CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Apr 25, 2024 10:53 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 86 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Piata din Romania
MesajScris: Dum Ian 24, 2016 10:16 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Ionut, cel mai mare obstacol pentru dezvoltarea pietei din Romania nu e nici puterea de cumparare redusa, nu e nici faptul ca suntem consumatori de crap, este faptul ca multe lacuri de crap pescuite in sistem catch & release nu stiu cum sa devina cu adevarat profitabile.

Cu cat lacurile pescuite in sistem catch & release castiga mai bine, cu atat lucrul asta atrage atentia si altor investitori. Si invers, cu cat dispar mai multe lacuri, cu atat e mai greu sa apara altele.

Din tot pescuitul la crap, piata lacurilor e probabil singura, la ora actuala, unde concurenta e ca si inexistenta. E o situatie unica. Niciun lac nu ameninta celelalte lacuri. E loc pentru zeci de lacuri noi si toate pot fi afaceri prospere, cu conditia sa fie bine administrate.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Piata din Romania
MesajScris: Dum Ian 24, 2016 11:56 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
Vlad, concurenta e ca si inexistenta pentru ca nu exista public consumator pentru astfel de lacuri, care sa sustina o astfel de afacere, 100% legala. Nu e ca si cum n-ar exista posibili antreprenori. Ei exista, doar ca au ajuns la concluzia (unii dintre ei pe calea dureroasa) ca o astfel de afacere sustinuta legal inseamna pierdere financiara. Si nu numai financiara. Cifrele contabile vorbesc si ele ne spun adevarata poveste.

Varlaam este un fenomen unic si cavsi-irepetabil in Romania din cauza unui cumul de factori: populatie de crap existenta in lac (necunoscuta pana in 2013 nici macar de catre proprietarul lacului si, deci, neatragatoare pentru braconieri), topografie speciala (care usureaza mult costurile cu paza), peisaj natural deosebit. Sigur ca o administrare diferita a lacului ar fi dus la rezultate diferite, dar modul actual de administrare a lacului e consecinta fireasca a conditiilor pre-existente.

Una e sa ai cateva sute/mii de lacuri cu crap, pline cu crap pe care nu-l consuma nimeni (cazul Angliei, Frantei, Belgiei etc) si alta e sa ai o tara de indivizi pentru care crapul insemana mancare si nu un partener de intrecere. Reteta "castigatoare" in Romania insemna lacuri destinate vanzarii de peste pescuit.

Toti cei care au investit in lacuri de gen C&R in Romania (Corbu, Siclau, Teiu, Hermes Peris - acolo se si poate retine peste, dar la un pret care descurajeaza chestia asta -18/kg), au facut-o investind camioane de bani pe care, din administrarea legala (pe cat posibil, ca, in Romania, orice organ de control din cele 14-15 existente, multe cu atributii redundante, iti demonstreaza la orice ora ca incalci legea) a afacerii de genul "lac cu pescuit in regim C&R", nu si-i vor recupera nici in 50 de ani.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Piata din Romania
MesajScris: Lun Ian 25, 2016 9:00 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Ionut, vad multe posibilitati de castig pentru lacuri, daca sunt bine administrate. Nu am cum sa te conving de asta pe forum, dupa cum nici tu nu ma poti convinge de contrariu, dar am o experienta de lucru cu diverse lacuri si stiu ce se poate face.

Faptul ca in Romania pestele se mananca nu are un impact special asupra lacurilor private. Are un impact teribil asupra apelor publice, dar lacurile private - daca sunt bine pazite - isi pot pastra pestele. In Anglia, sunt pazite la sange, mult mai drastic decat in Romania, pentru ca si acolo exista doua pericole: hotii si vidrele. Crapii costa mai mult decat ne imaginam si exista riscul sa fie furati, iar vidrele, care s-au inmultit dupa ce au devenit specie protejata, au bagat in faliment zeci de lacuri.

Varlaam nu e un caz irepetabil ("Lacul ascuns" ar putea fi un Varlaam si mai spectaculos daca proprietarul s-ar gandi sa-l deschida la pescuit) si nu e nici consecinta fireasca a conditiilor pre-existente. E consecinta unei viziuni. Da, peisajul si infrastructura si pestele din lac au contat foarte mult, dar cand toate lacurile din jur fac populari si concursuri, altcineva in locul meu ar fi facut tot populari si concursuri si Varlaam ar fi devenit un alt lac.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Piata din Romania
MesajScris: Lun Ian 25, 2016 9:58 am 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
Vlad, ce faci in Anglia cu un trofeu furat dintr-un lac privat pe care incerci sa-l vinzi fara acte de provenienta?

Cat despre Varlaam, am spus ca e un fenomen cavsi-irepetabil in Romania, nu irepetabil. Nu neg ca or mai fi cateva lacuri care sa indeplineasca, cumulativ, conditiile de la Varlaam (desi, daca vorbim despre densitatea populatiei piscicole, ma indoiesc ca ar mai exista vreunul). Apropo (poti sa refuzi sa-mi raspunzi la intrebare): ai facut cu proprietarului "Lacului Ascuns" vreo discutie de principiu despre ce ar insemna transformarea acestuia intr-o afacere? Si, daca da, care a fost raspunsul?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Piata din Romania
MesajScris: Lun Ian 25, 2016 10:08 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Ionut-Paul scrie:
Vlad, ce faci in Anglia cu un trofeu furat dintr-un lac privat pe care incerci sa-l vinzi fara acte de provenienta?

Se gasesc lacuri care sa-l cumpere. Poate nu esti la curent, dar in Anglia exista un trafic ilegal de peste masiv.

Ionut-Paul scrie:
Nu neg ca or mai fi cateva lacuri care sa indeplineasca, cumulativ, conditiile de la Varlaam (desi, daca vorbim despre densitatea populatiei piscicole, ma indoiesc ca ar mai exista vreunul).

Nu trebuie sa indeplineasca toate conditiile. Trebuie sa indeplineasca anumite conditii, restul se rezolva pe parcurs. O copie a lacului Varlaam e intr-adevar greu de realizat, dar un lac cu o abordare asemanatoare si care sa aiba succes se poate face.

Ionut-Paul scrie:
ai facut cu proprietarului "Lacului Ascuns" vreo discutie de principiu despre ce ar insemna transformarea acestuia intr-o afacere? Si, daca da, care a fost raspunsul?

Am mai discutat lucrul asta pe forum cand am publicat primul film facut acolo - proprietarul nu e interesat sa deschida "Lacul ascuns" pentru pescuit.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Piata din Romania
MesajScris: Lun Ian 25, 2016 7:52 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Deși este din alt domeniu și cu alte cifre, m-am gândit că este interesată știrea în contextul discuției de față: McDonald's și-a vândut restaurantele din România

digi24.ro scrie:
Oficialii gigantului american au considerat că piaţa românească este prea mică pentru a fi prezenţi în mod direct...
în condițiile în care
digi24.ro scrie:
McDonald's a intrat direct pe piaţa din România în 1995 şi are afaceri de aproape 100 de milioane de euro pe an.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Piata din Romania
MesajScris: Lun Ian 25, 2016 8:23 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Noi 10, 2015 7:49 pm
Mesaje: 61
Nu stiu cati romani cu bani ar fi interesati sa investeasca cateva sute de mii de euro intr-un lac si sa isi ia o gramada de probleme pe cap .Din cate am inteles Varlaam a luat nastere ca si balastiera,in toti acesti ani pana cand pestele a crescut a produs bani din balast.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Piata din Romania
MesajScris: Lun Ian 25, 2016 9:10 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
suly scrie:
Nu stiu cati romani cu bani ar fi interesati sa investeasca cateva sute de mii de euro intr-un lac si sa isi ia o gramada de probleme pe cap .

Daca pui problema in felul asta, evident ca niciunul.

Exista insa oameni care au deja lacuri si nu stiu cum sa scoata profit din ele. Pescuitul in sistem catch & release poate fi o solutie de a le face rentabile, daca lacurile au un proiect bine gandit si bine pus in practica.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Piata din Romania
MesajScris: Lun Ian 25, 2016 9:27 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 10, 2013 7:40 pm
Mesaje: 497
Localitate: Bucuresti
florinalin scrie:
de ce sa luam de la fox sau gardner, cand putem lua de la hakuyo la jumate de pret sau chiar mai putin


florinalin scrie:
Patronii vor doar sa se imbogateasca peste noapte, foarte putini vad din asta un bussines pe termen lung


Florin, cred ca modul tau de gandire din prima afirmatie, este identic cu modul de gandire al patronilor de lacuri din a doua afirmatie expusa de tine .

_________________
http://www.selectbaits.com Premium Quality Carp Food


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Piata din Romania
MesajScris: Lun Ian 25, 2016 10:14 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Noi 10, 2015 7:49 pm
Mesaje: 61
Cred totusi ca la noi sunt prea putini pescari de crap dedicati pescuitului catch and release ,pentru ca acest gen de lacuri sa fie profitabile.De exemplu in zona unde locuiesc exista un lac care vinde doar 10 abonamente anuale si nu mai mult de 12 bilete zilnice .Pe lac ar incapea cu siguranta mult mai multi pescari dar asa ai posibilitatea nu doar de a pescui ,poti si scapa de galagia si aglomeratia de zi cu zi.La asta mai este mult de lucrat in tara noastra,mentalitate si manegment


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 86 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: