CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 10:49 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 86 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Piata din Romania
MesajScris: Dum Ian 24, 2016 5:57 am 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
Eu cred ca fara lacuri gen MV2 si Hermes Peris, ca si a concursurilor, piata din Romania nu era nici atat cat e acum.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Piata din Romania
MesajScris: Dum Ian 24, 2016 9:33 am 
Neconectat

Membru din: Vin Dec 05, 2014 11:54 am
Mesaje: 31
Eu cred ca pescuitul la crap devine încet încet un lux pentru ca nu exista bălți k lumea și concurenta intre ele iar cele care sunt au taxe aberante. În tara noastră unde cred ca 50% din populație trăiește la limita sărăciei nu poți avea o piață dezvoltata pentru articole la urma urmei de lux pentru mulți pescari gen fox daiwa nash shimano. Atât timp cât exista alternative ieftine acestea vor fi alese de majoritatea pescarilor pentru că asta își permit. În Anglia am văzut pe baltă Day ticket cu taxa de 7 lire (la un salariu mediu de 3000£) puști de 18 19 ani cu basia și free spirit nu vreau sa mă gândesc ce au cei de pe bălți sindicat. Normal ca oamenii au piața de desfacere pentru ca își permit iar pescuitul nu e un lux.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Piata din Romania
MesajScris: Dum Ian 24, 2016 10:02 am 
Neconectat

Membru din: Vin Dec 13, 2013 12:20 am
Mesaje: 160
Localitate: cluj-napoca
Din pacate lucrurile merg mana in mana, lipsa lacurilor cu peste si nivelul de trai se reflecta perfect in nivelul pieti din romania. Este imposibil pentru un om care are salariul mediu din romania sa investeasca cateva mii de euro intr-un echiament decent.

_________________
http://claudiucutus.blogspot.ro/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Piata din Romania
MesajScris: Dum Ian 24, 2016 10:29 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Este evident ca oamenii cumpara in limita bugetului lor. Nu le cere nimeni sa cumpere lucruri mai scumpe decat isi permit sau decat cred ei ca merita.

Mesajul meu initial voia sa spuna ca trebuie doar sa intelegem la ce nivel suntem si sa avem asteptari realiste. Suntem o piata mica si nu ne putem compara cu piete care produc cifre de afaceri de zeci sau sute de ori mai mari. Puterea de cumparare scazuta, dar mai ales numarul foarte mic de lacuri sunt factorii care ne limiteaza.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Piata din Romania
MesajScris: Dum Ian 24, 2016 11:13 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mar 18, 2015 1:18 pm
Mesaje: 96
Localitate: Bucuresti
suly scrie:
Cred ca totul se rezuma la puterea de cumparare a romanului.Sunt ferm convins ca daca si-ar permite mult mai multi romani ar cumpara produse de pescuit de la firmele premium


sunt de acord cu tine si sustin afirmatia ta.Dar revin un pic si la spusele lui Vlad,care pune accentul pe lacuri.Daca nu ai lacuri,la ce ti-ar folosi niste scule premium ?! Sigur ca toti ne dorim scule de top,dar este ca si cum ne-am cumpara ultimul tip de BMW si am circula cu el pe drumuri rurale


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Piata din Romania
MesajScris: Dum Ian 24, 2016 11:56 am 
Neconectat

Membru din: Vin Apr 11, 2014 4:27 pm
Mesaje: 123
Localitate: Craiova
Gabriel Culcea scrie:
suly scrie:
Cred ca totul se rezuma la puterea de cumparare a romanului.Sunt ferm convins ca daca si-ar permite mult mai multi romani ar cumpara produse de pescuit de la firmele premium


sunt de acord cu tine si sustin afirmatia ta.Dar revin un pic si la spusele lui Vlad,care pune accentul pe lacuri.Daca nu ai lacuri,la ce ti-ar folosi niste scule premium ?! Sigur ca toti ne dorim scule de top,dar este ca si cum ne-am cumpara ultimul tip de BMW si am circula cu el pe drumuri rurale


Lacuri avem destule. Ne-a inzestrat d-zeu cu multe si variate. Partea proasta este ca marea majoritate nu sunt ingrijite sau sunt prost administrate. Patronii vor doar sa se imbogateasca peste noapte, foarte putini vad din asta un bussines pe termen lung.
Daca mai pui la socoteala si braconajul la greu pe apele publice....deja spui totul.

_________________
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Piata din Romania
MesajScris: Dum Ian 24, 2016 3:15 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
florinalin scrie:
Patronii vor doar sa se imbogateasca peste noapte, foarte putini vad din asta un bussines pe termen lung.


Dupa nivelul taxelor de pe lacurile din Romania, raportat la nivelul cheltuielilor, se pare ca, din contra, proprietarii baltilor vor sa falimenteze peste noapte! :)

Un lac care sa functioneze stict in regim C&R, care sa si plateasca multitudinea de taxe, sa si poata sa pazeasca cu suscces pestii si sa si ofere conditii cat de cat decente, ar trebui sa impuna un minimum de 200 de lei/12 ore taxa. Minimum! Ca sa nu iasa in pierdere.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Piata din Romania
MesajScris: Dum Ian 24, 2016 3:27 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 19, 2013 12:54 pm
Mesaje: 437
Vlad Pavlovici scrie:
Albert scrie:
Eu cred ca-i un cerc vicios. Cei care-s responsabili de vanzarea Fox sau Gardner in Europa pur si simplu nu vor sa ia in considerar Romania.

Te bazezi pe ceva - date, cifre, experienta directa - cand vii cu genul asta de opinii?

Pai nu vad alt motiv pentru care ai ignora o piata format din milioane de pescari.

Vlad Pavlovici scrie:
Albert scrie:
Shimano si Daiwa care vand bine la noi de ani de zile. Si asta fara promovare sau alte investitii in marketing.

Scrii pe un site sustinut de Shimano, incadrat cu bannere Shimano pe fiecare pagina, populat cu zeci de articole si sute de filme sponsorizate de Shimano si tu spui ca Shimano nu se promoveaza in Romania.

Da. Fix aici trebuie facuta promovarea. Sa vinzi Shimano pescarilor de crap care frecventeaza site-ul asta. Aici trebuie lucrat si promovat. Si da, asta-i promovare: trei banere pe site-uri de pescuit la crap. Ieftin si bun.

Vlad Pavlovici scrie:
Albert scrie:
Pe de alta parte pe multi nu-i intereseaza de unde le vin banii: ca eu cumpar din Germania sau din Romania...tot la englez ajung banii.

Englezii se uita din ce tari vin banii si vor investi acolo de unde vin. Despre asta vorbim aici.

Se uita, cum nu? Dar cand in Romania dureaza o luna, in cel mai bun caz, sa primesti un produs Fox ce faci? Il cumperi din Germania sau Ungaria..si uite asa sute, daca nu mii, de pescari romani contribuie la investitiile facute de englezi in alte tari.
Cum ziceam, e strategia lor. Dar sa spui ca n-au piata mi se pare deplasat.Tone de boiles vandute de romani la preturi englezesti. Bete, rodpoduri, senzori vandute la preturi englezesti de divrese firme chinezesti. Mai credibil e ca nu-s in stare sa-i bata pe astia de vand copii ale produselor originale. Aici da, ii cred.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Piata din Romania
MesajScris: Dum Ian 24, 2016 6:57 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Noi 10, 2015 7:49 pm
Mesaje: 61
Pai si cu lacurile din tara noastra e aceasi poveste. Cred ca din cauza saraciei si a mentalitatii romanului ca sa ai un lac populat si amenajat decent trebuie sa stai sa il pazesti cu pusca


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Piata din Romania
MesajScris: Dum Ian 24, 2016 9:33 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
Albert scrie:

Bete, rodpoduri, senzori vandute la preturi englezesti de divrese firme chinezesti. Mai credibil e ca nu-s in stare sa-i bata pe astia de vand copii ale produselor originale. Aici da, ii cred.


Albert, nu exista bete, rod-poduri, avertizori si ce mai vrei tu, "chinezesti", la preturi de produse englezesti, confectionate ... tot in China! :) Iti dau 2 exemple: spombul chinezesc e 15 lei, pe cand spombul "original" chinezesc e 60 de lei. Un plumb autohton e 3 lei, pe cand un Fox e 9 lei sau mai mult.

Dintre milionul ala de pescari care exista in Romania, daca sunt cateva zeci care inteleg ce inseamna si practica pescuitul sportiv (si cand spun sportiv ma refer strict la pescuitul "prinde si elibereaza", nu la pescuitul "care respecta regulamentul si retine peste in baza acestuia", ca acestia probabil ca sunt cateva sute). Suntem o tara de consumatori de crap si asa vom ramane, adica o piata minuscula pentru cei care se adreseaza pescarilor non-consumatori de crap.

Ne spui si noua care e reactia pescarilor cu care te intalnesti pe Cernica, cand le spui ca ai dat 150 de euro pe o mulineta?

In ata ordine de idei, daca nu erau concursurile si carpodromurile (pe care multi le desconsidera cu o superioritate greu de inteles), nu eram nici la a 10-a parte din piata care suntem acum, asa minuscula cum e ea.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 86 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: