CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Mar Mai 07, 2024 9:10 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 31 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Lacuri grele
MesajScris: Dum Dec 20, 2015 9:39 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Vlad Pavlovici scrie:
Asta e un specific al comunitatii crapiste engleze, tine de cultura locala si nu se potriveste cu felul in care vedem noi lucrurile. Noi avem alta viziune. Numai faptul ca discutam despre asa ceva - englezi nebuni care urmaresc sase ani un peste - s-ar putea sa-i enerveze pe unii. Sa nu se inteleaga ca toti pescarii englezi sunt dispusi sa abordeze asemenea lacuri. Dar sunt destui.
Vlad, că tot ne uităm cu respect la pescarii englezi și lacurile lor, vroiam să te întreb: pe câte dintre aceste lacuri există grătare amenajate? Și aș mai întreba (nu știu dacă poți răspunde tu): câți dintre pescarii englezi se îmbată când sunt pe baltă?

Nu vreau să supăr pe nimeni și nici să generalizez dar mi-e că ne place cum e la ei dar vrem să fie ca la noi.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lacuri grele
MesajScris: Dum Dec 20, 2015 10:22 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
In niciun caz n-as vrea sa-i idealizam pe englezi. Daca ii lasi sa bea sau sa se drogheze, sunt destui care o vor face. Ce functioneaza foarte bine la ei sunt regulamentele si aplicarea lor. Lacurile private au regulamente severe pentru a-si proteja interesele.

Cu ani in urma, am administrat un program de burse in industrie si comert, oferit de Marea Britanie pentru manageri din Romania si alte tari est-europene. La un moment dat, am trimis in UK doua grupuri de manageri din piscicultura. Florin Albu a fost unul dintre ei. Proramul a inclus doua sau trei saptamani de practica pe diverse lacuri.

Daca am putea avea un program de burse similar si pentru pescari, sunt sigur ca multi s-ar intoarce cu o viziune schimbata.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lacuri grele
MesajScris: Dum Dec 20, 2015 10:26 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Noi 04, 2013 7:15 pm
Mesaje: 510
Vlad Pavlovici scrie:
Daca am putea avea un program de burse similar si pentru pescari, sunt sigur ca multi s-ar intoarce cu o viziune schimbata.


Pana atunci ai putea sa ne mai desfeti cu materiale de genul celor publicate azi :), in mod sigur sunt benefice.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lacuri grele
MesajScris: Dum Dec 20, 2015 10:41 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Vlad Pavlovici scrie:
In niciun caz n-as vrea sa-i idealizam pe englezi. Daca ii lasi sa bea sau sa se drogheze, sunt destui care o vor face.
Mă bucur că ai spus asta. Nu trăiam cu iluzia că englezii ar fi niște îngeri.
Vlad Pavlovici scrie:
Ce functioneaza foarte bine la ei sunt regulamentele si aplicarea lor. Lacurile private au regulamente severe pentru a-si proteja interesele.
Tocmai astfel de lacuri, cu regulamente severe și aplicate întocmai pentru toată lumea ar fi cu adevărat "grele" în România (înainte de dificultatea pescuitului).


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lacuri grele
MesajScris: Dum Dec 20, 2015 11:37 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Noi 19, 2013 5:51 pm
Mesaje: 258
Victor Costache scrie:
Vlad, că tot ne uităm cu respect la pescarii englezi și lacurile lor, vroiam să te întreb: pe câte dintre aceste lacuri există grătare amenajate? Și aș mai întreba (nu știu dacă poți răspunde tu): câți dintre pescarii englezi se îmbată când sunt pe baltă?

Nu vreau să supăr pe nimeni și nici să generalizez dar mi-e că ne place cum e la ei dar vrem să fie ca la noi.


Pescarii englezi manaca exclusiv pui fiert si beau apa minerala cand sunt pe balta.
D-asta au ajuns unde au ajuns si noi suntem unde suntem...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lacuri grele
MesajScris: Lun Dec 21, 2015 1:01 am 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
lucian_man scrie:

In paralel, sunt curios ce suma ar fi dispus pescarul roman sa plateasca, pentru a renunta (un an intreg) la confortul si siguranta sectorului A de la Varlaam, in detrimentul unui sezon pe sectorul B in cautarea lui Haplea (probabil +26) . Ce suma ar fi dispus sa plateasca pentru a se lupta cu tenii si ciortanii pentru o poza cu el ?


Eu cred ca nu e vorba ata de mult despre bani, cat despre timp. Apoi, pescuitul in cautarea crapului "tinta" nu e foarte popular la noi. Oricum, un pescuit un sezon intreg pe sectorul B, n-ar fi chiar asa de speriat, in comparatie cu un sezon intreg fara trasatura.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lacuri grele
MesajScris: Lun Dec 21, 2015 9:32 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Pe mine nu ma preocupa lacurile din Anglia, ma preocupa lacurile din Romania. Ce se intampla in Anglia e interesant ca fenomen si e bine sa intelegi exact fenomenul, ca sa stii ce se poate prelua in Romania.

Dincolo de diferentele de mentalitate (care tin si de vechimea culturii crapiste, a lor are vreo 70 de ani, a noastra are vreo 15), mai e o diferenta care conteaza: lacurile grele din Anglia iti ofera avantajul ca stii ce contin. Lacurile grele din Romania sunt, de multe ori, cu atat mai grele pentru ca nu stii ce peste mai au.

Sunt convins ca exista sute de pescari plictisiti de cele cateva lacuri consacrate de langa Bucuresti (ma refer la Bucuresti pentru ca stiu ce se intampla aici) si care ar fi tentati sa incerce si lacuri mai putin cunoscute, cu mai putin peste, daca ar sti pe ce pot conta in lacurile respective.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lacuri grele
MesajScris: Lun Dec 21, 2015 10:44 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Eu unul as incerca diferite lacuri, daca as fi cat de cat sigur de siguranta pe balta. La ce am auzit ca se intampla in general pe lacuri din Romania, cu greu imi permit sa merg pe lacuri unde imi e frica sa dorm noaptea sa nu ma trezesc fara scule sau si mai rau, batut mar.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lacuri grele
MesajScris: Lun Dec 21, 2015 11:42 am 
Neconectat

Membru din: Joi Mai 30, 2013 9:59 am
Mesaje: 37
Vlad Pavlovici scrie:
Sunt convins ca exista sute de pescari plictisiti de cele cateva lacuri consacrate de langa Bucuresti (ma refer la Bucuresti pentru ca stiu ce se intampla aici) si care ar fi tentati sa incerce si lacuri mai putin cunoscute, cu mai putin peste, daca ar sti pe ce pot conta in lacurile respective.


La nivel de discutii pe forum in timpul iernii ai dreptate Vlad, dar in realitate "sutele" de pescari plictisiti de lacurile consacrate sunt extrem de comozi si ar continua sa pescuiasca pe aceleasi "lacuri consacrate" si nu s-ar aventura pe un lac necunoscut pur si simplu din comoditate. Si se vor arata in continuare plictisiti de lacurile pe care pescuiesc, si isi vor gasi mereu alibiuri pentru faptul ca pescuiesc pe acele lacuri, ba ca nu au timp si vor sa traga de un peste, ba ca au nevoie de curent, lumina, masina aproape etc...

Avem chiar si experienta sectorului B de la Varlaam. Dupa primul sezon in care lacul a fost gol aproape in permanenta, pescarii au venit cu o gramada de motive pentru a nu pescui pe sectorul B. Ba ca sunt putini crapi, cand in realitate populatia de crap era una oarecum normala pentru o apa neinfluentata de oameni, cu siguranta erau mai mult de 19 crapi ca pe Conningbrook.

Cea mai frecventa "scuza" a fost aceea ca ii incurca bradisul pentru ca nu pot folosi motorul electric pe barca si cred ca este si cea mai elocventa in a evidentia comoditatea. Cum ar fi fost ca Lee Jackson sa se planga ca il incomodeaza bradisul sau ca nu poate folosi motorul pe Conningbrook?

Ei bine, acei pescari plictisiti(in realitate doar comozi) de lacurile consacrate vor mai avea in curand un lac comod pe care sa pescuiasca in sectorul B de la Varlaam. Bradisul a fost indepartat aproape in totalitate, se va scoate tenul, iar ciortanii introdusi vor ajunge in 2-3 ani la media crapilor de pe sectorul A din prezent, dar sunt convins ca si atunci vor exista multe motive pentru care sa evite sectorul B. Ori ca pestii de pe sectorul A sunt mai mari, ori ca sectorul B nu are umbra sau ca e prea mult de mers pe jos de la parcare pana la stand...motive se gasesc usor, in realitate e vorba doar de comoditate.

In ce priveste motivatia ca daca ar sti cu certitudine ca exista un peste mare in lac pescarii si-ar dedica timpul abordarii acelui lac, iarasi nu sta in picioare. Anul asta se stia ca pe sectorul B este minim un crap cu potential de a avea peste 25 kg (Haplea) si pescarii tot nu au dat navala.

Pentru ca a fost adus in discutie Lacul Ascuns si pentru ca ai filmat acolo, acum toata lumea isi doreste sa pescuiasca acolo, dar daca le-ai fi spus acum un an ca ai un lac pe care nu s-a mai pescuit de 10 ani si ca a fost braconat, lacul pare mort, fara peste, cu agataturi, fara standuri cu pietris, access dificil la apa, si i-ai fi intrebat daca sunt interesati sa pescuiasca pe un astfel de lac, te las pe tine sa estimezi cam cati pescari ar fi fost dispusi sa-si aloce timpul unui astfel de lac.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lacuri grele
MesajScris: Lun Dec 21, 2015 3:01 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Intr-adevar comoditatea joaca un rol important in a face sau nu o partida pe un anumit lac. Problema cea mai mare eu cred in continuare ca este securitate. Eu unul aveam sansa sa ma duc pe Olt, dar la ce am vazut si auzit m-am lasat pagubas. Multe lacuri se alfa in situatia asta, au peste, dar siguranta lasa de dorit.

Sectorul B de la Varlaam, idiferent ca mai are sau nu bradis, se va dezvolta, pentru simplu fapt ca pestii de acolo au inceput sa treaca pragul de 10 kg si nu e ceva obisnuit sa prinzi 10 buc peste 10 kg intr-o partida.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 31 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: