CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Apr 19, 2024 6:13 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Top tips - atitudine
MesajScris: Vin Dec 25, 2015 1:18 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Lansez o invitație membrilor comunității CarpOnline de a împărtăși din experiența lor celorlalți pescari (în special celor aflați la început de drum) prin a scrie unul, maxim trei sfaturi (recomandări) pe care le consideră cele mai importante ("de căpătâi") pe o anumită temă specifică.

Întreaga comunitate va avea de câștigat dacă vom trece peste piedicile "să nu dăm din casă" și "nu scriu că mi-e teamă de comentariile celorlalți". În cele din urmă, indiferent de experiența fiecăruia, cu toții avem lucruri de împărtășit și de învățat.

Pentru a nu se amesteca, ar fi bine să avem câte un topic pentru fiecare subiect, de exemplu:
  • Top tips - nadă
  • Top tips - strategii de nădire
  • Top tips - alegerea locului de pescuit
  • Top tips - achiziție echipamente
  • Top tips - pescuit la distanțe extreme
  • Top tips - monturi
    ...

M-am tot gândit la o traducere în limba română pentru "top tips" dar nu am găsit o variantă care să mă mulțumească.

Deschid acest prim topic prin a enumera sfaturile pe care le consider cele mai importante privitoare la atitudinea pescarului:

  1. Nu renunța. Cu fiecare partidă în care n-ai reușit să prinzi exemplarul vizat ești mai aproape de captura capitală pe care o urmărești.
  2. Lenea este dușmanul pe care îl iei cu tine de fiecare dată. Lenea îți poate strica întreaga partidă împiedicându-te:
    • să repoziționezi/replantezi lansetele
    • să nădești
    • să verifici monturile
    • să te asiguri că segmentele lansetei sunt îmbinate bine înainte de lansarea în forță
      ...
  3. Chiar dacă faci totul ca la carte, chiar dacă muncești/te străduiești, chiar dacă știi locul/balta foarte bine este posibil să nu ai rezultate. Privește partea bună: faptul că nu există rețete sigure înseamnă că ai în permanență noi provocări.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Top tips - atitudine
MesajScris: Vin Dec 25, 2015 7:37 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 24, 2014 10:41 am
Mesaje: 102
Localitate: Bucuresti
Printre altele, eu am invatat din filmele englezilor urmatorul lucru care mi se pare destul de important, dar este destul de des ignorat:
- cand nu ai prezentari, cand nu prinzi, intreaba-te de ce nu prinzi? unde gresesti? ce ai putea schimba pentru a incepe sa prinzi? fa-ti o idee, testeaza si vezi ce se intampla.

_________________
Parerea mea: "Noi sa fim sanatosi, ca pestele oricum e acoperit de apa!"


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Top tips - atitudine
MesajScris: Sâm Ian 02, 2016 12:25 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Cred ca subiectul atitudinii pescarului e destul de greu de discutat, pentru ca oamenii considera de regula ca au o atitudine corecta. In realitate, m-am intalnit deseori cu situatii in care pescarii au cedat prea repede in fata unei situatii grele. Nu era o problema de nada sau de echipament, era o problema de atitudine.

Notez aici trei recomandari de ordin general, care pentru mine sunt importante:

(1) Aduna toate informatiile posibile despre un lac. Du-te sa-l vezi inainte sa pescuiesti (daca se poate), stai de vorba cu cat mai multi oameni care l-au pescuit, intra cu sonarul pe el (as plati pentru asta daca ar fi nevoie si cred ca multi proprietari de lacuri n-ar avea nicio obiectie sa te lase sa dai o tura cu barca si cu sonarul daca platesti), intra inot cand e cald etc. Cu cat stii mai multe despre un lac, cu atat il poti pescui mai bine.

(2) Incearca sa te confrunti (si) cu lacuri grele. Cel putin un sezon. Lacurile grele pot fi intimidante, dar sunt un profesor bun in materie de atitudine. Pescuitul nu e cel mai placut cand astepti o trasatura cu zilele, dar daca inveti sa rezolvi problemele pe care le pun asemenea lacuri, ai numai de castigat.

(3) Pescuieste pe lacuri cu profil diferit. Diferentele mari care pot exista intre unele lacuri sunt alta forma de educatie crapista.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Top tips - atitudine
MesajScris: Joi Ian 07, 2016 12:43 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Este foarte greu sa dai sfaturi, iar de cele mai multe ori te afli in postura in care ai accepta sfaturi pentru a prinde:

1. Intuitia de cele mai multe ori este cea mai buna arma
2. Incearca pe cat posibil sa intelegi ce se intampla
3. Cat mai multe informatii ajuta foarte mult, mai ales in cazul lacurilor grele

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron