CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Mar 29, 2024 5:36 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 40 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Cenzura pe forum
MesajScris: Mie Feb 03, 2016 9:28 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 10, 2013 7:40 pm
Mesaje: 497
Localitate: Bucuresti
adnov scrie:
Lucian,vazand ce ai scris,incep sa-i dau dreptate lui Alin cand spune ca multi au format niste gasti in jurul unui producator de nada.Multe lucruri ce s-au scris in ultima vreme pe forum confirma acest lucru,iar tu parca ai pus cireasa pe tort cu aceasta postare.E uimitor cum o punga de nada "moka" reuseste sa transforme un om intr-un caine de paza.Parca am fi la gradinita si ne param la doamna educatoare ca unul sau altul mancam ciocolata sfidand regulile in timp ce altii au voie doar spanac.Pe tine Lucian te-am perceput ca fiind "altfel" si sper sa nu ma fi inselat,iar asta sa fie doar o scapare.Toata aceasta rivalitate intre gasti nu are cum sa fie benefica pentru carp fishing-ul din Romania!

adnov scrie:
Ba mai mult in sectiunea nade i-am vazut de atatea ori pe baietii CPK explicand in fel si chip vorbele lui Cipica ca o gasca de avocati angajati sa-si apere clientul.Sa nu ma intelegeti gresit ca as avea ceva cu Cipica sau CPK


Voi incerca sa fiu succint, desi nu cred ca voi reusi. Motivul pentru care s-ar putea sa nu imi iasa, il voi expune la final.

Se tot pune accent pe colaboratorii firmelor de nada, in cazul de fata CPK. Ca sa nu generalizez, voi spune ca se pune accent pe ceea ce postez in ultima vreme. Destui dintre voi ma cunoasteti, unii mai putin, altii mai mult (in ultima categorie il includ si pe Vlad, proprietarul forumului). O punga "moka" de boilies nu schimba un om si cred ca nu schimba mai pe nimeni de pe acest forum. De fapt, nu se poate vorbi despre o schimbare.

In cazul de fata, este vorba despre o alta abordare a unei firme de nada in ceea ce ma priveste. Nu voi detalia aici mai multe - nu vreau sa fie considerata o alta "reclama". Voi preciza doar ca (in ceea ce ma priveste) este diferita fata de orice alta propunere pe care am avut-o de la un producator de nade romanesc sau englezesc.

Acest vot de incredere primit, ma determina (nu ma obliga) sa observ anumite lucruri pe forum pe care nu le consider ca sunt cantarite cu aceiasi unitate de masura. Am spus asta si pe celalalt topic : modul in care au fost percepute cuvintele lui Cipica vs modul in care au fost interpretate anumite expresii ale altui user de aici.

Observand aceste lucruri (uneori avand mai multe informatii decat au alti useri) pot "sublinia" si "colora" anumite postari care mie mi se par ca ies din sfera egalitatii. Si voi imi confirmati ca ma pricep la asta. ;)

Hai sa facem un joc! Cine raspunde corect, primeste 1 kg de boilies (nu pot da numele). De ce nu am primit mesaje de genul acesta pe vremea cand spuneam (pe buna dreptate) ca lansetele Shimano Xs1 Intensity imi plac foarte mult si le recomand ?! Doar eram si sunt prieten cu Vlad (imaginea Shimano in RO) - poate aveam un interes. Acum, daca sunt alaturi de o firma de nada, brusc am devenit "caine" si sunt interesat.

Sincer, imi pare rau ca firma cu care colaborez a decis (momentan) sa nu plateasca publicitate pe Carponline. Mi-as fi dorit sa pot "sublinia" si "colora" si mai mult.

In incheiere, vreau sa precizez motivul pentru care nu am putut fi succint. Consider ca postul lui adnov este unul care iese din regulamentul acestui forum si contine atac la persoana :
Citat:
Lucian,vazand ce ai scris,incep sa-i dau dreptate lui Alin cand spune ca multi au format niste gasti in jurul unui producator de nada.Multe lucruri ce s-au scris in ultima vreme pe forum confirma acest lucru,iar tu parca ai pus cireasa pe tort cu aceasta postare.E uimitor cum o punga de nada "moka" reuseste sa transforme un om intr-un caine de paza.

Citat:
o gasca de avocati angajati sa-si apere clientul


Avand in vedere acest lucru, dar si ca Vlad nu a luat masuri asupra acestei postari, care este jignitoare, am hotarat sa nu mai scriu pe forum pana la uniformizarea unitatilor de masura.

Multumesc,

_________________
http://www.selectbaits.com Premium Quality Carp Food


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cenzura pe forum
MesajScris: Mie Feb 03, 2016 10:33 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
nicuB scrie:
o fi cea mai buna reclama, dar poate fi la fel de mincinoasa ca o poveste fara poze. cunosc personal cativa pescari care pun poze pe forum si spun ca au prins la bila x, de la producatorul y, iar ei nu aveau nici macar o bila de la acel producator. faceau asta pt diverse gratuitati sau discounturi de la acel producator. ca sa nu mai zic ca sunt producatori pe care daca ii suni si le spui ca ai prins un peste de 20kg iti dau nada gratis daca spui ca ai prins pestele la bila lor. conditia e sa ii cunosti destul de bine.
dpmdv singurii care pot fi crezuti 100% sunt cei care fac emisiuni de genul celor facute de Vlad, F&H, etc.



Pai, daca punem problema asa, strangem tot, ne inchidem in casa si inchidem si forumul si revista! Eu unul, refuz sa am o astfel de viziune asupra lumii, in general, si asupra lumii crapiste, in special.

Acuma eu ce sa fac, sa-l cred pe Adi Botin (e doar un exemplu care-mi vine la indemana) care a afirmat ca a prins la boilies CPK, pe Varlaam, in 2 sezoane, 4 crapi de 20 sau 20+, sau sa incep sa fiu paranoic si sa ma gandesc ca poate asta e simpla poveste, crapii au fost prinsi la altceva, dar Adi a primit nada gratis de la Cipica? Asemenea gen de rationament si de a privi lucrurile imi face, realmente, greata.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cenzura pe forum
MesajScris: Joi Feb 04, 2016 8:59 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Lucian,

Cred ca e un gest exagerat, dar am vazut cazuri cand s-a luat lumea la bataie din cauza unei postari pe un forum. Nici eu nu ti-am inteles postarea legata de reclama aceea, exista moderator, pentru ce sa ne apucam noi sa spunem uite ala ce face. Cunoscandu-te sunt sigur ca nu ai facut asta din interes, ci mult mai mult de dragul discutiei, dar se intampla cateodata sa te mai trezesti si cu postari mai taioase.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cenzura pe forum
MesajScris: Joi Feb 04, 2016 9:11 am 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 01, 2015 4:42 pm
Mesaje: 274
Localitate: Timisoara
Imi pare rau daca am incalcat regulamentul forumului sau daca te-am jignit Lucian.Credeam ca suntem pe un forum de barbati si nu de domnisoare unde putem sa spunem lucrurilor pe nume si nu sa batem saua sa priceapa iapa.Sesizez in continuare acelasi comportament de gradinita(sper sa nu te simti din nou jignit)in care ne param unii pe altii la Vlad.Daca postarea mea contravine regulilor forumului va rog sa o stergeti fara probleme si fara suparare.In ceea ce priveste exemplul dat de tine cu Shimano nu mi se pare relevant si am sa-ti spun si de ce.Nu cred ca ai primit lansetele gratis de la Vlad pentru a le face mai apoi reclama pe forum,chiar nu cred asta.In ceea ce priveste nada...aici e alta discutie.In ceea ce-l priveste pe Cipica chiar il apreciez ca fiind singurul producator de nada care intra pe forum si incearca sa dialogheze cu noi.Chiar cred ca e un baiat inteligent care nu are nevoie de avocati sa-i intoarca pe toate partile cuvintele.Toate astea nu pot sa-i faca decat rau asa cum cred ca i-a facut rau postarea ta legata de Bogdan.Asa cum a spus si Adi Botin(trecand peste partea ironica)o poza cu un peste frumos si o relatare la fel de frumoasa e mult mai indicata.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cenzura pe forum
MesajScris: Joi Feb 04, 2016 10:04 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iul 30, 2013 3:13 pm
Mesaje: 189
Localitate: Constanta
Bai nene, ce tot o tii langa cu punga de nada gratis? Ai primit tu vreo punga gratis vreodata? Ai fost tu de fata cand a primit Lucian vreo punga gratis? Vorbiti aiurea-n tramvai. Si daca i s-ar da nada gratis ar fi reclama iar daca ar da bani pe ea nu ar mai fi reclama, sau cum?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cenzura pe forum
MesajScris: Joi Feb 04, 2016 10:05 am 
Neconectat

Membru din: Lun Mai 13, 2013 10:20 am
Mesaje: 282
Ionut-Paul scrie:
Asemenea gen de rationament si de a privi lucrurile imi face, realmente, greata.


ia putina lamaie si iti trece :) .
eu spun ce am vazut cu ochii mei, nu povesti din auzite.
normal ca nu toti pescarii sunt la fel, dar sa crezi ca tot ce zboara se mananca..........
nu stiu cat de mult te-ai invartit in lumea pescarilor (mai ales) de competitie, mancatoria si dezinformarea este maxima, cel putin asta a fost perceptia mea. tocmai de aceea m-am si retras din fenomenul competitional.

_________________
Nicu Barjica


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cenzura pe forum
MesajScris: Joi Feb 04, 2016 10:28 am 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 01, 2015 4:42 pm
Mesaje: 274
Localitate: Timisoara
Marius Sârbu scrie:
Bai nene, ce tot o tii langa cu punga de nada gratis? Ai primit tu vreo punga gratis vreodata? Ai fost tu de fata cand a primit Lucian vreo punga gratis? Vorbiti aiurea-n tramvai. Si daca i s-ar da nada gratis ar fi reclama iar daca ar da bani pe ea nu ar mai fi reclama, sau cum?


Bai nene fara suparare,nu ai priceput nimic din toata discutia!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cenzura pe forum
MesajScris: Joi Feb 04, 2016 11:36 am 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 13, 2014 12:40 pm
Mesaje: 305
Localitate: Cluj-Napoca
nicuB scrie:
ia putina lamaie si iti trece :) .
eu spun ce am vazut cu ochii mei, nu povesti din auzite.
.


Exista un topic in sectiunea Nada unde se vorbesc "generalitati" si alte chestii din auzite si vazute. Eu nu ii inteleg pe cei care fac astfel de afirmatii de genul "stiu eu, am vazut eu sau am auzit eu" de ce se supara asa tare cand lumea ii "cearta". Daca stii ceva sau mai mult zici ca ai vazut cu ochii tai de ce nu ne zici si despre cine este vorba. Astfel iar ajungem sa vorbim discutii si sa ne certam intre noi.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cenzura pe forum
MesajScris: Joi Feb 04, 2016 1:42 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 19, 2013 12:54 pm
Mesaje: 437
alin pitters scrie:
Albert scrie:
Cum ziceam, o falsa problema :lol:

Nu mi se pare de loc falsa, ramane una reala, ce facem cu insemnele din poze, le bluram, dam mp sa cerem voie sa postam o poza daca avem insemne?

Tocmai asta spuneam si eu ca e destul de greu sa cenzurezi tot. O poza cu firma sau o semnatura nu inseamna (mai) nimic, din punctul meu de vedere. Daca omul o da de gard cu ce scrie poa' sa fie ca o masina de NASCAR tot un diletant va ramane. Mai sunt cei din categoria fanilor vreunei firme care vor rupe forumu-n doua, indiferent daca au semnatura sau alte "insemne " :)
alin pitters scrie:
Poate pentru tine care nu ai poze :))...

Ei n-am...am gramada. Doar aleg sa nu le expun pe forumuri.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cenzura pe forum
MesajScris: Mar Mar 15, 2016 3:13 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Sep 07, 2014 8:36 pm
Mesaje: 9
Pentru mine lucrurile sunt clare- atunci cand te inscrii pe un astfel de forum, esti obligat sa-i respecti regulamentul, cu toate interdictiile cuprinse de acesta(determinate de interese comerciale, publicitate, etc.). Atunci cand nu cunosti suficient regulamentul sau il incalci, administratorii acestuia au dreptul sa intervina. Cu o apreciere personala-maniera in care se intervine poate fi mai eleganta decat cea descrisa anterior.
Va doresc tuturor mai putina incrancenare si...fire intinse.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 40 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: