CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Apr 19, 2024 11:34 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 86 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Piata din Romania
MesajScris: Mar Ian 26, 2016 1:38 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Stelian Tankó scrie:
Imi pare rau s-o spun, insa ceea ce ne desparte la modul real de pietele din vest, incepand cu Ungaria, este nivelul de civilizatie.

Cand ne vom schimba in mai bine, in din ce in ce mi bine, atunci vom vedea si dezvoltarea baltilor si a pescuitului asa cum il vrem.
Stelian,

Eu nu aș fi așa de pesimist. Vlad, Mădălin și Brad ne pot confirma că și pe Varlaam au încercat să vină fel de fel de pescari "rupți". Dacă regulamentul e clar și oamenii care administrează lacul sunt vigilenți și fermi, nu prea mai contează cât de necivilizat este pescarul: ori înțelege să se conformeze, ori pleacă (sau nici nu ajunge să pescuiască vreodată acolo). Mădălin și Brad îi filtrează direct de la telefon (sau atunci când vin să vadă cum este lacul) pe cei "indezirabili" .

Vlad a dat exemple din regulamentele lacurilor din Anglia și unele am putea spune că sunt "draconice" dar ceea ce contează este ca regulamentul să se aplice pentru toată lumea.

Legat de asta: de ce neamțul la el pe autostradă (unde nu există limită de viteză), nu depășește 100km/h dacă, să zicem, pe un anumit tronson este instituită o limită de viteză? Deoarece știe că sunt foarte mari șansele (spre 100%) să-și ia amendă.

În concluzie, administratorii sunt cei care fac diferența: vrei să ai civilizație pe baltă, ai grijă să fie respectat regulamentul. Vrei să îți rămână peștele în baltă, trebuie să-l păzești.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Piata din Romania
MesajScris: Mar Ian 26, 2016 1:54 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iun 11, 2013 1:48 pm
Mesaje: 564
Localitate: Timisoara
Victor Costache scrie:
Stelian Tankó scrie:
Imi pare rau s-o spun, insa ceea ce ne desparte la modul real de pietele din vest, incepand cu Ungaria, este nivelul de civilizatie.

Cand ne vom schimba in mai bine, in din ce in ce mi bine, atunci vom vedea si dezvoltarea baltilor si a pescuitului asa cum il vrem.
Stelian,

Eu nu aș fi așa de pesimist. Vlad, Mădălin și Brad ne pot confirma că și pe Varlaam au încercat să vină fel de fel de pescari "rupți". Dacă regulamentul e clar și oamenii care administrează lacul sunt vigilenți și fermi, nu prea mai contează cât de necivilizat este pescarul: ori înțelege să se conformeze, ori pleacă (sau nici nu ajunge să pescuiască vreodată acolo). Mădălin și Brad îi filtrează direct de la telefon (sau atunci când vin să vadă cum este lacul) pe cei "indezirabili" .

Vlad a dat exemple din regulamentele lacurilor din Anglia și unele am putea spune că sunt "draconice" dar ceea ce contează este ca regulamentul să se aplice pentru toată lumea.

Legat de asta: de ce neamțul la el pe autostradă (unde nu există limită de viteză), nu depășește 100km/h dacă, să zicem, pe un anumit tronson este instituită o limită de viteză? Deoarece știe că sunt foarte mari șansele (spre 100%) să-și ia amendă.

În concluzie, administratorii sunt cei care fac diferența: vrei să ai civilizație pe baltă, ai grijă să fie respectat regulamentul. Vrei să îți rămână peștele în baltă, trebuie să-l păzești.

Mare dreptate ai, insa vezi tu, pentru asta trebuie sa iti petreci foarte, foarte mult timp pe balta, tu, ca patron, sau administrator, sau sa ai niste oameni de mare incredere care, atunci cand tu lipsesti, sa-si faca treaba ca la carte, sa se implice. Dar pentru asta trebuie sa fie si stimulati, in primul rand financiar, si chiar si in alte moduri, ceea ce multi patroni nu fac ( sa nu isi diminueze castigurile...apropos de alte discutii legate de imbogatirea peste noapte). Vlad, Madalin si Brad sunt un caz fericit, poate mai sunt cativa in tara asta care-i numeri pe degetele de la o mana....din pacate. Vorba colegilor, trebuie sa treaca mult timp pentru a se schimba ceva in tara asta.
Legat de Varlaam si Sanpaul, respectele mele pentru ceea ce s-a facut acolo. ;)

_________________
slowly we rot....by Obituary


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Piata din Romania
MesajScris: Mar Ian 26, 2016 2:06 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Dec 13, 2013 12:20 am
Mesaje: 160
Localitate: cluj-napoca
Din punctul meu de vedere cea mai mare greseala a lacurilor ( spun la mod general patron, administratie....) e ca nu se promoveaza corect. Nu au poze de calitate, site-uri facute cum trebuie, colaborari cu pescari cunoscuti etc. Daca nu stie nimeni de ei ce pescari sa mearga? Si urmatorul lucru sunt serviciile oferite.

_________________
http://claudiucutus.blogspot.ro/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Piata din Romania
MesajScris: Mar Ian 26, 2016 2:08 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iun 11, 2013 1:48 pm
Mesaje: 564
Localitate: Timisoara
Claudiu Cutus scrie:
Din punctul meu de vedere cea mai mare greseala a lacurilor ( spun la mod general patron, administratie....) e ca nu se promoveaza corect. Nu au poze de calitate, site-uri facute cum trebuie, colaborari cu pescari cunoscuti etc. Daca nu stie nimeni de ei ce pescari sa mearga? Si urmatorul lucru sunt serviciile oferite.

Si chestia asta tot bani implica. ;)

_________________
slowly we rot....by Obituary


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Piata din Romania
MesajScris: Mar Ian 26, 2016 2:12 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Dec 13, 2013 12:20 am
Mesaje: 160
Localitate: cluj-napoca
Roby Solticzki scrie:
Claudiu Cutus scrie:
Din punctul meu de vedere cea mai mare greseala a lacurilor ( spun la mod general patron, administratie....) e ca nu se promoveaza corect. Nu au poze de calitate, site-uri facute cum trebuie, colaborari cu pescari cunoscuti etc. Daca nu stie nimeni de ei ce pescari sa mearga? Si urmatorul lucru sunt serviciile oferite.

Si chestia asta tot bani implica. ;)

Daca esti patron si nu ai foarte multi bani pentru reclama poti invita la pescuit cativa pescari mai cunoscuti sa pescuiasca la tine gratuit cu conditia sa faca niste poze frumoase cu pestii (daca au capturi) si sa le posteze undeva unde le poate vedea lumea ( exemplu un forum) Asta nu implica multi bani, sau mai sunt si alte variante.

_________________
http://claudiucutus.blogspot.ro/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Piata din Romania
MesajScris: Mar Ian 26, 2016 2:13 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Noi 04, 2013 7:15 pm
Mesaje: 510
Claudiu Cutus scrie:
Din punctul meu de vedere cea mai mare greseala a lacurilor ( spun la mod general patron, administratie....) e ca nu se promoveaza corect. Nu au poze de calitate, site-uri facute cum trebuie, colaborari cu pescari cunoscuti etc. Daca nu stie nimeni de ei ce pescari sa mearga? Si urmatorul lucru sunt serviciile oferite.


Foarte corect!
Sanpaul nu ar fi reusit sa fie acolo unde e locul fara ajutorul lui Vlad. A fost un castig imens pentru lac faptul ca au inceput sa colaboreze.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Piata din Romania
MesajScris: Mar Ian 26, 2016 2:15 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Dec 13, 2013 12:20 am
Mesaje: 160
Localitate: cluj-napoca
Ideea e ca solutii sunt pentru orice buget, fara promovare din punctul meu de vedere nu poti atrage un numar mare de clienti.

_________________
http://claudiucutus.blogspot.ro/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Piata din Romania
MesajScris: Mar Ian 26, 2016 2:19 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iun 11, 2013 1:48 pm
Mesaje: 564
Localitate: Timisoara
alin pitters scrie:
Claudiu Cutus scrie:
Din punctul meu de vedere cea mai mare greseala a lacurilor ( spun la mod general patron, administratie....) e ca nu se promoveaza corect. Nu au poze de calitate, site-uri facute cum trebuie, colaborari cu pescari cunoscuti etc. Daca nu stie nimeni de ei ce pescari sa mearga? Si urmatorul lucru sunt serviciile oferite.


Foarte corect!
Sanpaul nu ar fi reusit sa fie acolo unde e locul fara ajutorul lui Vlad. A fost un castig imens pentru lac faptul ca au inceput sa colaboreze.

Asa-i. Si alti pescari care au pescuit p-acolo si au postat poze si articole pe ici pe colo au contribuit..... ;)

_________________
slowly we rot....by Obituary


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Piata din Romania
MesajScris: Mar Ian 26, 2016 2:21 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Noi 04, 2013 7:15 pm
Mesaje: 510
Tot apropo de promovari:
spunea cineva ca cele ce au promovat pescuitul la crap sunt concursurile, eu nu sunt de acord de loc, concursurile au promovat ca o bila de 50 lei/kg e una ieftina si ca pescuitul la liber cu taxa de 100 lei e unul scump, mai bine iesi la un concurs.
Drept urmare asta avem: bile scumpe care par ieftine si putine lacuri.
Pestii se prind la bile bune nu de pe lacuri cu pesti :)

E un sistem de valori implementat bolnav, adica poti pune o echivalenta intre 1,2 kg de bile si o zi de pescuit? care e munca si valoarea din spatele fiecaruia?


Ultima oară modificat de alin pitters pe Mar Ian 26, 2016 2:25 pm, modificat de 2 ori în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Piata din Romania
MesajScris: Mar Ian 26, 2016 2:24 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Noi 04, 2013 7:15 pm
Mesaje: 510
Roby Solticzki scrie:
Asa-i. Si alti pescari care au pescuit p-acolo si au postat poze si articole pe ici pe colo au contribuit..... ;)


Pana nu a aparut Vlad in peisaj controversele pe forumuri nu au incetat, spun asta exact fiindca am fost implicat direct. A fost daca vrei ca si cand....s-a apasat pe un buton si s-a stins lumina. :)
Eu am fost surprins de efect, toata stima!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 86 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: