CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 6:55 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 20 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
MesajScris: Joi Feb 18, 2016 2:59 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Din pacate trebuie sa anunt ca nu pot sosi la eveniment pentru ca a aparut o urgenta si sunt plecat din Bucuresti si doar sambata ma intorc.

Scuze

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Dum Feb 21, 2016 3:58 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Ian 11, 2014 2:43 pm
Mesaje: 19
Salutare colegii,
Haideti cu comentariile! Suntem curiosi sa ne spuneti impresiile despre combo-uri incercate!


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Dum Feb 21, 2016 5:30 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Astazi au fost in jur de 50 de persoane pe Varlaam la Shimano Casting Day. Madalin Barnea - administratorul lacului - a fost gazda intalnirii (din pacate, eu am lipsit din motive medicale). Il rog pe Madalin, cand isi face timp, sa ne dea cateva detalii despre cum a decurs intalnirea.

Bineinteles, cei care au participat ne pot spune impresiile lor despre echipamentele pe care le-au testat.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Dum Feb 21, 2016 7:24 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Aug 10, 2013 9:46 am
Mesaje: 183
Localitate: Sibiu
Așteptăm detalii, băieți!
Sănătate, Vlad!


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Dum Feb 21, 2016 8:24 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Noi 29, 2013 2:53 pm
Mesaje: 21
Va salut.
Numele meu este Daniel ,astazi am fost prezent la Varlaam pt a vedea noile lansete de la shimano . Am lansat doar cu velocity si tx9 deoarece erau multi baieti care asteptau sa arunce si ei .Velocity stiam ce ii poate capul iar noul model ma impresionat prin aspect si greutatea redusa am lansat de cateva ori si mi se potrivea perfect .


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Dum Feb 21, 2016 8:45 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Mai 31, 2013 3:44 pm
Mesaje: 16
Salutare,

Ma bucur ca am putut sa ajung astazi la Shimano Casting day. Cred ca pot sa multumesc, in numele tuturor perscarilor prezenti, pentru acest eveniment. Sa speram ca vor fi mai multe astfel de "reuniri", cred ca este nevoie.
Si nu in ultimul rand, insanatosire grabnica lui Vlad, sper ca nu e nimic grav.

Eu am ajuns in jurul ore 11 si pot sa spun ca era deja multa lume stransa chiar daca vremea nu a fost cea mai prietenoasa. A fost prima oara cand am vazul lacul Varlaam, frumos, deoasebit fata de ce exista in momentul asta pe langa Bucuresti (Multumesc lui Ovidiu pentru ca m-a ajutat sa ajung; ghidandu-ma exact la fata locului)

Lumea nerabdatoare sa arunce, sa se dezmorteasca, sa inceapa noul sezon, asa ca totul a inceput direct fara alte "complicatii". Multumim Madalin pentru indicatii si disponibilitate.

Personal am testat toate lansetele si mulinetele disponibile. Impresiile dupa cum urmeaza:

Shimano TX9 - Lanseta pe care toata lumea o cauta cu privirea si pe care toata lumea vroia sa o testeze. Arata extraordinar, usoara si foarte bine finisata. Am ramas placut impresionat de inele, nici o secunda nu am simtit ca inelul de 40 ma afecteaza cumva in distanta. Cred ca arata mai rafinata cu acel inel, in locul clasicului inel de 50. Lanseta mi s-a parut mai blanda in comparatie cu XS1 cea ce o face sa se incarce foarte usor. E genul de lanseta care poate lansa departe fata mare efort. Sunt curios cum se descurca in dril, cred ca o va face "mai bine" (daca pot spune asa) ca XSI. La final pot sa zic ca e o lanseta care merita sa fie in gama premium, avand toate calitatile pentru asta. Ramane sa vedem cum va reactiona piata si daca va putea sa concureze cu XS1.

Shimano Speedcast - O multineta care cred ca va avea foarte mult success la noi, arata si functioneaza foarte bine, asa cum ne-a obisnuit Shimano. Personal nu am simtit vreo diferenta intre Speedcast si celelate modele existente la test. Am fost foarte curios sa vad cum e live aceasta multineta si ma declar foarte multumit de ceea ce face; adica tot ce face si o Ultegra fara ezitare. Marele ei minus e ca nu are tambur de rezerva. Contra cost se gasesc fara probleme.

Shimano TX1 - Ma declar, as pute sa zic chiar uimit, surprins de aceasta lanseta care costa 400 de lei (infomatie venita de la Madalin). Acum ceva timp trebuia sa platesti pentru o astfel de lanseta minim 300 de euro, acum sunt disponibile la mai putin de 100. Multumim tehnologiei care avanseaza atat de repede si exista acum posibilitatea unor produse asa bune la un astfel de pret. Lanseta arata foarte bine, finisata impecabil si arunca extraordinar. Acest TX1 eu cred ca va fi un "hit" la noi, in peisajul crapist. Mi s-a parut mai rigida ca TX9 cu o actiune mai rapida dar si un pic mai grea. Pacat ca a avut o multineta de 5500; sunt foarte curios ce ar fi facut cu un 14000. Jos palarie Shimano pentru TX1, o lanseta foarte reusita.

Am venit pentru TX9 si am plecat "sedus" de TX1 asa as putea sa sumarizez ziua de azi.

Numai trec in revista experientele cu BeastMaster, Velocity sau XSI cred ca sunt lansete pe care toata lumea le stie.

Per total un eveniment frumos, placut cum cred ca ar trebui sa fie mai multe.

O singura sugestie am; ar fi fost frumos, ca inainte de test, sa fi a vut parte de a mica prezentare a produselor noi facuta chiar la fata locul. Ce aduc produsele noi, tehnologii etc

Ma bucur ca am participat la acest evenimeni si le multumesc celor care l-au organizat.

O seara frumoasa,

Will


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Dum Feb 21, 2016 8:54 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mai 16, 2013 7:44 am
Mesaje: 73
Intradevar astazi au fost prezenti peste 50 de persoane la Shimano Casting Day pe Lacul Varlaam.
Atmosfera a fost placuta, si in ciuda vremii destul de reci, evenimentul a durat peste 3 ore, timp in care s-a lansat incontinu cu cele cinci modele de lansete Shimano.
Lansetele care au fost testate azi de catre pescari sunt : Beast Master, Velocity, Intensity XS1, TX1 si TX9, ultimele doua modele, respectiv Shimano TX1 si TX9 sunt modele noi prezente pentru prima data la un eveniment de casting.
Parerile celor care au testat lansetele au fost bineinteles impartite dar in acelasi timp pozitive; unele lansete au fost catalogate ca bune pentru lanseuri la distanta, altele complexe bune atat pentru lanseuri onorabile cat si placute in dril, si in acelasi timp niste lansete cu un design placut si finisaje frumoase.
Eu consider ca a fost un eveniment reusit, si de ajutor pentru cei care vor sa-si achizitioneze un echipament Shimano.
Multumesc tuturor celor care au venit pentru ca au tinut cont de sfaturile pentru manipularea corecta a echipamentelor si pentru atmosfera civilizata in care s-a desfasurat evenimentul !

_________________
http://laculvarlaam.ro
http://selectbaits.com
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Feb 22, 2016 9:51 am 
Neconectat

Membru din: Lun Feb 15, 2016 10:33 pm
Mesaje: 35
William Joyce scrie:
O singura sugestie am; ar fi fost frumos, ca inainte de test, sa fi a vut parte de a mica prezentare a produselor noi facuta chiar la fata locul. Ce aduc produsele noi, tehnologii etc



Salut,

Nu stiu cand ai ajuns tu, dar noi am avut parte de o mica prezentare a sculelor,ce aduc nou,inele,greutate si asa mai departe.In tot acest timp Madalin a fost un om de nota 10,deschis la discutii,cu informatii la zi despre produse si ne-a ajutat foarte mult.In momentul in care Madalin a plecat de la cabanuta la locul cu pricina,noi(nu toti) o parte care eram acolo in fata la cabanuta, am fost acolo in timp util la prezentare. In timp ce noi deja primisem prezentarea si incepusem sa facem aruncari, vreau sa te anunt ca au inceput sa vina si ceilalti catre B1. Probabil daca te-ai numarat printre cei care sau dus direct la pescarii de pa sectorul A sa vorbeasca cu ei sau ai intarziat putin, deaceea ai pierdut din informatii,dar te asigur ca daca ai fi avut o neclaritate , Madalin te ajuta imediat.

Respect pentru eveniment si oamenilor implicati.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Feb 22, 2016 10:22 am 
Neconectat

Membru din: Vin Mai 31, 2013 3:44 pm
Mesaje: 16
OK, posibil sa fi ratat eu aceasta parte

PS: Nici cea mai mica indoiala ca Madalin nu a fost de cel mai mare ajutor. Era o simpla sugestie


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Feb 29, 2016 8:04 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Aug 10, 2013 9:46 am
Mesaje: 183
Localitate: Sibiu
Buna seara.
Este cineva dispus sa ataseze niste poze?
Ar fi pacat ca un asemenea eveniment sa nu cuprinda si cateva imagini!
Multumesc anticipat.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 20 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: