CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 11:18 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 49 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Procentajele partidei reușite
MesajScris: Sâm Feb 13, 2016 8:12 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Noi 04, 2013 7:15 pm
Mesaje: 510
adnov scrie:
Nada...pai hai sa vorbim si de asta.Anul trecut ma duc cu niste prieteni pe o balta populara din Serbia cu rezervare pe cele mai bune standuri,considerate de pescari.Ajungem acolo si observam ca pe malul opus 5 standuri de unguri nadesc cu balcutele vagoane de seminte fermentate ba mai mult prind peste dupa peste.Zambim si nu ne facem griji ca doar avem boilies premium de la producatori romani si homemade-uri testate cu succes pe alte ape.Unde mai pui ca langa noi mai vin niste romani cu bile premium laudate pe la televizor si cu super rezultate prin concursuri.Dupa doua zile ungurii prind peste dupa peste,noi tot nadim cu bile premium.Ma gandeam...sa dus draq si teoria HNV si tot.


No, la orice ma asteptam numai sa recunosti tu asa ceva nu :mrgreen: :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Procentajele partidei reușite
MesajScris: Dum Feb 14, 2016 8:04 am 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 01, 2015 4:42 pm
Mesaje: 274
Localitate: Timisoara
Alin...ai scos din context exact ce a placut urechilor tale sa auda :D.Oare ce am spus eu in continuare?Ca sa dau si pentru asta un exemplu am incercat pe balta din judet sa vad ce se intampla. Am profitat ca am fost in cursul saptamanii si a fost mai liber si am facut un pat de seminte mai departe de locul unde pescuiam cu bile sa vad ce si cum.Patul de seminte abia a produs cativa ciortani in timp ce bilele produceau peste dupa peste.Asa ca,ma repet,depinde de situatie si de specificul baltii,dar in general o bila buna bate samanta si mamaliga.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Procentajele partidei reușite
MesajScris: Dum Feb 14, 2016 8:11 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Noi 04, 2013 7:15 pm
Mesaje: 510
:lol: M-am mirat eu!
Cred ca a fost o slabiciune de moment. :mrgreen:
Ee am vazut episodul povestit de tine putin mai sus de nenumarate ori. ;)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Procentajele partidei reușite
MesajScris: Dum Feb 14, 2016 2:29 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Mai 14, 2013 6:47 pm
Mesaje: 68
Localitate: Timișoara
adnov scrie:
Nada...pai hai sa vorbim si de asta.Anul trecut ma duc cu niste prieteni pe o balta populara din Serbia cu rezervare pe cele mai bune standuri,considerate de pescari.Ajungem acolo si observam ca pe malul opus 5 standuri de unguri nadesc cu balcutele vagoane de seminte fermentate ba mai mult prind peste dupa peste.Zambim si nu ne facem griji ca doar avem boilies premium de la producatori romani si homemade-uri testate cu succes pe alte ape.Unde mai pui ca langa noi mai vin niste romani cu bile premium laudate pe la televizor si cu super rezultate prin concursuri.Dupa doua zile ungurii prind peste dupa peste,noi tot nadim cu bile premium.Ma gandeam...sa dus draq si teoria HNV si tot.Concluzia...depinde de specificul baltii.E adevarat ca de cele mai multe ori bila razbeste in fata semintelor si a mamaligii,dar nu tot timpul.Nada poate primii un procent ridicat,dar doar daca ai la tine ce trebuie si cat trebuie pentru situatia data.
Despre monturi si alte cele nu mai vorbesc ca s-a vorbit destul!
Concluzia...nici o partida nu seamana cu alta,nici o balta nu seamana nu alta!Pana la urma asta e toata frumusetea acestui sport...nu e o stiinta exacta redata prin cifre si procente!


Adi, Palic Tresetiste e o balta ... mai speciala. Poti sa contracarezi stilul de pescuit al ungurilor si sa ai o partida reusita chiar si cand cara saci de seminte (de regula porumb, grau si niste pelete verzi - hrana pentru iepuri) cu barcutele. Poate facem anul acesta o partida la Palic si ai sa vezi ca nu e dracul chiar atat de negru. Stiu de partida voastra nefericita de la tine si de la Roby si poate ar trebui luate in considerare si niste aspecte pe care ai uitat sa le precizezi: ungurii s-au imbatat si au facut scandal, au sarit in apa si au intrat cu barca in zona de pescuit. Plus de asta n-au prins exemplare mari, chiar daca au prins ceva pesti. Cu siguranta crapii mari erau in celalalt capat al baltii, cat mai departe de scandalagii!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Procentajele partidei reușite
MesajScris: Dum Feb 14, 2016 8:38 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 01, 2015 4:42 pm
Mesaje: 274
Localitate: Timisoara
Asa e Tibi,nu am mai spus toata povestea ca imi e mie jena de ce sa intamplat acolo.Aia nu pot fi numiti pescari...in fine.Asa cum ai spus nu erau pesti capitali,erau mai degraba ciortanii baltii.Clar mai vreau sa fac partide acolo ca am o revansa de luat. ;)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Procentajele partidei reușite
MesajScris: Lun Feb 15, 2016 9:06 am 
Neconectat

Membru din: Sâm Mai 04, 2013 6:01 am
Mesaje: 8
Salut,
Adi am patit-o si eu cu Mircea la Palic...noi pe 11 si 10 ungurii pe 9 ... au prins in nestire cu seminte. au avut 4 butoaie de 60l cu ei si aveau prezentari la 15min. Duceau cu barcuta la sarma seminte si doar la carlig aveau o bila de 16 franky unguresc.Cand intarzia prezentarea, udau bila cu apa si o treceau prin zahar praf :) culmea ca au continuat asa de joi pana duminica. E drept , cel mai mare crap la ei a fost de 14kg. Noi am luat unul 19+ si inca 3 de 15+...
dar te roade rau cand ii vezi in drill non-stop , este?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Procentajele partidei reușite
MesajScris: Lun Feb 15, 2016 7:13 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 01, 2015 4:42 pm
Mesaje: 274
Localitate: Timisoara
Clar te roade,dar asa cum a spus si Tibi balta de la Palici e deosebita.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Procentajele partidei reușite
MesajScris: Dum Feb 05, 2017 6:55 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Vizionând Spring Fishing din Korda Masterclass 4 mi-am adus aminte de acest topic atunci când am auzit ce spune Danny Fairbrass la 1:06:05: carp fishing is 98% location, 1% bait and 1% rigs


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Procentajele partidei reușite
MesajScris: Dum Feb 05, 2017 7:16 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 13, 2014 12:40 pm
Mesaje: 305
Localitate: Cluj-Napoca
Victor Costache scrie:
Vizionând Spring Fishing din Korda Masterclass 4 mi-am adus aminte de acest topic atunci când am auzit ce spune Danny Fairbrass la 1:06:05: carp fishing is 98% location, 1% bait and 1% rigs


Nu prea a mai lasat loc si pentru "noroc" :)


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 49 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: