CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 10:43 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 40 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Cenzura pe forum
MesajScris: Mie Feb 03, 2016 2:48 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Noi 04, 2013 7:15 pm
Mesaje: 510
Eu sunt membru CPK de doi ani si o singura data daca bine imi aduc aminte am recomandat aici pe forum CPK fiindca nu mi s-a parut fairplay.
De fiecare data cand am prins un peste la nebuniile mele homemade am dat jos insemnele CPK. Dar la pestii prinsi la produsele lor le-am purtat.
Mi se pare transparent si elegant abordarea de acest gen.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cenzura pe forum
MesajScris: Mie Feb 03, 2016 3:00 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Orice firma care vrea sa se promoveze pe CarpOnline o poate face devenind partener de publicitate al site-ului. CarpOnline e un site comercial deschis colaborarii cu orice firma care functioneaza legal.

In cazul in care reprezentantii unei firme (proprietari sau colaboratori) care nu e partener de publicitate CarpOnline vor sa-si promoveze totusi firma pe forum, prin diverse postari, solutia este sa ia legatura cu mine, ca sa vedem ce se poate face. Nu refuz sa ajut pe nimeni si incerc sa fiu rezonabil.

Tot ce spun aici se refera la reprezentantii firmelor, ale caror postari mentioneaza favorabil firmele lor si care pot fi interpretate ca reclama. Nu se refera la utilizatorii fara interese comerciale, care pot mentiona orice firme doresc.

Daca mai aveti intrebari pe tema asta, va rog, discutam pe MP.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cenzura pe forum
MesajScris: Mie Feb 03, 2016 3:19 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 01, 2015 4:42 pm
Mesaje: 274
Localitate: Timisoara
alin pitters scrie:
Si nu era mai bine sa stii ca daca iti recomanda baietii lui Bogdan nada lui iar cel care iti recomanda are un interes. Nu era mai transparent?


Imi pare rau Alin,dar chiar nu inteleg ce vrei sa spui.Poti sa reformulezi cumva ca poate ma prind si eu. :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cenzura pe forum
MesajScris: Mie Feb 03, 2016 4:26 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Noi 04, 2013 7:15 pm
Mesaje: 510
adnov scrie:
alin pitters scrie:
Si nu era mai bine sa stii ca daca iti recomanda baietii lui Bogdan nada lui iar cel care iti recomanda are un interes. Nu era mai transparent?


Imi pare rau Alin,dar chiar nu inteleg ce vrei sa spui.Poti sa reformulezi cumva ca poate ma prind si eu. :)


Daca Vlad imi recomanda Shimano din start privesc cu scepticism recomandarea fiindca stiu ca are un interes material sa promoveze asta, daca insa Stelian Tanko imi spune ca el e foarte multumit de Shimano si cunoscand faptul ca nu are nici o legatura cu respectiva firma deja inclin sa cred ca recomandarea lui e valida. In cazul in care Daiwa nu se mai fabrica sunt toate sansele sa ma orintez spre Shimano :)
La fel consider ca e si cu nadele.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cenzura pe forum
MesajScris: Mie Feb 03, 2016 4:29 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Noi 04, 2013 7:15 pm
Mesaje: 510
Forumul are nevoie atat de informatie sa supravietuiasca cat si de publicitate sa-i plateasca facturile.
Semnaturile eu le consideram mai degraba cu apartenenta in sfera informatiei.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cenzura pe forum
MesajScris: Mie Feb 03, 2016 4:48 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 19, 2013 12:54 pm
Mesaje: 437
Mie mi se pare o falsa problema asta cu semnaturile pe forum. In lumea asta se cam stiu membrii echipelor de testãri. Cu sau fara semnatura tot vor fi priviti ca atare. De asemene daca eu imi trantesc o semnatura cu Ionel Beits si tastez ca pana acum n-o sa ma poata acuza nimeni de reclama.
O solutie de compromis e acceptarea semnaturilor fara link.(probabil semnatura asta e un must have cand devii testãr/consultat, ca altfel nu-mi dau seama ce-i asa mare sfaraiala.)
O alta solutie e fix asta pe care a spus-o Vlad: fara (reclama la)firme in semnatura. Pana la urma daca ai ceva de spus si-ti place forumul asta scrii cu sa fara semnatura cu reclama la nush ce bile.
O varianta ar fi ca cei care nu pot fara insemne sa-si mute semnatura in avatar cu log-ul sponsorului...
Cum ziceam, o falsa problema :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cenzura pe forum
MesajScris: Mie Feb 03, 2016 5:30 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Noi 04, 2013 7:15 pm
Mesaje: 510
Albert scrie:
Cum ziceam, o falsa problema :lol:


Nu mi se pare de loc falsa, ramane una reala, ce facem cu insemnele din poze, le bluram, dam mp sa cerem voie sa postam o poza daca avem insemne?
Poate pentru tine care nu ai poze :))...e falsa :mrgreen:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cenzura pe forum
MesajScris: Mie Feb 03, 2016 6:31 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
Eu n-as fi asa de ferm in a-i imparti pe vanzatori/colaboratori - neaparat subiectivi si restul - neaparat obiectivi. O doza de subiectivitate avem toti, dar nu cred ca un detinator de magazin, de exemplu, e atat de idiot incat sa faca recomandari la produse proaste, stiind ca acestea sunt proaste.

Cand e vorba despre mulinete de exemplu, eu nu cred ca unul ca Vlad ar face reclama pozitiva unei mulinete Shimano, daca acesta ar fi nereusita. Decat poate pentru cine stie ce sume (ceea ce, dati-mi voie, sa ma indoiesc ca e cazul). La fel un proprietar de magazin, cam cat timp credeti ca ar trece pana la faliment, daca ar face reclama agresiva unor mizerii?

In cazul nadelor discutia e un pic mai nuantata, dar si acolo lucrurile sunt, oarecum, clare. Cea mai buna reclama pentru o nada e postarea capturilor prinse pe diverse lacuri/locuri obtinute la concursuri. Altfel, povesti de genul "nada lui X e cea mai buna", "contine numai ingrediente de calitate (spre deosebire de restul)" etc, deja nu mai tin la publicul larg si mai mult deranjeaza, adica au efectul invers celui scontat.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cenzura pe forum
MesajScris: Mie Feb 03, 2016 8:45 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Alin, in legatura cu "ce e si ce nu e reclama"... Principiile reclamei sunt specificate in regulament. Orice nelamuriri exista, trebuie citit regulamentul. Daca regulamentul nu e suficient si ai neclaritati, putem discuta pe MP.

Dincolo de asta, pentru ca multe firme (nu fac nicio aluzie aici, e o constatare de ordin general valabila si in alte tari, inclusiv la multe firme din UK) nu au oameni de media in echipa lor, nu stiu exact cum sa se promoveze. Toate firmele intuiesc ca revistele online si forumurile lor au o anumita valoare pentru promovarea unui brand, dar nu e clar pentru ele cum sa le foloseasca eficient.

Solutia este sa apeleze la oameni care se pricep la comunicare si sa-i lasa sa-si faca treaba. Scandalurile de pe un forum (de pescuit la crap, nu discut alte domenii) nu reprezinta promovare pentru nicio firma si, in general, nu reprezinta trafic pentru forum, chiar daca publicul crede asta. Sau e un trafic de calitate slaba, fara valoare pentru niste clienti de publicitate avizati. O atmosfera buna si o informatie de calitate atrag mai mult.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cenzura pe forum
MesajScris: Mie Feb 03, 2016 8:45 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Mai 13, 2013 10:20 am
Mesaje: 282
Ionut-Paul scrie:
Cea mai buna reclama pentru o nada e postarea capturilor prinse pe diverse lacuri/locuri obtinute la concursuri.


o fi cea mai buna reclama, dar poate fi la fel de mincinoasa ca o poveste fara poze. cunosc personal cativa pescari care pun poze pe forum si spun ca au prins la bila x, de la producatorul y, iar ei nu aveau nici macar o bila de la acel producator. faceau asta pt diverse gratuitati sau discounturi de la acel producator. ca sa nu mai zic ca sunt producatori pe care daca ii suni si le spui ca ai prins un peste de 20kg iti dau nada gratis daca spui ca ai prins pestele la bila lor. conditia e sa ii cunosti destul de bine.
dpmdv singurii care pot fi crezuti 100% sunt cei care fac emisiuni de genul celor facute de Vlad, F&H, etc.

_________________
Nicu Barjica


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 40 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron