CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Mar 29, 2024 8:44 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 49 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Procentajele partidei reușite
MesajScris: Joi Feb 04, 2016 6:52 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Claudiu Cutus scrie:
Pai atunci dupa ce se mai face concurs pe calitate? Sa se traga la sorti castigatorul, logic cel mai norocos castiga :)) Glumesc, are si norocul aportul lui dar nici chiar asa.
Depinde de lac, de cât de echilibrat este. Sunt lacuri pe care se știe (pe baza istoricului) că anumite locuri sunt, cel mai probabil, "moarte" (atât în concurs, cât și la pescuitul de plăcere). Legat de asta, cred că ar fi bine să nu le amestecăm și să păstrăm discuțiile în sfera pescuitului de plăcere (așa cum am menționat în deschiderea topicului).


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Procentajele partidei reușite
MesajScris: Joi Feb 04, 2016 8:02 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Dec 05, 2014 11:54 am
Mesaje: 31
Vlad Pavlovici scrie:
Sau sa ai puterea sa te urci in masina si te duci 70km pana la balta, sa umfli barca, sa nadesti, dupa care sa te intorci acasa alti 70km - si sa faci asta de mai multe ori, inainte sa arunci prima lanseta!

și apoi sa vina paznicul lacului cu cumătrul lui sau cumnatul și sa pescuiască pe locul nădit cum am pățit acum cativa ani. De atunci efortul ăsta nu îl mai fac :D
la subiect 99% transpirație 1% inspiratie


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Procentajele partidei reușite
MesajScris: Joi Feb 04, 2016 8:25 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Dec 13, 2013 12:20 am
Mesaje: 160
Localitate: cluj-napoca
Victor Costache scrie:
Claudiu Cutus scrie:
Pai atunci dupa ce se mai face concurs pe calitate? Sa se traga la sorti castigatorul, logic cel mai norocos castiga :)) Glumesc, are si norocul aportul lui dar nici chiar asa.
Depinde de lac, de cât de echilibrat este. Sunt lacuri pe care se știe (pe baza istoricului) că anumite locuri sunt, cel mai probabil, "moarte" (atât în concurs, cât și la pescuitul de plăcere). Legat de asta, cred că ar fi bine să nu le amestecăm și să păstrăm discuțiile în sfera pescuitului de plăcere (așa cum am menționat în deschiderea topicului).

Nu era vorba despre concurs. Era vorba despre noroc.

_________________
http://claudiucutus.blogspot.ro/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Procentajele partidei reușite
MesajScris: Joi Feb 04, 2016 8:36 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Dec 13, 2013 12:20 am
Mesaje: 160
Localitate: cluj-napoca
Ca sa-ti raspund si la ce ai intrebat initial:

50% - locul
30% - strategia
10% - monturile
5% - nada
5% - norocul

Referitor la ce spunea Vlad legat de ''factorul psihologic'', personal cred ca le poate anula pe celelalte.

_________________
http://claudiucutus.blogspot.ro/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Procentajele partidei reușite
MesajScris: Sâm Feb 06, 2016 11:42 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Dec 06, 2015 11:18 pm
Mesaje: 36
Salve,

In opinia mea fiecare partida are procentaje diferite...ele pot sa fluctueze de la 5% la 70% de la o partida la alta.

Victor nu știu ce însemna o partida reușită pentru tine...poate trebuia sa ne dai un exemplu.

Am vazut ca se vorbește despre trei lacuri pe care am pescuit si eu.

Varlaam, am pescuit de 4 ori ... De trei ori am adus pesti pe saltea...in partida in care nu am pus peste pe saltea am avut o trăsătura dar l-am scapat la mal...era sfârșit de Noiembrie cred ca eram singuri pe lac eu si partenerul meu Dani.

In mai anul trecut am avut o partida reușită cu doi peste over 20 si unul de 19,si nu mai tin minte :)

Am observat pe varlaam majoritatea pescarilor fac o greșeala ... își schimbe lansetele foarte des... Lacul este plin de scoici un alt lucru pe care l-am observat.

Cele doua le-am folosit de fiecare data in avantajul meu...este normal ca acești pesti sa găsească grămezi de boiliesuri spălate ...peste tot ...deoarece pescarii schimba lansetele foarte des...

Ce am facut:

Am schimbat lansetele doar atunci cand imi trăgea un peste ...boiliesurile le-am ținut in putina apa din lac la care am adăugat câteva scoici tot din lac pentru ca boiliesurile mele sa prindă un ușor gust si miros similar cu hrana naturală a peștilor.

Ar mai fi de povestit dar daca o sa mai ajung la Varlaam si o sa funcționeze probabil o sa le expun într-un articol.

Bun...la aceasta partida as da un procentaj mare inspirației.

Caldarusani,

Am pescuit o sigura data si am prins un peste de 16kg...din postarea lui Vlad va ca este un record pentru Caldarusani.

La aceasta partida as da un procentaj mare norocului.

Teiu,

Am pescuit o singura data într-un concurs pe calitate si am pierdut locul unu in ultimile 30minute ....la o diferită de 30gr ...de pe un loc pe care nimeni nu și-l dorea la tragerea la sort.

Aici am folosit in jur de 40kg Boilies de 24mm fără îndulcitor sărate si cu aroma Stinky si 20kg de 20mm cu Belachan dar care sunt dulci in aceiasi timp.

Am facut doua paturi de nada pe patul cu cele de 20mm am prins pesti mici iar pe patul cu 24 majoritatea peștilor mari...deasemenea am mai prins pesti mari pe mici denivelări pe care lacul le are pe substrat... la intercepție.

Aici as da un procent destul de mare nadei si experienței.

Ar fi mult mai multe de povestit despre fiecare partida...daca am timp mai adaug.

Fire întinse !!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Procentajele partidei reușite
MesajScris: Dum Feb 07, 2016 9:47 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Salut Toto,

Apreciez de două ori răspunsul tău: o dată pentru că ne-ai împărtășit din experiența ta pe cele trei lacuri oferind informații concrete (utile pentru cei care doresc să pescuiască acolo) și a doua deoarece, deși ești reprezentantul unui producător de nadă, nu ai pus nada de fiecare dată pe primul loc.

Mai jos sunt comentariile mele acolo unde am considerat necesar/util să răspund/intervin.

Andrei Toto Popescu scrie:
In opinia mea fiecare partida are procentaje diferite...ele pot sa fluctueze de la 5% la 70% de la o partida la alta.
Asta am spus și eu în deschiderea topicului: "Evident, lista și procentele nu sunt bătute în cuie. Putem modifica lista și procentele pe baza experienței fiecăruia. În acest sens ar fi bine să contribuie cât mai mulți dintre noi."
Andrei Toto Popescu scrie:
Victor nu știu ce însemna o partida reușită pentru tine...poate trebuia sa ne dai un exemplu.
O partidă reușită pentru mine înseamnă să prind cât mai multe exemplare mari și, ideal, să-mi depășesc recordul personal.

Andrei Toto Popescu scrie:
Varlaam, am pescuit de 4 ori ...
[...]
In mai anul trecut am avut o partida reușită cu doi peste over 20 si unul de 19,si nu mai tin minte :)
[...]
Bun...la aceasta partida as da un procentaj mare inspirației.
La această super-partidă pe care ai avut-o pe Varlaam eram pe standul din dreapta ta (A8) și, cum eu n-am prea avut activitate, stăteam destul de mult pe la voi. Îmi amintesc două elemente pe care le consider util de menționat cu privire la partida ta:
  • una dintre cele patru lansete a dat cei mai mulți/mari pești. Atunci când replantai cu navomodelul aveai foarte mare grijă să repoziționezi respectiva lanseta de fiecare dată pe același loc (direcție și distanță față de mal). De aici eu înțeleg cât de importantă a fost localizarea. Că respectivul loc a fost ales la inspirație, din noroc sau în urma sondării zonei de pescuit, nu știu.
  • partenerul tău de atunci (care știe standul A7 cu ochii închiși) a pescuit cu aceeași nadă ca tine, numai că el n-a avut nicio prezentare.
Dacă este ceva inexact în cele prezentate de mine din memorie, te rog să corectezi.

Andrei Toto Popescu scrie:
Caldarusani,
[...]
La aceasta partida as da un procentaj mare norocului.
La cum te cunosc, nu cred că ai poziționat lansetele pe principiul "nu contează unde o dai, că dacă e să o ia, o ia și de acolo". :) Dacă totuși așa a fost, atunci putem vorbi de noroc.

Andrei Toto Popescu scrie:
Teiu,

Am pescuit o singura data într-un concurs pe calitate...
[...]
Aici as da un procent destul de mare nadei si...
Și eu am intenționat (și am fost foarte aproape anul trecut) să pescuiesc pe Teiu. Din informațiile detaliate pe care le-am obținut de la Vlad, am înțeles că este un lac cu densitate mare de crap (ciortan în special), concurența pe hrană fiind atât de mare, încât ar lua și cârligul gol. Fiind vorba de condiții de concurs (deși eu m-am referit la "pescuitul de plăcere" în acest topic), este clar că nada a avut un rol important. Totuși, având în vedere profilul lacului și faptul că era un concurs pe calitate, cred că în primul rând conta să reușești să faci selecția peștelui mare din puzderia de ciortani flămânzi, deci prezentarea monturii și apoi strategia de nădire (cât și unde nădești) ar fi elementele prioritare în opinia mea.
Andrei Toto Popescu scrie:
...experienței.
Experiența face, de cele mai multe ori, diferența. Experiența ne ajută să alegem locul, montura, strategia de nădire, nada etc. Experiența ne spune dacă și când să schimbăm lansetele. Experiența poate face diferența între un pește pus pe saltea și unul ratat la mal. Experiența ne poate oferi soluții la schimbările de vreme din tipul partidei ș.a.m.d.

Așa cum am precizat în deschiderea topicului, discutăm exclusiv despre parametrii pe care pescarul îi poate influența. Cum îi poate influența? Prin experiența sa. Experiența este, dacă vrei, "căciula" tuturor parametrilor care decid într-un fel sau altul rezultatul unei partide de pescuit. Prin urmare, n-aș pune experiența pe listă deoarece ar fi mult prea general.

Aștept cu interes alte relatări de pe "câmpul de luptă".


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Procentajele partidei reușite
MesajScris: Dum Feb 07, 2016 7:57 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Dec 06, 2015 11:18 pm
Mesaje: 36
Victor Costache scrie:
Salut Toto,

Bun...la aceasta partida as da un procentaj mare inspirației.
La această super-partidă pe care ai avut-o pe Varlaam eram pe standul din dreapta ta (A8) și, cum eu n-am prea avut activitate, stăteam destul de mult pe la voi. Îmi amintesc două elemente pe care le consider util de menționat cu privire la partida ta:
  • una dintre cele patru lansete a dat cei mai mulți/mari pești. Atunci când replantai cu navomodelul aveai foarte mare grijă să repoziționezi respectiva lanseta de fiecare dată pe același loc (direcție și distanță față de mal). De aici eu înțeleg cât de importantă a fost localizarea. Că respectivul loc a fost ales la inspirație, din noroc sau în urma sondării zonei de pescuit, nu știu.
  • partenerul tău de atunci (care știe standul A7 cu ochii închiși) a pescuit cu aceeași nadă ca tine, numai că el n-a avut nicio prezentare.
Dacă este ceva inexact în cele prezentate de mine din memorie, te rog să corectezi.

Sunt câteva :) eu am pescuit cu doua lansete ca de fiecare data cand am fost pe varlaam...partenerul meu știa locul dar eu nu am pescuit pe locurile care erau considerate fierbinți de către cei care pescuiesc des acolo...am pescuit cu nada de la același producător dar game diferite de Boilies....in ultima zi am schimbat locurile pentru a vedea daca locul era responsabil pentru capturi si am reușit sa prind un crap de 19kg si nu mai tin minte ...si acolo.

Andrei Toto Popescu scrie:
Caldarusani,
[...]
La aceasta partida as da un procentaj mare norocului.
La cum te cunosc, nu cred că ai poziționat lansetele pe principiul "nu contează unde o dai, că dacă e să o ia, o ia și de acolo". :) Dacă totuși așa a fost, atunci putem vorbi de noroc.

Le-am poziționat la marginea plaurului si am prins un peste de 16kg...eu zic ca este noroc daca eu am prins in singura partida un 16kg si Vlad care a pescuit constant nu a reușit sa prindă mai mare de 15kg.



[quote="Andrei Toto Popescu"]
Teiu,

Am pescuit o singura data într-un concurs pe calitate...

Cred ca la un concurs la care am fost organizator...pe Bradu ai pescuit...un loc considerat foarte bun...
[...]


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Procentajele partidei reușite
MesajScris: Dum Feb 07, 2016 9:18 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Andrei Toto Popescu scrie:
Teiu,

Am pescuit o singura data într-un concurs pe calitate...

Cred ca la un concurs la care am fost organizator...pe Bradu ai pescuit...un loc considerat foarte bun...
[...]
Cred că te-ai încurcat în citate. :) Nu îmi aparține "Am pescuit o singura data într-un concurs pe calitate...". Era un citat (extras) din mesajul tău inițial:
Andrei Toto Popescu scrie:
Am pescuit o singura data într-un concurs pe calitate si am pierdut locul unu in ultimile 30minute ....la o diferită de 30gr ...de pe un loc pe care nimeni nu și-l dorea la tragerea la sort.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Procentajele partidei reușite
MesajScris: Dum Feb 07, 2016 9:51 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Dec 06, 2015 11:18 pm
Mesaje: 36
Dada ...ai dreptate...nu prea ma descurc cu citatele pe forum. :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Procentajele partidei reușite
MesajScris: Joi Feb 11, 2016 4:15 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Mai 04, 2013 6:01 am
Mesaje: 8
Victor Costache scrie:

Iată cum arată lista în opinia mea:

  • 70.00% - localizarea (alegerea locurilor/zonelor de pescuit)
  • 15.00% - prezentarea monturii (inclusiv momeala de cârlig)
  • 10.00% - strategia de nădire (unde, cât și când nădești)
  • 3.00% - nada (cu ce nădești)
  • 1.90% - echipamentul (lansete, mulinete, minciog, fire etc.)
  • 0.10% - șansa (norocul)


Se pare ca imi revine placerea de a citi pe forum :) imi place ce am citit si aici si de aceea incerc sa imi dau cu parerea ...
Din capul locului nu mi se pare ca e un subiect de abordare generala...localizarea e importanta pe un lac unde pescuiesti singur , sau in cel mai rau caz poti alege . Asa da , e importanta.
Pe alt topic , cel cu rezervarile la Varlaam , era imbulzeala mare pe 2 standuri. Daca ne ghidam dupa rezultanta , cand ai rezervat standul x pe balta z aia e :) localizeaza daca ai ce pe cei 200mp avuti la dispozitie ...Dupa cum zicea Vlad, daca ai nerv te muti pe un alt loc care se elibereaza, asta in cazul fericit.Raportat la stilul si locurile unde pescuiesc, de la mine localizarea ar primi maxim 10% .

Prezentarea monturii esentiala in orice conditii de pescuit , concurs , singur , carpodrom sau balta salbatica e esential sa pui montura care trebuie , alcatuita din ce trebuie si unde trebuie :) avantaj pt. cei ce pescuiesc plantat,dar nu imposibil si pentru cei care pescuiesc lansat. Eu as combina acest aspect cu nada si cu echipamentul si impreuna le-as da cam 50% . in conditiile in care pentru mine un lanseu de 110m e foarte bine :)

Strategia de nadire ar primi iarasi doar un 10 % pentru ca de cele mai multe ori socoteala de acasa nu se potriveste cu cea de pe balta. Dar as cumula strategia de nadire cu capacitatea de a te adapta situatiei si atunci ar primi de la mine 20 %

pentru ca nu ma intereseaza cantitatea ci doar calitatea , pentru ca prefer sa pescuiesc 2 pesti mari in locul a 20 medii , o sa dau cezarului ce e al cezarului si o sa spun ca restul de 20% e noroc .
pentru ca nu am reusit ( inca ) sa pot face ceva prin care sa inlatur prezentarile cu prefix 1x in favoarea celor cu prefix 2x :)


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 49 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: