CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Mar 29, 2024 2:28 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 21 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Echipament outdoor
MesajScris: Sâm Ian 16, 2016 11:55 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 22, 2013 3:27 pm
Mesaje: 268
Localitate: Tg Mures
Salut Vlad.
Din ce am citit pe forum cred ca esti un cunoscator al articolelor de incaltaminte si imbracaminte outdoor.
In aceasta idee, poti te rog sa imi recomanzi din proprie experienta sau din ceea ce cunosti urmatoarele articole?
In acest moment sunt interesat de:

1. Bocanci caldurosi si daca sunt impermeabili cu atat mai bine. Nu pentru pescuit.
2. Jacheta 100% impermeabila pentru pescuit.
3. Costum (pantaloni, bluza) pentru primul strat (baselayer).
Stiu ca bugetul este foarte, foarte important dar intentionat il omit pentru cat mai multe pareri.

Daca poti fi concret cu firma si modelul cunoscut de tine.
Si ca o discutie generala, mai complexa, ce fel de materiale ar trebui sa contina cele trei straturi: baselayer, midllayer, outer layer)?

Si acum legat de pasiunea noastra comuna pescuitul, sunt convins ca multi useri au auzit de ecco, rab, berghaus, the north face, marmot, mammut, columbia,etc., dar orbiti de brand( trakker, nash, fox,etc.) sau din motive financiare nu au beneficiat de calitatea firmelor mentionate mai sus.
Sa ingheti sau sa transpiri pe balta doar de dragul brandului sau de a te potrivi cu culoarea cortului :D mi se pare hilar. Eu unul am facut asta si m-am convins.
Cred ca sunt mai multe persoane interesate si topicul ar fi unul util.
Merci.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Echipament outdoor
MesajScris: Dum Ian 17, 2016 9:13 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Gimi, subiectul e enorm si sper sa contribuie la el cat mai multa lume. S-o luam pe rand:

(1) Bocanci caldurosi si impermeabili. Pentru impermeabilitate, as lua bocanci cu membrana Gore-Tex. N-as lua bocanci cu membrane impermeabile pe care nu le cunosc, desi unele sunt considerate la fel de bune, cum ar fi eVent. Pentru caldura, bocancii de piele sunt foarte buni. Exista modele cu un adaos de captuseala sintetica pentru a fi si mai caldurosi. Iti dau un exemplu de bocanci de genul asta pe care se intampla sa-i am, North Face Storm Winter GTX (captusiti cu Primaloft), pe care il gasesti si in Romania la dealerul North Face: http://www.allmountain.ro/incaltaminte- ... -1415.html.

Exista insa zeci sau sute de alte modele interesante. Cum sa te orientezi? Uite-te pe site-urile marilor magazine englezesti de echipament outdoor, cum ar fi Cotswold Outdoor, Snow & Rock sau Ellis Brigham. Toate vand in Romania. Verifica gama de bocanci (sau orice altceva), uite-te bine la specificatii, dupa care cauta recenzii pe net. Sunt site-uri specializate in recenzii, cum e Outdoor Gear Lab. Majoritatea produselor se gasesc si pe Amazon UK, unde pot avea recenzii, dar tine cont ca 30-40% din recenziile de pe Amazon pot fi false, adica platite pentru reclama pozitiva sau negativa. Daca un produs are cateva recenzii bune, e posibil sa nu insemne nimic. Daca are zeci, atunci inseamna ceva. Cand nu cunosti un brand, cumpara doar produse la care gasesti recenzii bune din mai multe surse. In fine, ca sa cumperi incaltaminte pe care n-o poti proba inainte, ar trebui sa stii ce numar porti la brandul respectiv. Amazon UK da un indiciu asupra calapodului si felului in care se potrivesc marimile, iar alte informatii in sensul asta poti gasi in recenzii.

In Romania, exista cateva surse bune de echipament outdoor. Cea mai cunoscuta e magazinul Himalaya din Bucuresti. Magazin vechi, respectat, cu o gama larga de produse. La multe lucruri, au preturi mai mici decat Amazon UK. Alta sursa utila e dealerul North Face pe care l-am amintit mai sus. Surse ceva mai mici, dar nu lipsite de interes sunt Sport Virus (care e si dealer Primus) sau MM Sport. La incaltaminte, Sport Maniac vinde o gama larga de produse Merrell.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Echipament outdoor
MesajScris: Dum Ian 17, 2016 9:36 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
(2) Jacheta 100% impermeabila pentru pescuit. Ca si la incaltaminte, hainele cu membrana de Gore-Tex (dublu strat sau triplu strat) sunt considerate printre cele mai bune pentru impermeabilitate. Nu sunt insa deloc ieftine. Firmele de pescuit la crap nu se prea apropie de subiectul asta tocmai datorita pretului si optiunile sunt destul de limitate. Shimano face niste haine cu Gore-Tex interesante, dar scumpe. Am un costum de care sunt multumit pana acum, e vorba de RA-014M Gore-tex Suit Olive: http://www.shimano.com/content/eu/en/Ho ... olive.html.

Se pot gasi lucruri bune si la preturi mai mici. Urmareste preturile de pe Amazon UK la jachetele Berghaus si North Face cu Gore-Tex, uneori scad foarte mult. Am dat North Face si Berghaus ca exemplu doar pentru ca sunt branduri pe care le cunosc bine, dar evident ca posibilitatile sunt mult mai mari. Daca nu vrei neaparat Gore-Tex, aproape fiecare firma produce un tip de membrana impermeabila proprie (Hy-Vent la North Face, AQ2 la Berghaus etc.), care tinde sa coste mai putin. Hainele North Face cu membrana Hy Vent sau Berghaus cu membrana AQ2 sunt mai ieftine decat cele cu membrana Gore Tex. Ca specificatii, nu sunt la fel de impermeabile, dar practic tot poti descurca foarte bine cu ele. Am cateva haine atat cu membrana Hy-Vent, cat si cu AQ2 si sunt bune. Ca si culoare, North Face are o culoare care se integreaza bine in "uniforma" de pescuit, o nuanta de verde care se cheama Black Ink Green. Fa o cautare pe Amazon UK dupa cuvintele-cheie "north face ink green" si vezi ce gasesti.

Din nou, vezi toate recenziile de pe net. Specificatiile unui produs pe hartie nu spun toata povestea despre calitatea lui. Hainele teoretic impermeabile sunt vulnerabile prin constructie, la cusaturi si la punctele de presiune. Cand ploua si stai in barca, de exemplu, pui presiune pe material si presiunea poate depasi gradul de impermeabilitate a materialului. Daca bate vantul, ai alta forma de presiune. Si asa mai departe... Urmareste in special recenziile din domeniul drumetiei (hiking) pentru ca acolo utilizatorii pot merge prin ploaie, cu rucsacul in spate, o zi intreaga. Ploaia continua, mersul si greutatea care apasa pe umeri sunt forme de presiune. Daca o jacheta rezista cu succes la asa ceva, ar trebui sa reziste si la pescuit.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Echipament outdoor
MesajScris: Dum Ian 17, 2016 9:51 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
(3) Base Layer. In privinta primului strat (base layer), regula generala pe vreme rece este sa nu folosesti bumbac. Bumbacul nu tine suficient de cald si, daca se uda, se usuca greu. Materialele recomandate sunt lana sau cele sintetice speciale. Hainele moderne de lana n-au nicio legatura cu lana groasa, traditionala, sunt haine tehnice, foarte comfortabile. Nu toata lumea suporta lana pe piele fara sa inceapa sa se scarpine, dar daca ai norocul s-o suporti, uite-te mai ales la produsele firmei neo-zeelandeze Icebreaker, e un lider mondial in domeniu. Se gasesc in Romania prin Himalaya. Ciorapii de lana Icebreaker sunt foarte buni. Un brand alternativ pentru produse de lana e Smartwool, iar daca ne referim doar la ciorapi, Bridgedale. Produse din lana sau hibride, cu continut de lana, incep sa apara peste tot, dar cele de la Icebreaker sunt primele pe care le-as recomanda.

In cazul in care nu suporti lana, se gasesc foarte multe produse din materiale sintetice. Iti recomand gama de tricouri Argentium de la Berghaus (fa o cautare pe Amazon UK dupa "berghaus argentium"), care nu costa mult, in comparatie cu cele de lana, si sunt bune. Unul dintre avantajele hainelor de lana este ca nu prind miros daca le porti mai multe zile. Cele din materiale sintetice prind miros repede. Gama Argentium e tratata antibacterian si chiar e eficienta in combaterea mirosului.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Echipament outdoor
MesajScris: Dum Ian 17, 2016 10:05 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
(4) Base Layer, Mid Layer, Outer Layer. La base layer, prefer un tricou de lana cat mai subtire (sunt singurele piese de lana pe care le suport) sau un tricou sintetic cum sunt cele de la Berghaus. Ca mid layer, daca nu e foarte frig, un fleece e suficient. Daca vreau ceva mai cald, atunci o jacheta de puf. Ca outer layer, o jacheta de puf daca vremea e uscata sau o jacheta cu captuseala sintetica (Primaloft Gold sau ceva alternativ) daca vremea e umeda. Daca ploua, o haina cu membrana de Gore-Tex sau o membrana alternativa (Hy Vent, AQ2). Hainele de puf sunt eficiente ca outer layer in special pe vreme uscata. Nu stiu de ce, dar majoritatea hainelor umplute cu puf nu sunt prevazute cu o membrana impermeabila, au doar un strat DWR (durable water repellent) de protectie superficiala impotriva apei. Cunosc foarte putine "pufoaice" impermeabile, de exemplu Rab Batura, care e insa foarte voluminoasa. La pantaloni, daca ploua folosesc ceva impermeabil (Gore-Tex sau Hy Vent), iar daca e frig, dar uscat, atunci panataloni captusiti. Un exemplu de pantalon captusit: North Face Rutland Ink Green http://www.allmountain.ro/pantaloni-the ... -1516.html.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Echipament outdoor
MesajScris: Dum Ian 17, 2016 10:29 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
(5) Branduri de echipamente outdoor. Cele mai performante piese de imbracaminte sau incaltaminte pentru pescuitul la crap nu sunt facute de firmele de pescuit la crap. Sunt facute de marile firme de echipamente outdoor. Firmele de pescuit valorifica simpatia noastra pentru ele si ne ofera, cu unele exceptii notabile, imbracaminte sau incaltaminte de categoria a doua. Pescarii formeaza un public destul de neinformat in privinta asta, nu stiu ce specificatii tehnice sa urmareasca. E adevarat ca nici pescarii nu sunt dispusi sa cheltuiasca prea mult pe haine. Si atunci, daca nu esti informat si vrei ca hainele sa te coste cat mai putin, esti clientul perfect pentru firmele de pescuit, care te imbraca din cap pana in picioare in verde-kaki la un pret mai mic, dar cu haine care deseori nu sunt nici cele mai calduroase si nici cele mai impermeabile.

Marile branduri ca North Face, Mammut, Rab, Berghaus si celelalte fac in general lucruri mult mai bune, dar si mult mai scumpe. Exista vreo solutie de mijloc? Da, exista. Sunt unele branduri mai putin cunoscute in Romania, care pot oferi o alternativa decenta. De exemplu, in UK sunt destul de populare hainele cu o tenta militara. Nu ma refer aici la hainele militare propriu-zise, vandute catre civili ca "military surplus" prin diverse magazine, si ele sunt o solutie, dar mie personal nu-mi plac, ma refer la haine civile pe care le folosesc serviciile de salvamont sau armata si politia. Cateva firme de urmarit sunt Snugpak, Paramo sau Buffalo Systems. Snugpak face cateva piese foarte apreciate ca mid layer sau outer layer, cum ar fi haina de iarna Sasquatch. Buffalo Systems produce diverse haine interesante de vreme rece - o parte dintre ele se numesc "shirt" (camasa), cum e Special 6 Shirt, dar nu sunt camasi propriu-zise, sunt jachete serioase. Culoarea de urmarit e Nato Green. Exista versiuni asemanatoare ale pieselor Buffalo si la alta firma britanica de echipament outdoor, Montane, cum ar fi Extreme Smock sau Extreme Jacket.

Un site bogat pe care puteti vedea hainele Snugpak, Buffalo si Montane e cel al magazinului londonez Silvermans: http://www.silvermans.co.uk.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Echipament outdoor
MesajScris: Dum Ian 17, 2016 11:24 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Sep 16, 2013 2:23 pm
Mesaje: 26
Localitate: Alesd
Multumim pentru intreaga informatie despre acest subiect si nu in ultimul rand pentru timpul alocat.

_________________
...nu sta degeaba,ca degeaba stai.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Echipament outdoor
MesajScris: Dum Ian 17, 2016 11:54 am 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 22, 2013 3:27 pm
Mesaje: 268
Localitate: Tg Mures
Multumesc Vlad.
Stiam eu ca esti o sursa serioasa de informatii in acest domeniu.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Echipament outdoor
MesajScris: Dum Ian 17, 2016 3:56 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Mai 10, 2013 12:55 am
Mesaje: 247
Folosesc de citiva ani - Under Armour - se gasesc la Bass Pro Shops , le cumpar in general de la sfirsitul lunii Ianuarie ,cind incep vinzarile .Calitate exceptionala. Tot de la ei am luat si un complet de vinatoare din Gore Tex - Sitka , am pescuit pe ploi torentiale ,nici o picatura nu a trecut la interior ,il am de citiva ani si este ca nou ,este scump ,pentru Romania foarte scump ,dar il ai pe o perioada indelungata .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Echipament outdoor
MesajScris: Mar Ian 19, 2016 7:41 am 
Neconectat

Membru din: Mie Feb 04, 2015 7:58 am
Mesaje: 63
Cauta in magazinele Decathlon bluze de corp si pantaloni de corp pt ski. Ideea este ca aceste obiecte vestimentare sa fie milate pe corp, deci atentie la ce masura cumparati. Experienta-mi spune ca o bluza de corp mai mare cu un numar va tine frig.
peste bluza de corp ai nevoie de un flece. Recomand variantele de bluze fara fermoar de sus pana jos.
Daca temperaturile sunt extreme ai nevoie de un al doilea strat de flece. Aici recomand un flece cu densitate mare sau un hanorac gros din materiale similare.
Pentru geaca impermeabila nu am prea mare experienta pt ca de 7 ani folosesc aceeasi geaca, Trakker dar din pacate nu retin modelul.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 21 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron