CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 5:50 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 15 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: sonare- sugestie Vlad
MesajScris: Joi Ian 14, 2016 1:43 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Mai 10, 2013 12:55 am
Mesaje: 247
Salut Vlad ,fiind in perioada de iarna ,ai putea sa faci un atelier video despre sonare ,mod de utilizare, tipuri de sonare ? Am urmarit emisiunea facuta cu Paul Aparaschivei-Pescuitul plantat , foarte informativa , ,dezvoltarea subiectului sonare , cred ar ajuta pe multi .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: sonare- sugestie Vlad
MesajScris: Joi Ian 14, 2016 2:57 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Vali, sugestia e foarte buna, dar nu avem unde filma iarna. Exclud ideea de a filma intr-un studio - cel putin nu acum. Sigur, never say never, dar deocamdata nu am o solutie multumitoare pentru asa ceva. Vom discuta subiectul sonarelor in sezonul 2016, intr-o emisiune facuta pe un lac.

Apropo de sonare, am testat la sfarsitul sezonului un model de sonar wireless care se numeste Deeper. Vreau sa revin in primavara si asupra lui.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: sonare- sugestie Vlad
MesajScris: Joi Ian 14, 2016 3:11 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Mai 10, 2013 12:55 am
Mesaje: 247
Multumesc ,ar fi excelent sa faci o emisiune dedicata sonarelor ,cu tot ceea ce tine de asta. Si eu folosesc un Sonarphone de la Vexilar ,dar nu se compara cu posibilitatile oferite de barca cu sonar .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: sonare- sugestie Vlad
MesajScris: Vin Ian 15, 2016 11:25 am 
Neconectat

Membru din: Lun Oct 28, 2013 2:10 pm
Mesaje: 15
Va salut,

Sunt foarte interesat de Deeper si vroiam sa-l comand. Acum cred ca voi astepta parerile lui Vlad inainte de a face comanda.

_________________
Cu stimă.

Radu Gârbea


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: sonare- sugestie Vlad
MesajScris: Vin Ian 15, 2016 12:44 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Testele pe care le-am facut au fost din barca, am incercat sa vad in ce masura s-ar putea inlocui un sonar de buna calitate cu un sonar Deeper, care costa mai putin. La pescuitul de pe mal, Deeper e deocamdata limitat la 30-40m. Pentru pescarii de crap, e o raza de actiune prea mica, dar probabil ca modelele viitoare vor urmari sa acopere distante mult mai mari. Ca sonar de barca, s-ar putea sa fie foarte bun, dar as vrea sa-l mai testez. Revin cu mai multe impresii in primavara.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: sonare- sugestie Vlad
MesajScris: Vin Ian 15, 2016 12:54 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Vlad Pavlovici scrie:
Apropo de sonare, am testat la sfarsitul sezonului un model de sonar wireless care se numeste Deeper. Vreau sa revin in primavara si asupra lui.
Vlad,

Din ce am văzut în specificațiile Deeper, range-ul maxim este 50m (distanța față de mal/telefon), ceea ce mi se pare cam puțin, având în vedere că de regulă pescuim la distanțe mai mari.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: sonare- sugestie Vlad
MesajScris: Vin Ian 15, 2016 1:14 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Asa este si asta spuneam si eu: deocamdata, raza de actiune e foarte mica pentru un pescar de crap. E o raza de actiune care se adreseaza probabil pescarilor de stationar sau de rapitor. La crap, singura aplicatie pentru moment ar fi ca sonar de barca. Dar daca raza de actiune va fi marita, atunci ar putea inlocui pluta de marcaj sau ar putea fi montat pe navomodele.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: sonare- sugestie Vlad
MesajScris: Vin Ian 15, 2016 2:29 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Da, am văzut mesajul tău după ce îl postasem pe al meu.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: sonare- sugestie Vlad
MesajScris: Sâm Ian 16, 2016 8:11 am 
Neconectat

Membru din: Mar Mar 18, 2014 7:38 am
Mesaje: 38
cred ca distanta de 50 de m este maxim ce se poate face. pt ca nu numai sonarul ar trebui imbunatatit cat si wirelesul telefonului android sau ios si ma indoiesc ca asta se va modifica in curand


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: sonare- sugestie Vlad
MesajScris: Sâm Ian 16, 2016 2:35 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Oct 28, 2013 2:10 pm
Mesaje: 15
Sunt sigur ca tehnogia necesara pentru distante mult mai mari exista deja. Se vor vinde insa dispozitive intermediare, e firesc. Prezic in prima faza un receptor pe mal care apoi va comunica cu orice smatphone. Mai mult, nu vad de ce sa tragem greutati prin apa, o drona cu sonar poate rezolva problema pe vreme buna. In viitor esential va fi insa sa interpretezi corect imaginile sintetizate de sonar, sa stim sa citim o harta. Recent un pescar profesinist m-a siderat prin lipsa de intelegere privind imaginile pe care le vede zilnic de 20 de ani... Si vorbesc despre un capitan de vas care nu are alta sursa de venit in afara pescuitului sportiv pe ocean.

_________________
Cu stimă.

Radu Gârbea


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 15 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: