CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Sâm Apr 20, 2024 4:21 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 106 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: Sâm Dec 12, 2015 10:36 am 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 13, 2014 12:40 pm
Mesaje: 305
Localitate: Cluj-Napoca
Credeti ca ar fi o idee buna? S-ar putea pune in practica?


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Sâm Dec 12, 2015 1:09 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Parerea e ca nu se potriveste tipul asta de desvoltare a unui lac in Romania

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Sâm Dec 12, 2015 1:16 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 13, 2014 12:40 pm
Mesaje: 305
Localitate: Cluj-Napoca
Matei poti sa argumentezi putin de ce?


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Sâm Dec 12, 2015 2:39 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
A unui singur lac, eu unul, nu cred ca e o idee buna. Si am sa-ti spun si de ce cred asta. Deoarece, dupa un sezon, maximum 2, de pescuit intens al unui lac, eu unul, ma cam plictisesc (vorbim despre lacurile mici, nu despre unele gen Sarulesti). A unui complex de, sa zicem, 7,8,10 lacuri, fiecare cu particularitatile lui, probabil.

Apoi, cultura noastra organizational-asociativa privata e la pamant. Sunt probleme mari, care, de regula, duc la separare, intre 2 asociati ai unei firme, dar cand e vorba despre cateva zeci!


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Sâm Dec 12, 2015 2:57 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 13, 2014 12:40 pm
Mesaje: 305
Localitate: Cluj-Napoca
Ionut, ideea de a fi membru intr-un grup (asociere) care administreaza un lac nu inseamna neaparat ca vei pescui doar acolo. In plus, depinde de lac, sunt lacuri care si dupa un an-doi si chiar mai multi de pescuit inca pot sa-ti ofere provocari (aici normal depinde si de noi) si nu trebuie pentru asta sa fie de dimensiunea Sarulestiului.

Legat de cultura romaneasca de asociere sunt de acord cu tine dar lucrurile se mai pot schimba, se mai schimba generatiile, chiar si intre pescari.

Eu am pus aceste intrebari deoarece nu vad un astfel de proiect imposibil si cred ca s-ar putea realiza.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Sâm Dec 12, 2015 4:52 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Sindicatele nu sunt neaparat administrate de membrii sindicatului. In general, sunt lacuri cu un proprietar unic, care opteaza pentru deschiderea lacului in regim de sindicat.

In Romania, lacurile functioneaza nediferentiat. Un lac de crap e deschis simultan si pentru pescuitul cu ziua, si pentru abonamente, si pentru concursuri, si pentru nunta lui Figaro! Cum se impaca toate astea intre ele e mai mult problema clientilor decat a proprietarului. In Anglia, insa, lucrurile astea nu se amesteca. Un lac poate fi ori "day ticket", adica deschis la pescuitul cu ziua, ori "syndicate", adica deschis pentru un numar fix de abonati. Concursurile sunt atat de rare, incat nu afecteaza functionarea lacurilor indiferent de regimul lor.

Sindicatele sunt, deci, lacuri deschise numai catre abonati (membrii sindicatului). Nu cred ca in Romania poate functiona un sindicat administrat de membrii lui. Ar fi o catastrofa din start. In schimb, ar putea functiona foarte bine un lac cu circuit inchis, daca lacul ar indeplini cateva conditi (profil, dimensiuni, numar de standuri si bineinteles peste mare) si daca ar fi bine administrat.

Exista lacuri care incep prin a fi deschise la pescuitul cu ziua, se dezvolta pana la un punct in felul asta, dupa care devin sindicate. Exista si sindicate care se transforma in lacuri pescuite cu ziua. Sindicatele au avantajul ca isi incaseaza toate veniturile in avans.

Problema sindicatelor bune este ca sunt scumpe si doar asa ar putea functiona lucrurile si in Romania. Pentru a-si acoperi cheltuielile si a face un profit decent cu un numar fix si relativ mic de membri, sindicatul ar trebuie sa perceapa taxe mari. Un sindicat ieftin nu vad cum s-ar putea sustine, decat daca faci sindicat pe un lac de dimensiunile Sarulestiului si ai sute de membri, ceea ce nu mi se pare posibil.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Sâm Dec 12, 2015 8:29 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
Horatiu, sa luam exemplul Varlaam-ului. Care are indeplinite, zic eu, aproape tote conditiile pentru a functiona in regim "syndicate". Mai putin unul: nr standurilor (si asta punand la socoteala si standurile viitoare). Care ar face taxa anuala pentru membri aproape prohibitiva. Mai mult, in momentul in care, numarul de membri depaseste semnificativ numarul de standuri, incep problemele. Gandeste-te ca ai 40-50 de membri (care platesc o taxa anuala de minimum 1500-2000 de euro) care vor sa pescuiasca, simultan, in weekend, la Varlaam. Cum ii impaci pe toti? Din cate stiu eu, acesta a si fost motivul principal pentru care s-a renuntat la abonamente pe Varlaam.

Altfel, sa zicem ca ai un lac, cu nr de standuri si populatie piscicola suficient de mari care sa-ti permita "sindicatul". Sa zicem Tancabesti (desi nici acolo nr de standuri nu mi se pare suficient). Iti mai trebuie si un proprietar/administrator care sa nu incurce borcanele, asa cum amintea si Vlad. Pai sa ne amintim vremurile cand ti se cereau 1600 de euro pe un abonament si, pe lac, saptamanal, tot sezonul, avea loc un concurs. Cand sunai sa rezervi un loc, ti se spunea ca e concurs. Sau ca standurile pe care voiai sa pescuiesti sunt ocupate de cei care au platit taxa zilnica. Ca si cum ai inchiria un apartament si locuiesti doar in dormitor, ca sufrageria e inchiriata separat, cu ziua sau saptamanal, unora care-si fac acolo partida de pocher.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Sâm Dec 12, 2015 9:19 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Pe Varlaam s-a renuntat la abonamente rapid cand ne-am dat seama ca randamentul sectoarelor e inegal. Sectorul A s-a dovedit mai usor de pescuit decat sectorul B, cu peste mai mult si mai mare si, cum era si normal, majoritatea celor interesati sa-si faca abonament voia sa pescuiasca acolo. Or, sectorul A e prea mic pentru abonamente. Si, oricum, coabitarea dintre abonati si pescarii cu ziua nu e cea mai fericita situatie, dupa cum stim.

Pe sindicatele englezesti, numarul membrilor e intr-un anumit raport cu numarul standurilor. Nu e un numar nelimitat si nu e secret. E o informatie pe care orice potential membru al sindicatului vrea s-o stie, ca sa-si dea seama daca merita sa se inscrie in sindicat sau nu. Un raport convenabil, folosit de unele sindicate, e cel de 2,5-3 la 1. Ai un lac cu zece standuri? Poti avea 25-30 de abonati.

Sindicatele sunt o expresie a culturii crapiste engleze si, din punctul asta de vedere, ar fi greu sau imposibil de aplicat in Romania dupa model englezesc, pentru ca noi avem o cultura diferita. Englezii fac multe lucruri pe care noi nu le-am face. Exista sindicate care cer membrilor un numar de zile de munca patriotica pe lac. Exista sindicate care nu permit pescuitul in prohibitie. Exista sindicate cu liste de asteptare neverosimile, de exemplu Gary Bayes noteaza pe site-ul sindicatului lui (Bayeswater) ca ar putea dura 15 ani (cincisprezece!) din momentul in care te inscrii pe lista de asteptare si pana esti admis. Daca esti admis! Pentru ca exista sindicate care nu numai ca te intervieveaza, dar iti cer referinte (de la alte sindicate) si iti verifica referintele. Admiterea nu se rezolva doar cu bani, ca la noi. Toate astea ar fi literatura de science-fiction in Romania.

Cine citeste paragraful de mai sus se poate intreba ce om intreg la minte ar vrea sa se inscrie pe o lista de asteptare de cativa ani sau mai mult, ca sa fie admis pe un lac unde i se cer referinte mai ceva ca la serviciu. De ce ar face asta? Englezii sunt dispusi sa o faca pentru ca multe sindicate sunt considerate lacuri de elita. Sunt riguros administrate, atent ingrijite, ofera un pescuit interesant. In general, sindicatele nu sunt carpodromuri.

Horatiu, de ce te preocupa ideea unui sindicat? Ai in vedere ceva concret sau e doar o discutie de principiu?

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Sâm Dec 12, 2015 11:24 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 13, 2014 12:40 pm
Mesaje: 305
Localitate: Cluj-Napoca
Vlad Pavlovici scrie:
Horatiu, de ce te preocupa ideea unui sindicat? Ai in vedere ceva concret sau e doar o discutie de principiu?

Vlad,mai mult de principiu dar recunosc ca mi-ar place sa fac parte dintr-un astfel de proiect.
Stiu ca in momentul de fata un astfel de lucru pare imposibil de realizat in Romania, in primul rand din cauza mentalitatii si apoi financiar, dar lucrurile se mai schimba asa ca ma gandesc ca sunt pescari care si-ar dori si altceva.

Locuiesc in Cluj si principala mea problema este lipsa lacurilor din zona (cu pesti, lacuri avem destule) si cum nici timpul disponibil nu este pe masura pasiunii care o am situatia este de multe ori frustranta. Mi-ar placea sa existe in zona (pe o raza de max. 50 km respectiv 1 h de mers) un lac unde sa poti evada dupa o zi stresanta la birou, sa poti pescui cateva ore sau pana a doua zi dimineata, sa nu trebuiasca sa mergi minim 150 km in weekend pentru a putea pescui decent.

Cum lacuri in paragina avem destule in jurul Clujului mai trebuie doar o gasca de pescari nebuni :).
Acum e doar un vis dar cine stie, intr-un an, doi s-ar putea transforma intr-un proiect.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Dum Dec 13, 2015 6:19 am 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
Horatiu, sunt curios, ai fi de acord sa platesti 1000-2000 de euro, in avans, la inceputul anului, doar ca sa poti sa pescuiesti cateva ore sau o noapte, saptamanal, pe un lac?


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 106 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron