CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Sâm Apr 20, 2024 2:43 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 49 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Procentajele partidei reușite
MesajScris: Mie Feb 03, 2016 12:09 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Plecând de la cele două articole publicate de Vlad - Procentajele distantei (1) și Procentajele distantei (2) - m-am gândit să fac o listă cu elementele care țin strict de pescar și procentele în care acestea influențează reușita unei partide (cu menținea că vorbim despre pescuitul de plăcere, nu concursuri).

Nu am luat în calcul acei factori care au o influență importantă dar pe care pescarul nu îi poate controla (ex. schimbările de vreme pe durata partidei).

Evident, lista și procentele nu sunt bătute în cuie. Putem modifica lista și procentele pe baza experienței fiecăruia. În acest sens ar fi bine să contribuie cât mai mulți dintre noi.

Ceea ce vreau să spun de la bun început este că deși unii factori au o pondere (influență) mai mare, pentru a avea succes este nevoie de toți (chiar și de cel cu procentul cel mai mic).

De ce este relevantă o astfel de listă (clasificare)? Deoarece eu consider că se discută prea puțin pe marginea elementelor care au o influență mare și mult prea intens și pătimaș despre cele care au o pondere semnificativ mai mică (și care, totodată, au cea mai mare doză de subiectivism).

Iată cum arată lista în opinia mea:

  • 70.00% - localizarea (alegerea locurilor/zonelor de pescuit)
  • 15.00% - prezentarea monturii (inclusiv momeala de cârlig)
  • 10.00% - strategia de nădire (unde, cât și când nădești)
  • 3.00% - nada (cu ce nădești)
  • 1.90% - echipamentul (lansete, mulinete, minciog, fire etc.)
  • 0.10% - șansa (norocul)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Procentajele partidei reușite
MesajScris: Mie Feb 03, 2016 12:44 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Viziunea mea asupra acestor procentaje este cu totul alta, pentru ca eu cred ca norocul are o pondere mult mai mare in tot ceea ce inseamna pescuit. Cu alte cuvinte, vorbim aici de partide care sunt dedicate prinderii de trofee si nu de cantitate. E foarte greu sa spui cand ai avut o partida reusita intr-un astfel de pescuit in primul rand pentru ca difera de la pescar la pescar. Poti sa ai o partida reusita cu un singur peste, dar care reprezinta noul PB sau poti sa ai 7 pesti si nici macar unul sa nu fie cat de cat ceea ce ti-ai dorit.

Procentajele mele sunt:

• 50.00% - localizarea (alegerea locurilor/zonelor de pescuit)
• 08.00% - prezentarea monturii (inclusiv momeala de cârlig)
• 13.00% - strategia de nădire (unde, cât și când nădești)
• 02.00% - nada (cu ce nădești)
• 05.00% - echipamentul (lansete, mulinete, minciog, fire etc.)
• 10.00% - șansa (norocul)
• 12.00% - timpul alocat partidei (cu cat stai mai mult cu atat ponderea creste)

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Procentajele partidei reușite
MesajScris: Mie Feb 03, 2016 12:53 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Pentru mine, toate lucrurile listate de Victor pot fi decisive.

Procentajele se schimba de la un lac la altul, uneori si de la o partida la alta pe acelasi lac. N-as putea sa dau procentaje decat daca discutam despre un lac anume.

In principiu, localizarea e esentiala, cu exceptia situatiilor in care pestele poate fi "localizat" (adica adunat) din nada - si atunci tipul nadei, cantitatea de nada si mai ales strategia de nadire sunt mai importante. Depinde de lac. Sunt si lacuri pe care problema localizarii e redusa la minim (fie pentru ca se stie unde sta pestele, fie pentru ca pestele vine unde-l nadesti) si atunci conteaza alti factori.

Victor spune ca avem tendinta sa discutam mult despre lucruri care nu sunt chiar atat de importante. Asa mi se pare si mie. Un lucru important despre care nu se discuta aproape deloc este rezistenta pescarului - rezistenta fizica si mai ales psihica. Perseverenta; incapatanarea; munca. Factorul psihologic joaca un rol-cheie in orice partida, mai ales intr-una care nu merge bine.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Procentajele partidei reușite
MesajScris: Mie Feb 03, 2016 1:08 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Vlad,

Cred ca putem aborda factorul psihologic in momentul in care un pescar are tot ceea ce trebuie pentru a pescui. Sunt multi care nu au un sonar sau motor de barca sau lucruri care sunt foarte importante in reusita partidei. Psihologic in acelasi timp conteaza si la ce vi la pescuit, sunt multi care vin sa se relaxeze si nu conteaza ca nu prind, alti care vin sa se simta bine, etc. Sunt foarte putini care vin si dau 100% sa prinda peste, iar daca nu sti ce sa faci si cum sa rezolvi o problema oricare ar fi ea, poti sa ai vointa si putere de munca, dar rezultatele tot nu o sa vina.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Procentajele partidei reușite
MesajScris: Mie Feb 03, 2016 1:23 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Vlad Pavlovici scrie:
Un lucru important despre care nu se discuta aproape deloc este rezistenta pescarului - rezistenta fizica si mai ales psihica. Perseverenta; incapatanarea; munca. Factorul psihologic joaca un rol-cheie in orice partida, mai ales intr-una care nu merge bine.
Într-adevăr, deși am deschis un topic pe tema asta Top tips - atitudine, mi-a scăpat să adaug acest factor în listă.

Prin urmare, refac lista:

  • 50% - localizarea (alegerea locurilor/zonelor de pescuit)
  • 20% - atitudinea (rezistența psihică/fizică, perseverența etc.)
  • 15% - prezentarea monturii (inclusiv momeala de cârlig)
  • 10% - strategia de nădire (unde, cât și când nădești)
  • 3% - nada (cu ce nădești)
  • 1.9% - echipamentul (lansete, mulinete, minciog, fire etc.)
  • 0.1% - șansa (norocul, inspirația)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Procentajele partidei reușite
MesajScris: Mie Feb 03, 2016 1:27 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Matei, nu ne putem contrazice pe tema asta, pentru ca fiecare vede lucrurile altfel.

Din punctul meu de vedere, factorul psihologic n-are legatura cu echipamentul sau nada. Are legatura cu ce vrei sa obtii si cu ce esti dispus sa faci pentru asta.

Factorul psihologic poate sa insemne orice. De exemplu, sa ai puterea sa iti strangi tabara si sa te muti in alta parte a lacului de patru ori in patru zile, daca crezi ca asta te ajuta. Sau sa ai puterea sa te urci in masina si te duci 70km pana la balta, sa umfli barca, sa nadesti, dupa care sa te intorci acasa alti 70km - si sa faci asta de mai multe ori, inainte sa arunci prima lanseta! Se pot da multe exemple.

Ori de cate ori am cedat in fata unui lac cu orice fel de argumente aparent juste (n-am aia, n-am ailalta), tinea in primul rand de factorul psihologic.

Vorbesc despre mine, nu despre altii.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Procentajele partidei reușite
MesajScris: Mie Feb 03, 2016 1:54 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Vlad Pavlovici scrie:
Ori de cate ori am cedat in fata unui lac cu orice fel de argumente aparent juste (n-am aia, n-am ailalta), tinea in primul rand de factorul psihologic.
Sunt de acord. Există un element comun tuturor celor care au reușit: nu au renunțat.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Procentajele partidei reușite
MesajScris: Mie Feb 03, 2016 2:10 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Intr-adevar aceasta este abordarea corecta. Ceea ce am evidentiat eu este ca cel putin 40% din cei care pescuiesc nu sunt pregatiti sa faca orice pentru a isi atinge scopul, nu era nimic in contradictoriu, doar oarecum aratam ca nu se pune atat de mult accentul pe factorul acesta.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Procentajele partidei reușite
MesajScris: Mie Feb 03, 2016 3:48 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Vlad Pavlovici scrie:
Procentajele se schimba de la un lac la altul, uneori si de la o partida la alta pe acelasi lac. N-as putea sa dau procentaje decat daca discutam despre un lac anume.
Vlad, când ai timp și fără să vreau să abuzez de bunăvoința ta, ai putea te rog să ne spui cum ar arăta, în opinia ta, procentele pentru câteva dintre bălțile pe care ai pescuit/filmat în ultimii doi ani: lacul ascuns, Sânpaul, Sărulești, Tâncăbești, Varlaam? Desigur, poți adăuga și alte lacuri.

Mă gândesc că ar fi utile astfel de informații, mai ales să vedem care și cât de mari sunt diferențele.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Procentajele partidei reușite
MesajScris: Mie Feb 03, 2016 4:32 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Pentru Varlaam, din punctul meu de vedere, procentele sunt:

40% - perseverenta
30% - localizare
10% - informatie
5% - echipament
5% - nade si strategii de nadire
5% - monturi
5% - noroc

Pentru cineva care ar pescui pe Varlaam fara sa stie nimic despre lac, lacul ar fi si mai greu (mai ales daca ar face cunostinta cu el vara), iar partea de perseverenta si localizare ar fi si mai importanta. La ora actuala, Varlaam are avantajul ca exista o mare cantitate de informatie si multa transparenta. Oricine afla imediat ce nade, monturi sau echipamente ii trebuie, asta se rezolva usor. Localizarea nu se rezolva usor pentru ca locurile productive se schimba mereu. Iar perseverenta e esentiala.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 49 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron