CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 12:57 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 86 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Piata din Romania
MesajScris: Mar Ian 26, 2016 2:29 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iun 11, 2013 1:48 pm
Mesaje: 561
Localitate: Timisoara
alin pitters scrie:
Roby Solticzki scrie:
Asa-i. Si alti pescari care au pescuit p-acolo si au postat poze si articole pe ici pe colo au contribuit..... ;)


Pana nu a aparut Vlad in peisaj controversele pe forumuri nu au incetat, spun asta exact fiindca am fost implicat direct. A fost daca vrei ca si cand....s-a apasat pe un buton si s-a stins lumina. :)
Eu am fost surprins de efect, toata stima!

Stiu discutiile Aline.

_________________
slowly we rot....by Obituary


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Piata din Romania
MesajScris: Mar Ian 26, 2016 2:33 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Noi 04, 2013 7:15 pm
Mesaje: 510
Roby Solticzki scrie:
alin pitters scrie:
Roby Solticzki scrie:
Asa-i. Si alti pescari care au pescuit p-acolo si au postat poze si articole pe ici pe colo au contribuit..... ;)


Pana nu a aparut Vlad in peisaj controversele pe forumuri nu au incetat, spun asta exact fiindca am fost implicat direct. A fost daca vrei ca si cand....s-a apasat pe un buton si s-a stins lumina. :)
Eu am fost surprins de efect, toata stima!

Stiu discutiile Aline.


Acum ca l-am tot laudat pe Vlad sa-l si critic :)
Mi-ar place asa cum mai cere unul altul, sa mai lase in parcare barca si sa revina si la ceva emisiuni facute de pe mal :)
Poate se gandeste in acest sezon la aceasta abordare :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Piata din Romania
MesajScris: Mar Ian 26, 2016 3:37 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Dupa parerea mea, avem un interes comun ca lacurile sa prospere.

Scopul topicurilor pe care le deschid pe forum despre asemenea subiecte nu e sa treaca iarna mai repede, este sa intelegem la ce nivel suntem si ce solutii exista pentru a progresa. Daca lacurile se dezvolta, vom avea conditii mai bune, lacuri mai multe, preturi mai mici.

Discutati cu administratorii lacurilor pe care mergeti la pescuit, explicati-le ca pot castiga mai multi bani (e un argument esential) facand diverse lucruri, de la amenajari la promovare, cu conditia sa fie facute la un nivel profesionist. Dati-le ca exemplu alte lacuri. In mod cert, multi nu vor intelege imediat ce le spuneti, dar daca repetati mesajul e posibil sa inteleaga. Proprietarii au lacurile, noi avem informatia. Daca gasim o formula de colaborare, vom avea cu totii de castigat.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Piata din Romania
MesajScris: Mar Ian 26, 2016 4:01 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 13, 2014 12:40 pm
Mesaje: 305
Localitate: Cluj-Napoca
Observ ca toate discutiile legate de situatia pescuitului in Romania se invart in jurul catorva idei: nu avem lacuri si de aceea nu avem pescari sau invers, avem lacuri dar patroni nu stiu sa faca profit, avem pescari dar marea majoritate sunt "mancatori de peste", proasta promovare a fenomenului, nivelul de trai din Romania si mentalitatea celor care traiesc aici.

Asa, si? Ce ar trebui facut concret ca ceva sa se schimbe si aici ma refer la pescuit?

Lacuri precum Varlaam, Sanpaul si mai sunt cateva exemple de acest gen au aparut datorita unor conjucturi favorabile iar sansele ca planetele sa se alinieze in cazul altor lacuri sunt destul de mici.

Parerea mea este ca totul pleaca de la civilizatie si din acest motiv numarul pescarilor siimplicit a lacurilor este mic si va ramane in continuare la fel. Stiu, civilizatia se face prin legi si prin respectarea la sange a acestora. Asa a ajuns si occidentul, inclusiv in domeniul pescuitului, sa fie la nivelul la care este astazi. Dar daca ma uit la ce se intampla in Romania nu cred ca se va schimba ceva prea curand. Legi avem de mult timp doar ca ne bagam piciorul in ele asa ca suntem noi mai smecheri.

Poate aparitia unor mici comunitati de pescari in cat mai multe locuri din tara, care sa impartaseasca aceleasi idei si principii legate de pescuitul la crap, si care sa promoveze aceasta pasiune comuna sa reuseasca sa atraga mai multi pescari in jurul lor si ar putea influenta transformarea sau aparitia unor lacuri in cat mai multe zone din tara. Dar inainte de asta ar trebui sa lasam la o parte orgolile si "piticii" care ne dezbina si pe cei putini care suntem acum.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Piata din Romania
MesajScris: Mar Ian 26, 2016 4:19 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Cazul Varlaam este foarte rar, pentru ca s-au aliniat stelele si a aparut lacul asta. Oricare din factori daca nu se indeplinea, lacul nu exista.

In momentul de fata au ramas multi administratori din garda veche, pe care e foarte greu sa ii schimbi. Lor le convine sa scoata 1000 - 2000 eur / luna, in conditiile in care 1/4 din peste este furat. Este exact ca atunci cand ai un singur loc de munca pentru 20 de ani, ramai oarecum blocat pe acel loc de munca, iti e foarte greu sa mai evoluezi sau sa te schimbi. Asa sunt si ei, blocati in timp, acum 15 ani. Mai sunt si cei care au avut super lac C&R si a fost de ajuns sa vina unul sau doi si in 3 luni s-a furat 3/4 din pestele mare, iar respectivul pe buna dreptate nu mai vrea sa faca C&R. Nu toti sunt asa, dar marea majoritate asa sunt, iar pe multi ii inteleg.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Piata din Romania
MesajScris: Mar Ian 26, 2016 5:16 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Roby Solticzki scrie:
Vlad, Madalin si Brad sunt un caz fericit, poate mai sunt cativa in tara asta care-i numeri pe degetele de la o mana....din pacate.
N-aș dramatiza chiar atât de mult. Refuz să cred că în țara asta au rămas numai câțiva oameni de calitate.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Piata din Romania
MesajScris: Mar Ian 26, 2016 10:40 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
Vlad Pavlovici scrie:
Ionut, daca am fi avut discutia asta acum trei ani, mi-ai fi spus ca nu e posibil sa apara un lac de tip Varlaam (din motivele pe care le prezinti mai sus)


Nu ca e imposibil, ci ca e foarte improbabil. N-aveam cum sa-mi inchipui ca exista, repet, un loc, unde atatea lucruri vitale sa se potriveasca, concomitent. Unul daca lipsea, la revedere!

Ca e posibil sa mai existe lacuri asemanatoarei? E evident ca exista, unul l-ai aratat chiar tu. Bine, doar la prima vedere seamana, pentru ca s-ar putea ca populatia de crap din acel lac sa fie, eu stiu, de 10 ori mai mica decat cea de la Varlaam. Ma rog, oricum acesta iese din discutie. Altele pot avea totpografia atat de diferita, incat pretul pentru paza lor sa fie prohibitiv. Etc. Doar ca simpla lor existenta, nu e de ajuns, ba, din contra!

Fie vorba intre noi, eu, oricum, nu sunt foarte optimist nici in cea ce priveste viitorul proiectului de la Varlaam, daca nu vin si alte lacuri din spate. Exista acum o efervescenta de moment (2, 3, 4 ani) printre putinii pescari C&R, carora, parca Mos Craciun le-a dat, din senin, cadoul perfect. Fara alte lacuri similare, care sa sustina fenomenul, acestia isi vor pierde rapid interesul de a pescui perpetuu pe unul si acelasi lac. Ma rog, vom trai si vom vedea, mi-as dori sa ma insel. Dar 2, 3, 4 lacuri, mari si late, sunt insuficiente sa sustina fenomenul si, cu cat vremea trece si nu apar si altele, cele existente o vor duce din ce in ce mai greu.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Piata din Romania
MesajScris: Mar Ian 26, 2016 11:07 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
"Lacul ascuns" nu are densitatea de crap din Varlaam, are o densitate de crap mult mai mica. Il consider un lac mai dificil decat sectorul B, iar sectorul A e floare la ureche prin comparatie. Dar e un lac cu cateva atu-uri importante si, daca proprietarul ar fi fost interesat sa-l deschida si daca mi-ar fi permis sa dezvolt un proiect pentru el, sunt sigur ca l-as fi putut face sa fie rentabil mergand pe aceeasi linie ca si Varlaam.

De-a lungul anilor, am vazut cateva lacuri care ar fi putut fi o mina de aur - si pentru proprietari, si pentru clienti - daca ar fi fost bine administrate si promovate. Lacurile respective au "murit" intre timp. Am incercat sa discut cu unii proprietari si sa le explic ca, daca ar avea o alta abordare, ar avea alte incasari. Degeaba. Sunt putini cei care, pe banii lor, accepta sa lucreze dupa ideile altora. Disparitia lacurilor respective nu inseamna insa ca pescuitul in sistem catch & release nu poate fi rentabil.

In mod sigur, vor continua sa apara lacuri noi si nu pot decat sa sper ca oamenii care le vor administra au invatat ceva din greselile facute de alte lacuri.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Piata din Romania
MesajScris: Mar Ian 26, 2016 11:38 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
Citat:
"Lacul ascuns" nu are densitatea de crap din Varlaam, are o densitate de crap mult mai mica. Il consider un lac mai dificil decat sectorul B, iar sectorul A e floare la ureche prin comparatie. Dar e un lac cu cateva atu-uri importante si, daca proprietarul ar fi fost interesat sa-l deschida si daca mi-ar fi permis sa dezvolt un proiect pentru el, sunt sigur ca l-as fi putut face sa fie rentabil mergand pe aceeasi linie ca si Varlaam.


Vlad, tocmai pentru ca era mai greu decat sectorul B de la Varlaam, eu cred ca n-ar fi putut sa fie rentabil. Sectorul B, iata, a fost "stricat" (in opinia mea), pentru ca nu erau destui clienti care sa accepte provocarea.

Daca sunt putini pescari in Romania care sa accepte, in anumite conditii, pescuitul C&R, probabil sunt (cu un ordin de marime) mai putini pescari care sa accepte sa stea zile bune pe un lac in asteptarea unei trasaturi, stiind ca pe acel lac pestii chiar sunt rari si greu de prins.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Piata din Romania
MesajScris: Mie Ian 27, 2016 9:00 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Ionut-Paul scrie:
Vlad, tocmai pentru ca era mai greu decat sectorul B de la Varlaam, eu cred ca n-ar fi putut sa fie rentabil.

Asa spunea lumea si despre Varlaam, la inceput. Chiar si prietenii pe care i-am invitat la teste, inainte ca lacul sa se deschida, si carora le-am explicat ce vreau sa fac erau sceptici.

Ionut-Paul scrie:
Sectorul B, iata, a fost "stricat" (in opinia mea), pentru ca nu erau destui clienti care sa accepte provocarea.

De curiozitate, ai pescuit pe sectorul B - sau pe Varlaam - pana acum? Te astept la sectorul B cand vine primavara si iti povestesc la fata locului ce s-a intamplat pana acum si ce urmeaza sa se intample. S-ar putea sa iti schimbi parerea.

Ionut-Paul scrie:
Daca sunt putini pescari in Romania care sa accepte, in anumite conditii, pescuitul C&R, probabil sunt (cu un ordin de marime) mai putini pescari care sa accepte sa stea zile bune pe un lac in asteptarea unei trasaturi, stiind ca pe acel lac pestii chiar sunt rari si greu de prins.

1% din milionul lui Albert sunt suficienti. :)

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 86 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: