CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Apr 25, 2024 4:13 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 86 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 9  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Piata din Romania
MesajScris: Mar Ian 26, 2016 12:02 am 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
Vlad Pavlovici scrie:
suly scrie:
Nu stiu cati romani cu bani ar fi interesati sa investeasca cateva sute de mii de euro intr-un lac si sa isi ia o gramada de probleme pe cap .


Daca pui problema in felul asta, evident ca niciunul.

Exista insa oameni care au deja lacuri si nu stiu cum sa scoata profit din ele.


Pai asta e problema. Cei care deja au lacurile, nu stiu, sau, mai degraba, nu vor/n-au chef sa-si bata capul sa scoata profit din ele prin pescuitul C&R. Mai ales ca le lipseste ingredientul principal: pestele (vorbim de peste de dimensiuni si in cantitati care sa atraga pescarii C&R). Altii care, poate, vor si stiu, n-au lacuri, si atunci chiar trebuie sa investeasca sute de mii de euro.

Cea mai de succes afacere in domeniu in judetul Prahova, de exemplu, este un lac care are o medie, in sezon, de minimum 25 de pescari non-stop pe balta, 24 de ore din 24 (in weekend sunt cate 50-60 sau chiar mai multi). Taxe: 60 de lei pescuit/12 ore (24 de ore 120 de lei) + 60 de lei taxa de plantat cu vaporasul, 6 lansete! :)

Secretul acestei afluente de pescari la nivelul acesta al taxelor? Iei acasa tot ce prinzi, indiferent de cantitate. Si sa nu credeti ca mai mult de 10% dintre pescari prind cine stie ce pe balta aia (are o latime maxima de cca 700 de m si o suprafata de 70 de ha, deci nu e usor de pescuit, iar folosirea barcii e interzisa). Doar ca cei 10% care prind (deseori cu zecile de kg la o partida) sunt o reclama excelenta pentru ceilalti, care, atrasi de mirajul unei partide cu zeci de ciortani prinsi, revin mereu pe balta si mai dau si sfoara-n tara. In plus, carasul e la liber si, nu de putine ori, oamenii pleaca cu juvelnice pline, fara nici un crap (culmea, nu stau mai mult de 5-6 ore, dar platesc 60 de lei!). Daca incerci sa le povestesti ca mai bine ar da 60 de lei/12 ore pe o balta unde ar avea sansa sa prinda cativa crapi sariti de 2 cifre, nu ciortani, dar cu conditia sa-i elibereze, se uita la tine ca la un extraterestru. Nici nu incape discutie sa le mai explici si despre reguli si regulament strict. Ce sa mai zica cand vad rod-podul, niste ultegre, spombul, cortul, scaunul/patul de pescuit si pop-up-urile! "A, bre, astia "e" profesionisti, nu vezi ca "pescuieste" doar cu 4 lansete, cu un singur "ac" si arunca mai departe decat plantez eu cu saracia aia de vaporas"?

Baietii fac un calcul simplu, aduna, aproximativ, cantitatea de peste prinsa si, la momentul potrivit, 2-3-4 saptamani, mai populeaza cu cate 1-2 tone de peste - ciortan 2-3-4 kg - (au si 2 bazine separate pentru cresterea puietului). Si, uite asa, au scapat de toata bataia de cap cu paza pescarilor, cu controlul monturilor, bagajelor si ale juvelnicelor (singura problema e cu braconierii din zona, pe care se pare ca au reusit sa-i potoleasca). Nu tu curent, nu tu pontoane, au refacut anul trecut drumul, nici vorba de dusuri, 2 toalete ecologice mari si late, pace si prietenie, vand ciortanul de 2 -3 kg in medie cu peste 25 de lei/kg :P

Astfel de clienti reprezinta 99% din piata pescuitului la crap in Romania.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Piata din Romania
MesajScris: Mar Ian 26, 2016 12:10 am 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
P.S. la comentariul anterior: ti se elibereaza, fara exceptie, la fiecare partida, bon fiscal! :P


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Piata din Romania
MesajScris: Mar Ian 26, 2016 8:46 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Ionut, daca am fi avut discutia asta acum trei ani, mi-ai fi spus ca nu e posibil sa apara un lac de tip Varlaam (din motivele pe care le prezinti mai sus), iar eu ti-as fi spus ca e posibil. Acum iti spun ca e posibil sa mai apara si altele.

Ca sa fie rentabil din pescuit sportiv, un lac poate sa se adreseze pescarilor de ciortan luat acasa, poate sa faca populari si concursuri sau poate sa urmeze modelul Varlaam. Daca lacul e bine administrat, toate trei abordarile produc bani. Ce drum alege fiecare lac depinde de ce vrea proprietarul, de tipul lacului, de sumele care pot fi investite, de asezarea geografica, de infrastructura si de alti factori.

Daca avem un milion de pescari (aici il cau sursa de informatie pe Albert) si 1% cauta un pescuit de calitate, in sistem catch & release, avem 10.000 de potentiali clienti, ceea ce nu e putin.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Piata din Romania
MesajScris: Mar Ian 26, 2016 10:45 am 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 01, 2015 4:42 pm
Mesaje: 274
Localitate: Timisoara
https://m.youtube.com/watch?v=f6DYVBdo6TM

Imaginativa ca 90% din pescarii din Romania sau chiar mai multi sunt exact ca cei trei indivizi de pe mal.Urmariti partea in care Hank incearca sa le explice filozofia C&R.Toata treaba vi se va parea foooaaarte familiara...din pacate.
In aceste conditii greu sa razbesti la noi cu o balta C&R,dar nu imposibil.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Piata din Romania
MesajScris: Mar Ian 26, 2016 10:49 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 19, 2013 12:54 pm
Mesaje: 437
Vlad Pavlovici scrie:
Daca avem un milion de pescari (aici il cau sursa de informatie pe Albert) ...

Nu ma lua, io-s mai pesimist de felul meu.
Sa revenim la piata. Mai incerc o comparatie:
Conform unor sondaje(multe) sunt sute de mii de suporteri stelisti.Majoritatea au tricouri cu Steaua,
Magazinul oficial vinde 1000 tricouri/an.
Englezu' care vinde tricouri face un studiu succint si apoi spune ca nu-i piata sa faca si sa vanda in Romania.
Cam asa si cu pescuitu'.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Piata din Romania
MesajScris: Mar Ian 26, 2016 11:04 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Noi 04, 2013 7:15 pm
Mesaje: 510
Desi nu impartasesc aceleasi filozofii in general cu Ionut de data asta trebuie sa-i dau dreptate.
Asta e publicul din Romania.

Ca se poate este o alta poveste, dar trebuie sa ai alte alternative de supravietuire a afacerii in primii 2-3 ani. Stiu cat de greu le-a fost celor de la Sanpaul pana sa isi pozitioneze lacul unde trebuie. Acum 3 ani erau singuri impotriva tuturor cand cereau 100 lei/24 ore, cu pescari care acum sunt aici si se dau mari adepti c&r am avut controverse pe forumuri de genul ca dincolo e 50 lei taxa si iau pestele acasa. Ca e ipocrizie sau evolutie, imi place sa cred ca e a doua varianta.
Doar faptul ca au avut si alte alternative de a face profit le-a asigurat succesul.

Mie nu mi-a venit sa cred acum 2 ani ca un lac de langa Cluj a trecut in tabara pescuitului cu retinere(Santejude) fiindca nu avea clientela pentru c&r. Ai impresia ca romanii cuceresc ungaria cand e vb de pescuit, dar in fond sunt destul de putini si care fac doua maxim trei sesiuni pe an pe Harsany/Nagykallo/Merenye...Ai doar impresia de mult...
Concluzia mea este ca desi am avea mai multe lacuri c&r acestea nu ar avea public, cauza e saracia si lipsa de promovare.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Piata din Romania
MesajScris: Mar Ian 26, 2016 11:50 am 
Neconectat

Membru din: Lun Mai 13, 2013 10:20 am
Mesaje: 282
Ciudat este ca nu avem foarte multe lacuri nici macar cu regim de retinere. Ma refer la lacuri cu o suprafata de minim 5 ha si cu pesti intre 1 si 5 kg. In jurul Timisoarei nu stiu daca sunt 3 lacuri care sa indeplineasca aceste cerinte, ce sa mai vorbim de c&r.
Oricum, pescuitul c&r nu prinde la foarte multi pescari datorita mentalitatii. Parerea mea. Ne mai trebuie cativa zeci de ani de educatie in spiritul c&r. Pur si simplu romanul este obisnuit sa duca peste acasa......cat de mult poate.
Eu am destul de multi prieteni care pescuiesc doar pe ape unde pot retine pestele. Chiar daca sunt impresionati de pestii pe care ii vad in pozele mele, absolut toti spun ca nu-s normal sa cheltuiesc atatia bani doar pt o poza cu un peste. Si cativa dintre ei sunt tineri in jur de 20-25 de ani.......

_________________
Nicu Barjica


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Piata din Romania
MesajScris: Mar Ian 26, 2016 12:48 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Oct 18, 2013 7:47 pm
Mesaje: 254
alin pitters scrie:
Desi nu impartasesc aceleasi filozofii in general cu Ionut de data asta trebuie sa-i dau dreptate.
Asta e publicul din Romania.


Sunt de aceeasi parere, vom avea piata pentru c&r doar in momentul in care oamenii din Romania vor face pasi seriosi pe scara dezvoltarii umane in ceea ce priveste onestitatea, "foamea" de frumos, curat, relaxare prin pescuit s.a.m.d.

Ai adus exemplul Sanpaul, stii si tu bine cate eforturi fac baietii de acolo ca sa domoleasca insi care isi descarca prima data bautura (multa) din masini, care nu au in gene, din pacate, notiunea de a nu deranja pe ceilalti cu povesti de viata (in cel mai bun caz) si injuraturi asortate cu diverse organe s.a.

Imi pare rau s-o spun, insa ceea ce ne desparte la modul real de pietele din vest, incepand cu Ungaria, este nivelul de civilizatie.

Cand ne vom schimba in mai bine, in din ce in ce mi bine, atunci vom vedea si dezvoltarea baltilor si a pescuitului asa cum il vrem.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Piata din Romania
MesajScris: Mar Ian 26, 2016 1:11 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Iul 10, 2013 1:55 pm
Mesaje: 222
Localitate: Bucuresti
Albert scrie:
Conform unor sondaje(multe) sunt sute de mii de suporteri stelisti.Majoritatea au tricouri cu Steaua,
Magazinul oficial vinde 1000 tricouri/an.
Englezu' care vinde tricouri face un studiu succint si apoi spune ca nu-i piata sa faca si sa vanda in Romania.


Pai aia e. Englezu (care englez?) vede ca sunt sute de mii de suporteri ai Stelei in Romania, cu tricouri ros-albastre pe ei, iar statistica oficiala ii spune ca magazinul oficial vinde 1000 pe an. De unde sunt celelalt tricouri? de la Hakuio sau Baracuda probabil. In sensul asta isi fac socoteala ca nu au cum sa vanda tricouri originale cu Manchester United - Nike in Romania.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Piata din Romania
MesajScris: Mar Ian 26, 2016 1:26 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Nu e necesar sa se schimbe nivelul de civilizatie in Romania. E necesar ca proprietarii de lacuri sa vada banii care se pot castiga cu lacurile lor prin pescuitul catch & release. Daca ii poti convinge pe proprietari ca, facand lucrul A, castiga suma B, poti avea un proiect de succes.

Spre deosebire de voi, am colaborat si colaborez cu diverse lacuri. Stiu ce fac lacurile si stiu ce ar putea face mai mult. La toate lacurile pe care le cunosc, e loc de castiguri mai mari - sau mult mai mari - decat in prezent. Din pescuit catch & release. Cu conditia sa faca anumite lucruri. Unele lacuri inteleg si le fac, iar altele nu le fac sau nu le fac suficient.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 86 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 9  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: