CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Apr 26, 2024 9:20 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 49 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Procentajele partidei reușite
MesajScris: Mie Feb 03, 2016 6:15 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
70% noroc
20% perseverenta
10% restul (localizare, strategie de nadire, nada, monturi, informatii, echipament etc)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Procentajele partidei reușite
MesajScris: Mie Feb 03, 2016 8:03 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Dec 13, 2013 12:20 am
Mesaje: 160
Localitate: cluj-napoca
Pe un lac usor unde arunci nada si astepti sa vina pestele intradevar norocul are un procent destul de mare, dar nici intr-un caz 70%. Poti sa ai noroc daca nu te ajuta monturile, daca pestii sunt in partea opusa a lacului sau........... pot continua.

_________________
http://claudiucutus.blogspot.ro/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Procentajele partidei reușite
MesajScris: Mie Feb 03, 2016 8:18 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
Eu m-am referit la partidele mele de pescuit, in care, de regula, caut capturile mari si foarte mari. De acord, perseverenta, localizarea, strategia de nadire, nada si restul au importanta lor, dar diferenta dintre o captura de 10-11kg, de exemplu, si una de 15+ sau 20kg tine de noroc, in procentul pe care l-am estimat absolut empiric si subiectiv,. Ma rog, asta e ce am observat eu.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Procentajele partidei reușite
MesajScris: Mie Feb 03, 2016 8:27 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Dec 13, 2013 12:20 am
Mesaje: 160
Localitate: cluj-napoca
In cazul asta da, sunt de acord cu tine. Intre un peste de 15kg si unul de 25 norocul face diferenta.

_________________
http://claudiucutus.blogspot.ro/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Procentajele partidei reușite
MesajScris: Joi Feb 04, 2016 1:36 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Victor Costache scrie:
ai putea te rog să ne spui cum ar arăta, în opinia ta, procentele pentru câteva dintre bălțile pe care ai pescuit/filmat în ultimii doi ani


Victor, as discuta un lac care, pentru mine, are niste procentaje atipice. N-am pescuit pe el in ultimii doi ani, dar am pescuit mult si am si filmat ceva la un moment dat. E vorba de Caldarusani. E un lac mai putin cunoscut, am scris despre el aici: http://carponline.ro/articole/paradisul-pierdut-88211.

Procentajele mele erau:

30% - noroc
20% - perseverenta
15% - echipament
15% - nada/nadire
10% - monturi
10% - localizare

Am pus norocul pe primul loc pentru ca lacul nu avea peste mare. Am prins sute de bucati in intervalul 10-15kg, dar niciuna peste 15kg. Nici acum nu inteleg cum a fost posibil. Ca sa prinzi un crap cu adevarat mare, poate ca iti trebuia ceva dincolo de pricepere si perseverenta - probabil noroc!

Am pus localizarea pe ultimul loc pentru ca era foarte simpla. Se pescuia in borduri de stuf sau la marginea unor plauri. Plaurul era in fata ta, pestele statea sub plaur, trebuia doar sa gasesti locurile productive de-a lungul plaurului.

Echipamentul si monturile erau importante pentru ca era un pescuit in agatatura. Plaurii de pe Caldarusani erau plini de arbusti ramificati sub apa. Nu era greu sa faci pestele sa traga, era greu sa-l scoti. Uneori, plantai in agataturi aflate la 200-250m distanta. Daca incercai sa eviti pescuitul in agatura, randamentul devenea mai slab, aveai trasaturi mai putine si prindeai pesti mai mici, deci nu era o solutie. Nada era si ea importanta - semintele si birdfoodurile prindeau mai mult ciortan, pentru crap aveai nevoie de fishmeal-uri bune.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Procentajele partidei reușite
MesajScris: Joi Feb 04, 2016 5:43 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Vlad Pavlovici scrie:
Am pus localizarea pe ultimul loc pentru ca era foarte simpla. Se pescuia in borduri de stuf sau la marginea unor plauri. Plaurul era in fata ta, pestele statea sub plaur, trebuia doar sa gasesti locurile productive de-a lungul plaurului.
[...]
Daca incercai sa eviti pescuitul in agatura, randamentul devenea mai slab, aveai trasaturi mai putine si prindeai pesti mai mici, deci nu era o solutie.
Salut Vlad,

Aș vrea să diferențiem (nuanțăm) puțin lucrurile: localizarea poate fi simplă sau dificilă, așa cum ai menționat. Totuși, în opinia mea, rămâne la fel de importantă, indiferent că ai localizat imediat zonele fierbinți (sau le știai dinainte) sau ai avut nevoie de ore (sau zile). Chiar tu ai spus că nu era o soluție să eviți agățătura (deci localizarea era importantă).

Să ne reamintim partida de pe Sânpaul: deși n-am găsit nimic interesant cu prodding stick-ul (cât m-am plimbat pe zona de pescuit) și inițial am concluzionat că oriunde am duce lansetele, tot aia este, în final s-a dovedit că alegerea locului a fost foarte importantă.

Într-adevăr, sunt situații/lacuri unde localizarea nu contează foarte mult. De exemplu, pe un lac în care colcăie ciortanii, localizarea nu cred că este atât de importantă. Acolo ceea ce contează în primul rând este cât nădești (adică "strategia" de nădire).


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Procentajele partidei reușite
MesajScris: Joi Feb 04, 2016 6:04 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
De acord.

Am dat exemplul Caldarusani tocmai pentru ca procentajele erau atipice. In mod normal, localizarea nu poate fi pe ultimul loc. De obicei, e pe primul loc sau, in orice caz, printre primele. Acolo, insa, ajunsese sa fie mai putin importanta dintr-un motiv pe care l-am intalnit si pe alte lacuri cu plauri - locurile fierbinti erau permanente. Cu cat pescuiam mai mult si cu cat invatam lacul mai bine, cu atat mi se parea ca pestele are un comportament previzibil si e usor de localizat.

Prin contrast, stim foarte bine ce inseamna pescuitul pe un lac ca Varlaam, unde nimic nu e previzibil sau permanent, iar localizarea e esentiala.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Procentajele partidei reușite
MesajScris: Joi Feb 04, 2016 6:06 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Noi 19, 2013 5:51 pm
Mesaje: 258
La cantitate:
70% localizare
25% strategie de nadire
5% monturi

La calitate
50% localizare
10% strategie de nadire
40% noroc

Pt pescuit la trofee consider ca norocul joaca un rol super essential. Eu unul, dupa experienta celor 72h petrecute in regim de concurs la calitate anul trecut pe Teiu, am ajuns la concluzia ca nu stiu sa selectez un peste de 5kg de unul de 15kg... Foloseam monturi cu 2 bile de 24 cu fir de par lung de 2cm si carlige de 4 si prindeam ciortani unul dupa altul. Daca pestele mananca.. orice crap de la 3kg in sus mananca orice montura..


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Procentajele partidei reușite
MesajScris: Joi Feb 04, 2016 6:27 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Dec 13, 2013 12:20 am
Mesaje: 160
Localitate: cluj-napoca
Pai atunci dupa ce se mai face concurs pe calitate? Sa se traga la sorti castigatorul, logic cel mai norocos castiga :)) Glumesc, are si norocul aportul lui dar nici chiar asa.

_________________
http://claudiucutus.blogspot.ro/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Procentajele partidei reușite
MesajScris: Joi Feb 04, 2016 6:30 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Florin Dinu scrie:
Pt pescuit la trofee consider ca norocul joaca un rol super essential. Eu unul, dupa experienta celor 72h petrecute in regim de concurs la calitate anul trecut pe Teiu, am ajuns la concluzia ca nu stiu sa selectez un peste de 5kg de unul de 15kg... Foloseam monturi cu 2 bile de 24 cu fir de par lung de 2cm si carlige de 4 si prindeam ciortani unul dupa altul. Daca pestele mananca.. orice crap de la 3kg in sus mananca orice montura..


Teiu nu e un lac de trofee, dar n-as spune ca norocul e esential ca sa prinzi peste mare. Daca vrei sa faci o oarecare selectie la Teiu, un fir de par de 2cm mi se pare egal cu zero! Pune 5-7cm si vezi ce se intampla. Marimea boiliesului nu conteaza atat de mult daca distanta pana la carlig e mare.

Doua boiliesuri de 30mm puse la 2cm distanta sunt mai usor de luat pentru un ciortan-piranha decat doua boiliesuri de 20mm puse la 5-7cm. Am explicat asta in mai multe filme, poate chiar la Teiu si in mod sigur la Varlaam, cand era mult caras si trebuia sa-l eviti.

Am avut momente la Teiu in care n-am prins niciun peste sub 9-10kg, pescuind cu fire de par foarte lungi si cu boiliesuri tari ca piatra. Uneori, nici lucrul asta nu da rezultate, de exemplu vara, pentru ca pestele mare e apatic, iar ciortanul se hraneste in continuare foarte bine. In perioadele in care crapii mari sunt activi, e o metoda care da rezultate si n-are legatura cu norocul.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 49 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: