bine. Ea poate merge in sus, spre varf, dar numai pana la al 2-lea inel, in caz contrar, poti fisura sau rupe lanseta. Frana la maximum si, neaparat, degetar sau manusa de protectie pentru degetul aratator. Cateva spire pe tambur, nodul dintre inaintas si linia principala (unul cat mai subtire si aerodinamic) plasat sub spire, firul cat mai curat, mulineta cu tambur mare, de preferinta (big pit) si care aseaza firul foarte bine. Lanseta cu rata de revenire rapida si oprita brusc la 45% de grade la finalul aruncarii. Urmarit cu varful lansetei directia firului (cand bate vantul din lateral, de exemplu), pentru minimizarea frecarii acestuia cu inelele. In momentul aruncarii plumbul sub varful lansetei, nu in afara acesteia.

Pare destul de complicat, dar nu e! :)


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron