CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Mar 29, 2024 12:47 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 86 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Piata din Romania
MesajScris: Mie Ian 27, 2016 9:21 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 19, 2013 12:54 pm
Mesaje: 437
Adrian Botin scrie:
Albert scrie:
Conform unor sondaje(multe) sunt sute de mii de suporteri stelisti.Majoritatea au tricouri cu Steaua,
Magazinul oficial vinde 1000 tricouri/an.
Englezu' care vinde tricouri face un studiu succint si apoi spune ca nu-i piata sa faca si sa vanda in Romania.

Pai aia e. Englezu (care englez?) vede ca sunt sute de mii de suporteri ai Stelei in Romania, cu tricouri ros-albastre pe ei, iar statistica oficiala ii spune ca magazinul oficial vinde 1000 pe an. De unde sunt celelalt tricouri? de la Hakuio sau Baracuda probabil. In sensul asta isi fac socoteala ca nu au cum sa vanda tricouri originale cu Manchester United - Nike in Romania.

Asta da. Englezu nu vrea/poate sa se ia la tranta cu chinezii. Asta nu inseamna ca nu exista piata. Daca englezu' ar intra pe piata si-ar ciupi, pentru inceput, 1% din clientii chinezilor..si clientii deja formati n-ar mai astepta o luna pentru un produs...sa vezi cum se modifica studiile alea cu staif care spun ca piata din Romania nu exista.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Piata din Romania
MesajScris: Mie Ian 27, 2016 9:31 am 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 13, 2014 12:40 pm
Mesaje: 305
Localitate: Cluj-Napoca
Vlad Pavlovici scrie:
In mod sigur, vor continua sa apara lacuri noi si nu pot decat sa sper ca oamenii care le vor administra au invatat ceva din greselile facute de alte lacuri.

Vlad,
Ne poti da niste exemple concrete de greseli care au dus la disparitia unor lacuri cu potential si eventual ce ar trebui sa faca un proprietar de lac pentru a castiga bani din C&R ?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Piata din Romania
MesajScris: Mie Ian 27, 2016 9:51 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
horatiu sibianu scrie:
Ne poti da niste exemple concrete de greseli care au dus la disparitia unor lacuri cu potential

Greselile clasice: paza insuficienta, promovare incorecta, infrastructura slaba, relatii cu clientii deficitare. Oricare dintre astea poate afecta incasarile unui lac. Daca se aduna mai multe, afacerea risca sa fie compromisa.

horatiu sibianu scrie:
ce ar trebui sa faca un proprietar de lac pentru a castiga bani din C&R ?

Proprietarul ar trebui sa apeleze la oameni care se pricep inainte de a investi vreun ban in directia pescuitului C&R, ca sa se asigure ca merita investit. Daca decide sa investeasca, ar trebui din nou sa apeleze la oameni care se pricep pentru fiecare componenta a afacerii - de la analiza apei la infrastructura si de la paza la promovare. Proprietari de lacuri care sa se priceapa ei insisi la toate sunt putini.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Piata din Romania
MesajScris: Mie Ian 27, 2016 10:18 am 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 13, 2014 12:40 pm
Mesaje: 305
Localitate: Cluj-Napoca
Eu zic ca ar mai trebui un lucru: proprietarul ar trebui sa fie si el pasionat de fenomen sau cel putin sa aiba un nivel de cultura suficient care sa-i permita sa aprecieze lucrurile frumoase, respectiv natura si mediul inconjurator, respectul pentru clienti, etc.
Altfel este ca si cum ai incerca sa-i explici unui proprietar de local de manele ca daca isi transforma barul in Hard Rock Cafe afacerea lui va fi mai eleganta si mai prospera.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Piata din Romania
MesajScris: Mie Ian 27, 2016 10:19 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mar 18, 2015 1:18 pm
Mesaje: 96
Localitate: Bucuresti
Vlad Pavlovici scrie:
horatiu sibianu scrie:
Ne poti da niste exemple concrete de greseli care au dus la disparitia unor lacuri cu potential

Greselile clasice: paza insuficienta, promovare incorecta, infrastructura slaba, relatii cu clientii deficitare. Oricare dintre astea poate afecta incasarile unui lac. Daca se aduna mai multe, afacerea risca sa fie compromisa.



Vlad,promovarea incorecta este o greseala clasica si des intalnita,insa nu cred ca-i decisiva in privinta unui lac.Cred ca un lac care indeplineste toate celelalte conditii,nu are nevoie de o promovare prea mare.Ea poate veni de la sine.Din relatarile pescarilor,fotografii cu trofee s.a.m.d.Sau cum se zice in popor "se duce vestea".Pentru ca putem avea si situatia opusa,in care sa fie bine promovat un lac,chiar excesiv,dar el sa nu indeplineasca celelalte conditii.Si atunci rezultatul este egal cu zero


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Piata din Romania
MesajScris: Mie Ian 27, 2016 10:28 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Vlad Pavlovici scrie:
Proprietari de lacuri care sa se priceapa ei insisi la toate sunt putini.
Eu aș zice că nici nu există proprietari de lacuri care să se priceapă la toate, chiar dacă au fost educați în spiritul "dezvoltării multilaterale".

Problema este că mulți dintre ei (și dintre noi, în general), sunt convinși că se pricep la toate, mai ales atunci când este vorba de banii și afacerea lor. Din acest motiv, de cele mai multe ori proprietarii afacerii resping ideea de a veni cineva din afară care să le spună cum să-și conducă afacerea, culmea chiar și atunci când li se oferă perspectiva unui câștig mai mare.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Piata din Romania
MesajScris: Mie Ian 27, 2016 10:52 am 
Neconectat

Membru din: Mie Iul 10, 2013 1:55 pm
Mesaje: 222
Localitate: Bucuresti
Hai sa ne intelegem, despre care proprietari de lacuri vorbim? Despre cei care vor sa-si duca afacerea in zona c&r si (semi) esueaza sau de proprietarii de lacuri despre care bine vorbea Ionut mai sus: taxa x, luat peste acasa, si pescari la capacitate maxima pe lac? Ca pentru acestia din urma nu vad de ce ar intra intr-un domeniu c&r pe care nu-l cunosc (sau de ce ar angaja pe cineva care sa le arate drumul) daca le merge bine aruncand in balta 2 tone de caras si ciortan, iar romanii se omoara la intrare pentru un loc pe balta pentru a pleca cu ce prinde acasa.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Piata din Romania
MesajScris: Mie Ian 27, 2016 10:54 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 19, 2013 12:54 pm
Mesaje: 437
Vad ca discutia se rezuma la lacurile si pescarii C&R. Nimic nou sub soare:)
Voi credeti ca pe englez il intereseaza ce pescuit practica cei care-i cumpara produsele?
Eu am vazut mulinete Shimano si Daiwa, senzori Prologic, swingere Fox si ale asemnea la carasari si platicari..prin Delta sau pe diverse ape publice pe unde m-am plimbat. Nu spun ca erau folosite corect dar nu asta-i ideea. Ideea e ca oamenii aia au dat bani pe diverse parti din echipament de la firme de renume.
De ce produsele [ienglezesti[/i]] trebuie sa se adreseze doar celor care deja stiu de existenta lor? De ce nu se incearca atragerea novicilor in directia asta? Cati bani sa mai iei de la pescarii C&R care deja au echipamentul format si nu te adresezi si celorlalti?
Pan' la urma arunci mai departe bomba cu BBLRC si Velocity decat cu chinezarii...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Piata din Romania
MesajScris: Mie Ian 27, 2016 11:03 am 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
Vlad Pavlovici scrie:
De curiozitate, ai pescuit pe sectorul B - sau pe Varlaam - pana acum? Te astept la sectorul B cand vine primavara si iti povestesc la fata locului ce s-a intamplat pana acum si ce urmeaza sa se intample. S-ar putea sa iti schimbi parerea.


Din pacate nu, n-am reusit sa ajung pana acum pe Varlaam.

Tot ce stiu despre sectorul B e o combinatie dintre descrierile celor care au fost acolo, filmul tau (cu ochiurile acelea de apa incredibil de limpede), tenii introdusi acolo si taxa care, in anumite conditii, e semnificativ mai mica decat cea de pe sectorul A.

Toate acestea, combinate, imi spun ca sectorul B, in forma sa de inceput, n-a avut destui clienti incat sa fie rentabil. Desigur, daca timpul, sanatatea si karma imi va permite, voi ajunge si, evident, mi-ar face placere sa ascult si ce ai sa-mi spui in legatura cu subiectul asta.

Iar apropo de cei 1% clienti din milionul lui Albert, una e sa fii client "din gura" si alta e sa fii client efectiv. Cazul meu personal, da, desi m-as da in vant dupa niste partide pe Varlaam, iata, diverse circumstante m-au tinut departe de acesta pana acum. Ca atare, eu nu contez deocamdata pentru administratie decat ca potential client.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Piata din Romania
MesajScris: Mie Ian 27, 2016 11:31 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Gabriel Culcea scrie:
Vlad,promovarea incorecta este o greseala clasica si des intalnita,insa nu cred ca-i decisiva in privinta unui lac.Cred ca un lac care indeplineste toate celelalte conditii,nu are nevoie de o promovare prea mare.Ea poate veni de la sine.Din relatarile pescarilor,fotografii cu trofee s.a.m.d.Sau cum se zice in popor "se duce vestea".

Nu e decisiva, in sensul ca lacul nu se inchide, dar ii poate afecta incasarile.

Depinde si de lac. Stiu un lac care era superb, dar greu accesibil. Drumul pana acolo era lung si obositor. Infrastructura pe lac era buna, avea peste mult si mare. Dar n-avea site, nu comunica suficient cu clientii, nu facea oferte. In consecinta, avea clienti putini si, chiar daca toti clientii plecau multumiti si poate ca le spuneau si altora, n-a fost de ajuns. Tinand cont de specificul lacului, ar fi avut nevoie de o promovare intensa, care sa compenseze problema distantei.

Pana la urma, afacerea de pescuit la crap in sistem catch & release s-a stins. Daca analizezi motivele, vezi ca lipsa unei promovari adecvate a jucat un rol important.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 86 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron