CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Mie Mai 08, 2024 1:02 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 106 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: Mie Dec 16, 2015 4:13 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Dec 31, 2014 10:25 am
Mesaje: 29
Localitate: bucuresti
Sincer mi`ar place foarte mult sa fac parte dintr-un lac cu regim sindicat(un lac cu o priveliste frumoasa si cu cativa pesti frumosi)...insa eu nu`l vad inca realizabil ...poate peste cativa ani cand mentalitatea pescarului roman o sa fie alta ...in care nu`l intreseaza sa plece acasa cu 1 tir plin de peste si ptr care prioritar este sa aiba grija de peste.
Alin eu caut aproximativ de 2 ani sa iau un lac in concesiune si nu am gasit nimic care sa prezinte interes sub 50.000 de euro. Adevarul este ca am cautat sa nu fie mai departe de 70 de km de Bucuresti sa aiba actele in regula si sa poata pescui mimim 20 de pescari.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Dec 16, 2015 4:17 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Foarte interesant si in acelasi timp foarte buna idee. Un lac de 2 ha, il populezi destul de usor, usor de pazit, usor de administrat.

Exact asa era in Anglia, langa Wimbledon, este un lac de cartier, imprejmuit cu gard, cu 3 standuri de pescuit, cu lacat pus pe gard. Imi povestea varul meu ca a daca ajungi Sambata sau Duminica, e imposibil sa nu fie macar 1 stand ocupat. Ca pesti nu exceleaza, are pesti de pana la 12-14 kg, dar totusi vobim de un lac de 1,5 maxim 2 ha.

Problema care se pune este in primul rand ca daca ai un lac trebuie sa il pazesti. In Anglia nu exista paza a lacurilor. E un administrator, care efectiv isi face de lucru toata ziua, mai taie o liana, mai pune un plop, mai curate standurile, etc..... Ori la noi, incepi cu paza si termini cu restul.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Dec 16, 2015 4:30 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 13, 2014 12:40 pm
Mesaje: 305
Localitate: Cluj-Napoca
Victor, imi permit sa actualizez lista:

Lista de intenție până în acest moment:
1. Mircea Coman, București
2. Victor Costache, București
3. Lucian Manea, București (1.000€)
4. Razvan Chirita, București (500€)
5. Horatiu Sibianu, Cluj-Napoca
6. Alexandru Sebastian, Cluj-Napoca (500€)
7. Sergiu Delcea, Buzău (500-700€)
8. Alin Pitters, Cluj-Napoca
9. Matei Niteanu, Bucuresti (500 euro)

Mai ca imi vine sa ma mut in Bucuresti :)


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Dec 16, 2015 4:46 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
simi scrie:
Sincer mi`ar place foarte mult sa fac parte dintr-un lac cu regim sindicat...
La acest moment vorbim exclusiv de intenție. Dacă proiectul este realizabil sau nu, sunt multe de luat în calcul. Dar așa cum am mai spus, dacă nici măcar intenție nu există (nu sunt pescari interesați să facă parte dintr-un astfel de proiect), atunci nu are sens să ne mai batem capul cu întrebări de genul "găsim baltă?", "cum rezolvăm cu rezervările?" etc.

Prin urmare, dacă agreezi această idee, poți completa lista sindicaliștilor (menționând, dacă este cazul, taxa cu care ești confortabil).


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Dec 16, 2015 4:48 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Iun 03, 2013 8:57 pm
Mesaje: 191
Localitate: Turda
Rus Nicolae , Turda 500-700 euro ...Aline incet incet se aduna si clujeni : :D :D


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Dec 16, 2015 4:50 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Noi 04, 2013 7:15 pm
Mesaje: 510
Nicolae Rus scrie:
Rus Nicolae , Turda 500-700 euro ...Aline incet incet se aduna si clujeni : :D :D


:)) Hai ca incet incet poate sunt sanse sa facem ceva :),
clujeni sunt multi pe aici


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Dec 16, 2015 4:56 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Iul 10, 2013 1:55 pm
Mesaje: 222
Localitate: Bucuresti
Si eu as fi interesat de un astfel de proiect in viitor. Acum mi se pare ca suna foarte utopic. 500 - 700 e, in anumite conditii, este suma cu care as participa la discutii.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Dec 16, 2015 5:04 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Mai 13, 2013 10:20 am
Mesaje: 282
eu unul nu as da ~1000euro/an (mai ales pt un lac de mici dimensiuni) si sa merg la pescuit in acelasi loc. pur si simplu nu ma incanta aceasta idee. cred ca in maxim doi ani as renunta la pescuitul crapului daca as fi nevoit sa pescuiesc pe acelasi lac. ori sa dau 1000 euro si sa vizitez lacul de doua ori pe an...nu vad rostul.
in schimb, ma incanta ideea unei asociatii care sa detina un lac. de exemplu in Kikinda este un lac de ~10ha detinut de o asociatie cu vreo 80 membrii. lacul este superb, imprejurimile lacului la fel. nu am intrebat cat e cotizatia, dar ma gandesc ca nu ajunge la 1000 euro/an de caciula. as da 100-200 euro/an ca sa pescuiesc de 2 ori la liber si eventual la un concurs organizat de asociatie.

_________________
Nicu Barjica


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Dec 16, 2015 5:13 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Noi 04, 2013 7:15 pm
Mesaje: 510
La prima vedere pare infricosator sa pescuiesti mult pe un lac mic, dar atat de multe provocari poti gasi incat e posibil sa te tina ocupat foarte mult timp.
Stilul asta de pescuit nu trebuie gandit precum pescuitul din concursuri, mult si mare, altele pot fi provocarile.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Dec 16, 2015 5:21 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Noi 04, 2013 7:15 pm
Mesaje: 510
Eu am zis ca ma satur de Sanpaul si deja au trecut 3 ani, iar acum abia astept primavara :)


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 106 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: