CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Apr 18, 2024 11:58 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 49 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Procentajele partidei reușite
MesajScris: Joi Feb 11, 2016 9:43 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
doruletz scrie:
Din capul locului nu mi se pare ca e un subiect de abordare generala...
Sunt conștient de acest lucru și tocmai de aceea am precizat în deschiderea topicului "Evident, lista și procentele nu sunt bătute în cuie. Putem modifica lista și procentele pe baza experienței fiecăruia.". Totodată, este adevărat că procentele se modifică de la o baltă la alta și chiar de la o partidă la alta pe aceeași baltă.
doruletz scrie:
Pe alt topic , cel cu rezervarile la Varlaam , era imbulzeala mare pe 2 standuri.
Corect. Pe de altă parte pot spune din proprie experiență că sunt locuri cunoscute ca fiind productive pe standuri/zone considerate bune care anul trecut n-au produs niciun pește notabil. În acest sens este relevantă relatarea lui Toto:
Andrei Toto Popescu scrie:
...partenerul meu știa locul dar eu nu am pescuit pe locurile care erau considerate fierbinți de către cei care pescuiesc des acolo...
La acea partidă la care am fost vecin de stand cu el, strategia lui a dat rezultate.

doruletz scrie:
Dupa cum zicea Vlad, daca ai nerv te muti pe un alt loc care se elibereaza, asta in cazul fericit.
Chiar am făcut asta: neavând nicio prezentare timp de două zile pe standul pe care eram (A8) și fiind A9 liber, am mutat două lansete pe A9 (din păcate tot fără rezultat în următoarele două zile).

După două sezoane pe care le-am petrecut pe Varlaam am ajuns la concluzia că indiferent de numărul celor care pescuiesc în același timp (fie că sunt toate standurile ocupate, fie că ești singur), localizarea este foarte importantă. De aceea eu i-aș acorda procente majoritare.

Faptul că localizarea este cea mai importantă mi-a fost confirmat și pe alte bălți (Varlaam nu este o excepție). De aceea, pe baza experiențelor personale, am acordat 70.00% localizării. Pe de altă parte, dacă voi avea ocazia să pescuiesc pe o baltă unde voi avea prezentări indiferent unde arunc lansetele (direcție, distanță), în acel caz i-as acorda un procent mic localizării.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Procentajele partidei reușite
MesajScris: Joi Feb 11, 2016 11:39 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Dec 13, 2013 12:20 am
Mesaje: 160
Localitate: cluj-napoca
@Doruletz : fara suparare dar tare imi mirosi a clona. Nu am nimic de obiectat referitor la opiniile tale dar ..... mie asta imi inspiri.

_________________
http://claudiucutus.blogspot.ro/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Procentajele partidei reușite
MesajScris: Vin Feb 12, 2016 7:11 am 
Neconectat

Membru din: Vin Mai 03, 2013 10:56 pm
Mesaje: 14
Localitate: Timisoara
Te inseli amarnic,omul este din Timisoara si este cunoscut de toti pescarii de crap din oras ! ;)

_________________
Daniel Garbovan


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Procentajele partidei reușite
MesajScris: Vin Feb 12, 2016 12:31 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Dec 13, 2013 12:20 am
Mesaje: 160
Localitate: cluj-napoca
Atunci am gresit. Scuze.

_________________
http://claudiucutus.blogspot.ro/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Procentajele partidei reușite
MesajScris: Vin Feb 12, 2016 1:02 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 01, 2015 4:42 pm
Mesaje: 274
Localitate: Timisoara
GDX24 scrie:
Te inseli amarnic,omul este din Timisoara si este cunoscut de toti pescarii de crap din oras ! ;)

Confirm!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Procentajele partidei reușite
MesajScris: Vin Feb 12, 2016 11:56 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Mai 14, 2013 6:47 pm
Mesaje: 68
Localitate: Timișoara
GDX24 scrie:
Te inseli amarnic,omul este din Timisoara si este cunoscut de toti pescarii de crap din oras ! ;)

Si nu numai din oras! ;) :D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Procentajele partidei reușite
MesajScris: Sâm Feb 13, 2016 11:27 am 
Neconectat

Membru din: Sâm Mai 04, 2013 6:01 am
Mesaje: 8
Claudiu Cutus scrie:
@Doruletz : fara suparare dar tare imi mirosi a clona. Nu am nimic de obiectat referitor la opiniile tale dar ..... mie asta imi inspiri.


e ok :) nu am eu nici o treaba cu asta . e si un subiect in care ar fi extrem de necesara o clona ...
un subversiv ar avea mult de castigat daca ar scrie in acest topic :D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Procentajele partidei reușite
MesajScris: Sâm Feb 13, 2016 12:40 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 01, 2015 4:42 pm
Mesaje: 274
Localitate: Timisoara
Profitand de un pic de timp liber m-am gandit sa-mi dau si eu cu parerea si de ce nu,sa-i dau dreptate lui Dorulet.Cand vorbiti de localizare am observat ca marea majoritate va referiti in mod special la Varlaam.Nu contest...pe Varlaam chiar o fi importanta,dar in realitate lucrurile nu stau chiar asa.Localizarea este importanta doar in anumite conditii si anume cand ai la dispozitie o suprafata mare de apa plina de structuri diverse.Eu il cred pe Vlad cand vorbeste despre localizare ca fiind importanta si in cazul lui chiar este.El pescuieste in cursul saptamanii cand sunt putini pescari,iar in unele locatii deloc.Are la dispozitie o suprafata mare de apa si de posibilitati.Dar ce te faci cand nu poti merge la peste decat in weekend si pe locatii unde distanta dintre standuri e de 50m in cel mai fericit caz(de obicei e mai mica) si toate standurile sunt ocupate?Am sa va dau un caz concret ca exemplu.Anul trecut mi-am facut rezervare la Cetariu cu 3 luni inainte ca altfel nu mai gasesti loc si am ales standul 9 in coada baltii pe apa relativ mica.Am judecat ca e luna mai,pestele va fi pe apa mica si calda pregatit sa depuna.Cu doua saptamani inainte de partida mea s-a castigat un concurs individual chiar de pe standul 9 si deja ma felicitam pentru alegerea facuta.Cand am ajuns pe balta ploua mocaneste,vremea in racire si unde mai pui ca in dupa amiaza acelei zile a mai fost si o furtuna cu grindina care a racit apa considerabil.Tot pestele s-a mutat pe apa mare la baraj!Mai localizeaza daca ai ce...toate standurile ocupate asa ca nu am avut decat sa admir ce frumos sareau pestii pe standurile din fata.Daca eram pe lacul ascuns si mai eram si singura bucatarie de pe balta atunci ma mutam dupa peste,asa am aruncat betele si m-am rugat la divinitate pentru soare.In aceste conditii eu as schimba procentele voastre de la localizare cu cele de la noroc si invers.
Nada...pai hai sa vorbim si de asta.Anul trecut ma duc cu niste prieteni pe o balta populara din Serbia cu rezervare pe cele mai bune standuri,considerate de pescari.Ajungem acolo si observam ca pe malul opus 5 standuri de unguri nadesc cu balcutele vagoane de seminte fermentate ba mai mult prind peste dupa peste.Zambim si nu ne facem griji ca doar avem boilies premium de la producatori romani si homemade-uri testate cu succes pe alte ape.Unde mai pui ca langa noi mai vin niste romani cu bile premium laudate pe la televizor si cu super rezultate prin concursuri.Dupa doua zile ungurii prind peste dupa peste,noi tot nadim cu bile premium.Ma gandeam...sa dus draq si teoria HNV si tot.Concluzia...depinde de specificul baltii.E adevarat ca de cele mai multe ori bila razbeste in fata semintelor si a mamaligii,dar nu tot timpul.Nada poate primii un procent ridicat,dar doar daca ai la tine ce trebuie si cat trebuie pentru situatia data.
Despre monturi si alte cele nu mai vorbesc ca s-a vorbit destul!
Concluzia...nici o partida nu seamana cu alta,nici o balta nu seamana nu alta!Pana la urma asta e toata frumusetea acestui sport...nu e o stiinta exacta redata prin cifre si procente!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Procentajele partidei reușite
MesajScris: Sâm Feb 13, 2016 4:01 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
doruletz scrie:
e si un subiect in care ar fi extrem de necesara o clona ...
un subversiv ar avea mult de castigat daca ar scrie in acest topic :D


Un subversiv ar zbura de pe forum mai rapid decat imi ia mie sa scriu fraza asta, daca mi se pare ca scopul lui pe forum e subversiunea.

Clonele nu pot activa in largul lor pe un forum decat daca sunt tolerate si eventual incurajate. Nu e cazul pe CarpOnline.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Procentajele partidei reușite
MesajScris: Sâm Feb 13, 2016 4:19 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
adnov scrie:
Anul trecut mi-am facut rezervare la Cetariu cu 3 luni inainte ca altfel nu mai gasesti loc si am ales standul 9 in coada baltii pe apa relativ mica.Am judecat ca e luna mai,pestele va fi pe apa mica si calda pregatit sa depuna.
Asta înseamnă practic localizare: nu alegem locul întâmplător, ci pe baza unor informații și experienței personale (Am judecat ca e luna mai,pestele va fi pe apa mica si calda pregatit sa depuna.).
adnov scrie:
Cu doua saptamani inainte de partida mea s-a castigat un concurs individual chiar de pe standul 9 si deja ma felicitam pentru alegerea facuta.Cand am ajuns pe balta ploua mocaneste,vremea in racire si unde mai pui ca in dupa amiaza acelei zile a mai fost si o furtuna cu grindina care a racit apa considerabil.Tot pestele s-a mutat pe apa mare la baraj!
Am precizat de la bun început că "Nu am luat în calcul acei factori care au o influență importantă dar pe care pescarul nu îi poate controla (ex. schimbările de vreme pe durata partidei)."

Dacă din motive obiective nu putem compensa schimbările de vreme (ex. nu ne putem muta pe un stand din zona în care s-a deplasat peștele), sunt mari șanse ca partida să fie compromisă.
adnov scrie:
Concluzia...nici o partida nu seamana cu alta,nici o balta nu seamana nu alta!
De acord, lista și procentele sunt altele de la partidă la partidă, de la o baltă la alta și în funcție de experiența pescarului. Tocmai de aceea lista și procentele, așa cum am mai spus, "nu sunt bătute în cuie".

Totuși, dacă de-a lungul timpului am văzut că localizarea a fost importantă (am prins când am avut lansetele unde trebuie, nu am prins când lansetele au stat pe zone "moarte"), este firesc să mă preocup în special de localizare (în lipsa unor informații certe că pot prinde din orice poziție peștii care mă interesează).
adnov scrie:
Pana la urma asta e toata frumusetea acestui sport...nu e o stiinta exacta redata prin cifre si procente!
Prezența unei cifre nu înseamnă obligatoriu stiinta exacta. Dacă pescuitul ar fi matematică, s-ar organiza olimpiade de pescuit. :)

Așa cum am pus 70% în dreptul "localizării", puteam să pun la fel de bine 80%, 75%, 60% etc. Ceea ce m-a interesat a fost să dau o măsură importanței fiecărui element care influențează partida. Dacă aș fi spus numai că localizarea este ce mai importantă și lista ar fi arătat simplu (localizarea, atitudinea, prezentarea monturii, strategia de nădire etc.), nu aș fi putut să scot în evidență cât de importantă este în opinia mea localizarea față de celelalte (față de echipament, de exemplu). Alternativa ar fi fost folosirea calificativelor (ex. cel mai important, extrem de important, foarte important, important, mai puțin important, cel mai puțin important) dar eu am ales să acord procente (ponderi).

Oricum, indiferent cum arată lista fiecăruia și indiferent care este importanța acordată acestor parametrii pe baza experiențelor pesonale, un lucru e sigur: oricare dintre elemente poate face diferența (ex. degeaba am localizat bine, am folosit nadă de calitate, am depus efort să nădesc etc. și apoi pierd toți peștii în dril din pricina firului principal care este prea subțire sau degradat).

Mă gândeam că, după ce vom avea suficiente opinii în acest topic, ar fi util să deschidem noi topic-uri dedicate elementelor pe care majoritatea le-a considerat importante. De exemplu să vorbim despre cum alegem locurile unde să poziționăm lansetele.

Pe de altă parte, dacă ajungem la concluzia că pescuitul înseamnă în principal noroc, atunci deschidem un topic despre "incantații care aduc peștele la cârlig". :)


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 49 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: