CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 11:17 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 86 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Piata din Romania
MesajScris: Mie Ian 27, 2016 11:41 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Adrian Botin scrie:
Hai sa ne intelegem, despre care proprietari de lacuri vorbim? Despre cei care vor sa-si duca afacerea in zona c&r si (semi) esueaza sau de proprietarii de lacuri despre care bine vorbea Ionut mai sus: taxa x, luat peste acasa, si pescari la capacitate maxima pe lac? Ca pentru acestia din urma nu vad de ce ar intra intr-un domeniu c&r pe care nu-l cunosc (sau de ce ar angaja pe cineva care sa le arate drumul) daca le merge bine aruncand in balta 2 tone de caras si ciortan, iar romanii se omoara la intrare pentru un loc pe balta pentru a pleca cu ce prinde acasa.

Vorbim de orice proprietar de lac care fie ca se gandeste sa isi deschida lacul la pescuit si nu stie ce strategie sa adopte, fie ca are deja lacul deschis la pescuit si nu e multumit de felul in care merg lucrurile.

De cate ori am avut ocazia sa discut cu un proprietar de lac care mi-a cerut parerea, i-am prezentat mai multe posibilitati de a rentabiliza lacul din pescuit. Chiar daca popularea cu ciortan e solutia cea mai simpla si promite un castig rapid, nu toti proprietarii de lac sunt interesati de ea, din diverse motive.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Piata din Romania
MesajScris: Mie Ian 27, 2016 12:18 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Vlad, cresi ca Varlaam ar fi functionat daca era la 100 km de Bucuresti? Eu sincer nu cred ca era bataia care e acum pe lac. Sunt prea multe lucruri pe care trebuie sa le indeplineasca un lac pt a fi de succes. Tocmai din cauza asta multe au dat faliment sau s-au retras de pe piata c&r. Se observa cat de greu este sa se rentabilizeze si sectorul B de la Varlaam, dar un lac unde proprietarul nu are bani de investit. Sunt 2 lucruri care se bat cap in cap, lacurile nu au pescari corecti, iar pescarii nu au lacuri cu peste mare.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Piata din Romania
MesajScris: Mie Ian 27, 2016 12:32 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Matei Niteanu scrie:
Vlad, cresi ca Varlaam ar fi functionat daca era la 100 km de Bucuresti?

Fara discutie ca ar fi functionat. Sanpaul, care aproape ca nu are piata locala si unde taxele sunt mai mari decat la Varlaam, iar pestele e mai mic (dar mai mult), functioneaza bine. Cea mai apropiata comunitate crapista importanta e la Brasov, care e la vreo 80-90km distanta, si totusi multi brasoveni se duc la Sanpaul. Vin clienti si de la distante duble sau triple. Cand Sanpaul sau Varlaam vor avea crapi mai mari decat au acum, vor avea si mai multi clienti.

Aveti incredere in ce va spun - lacurile cu crap mare, bine administrate si bine promovate, pot castiga multumitor si e loc pe piata si pentru alte lacuri.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Piata din Romania
MesajScris: Mie Ian 27, 2016 12:35 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iun 11, 2013 1:48 pm
Mesaje: 561
Localitate: Timisoara
Matei Niteanu scrie:
Vlad, cresi ca Varlaam ar fi functionat daca era la 100 km de Bucuresti? Eu sincer nu cred ca era bataia care e acum pe lac. Sunt prea multe lucruri pe care trebuie sa le indeplineasca un lac pt a fi de succes. Tocmai din cauza asta multe au dat faliment sau s-au retras de pe piata c&r. Se observa cat de greu este sa se rentabilizeze si sectorul B de la Varlaam, dar un lac unde proprietarul nu are bani de investit. Sunt 2 lucruri care se bat cap in cap, lacurile nu au pescari corecti, iar pescarii nu au lacuri cu peste mare.

Matei, noi mergem in Bosnia, Croatia, Serbia sau Ungaria pt un lac bun....crezi ca 100-200 km era o problema pt bucuresteni?

_________________
slowly we rot....by Obituary


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Piata din Romania
MesajScris: Mie Ian 27, 2016 1:42 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Vlad Pavlovici scrie:
Matei Niteanu scrie:
Vlad, cresi ca Varlaam ar fi functionat daca era la 100 km de Bucuresti?

Fara discutie ca ar fi functionat. Sanpaul, care aproape ca nu are piata locala si unde taxele sunt mai mari decat la Varlaam...
Lacul Sărulești de acum vreo 10-15 ani este un alt exemplu. Nu doar că veneau pescari de la 100km distanță dar era plin de pescari străini (deci mii de km distanță).

Un lac care are exemplare capitale și este bine promovat nu se adresează exclusiv pescarilor din România.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Piata din Romania
MesajScris: Mie Ian 27, 2016 7:21 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Noi 10, 2015 7:49 pm
Mesaje: 61
Daca tot vorbim despre propietari de lacuri si ii criticam ,de-ce nu vorbim si despre noi pescarii.Oare cati dintre cei care se lauda ca sunt pescari de catch and release,sunt intradevar astfel de pescari.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Piata din Romania
MesajScris: Mie Ian 27, 2016 8:39 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Oct 18, 2013 7:47 pm
Mesaje: 254
suly scrie:
Daca tot vorbim despre propietari de lacuri si ii criticam ,de-ce nu vorbim si despre noi pescarii.Oare cati dintre cei care se lauda ca sunt pescari de catch and release,sunt intradevar astfel de pescari.


Nu inteleg foarte bine ce vrei sa spui, si unii si altii fac parte din "piata de crap".

Pentru mine pescuitul reprezinta o modalitate perfecta de a ma relaxa, de a-mi reface bateriile in mijlocul naturii in incercarea de a pune pe salteaua de primire un nou trofeu. Pescuitul in regim c&r presupune in primul rand sa iubesti natura, sa pretuiesti momentele deosebite pe care ti le ofera iar eliberarea pestelui prins nu este altceva decat consecinta fireasca a acestor sentimente. Nu cred ca poate fi un motiv de lauda, tare mi-e ca "laudarosii" nu sunt cei mai originali practicanti.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Piata din Romania
MesajScris: Mie Ian 27, 2016 8:59 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
suly scrie:
Oare cati dintre cei care se lauda ca sunt pescari de catch and release,sunt intradevar astfel de pescari.


Sa fii pescar de catch & release nu e nici motiv de lauda si nici de rusine. E o optiune si atat.

Intr-o tara in care pestele se mananca, nu e cazul sa facem din sistemul catch & release o religie.

Sistemul trebuie privit ca o metoda eficienta de a avea lacuri cu crap mare. In afara lacurilor pescuite in sistem catch & release, sunt destule lacuri de ciortan unde poti sa iei peste acasa. La fel cum poti sa iei peste de pe ape publice, in limitele prevazute de lege.

Piata de crap, de care vorbim pe acest topic, nu creste numai cu pescuitul catch & release. Creste si din pescuitul cu retinere. Dar pe forumul asta ne intereseaza pescuitul la crap, nu la ciortan, si suntem in favoarea sistemului catch & release si a lacurilor de peste mare.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Piata din Romania
MesajScris: Mie Ian 27, 2016 9:23 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Noi 10, 2015 7:49 pm
Mesaje: 61
Pai problema cea mai mare vine de-la pescari,daca majoritatea celor dedicati acestui stil de pescuit ar fi adevarati pescari c&r, patronii lacurilor nu ar mai sta cu frica ca le furam sau mutilam pesti din lac,asa cum din pacate am avut ocazia sa vad . Ptr mine cel putin pescuitul nu inseamna doar a merge undeva sa prind peste,ma intereseaza in aceeasi masura sa fiu intr-un loc curat,linistit unde pot sa imi reincarc bateriile ,un loc unde pot sa-ma relaxez ,un loc de unde sa nu plec mai nervos decat am fost cand am venit.Iar pe pesti i-am putea trata ca pe niste prieteni care ne-au ajutat sa ne indeplinim aceste dorinte,pacat doar ca la noi deocamdata sunt doar vise


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Piata din Romania
MesajScris: Mie Ian 27, 2016 9:35 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Noi 10, 2015 7:49 pm
Mesaje: 61
Ca o parenteza Vlad ,tot respectul pentru ceea ce faci in promovarea pescuitului c&r in romania ,daca am avea mai multi pescari ca tine ar fi o puternica sursa de influenta pentru generatia noua ,care ar scapa de mentalitatea ca daca mergi la pescuit trebuie sa mergi acasa cu traista plina.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 86 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: